casper

Cococinel

Retro Member
Joined
13 Αύγ 2009
Μηνύματα
196
Αντιδράσεις
29
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ το θυμάμαι μόνο από τα κινούμενα σχέδια. Είχε κυκλοφορήσει στα ελληνικά σε κομικ ?
 
Εγώ τον αγαπούσα πολύ αλλά το ηξερα μονο απο τα slides του view master. Ειχα πάντα απορία απο ποια ιστορία βγήκε και τι έκανε. Ελλειψη πληροφοριών έφτιαχνα ιστορίες για τον Κάσπερ μονη μου. Πολλά χρονια μετα βρηκα πληροφοριες στο δικτυο. Πάντως η απορία παραμένει-τελικά ειναι αγοράκι που έχει πεθάνει ή εκ γενετής φάντασμα;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κυκλοφόρησε σε εβδομαδιαίο περιοδικό το 1970 με τίτλο "Κάσπερ και η παρείτσα". Διαθέτω αυτή τη στιγμή τα 6 πρώτα τεύχη και το 12. Το Νο1 είχε κυκλοφορήσει στην τιμή γνωριμίας της 1 δραχμής και τα επόμενα στις 2 δρχ. Κάποιοι απο τους ήρωες ήταν ο Σπούκυ, η Γουέντυ, το διαβολάκι κλπ.
 
Ευπαλίνος είπε:
Κυκλοφόρησε σε εβδομαδιαίο περιοδικό το 1970 με τίτλο "Κάσπερ και η παρείτσα". Διαθέτω αυτή τη στιγμή τα 6 πρώτα τεύχη και το 12. Το Νο1 είχε κυκλοφορήσει στην τιμή γνωριμίας της 1 δραχμής και τα επόμενα στις 2 δρχ. Κάποιοι απο τους ήρωες ήταν ο Σπούκυ, η Γουέντυ, το διαβολάκι κλπ.
Σοβαρά έχεις αυτά τα τεύχη? Βάλε καμιά photo να δούμε! :) Εμένα δεν μου έμεινε κανένα και είχα τόσα... Αν δείτε κάπου να πωλούνται, πείτε το εεε! :D

Domenica είπε:
Εγώ τον αγαπούσα πολύ αλλά το ηξερα μονο απο τα slides του view master. Ειχα πάντα απορία απο ποια ιστορία βγήκε και τι έκανε. Ελλειψη πληροφοριών έφτιαχνα ιστορίες για τον Κάσπερ μονη μου. Πολλά χρονια μετα βρηκα πληροφοριες στο δικτυο. Πάντως η απορία παραμένει-τελικά ειναι αγοράκι που έχει πεθάνει ή εκ γενετής φάντασμα;
Δεν ξέρω... Να το ψάξουμε όμως! χεχε!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε παλιοτερες ιστοριες (σε αυτες που δεν ειχε ποδια), αναφεροταν σαν πεθαμενο παιδακι, καθως και στην ταινια του 1995.

Αργοτερα, επειδη ηταν μακαβριο, θεωρηθηκε οτι ειναι υπερφυσικο ον (σαν στοιχειό)

περισσότερα
 
Την ταινία την θυμάμαι λίγο και είχα εντυπωσιαστεί, πεθαινει απο πνευμονία νομιζω το παιδάκι Κάσπερ αλλά δεν ηξερα πως στο κανονικο κόμικ (το οποιο και δεν έχω διαβάσει ποτέ ολοκληρο μονο αποσπάσματα στο δικτυο) αυτό δεν ισχυει. Στην wikipedia λέει πως οντως ειναι σαν στοιχειό και μάλιστα έχει μπαμπα και μαμά φαντάσματα! Η ταινία δεν ηταν κακή πάντως την ειχα δει οταν βγηκε.
 
εγω το θυμαμαι σαν ενθετο στο περιοδικο πινοκιο μαλιστα εχω και καποια τευχη εγραφε στο εξωφυλλο πινοκιο και ο κασπερ με την υπεροχη παρεα του
 
Πίσω
Μπλουζα