Carrie (1976)

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας snakeyes08
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Η αγαπημένη μου ηθοποιός (Sissy Spacek) σε μια από τις 3 αγαπημένες μου ταινίες ποτέ!!!

Έχω αγοράσει το VHS, το soundtrack το οποίο είναι ΤΕΛΕΙΟ, μέχρι και τραγούδι "Carrie" (καμία σχέση με αυτό των Europe) έγραψα όντας μουσικός και το έστειλα στην Loreena McKennitt (αμφιβάλλω αν πήρε ποτέ τη κασέτα χαχαχα!!!)!!

Η Sissy Spacek εδώ δίνει ρέστα, ο De Palma κεντάει!!!

Η πρώτη φορά που συναντήθηκαν η Sissy με την "κακιά μητέρα" της, την Piper Laurie!!

Θα ξανασυναντηθουν το 1995, στο "Grass Harp" βασισμένο στο βιβλίο του Capote, όπου εδώ οι ρόλοι αντιστράφηκαν!

Η Spacek έπαιζε την κακιά αδερφή της αλαφροίσκιωτης και ρομαντικής Laurie!
 
Σαν τεραστιος φαν του stephen king(εχω ολα τα βιβλια του)μαρεσει παρα πολυ η συγκεκριμενη ταινια oπως και σχεδον ολες οι ταινιες που βασιζονται σε βιβλια του king.To The rage:carrie 2 δεν μαρεσε καθολου.
 
metalcandyman είπε:
Σαν τεραστιος φαν του stephen king(εχω ολα τα βιβλια του)μαρεσει παρα πολυ η συγκεκριμενη ταινια oπως και σχεδον ολες οι ταινιες που βασιζονται σε βιβλια του king.To The rage:carrie 2 δεν μαρεσε καθολου.
Το είδα μόνο για εγκυκλοπαιδικούς λόγους!!

Και γιατί έπαιζε η Amy Irving στον ρόλο της Sue, που έχει μεγαλώσει πια και θυμάται!!
 
metalcandyman είπε:
Σαν τεραστιος φαν του stephen king(εχω ολα τα βιβλια του)μαρεσει παρα πολυ η συγκεκριμενη ταινια oπως και σχεδον ολες οι ταινιες που βασιζονται σε βιβλια του king.
Θα συμφωνήσω...

Με μόνο αντι-παράδειγμα τη μεγαλύτερη φόλα που έχω φάει είναι με "το Αυτό"...

[Γενικό hint] Όταν το διάβαζα σα βιβλίο, είχα τρομάξει μέχρι τα κύτταρα της ψυχής μου... Όταν είδα το έργο, ψόφησα στα γέλια!...

Μετά από "αυτό", οτιδήποτε άλλο είναι απλά καλύτερο.[/Γενικό hint]

Για να μην ξεφεύγω, κι εγώ το θεωρώ ένα από τα πολύ καλά έργα! Α must see για του fan του είδους!
 
Το ξαναείδα πρόσφατα. Το είχα ξεχάσει εντελώς. 35 χρονών ταινία με αξεπέραστη ατμόσφαιρα.
 
Μην νομίζεις όποτε μπαίνω στο forum και διαβάζω τόσο θελω να ξαναδω πράγματα!!!

Οπότε σύντομα με βλέπω να ξαναστήνομαι στην οθόνη για την Sissy!!!
 
Δεν ειναι ακριβως τρεϊλεροτιζερ,κατι σαν promotion για το ετοιμο επερχομενο remake.




 
Νομίζω ότι για πρώτη φορά στα χρονικά δεν θα δω ταινία που βασίζεται σε βιβλίο του Stephen King, ή τουλάχιστον θα αντισταθώ με όλες μου τις δυνάμεις. Ανατριχιάζω στην ιδέα της Julianne Moore στο ρόλο της Margaret White. Κατά τη γνώμη μου, το χειρότερο miscast του Hollywood από τότε που ο John Wayne έπαιξε τον Genghis Khan. Ή, για να μείνουμε στα θρίλερ, από τότε που ο Vince Vaughn έκανε τον Norman Bates στο remake του Ψυχώ.
 
Φοβερή ταινία, πολύ ωραία μηνύματα για το θρησκευτικό φανατισμό και τη σχέση του με τις διαταραχές προσωπικότητας και την εγκληματικότητα και πολύ καλή στο ρόλο της η Sissy. Μου άρεσε τόσο η ερμηνεία της, που δεν θα ήθελα να δω οποιαδήποτε άλλη εκδοχή της Carrie.
 
Νομίζω πως η Carrie είναι η πρώτη αναφορά στις επιπτώσεις του bullying στα σχολεία, πολύ πριν εμφανιστούν οι αληθινοί μαθητές-μαζικοί δολοφόνοι. Ίσως δε θα 'ταν κακή ιδέα να την προβάλλουν στα γυμνάσια, για να έχουν την εικόνα της οι bullies, μόλις τους πιάσει το νταηλίκι.

Διαχρονική, εξαιρετική ταινία. Ό,τι κι πει κανείς είναι λίγο. 10 όσκαρ έπρεπε να πάρει η Spacek.

Πάντως γι' αυτούς που έχουν διαβάσει το βιβλίο, η συγκεκριμένη ηθοποιός εμφανισιακά δεν ταίριαζε με τη λογοτεχνική Carrie, η οποία περιγράφεται ως χοντρή, σπυριάρα, ατσούμπαλη, άβουλη και αργόστροφη - το τέλειο θύμα bullying, με λίγα λόγια - πέρα από της αμαρτίες που κουβαλούσε στη ράχη της λόγω της παλαβής της μάνας της.

Τη δεύτερη ταινία δε θέλω να τη σχολιάσω καν. Πλήξη αφόρητη. Λυπήθηκα για τη Τζούλιαν Μουρ, την οποία, κατά τα άλλα, συμπαθώ πολύ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα