Carrie (1976)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας snakeyes08
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης

snakeyes08

RetroActive
Joined
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
339
Αντιδράσεις
129
Είδος: Θρίλερ

Σκηνοθεσία: Brian De Palma

Πρωταγωνιστούν:

Sissy Spacek/Carrie White

Piper Laurie/Margaret White

Amy Irving/Sue Snell

William Katt/Tommy Ross

Betty Buckley/Miss Collins

Nancy Allen/Chris Hargensen

John Travolta/Billy Nolan

P.J. Soles/Norma Watson

Περίληψη (από Cine.gr):

Λίγο πολύ η πλοκή του φιλμ είναι γνωστή. Η Carrie White είναι μια νεαρή μαθήτρια βαν και στην πραγματικότητα η Spacek ήταν ήδη 27 χρονών- με σοβαρά προβλήματα: Aνασφαλής, συναισθηματικά ανώριμη, αδέξια με τους γύρω και με το εαυτό της και κάτω από την συνεχή πίεση της θρησκόληπτης μητέρας της. Ταυτόχρονα, έχει και μια εκπληκτική ικανότητα: Tηλεκίνηση. Με τόσα κουσούρια βέβαια δεν έχει πολλές πιθανότητες να την πάρουν στους X-Men αλλά δεν ζητάει πολλά-πιθανότατα μόνο την ησυχία της, ακόμα και αν αυτό σημαίνει να περάσει τα σχολικά της χρόνια στην απόλυτη ανωνυμία. Όταν οι συμμαθήτριές της τιμωρούνται λόγω της συμπεριφοράς τους απέναντί της, η Chris αποφασίζει να κάνει το «φρικιό» να πληρώσει σχεδιάζοντας και εκτελώντας με την βοήθεια των φίλων της (Tommy, Sue και Billy) μια σκληρή φάρσα που θα έχει καταστροφικές συνέπειες για όλους.

Κριτική (από Cine.gr):

Ο De Palma, έχοντας σημαντική βοήθεια, όσον αφορά τους χαρακτήρες ,από το σενάριο του Lawrence Cohen (με την Laurie να ξεστομίζει αθάνατες ατάκες: «Pimples are the lord`s way of chastising you»!!) μπορεί να αφιερωθεί και στα αγαπημένα του visuals προσφέροντας κλασσικές σκηνές:


-To τελευταίο δείπνο της Carrie με τη μητέρα της στο ημίφως, μπροστά από έναν τεράστιο πίνακα με τον Μυστικό Δείπνο.



- Η γκροτέσκα καρικατούρα του εσταυρωμένου, άμεσα συνεδεδεμένη με την διαστρεβλωμένη πίστη της Margaret White (η οποία για τον ίδιο λόγο συνοδεύεται και με ανορθόδοξες γωνίες λήψης).



- H Carrie λουσμένη με αίμα, λίγα λεπτά πριν γίνει πραγματική δολοφόνος.



-Το split screen όταν η οργή της Carrie προκαλεί την εκατόμβη. -Η συμβολική σταύρωση/θάνατος της Margaret, λίγο μετά την σχεδόν βιβλική σκηνή της παραλίγο «θυσίας» της Carrie.



-Το όνειρο της Sue, που περιέχει μία από τις σκηνές που όσο και να ξέρεις ότι έρχονται δεν παύουν να σε τρομάζουν.


 


Αλλά πέρα από την τεχνική πλευρά του θέματος που μας οδηγεί να λατρέψουμε και να κομματιάσουμε το φιλμ σε μνημειώδη frames η πραγματική δύναμη του φιλμ είναι ότι στο τέλος του, χωρίς να είναι συνειδητή μας επιλογή, έχουμε πάρει το μέρος μιας μαζικής δολοφόνου. Ό,τι και να έχει υποστεί η Carrie δεν είναι δικαιολογία για την καταστροφή αλλά ελλείψει ενός καλύτερου role model, οι συμπάθειές μας πάνε στην ίδια.



(8/10)


carrie.jpg
Προβολή συνημμένου 130231

YouTube - Carrie Trailer

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"introducing John Travolta" χα χαααα, ενα απο τα ελάχιστα λάθη του De Palma.

