Cassandra Wilson

Arduinna

RetroActive
Joined
27 Ιουλ 2006
Μηνύματα
340
Αντιδράσεις
16
0724383718320mg2.jpg


Για τους πιο jazzοβιους, η κουκλάρα Cassandra Wilson...Με αυθεντiκη τζαζ φωνή, συνθετικές (και σε μουσική και σε στίχους) ικανότητες και άριστη γνώση κιθάρας και πιάνου η πολυπράγμων και Cassandra γεννήθηκε στην πολιτεία του Mississippi. Με μανούλα δασκάλα και μπαμπάκα μπασίστα η μικρή Cassandra άρχισε να ασχολείται με την μουσική απο τα 9 της. Τότε δεν ήταν και τόσο διαδεδομένη η τζαζ αλλά η Cassandra ήταν αποφασισμενη οτι θα ασχοληθεί με αυτο το είδος. Αντιμετώπισε αρκετά κρουσματα ρατσισμού στο λύκειο αλλά πήρε το απολυτήριο της επιτυχώς και μετακόμισε στην Νεα Ορλεάνη οπου δούλεψε σε ένα τηλεοπτικό σταθμό (υπέυθυνη δημοσίων σχεσεων).

Το 1982 μετακομίζει στην Νέα Υορκη οπου κάνει την πρώτη της ηχογράφηση με το group New Air Μέχρι το 1993 έχει τραγουδήσει σε 10 album της JMT Records. Με επιρροες απο Nina Simone και Billie Holiday το New Moon Daughter είναι ίσως το καλύτερο της album με το οποίο κερδιζει και Grammy για την καλύτερη jazz vocalist. Διαβάζω εδώ οτι έχει εμφανιστεί στην μεγάλη οθόνη στην ταινία του Arnold Schwargenegger, Junio_O Shadowdancer ίσως μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για αυτο. :)

Τολμηρη στις επιλογές της και προικισμένη, πραγματικά νιώθεις οτι προσπαθεί να σου πεί κάτι με την χαρακτηριστική και ατμοσφαιρικά μαγική φωνή της. Τραγουδάει τόσο παθιασμένα και με την καρδιά της που καμιά φορά νομίζεις οτι απευθύνεται σε σένα προσωπικά!Δοκιμάστε το....

Δισκογραφία

Point of View - 1985

Day Aweigh - 1987

Blue Skies – 1988

Jump World – 1989

She Who Weeps – 1990

Cassandra Wilson Live - 1991

After the Beginning Again - 1991

Dance To Drums Again – 1992

Blue Night Til' Dawn - 1993

New Moon Daughter – 1995

Blue moon rendez-vous - 1998

Traveling Miles - 1999

Belly of the Sun - 2002

Glamoured - 2003

Thunderbird - 2006

b00000jad801sclzzzzzzzhy3.jpg
wilsonblueuo6.jpg


P.S. Η δισκόγραφία της ενδέχεται να μην είναι ολόσωστη καθότι οι απόψεις διίστανται στο νετ...Εγώ πάντως θα σας πρότεινα το New Moon Daughter και το Blue Night Til' Dawn...Ήρθε η ώρα να αποκτήσω ολόκληρη την δισκογραφία της μου φαίνεται... :)

Απαιτούμε μια jazz section !!!
 
Πότε θα κάνεις αφιέρωμα και στους Madredeus ;

Σε θεωρώ #1 ύποπτη, ότι σου αρέσουν !
 
Απο Madredeus δεν έχω ιδέα!Θα μου αρέσουν λες?Έλα περιμένω παρουσίαση!!
 
Καλά, δεν έχεις ακούσει το O PASTOR ? :eek:
 
Κατάλαβα...Πάει το bandwidth μου...Ακούω albums...Λέγε!
 
Να σου πω την αμαρτία μου, μόνο ένα CD έχω !

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να είναι επιλογή.

Πάντως το O PASTOR είναι το καλύτερο τραγούδι τους.

ΧΑΣΙΜΟ ...
 