Απαιχτη η Σίσσυ όπως πάντα. Αυτή ειναι η ταινία της.

Snakeyes ευχαριστώ για την ανάμνηση.

Τόλης
 
Όντως η επιλογή του Travolta ήταν ένα σκηνοθετικό ατόπημα, κατά τ' άλλα η ταινία είναι επική.

Με το casting της Carrie γινόταν παράλληλα και αυτό του Star Wars. Κανονικά η Sissy ήταν να παίξει την Πριγκήπισσα Leia και η Carrie Fisher την Carrie!
 
Achtung

Πιθανο Spoiler

.......................

.......................

.......................

.......................

Η σκηνη στο τελος με το ταφο ειναι οτι ποιο τρομακτικο εχω δει μεχρι τωρα .

Τιναχτηκα απο την θεση μου σαν να με χτυπησε ρευμα λεμε .....
 
Υπερβαλλετε, καλος ητανε ο Τραβολτα για το ρολο.

Διαβαστε και το βιβλιο ειναι (ακομα) καλυτερο.
 
Το βιβλίο το έχω διαβάσει πολύ παλιά και είναι καταπληκτικό, αλλά την ταινία δεν την έχω δει. Μάλιστα δεν ήξερα ότι υπήρχε ταινία μέχρι πριν 2-3 χρόνια. Από τότε θέλω να τη βρω για να τη δω αλλά συνέχεια ξεχνιέμαι...
 
Φίλε snakeyes, γράψε σε παρακαλώ και κάτιτις περισσότερο για την ταινία! Εγώ την έχω δει. Κάποιος όμως που δεν την έχει δει (και δεν είναι ντροπή να ειναι 40 χρονών και να μην το έχει κάνει), δε θα ξέρει περί τίνος πρόκειται και θα αρχίσει να γκουγκλάρει είτε να ρωτάει.
 
Rygar είπε:
Φίλε snakeyes, γράψε σε παρακαλώ και κάτιτις περισσότερο για την ταινία! Εγώ την έχω δει. Κάποιος όμως που δεν την έχει δει (και δεν είναι ντροπή να ειναι 40 χρονών και να μην το έχει κάνει), δε θα ξέρει περί τίνος πρόκειται και θα αρχίσει να γκουγκλάρει είτε να ρωτάει.
Μέσα στη βδομάδα όλά τα threads μου που αναφέρονται σε ταινίες θα έχουν πλήρη περίληψη και κριτική! ;)

Update!

Τελικά μου πήρε λιγότερο απ' ότι περίμενα!

Έτοιμα τα εμπλουτισμένα σινε-threads!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραιος Snakeyes, ομως τολμω να πω οτι (για ακομα μια φορα) βρισκω τη συνοψη του cine.gr πολυ επιφανειακη, κατι σαν copy / paste απο το πισω μερος της βιντεοκασσετας. Η αληθεια ειναι, οτι η ταινια ειναι αρκετα πιο βαθια απο αυτη τη περιληψη, με ισχυρες προεκτασεις στη θρησκεια και στα εφηβικα προβληματα. Κατω απο αυτη τη σκοπια, το φιναλε ειναι απλα μια προεκταση της πλοκης και οχι απλα "μια τυπισσα με τηλεκινηση που παιρνει την εκδικηση της".

Η τελευταια σκηνη δε, συγκλονηστικη.

Εξαιρετικες Spacek και Laurie στους ρολους τους (Spacek ειχε προταθει και για Οσκαρμ φυσικα το κομπλεξικο χολυγουντ δε θα εδινε τετοιο Οσκαρ σε πρωτοεμφανιζομενη σε θριλλερ).
 
Την πρώτη φορά που είδα την ταινία, ήμουν γύρω στα 15.

Οι ερμηνείες σε συνδυασμό με τη σκηνοθετική προσέγγιση και την επιβλητική μουσική

με έκαναν να παραμείνω καθηλωμένη στη θέση μου μέχρι τέλους.