Arduina...Εσύ εγώ και η Candy κρατάμε το κάστρο.....exetlaios 2μερο ban γιατί εχεις μόνο ένα cd από Pastor :D !!!

Arduinna περιμένω με αγωνία τι καινούριο review ετοιμάζεις... :thumbup: Εγώ όλο και κάτι μαγειρεύω χε χε!
 
Μόνο να μην τύχει καμιά φορά και κάνουμε το ίδιο! :)
 
Ε Όχι αυτό δεν μπορεί να γίνει.....Αν και έχουμε ίδια ακούσματα!

Άλλωστε παρακολουθούμε τις ενότητες!
 
Εννοώ να το ανεβάσουμε ταυτόχρονα!
 
Εντάξει παρά είναι σύμπτωση.. Δεν το νομίζω!

Ε και αν συμβεί θα σβήσω το δικό μου!!
 
akmakas είπε:
...exetlaios 2μερο ban γιατί εχεις μόνο ένα cd από Pastor :D !!!
1) Pastor είναι το τραγούδι ! Το συγκρότημα λέγεται MADREDEUS !

2) Διακρίνω μια βελτίωση στην μεταχείρισή μου !

Από ΤΡΙΗΜΕΡΑ BAN, με έριξες στα ΔΙΗΜΕΡΑ ! ( Πάλι καλά ! ) :biglaugh:
 
Δεν του ξέρω τους MADREDEUS....:rolleyes: οπότε συγχωρούμε!!Μπορεί και να τους ξέρω αλλά μου διαφεύγουν τώρα! :cool:

Και άλλες 2 μέρες ban γιατί κάνεις τον έξυπνο!:biglaugh:
 
akmakas είπε:
Και άλλες 2 μέρες ban γιατί κάνεις τον έξυπνο!:biglaugh:
Αμάν ρε αδελφέ !

Τόσα ban που μου έχεις μοιράσει, θα χρειαστώ ...

ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΑΝ για να τα χωρέσω !

450433van.jpg
:eek:
 
Arduinna γεια σου! ειμαι καινουρια στο forum.Πολυ καλο το αρθρο σου. επειδη κ γω ειμαι λατρης της C.W. σου προτεινω ανεπιφυλακτα να βρεις την εκτελεση του you dont know what love is που ειναι κιθαρα φωνη και σολο βιολι. ειναι απιστευτα ατμοσφαιρικη εκτελεση, περαν του οτι ειναι ενα απιστευτο κομματι απο μονο του.

Επισης να σου πω, επειδη σπουδασα και ασχολουμαι επαγγελματικα με τη jazz και παρακολουθω σεμιναρια κλπ κλπ, ετυχε να γνωρισω τον Jon Hendricks (αλλο θηριο vocalist!), ο οποιος μου ειχε πει οτι συνεργαστηκαν πολλες φορες, οπως φανταζομαι και με πολλους αλλους. Αν σ ενδιαφερει να δεις πιο πολλα για τη δουλεια της και τη ζωη της, τσεκαρε το jazz grove ειτε on line ειτε στη βιβλιοθηκη του τμηματος μουσικων σπουδων του αριστοτελειου (πανακριβο και μονο με παραγγελια, ειναι εγκυκλοπαιδεια).

Τελος, σαν συμπληρωμα στη δισκογραφια της, να προσθεσω και μια συμμετοχη της στο cd Chris White Project, οπου ειναι δουλεια του μπασιστα Chris White και η Cassandra συμμετεχει σε καποια κομματια. και σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα...
 
Γεια σου Doremi. Καλωσήρθες στο φορουμ μας. Εχεις πλούσιο προφιλ και σου προτείνω ανεπιφύκτα να συνεχίσεις να ποστάρεις εδώ μεσα...
 
Ένα καλωσόρισμα κι από μένα, Doremi! ;) Την Cassandra Wilson τη γνωρίζω κυρίως μέσα από το αφαιρετικό "Strange Fruits" και σίγουρα αξίζει να την ψάξω λίγο περισσότερο...
 
Πίσω
Μπλουζα