Ακόμα και πρόσφατα που το ξαναείδα μου προκάλεσε τα ίδια συναισθήματα όπως τότε που την πρωτοείδα!
 
snakeyes08 είπε:
Την πρώτη φορά που είδα την ταινία, ήμουν γύρω στα 15.Οι ερμηνείες σε συνδυασμό με τη σκηνοθετική προσέγγιση και την επιβλητική μουσική

με έκαναν να παραμείνω καθηλωμένη στη θέση μου μέχρι τέλους.

Ακόμα και πρόσφατα που το ξαναείδα μου προκάλεσε τα ίδια συναισθήματα όπως τότε που την πρωτοείδα!

Ναι ρε συ, απο τη πρωτη σκηνη των τιτλων (ΜΑΕΣΤΡΙΚΑ σκηνοθετημενη απο Ντε Παλμα) το πως κατι σχεδον ειδυλλιακο γινεται εφιαλτης για την ηρωιδα, σε κραταει γαντζωμενο στη καρεκλα, θριλλερ παλαιας κοπης, οχι σα τις χαζομαρες τα συγχρονα που συνηθως ο "τρομος" προερχεται απο πραματα που πεταγονται αστραπιαια στην οθονη.
 
Εκπληκτική η μουσική της ταινίας! Από τις πιο λυπητερές που έχω ακούσει...
 
Εγώ πάντως δεν τρομάζω με την Καρι απλά κλαίω για την κακή και άδικη της μοιρα... Καθε φορά που βλέπω αυτή την ταινια έχω ένα κομπο στο λαιμο. Λιγες ταινιες απέδωσαν τοσο καλά την σκληρότητα της εφηβειας και ήταν και ωραια κοπέλα η Κάρι δεν της αξιζε (απιστευτη η Σισι Σπεισεκ). Το χω δει κάμποσες φορές και κάθε φορά θέλω η Καρι να παραμεινει η βασιλισσα του χορού και να μεινει ομορφη και να χορευει με τον ωραιο του σχολειου που θα της γελάει για πάντα. Και να φυγει από την σαλεμένη μάνα. Φυσικά και έρχεται το αιμα γουρουνιου και ολος ο γενικος χαμος. Και λιγα έκανε στα καλόπαιδα του σχολείου! Δεν ειναι τρομου αλλά μεταφορά για το ποσο bitchy μπορούν να γινουν τα κοριτσάκια μεταξύ τους. Απά σκηνοθετει ο Ντε Πάλμα αντι ας πουμε ο Τζον Χιουζ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φοβερη ταινια εχω διαβασει οτι στην τελευταια σκηνη η spacek ζητησε να μπει η ιδια μεσα στον ταφο και να το γυρισει γιατι πιστευε οτι ετσι επρεπε να κανει πραγματικα ειναι απ τις λιγες ταινιες που η τελευταια σκηνη με τρομαζει ακομα και τωρα
 
Φοβερη ταινια! Παιζει και η P.J. Soles η οποια 2 χρονια μετα παιζει και στο Halloween! Μια απορια ειχα μονο,ο πατερας της Carrie που βρισκοταν? Δηλαδη τον αναφερουν καπου στην ταινια?!
 
argy είπε:
Φοβερη ταινια! Παιζει και η P.J. Soles η οποια 2 χρονια μετα παιζει και στο Halloween! Μια απορια ειχα μονο,ο πατερας της Carrie που βρισκοταν? Δηλαδη τον αναφερουν καπου στην ταινια?!
ο πατέρας της carrie πέθανε πριν τη γέννησή της (στο βιβλίο τουλάχιστον,τη ταινία δεν την έχω δει ακόμα)
 
argy είπε:
Φοβερη ταινια! Παιζει και η P.J. Soles η οποια 2 χρονια μετα παιζει και στο Halloween! Μια απορια ειχα μονο,ο πατερας της Carrie που βρισκοταν? Δηλαδη τον αναφερουν καπου στην ταινια?!
Η ίδια, είχε δηλώσει πως όταν είδε την ταινία, απόρησε με την κακία που έβγαζε ο ρόλος της :D ! Κρίμα πάντως, που και η Soles αι η Ιrving, δεν έκαναν την μεγάλη καριέρα ( εκτός από μερικές ταινίες, πάλι του Ντε Πάλμα)...
 
Πίσω
Μπλουζα