Castlevania [PS1]

Τα περισσοτερα symphony of the night ηρθαν μεσω παραλληλης εισαγωγης απο τις δυο τοτε μεγαλυτερες αλυσιδες βιντεοπαιχνιδιων στην Ελλαδα. Μιας και η σειρα ηταν εξαρχης δημοφιλεταστατη, υπηρξανε πολλα κομματια στην εγχωρια αγορα. Εως και σημερα η σειρα γενικοτερα ειναι πολυ πετυχημενη εδω, σιγουρα πολυ περισσοτερο σε αντιστοιχια με τις περισσοτερες αλλες χωρες.

Αγαπημενη εκδοση του παιχνιδιου ειναι του saturn, οπου πιστευω πως και ειναι η ανωτερη, με δευτερη καλυτερη την πρωτη Ιαπωνικη εκδοση. Στο psp δεν μου αρεσε ο χειρισμος, δεν ενιωσα πως ειχε την ιδια αποκριση στις κινησεις με την αντιστοιχη ps1 και δεν ασχοληθηκα μεχρι τελους.
 
krem13 είπε:
μιας και το ξέρεις καλά,επιδή τα λεφτά δεν περισσεύουν να ψάχνω την ps1 έκδοση,μήπως ξέρεις αν αξίζει το κόπο η αγορά της psp έκδοσης; (από άποψη πιστότητας μεταφοράς,βελτιώσεων,χειρισμού)
Συγγνώμη που πετάγομαι κι εγω σαν την.... :D ... Εννοείται, να πάρεις οπωσδήποτε το Dracula X Chronicles. Μόνο που έχε υπόψιν σου οτι η Konami μας επεφύλαξε μια πολύ ξενερωτική έκπληξη. Παρότι διαφημίζει στο οπισθόφυλλο του παιχνιδιού ότι περιέχει το Symphony of the Night και το Rondo of Blood, δεν μπορείς να τα παίξεις τα παιχνίδια από την αρχή, αλλά πρέπει να προχωρήσεις αρκετα μεσα στο κυρίως παιχνίδι, το remake Rondo of Blood, το οποίο είναι και ελαφρώς παλουκάκι, και κάπου μέσα στην 3η πίστα θα βρεις ένα secret item με το οποίο ξεκλειδώνεις το SotN. Κάτι αντίστοιχο ισχύει και γι ανα ξεκλειδώσεις το πρωτότυπο Rondo of Blood. Μην ανησυχείς υπάρχουν βιντεάκια στο YouTube που σου δείχνουν βήμα-βήμα πώς θα το κάνεις εύκολα, αβιάστα και αβάδιστα στο χώρο σου. (άσχετο)

Πάντως είναι απαράδεκτο να πληρώνεις για κάτι που σου υπόσχονται και μετα να ανακαλύπτεις ότι πρέπει πρώτα να υποχρεωθείς να παίξεις το πρωτότυπο παιχνίδι μέχρι να βρεις το secret item... Unfair.

αγαπητέ Mike,

ποια 3 καταστήματα εννοείς στην Αθήνα...? :D Αν μπορείς να πεις βέβαια, και δεν απαγορεύεται. Πάντως νομίζω ξέρω ποιο είναι το ένα. Ενα που πουλάει μαζί και κάρτες παιχνιδιών τύπου D&D και κάθονται σε ένα τραπέζι και παίζουν δεν λες? Εγω πάντως ξέρω κι ενα στη Γλυφάδα, που έχει, τουλαχιστον είχε, γιατι έχω και χρόνια να παω, παλιά και ξεχασμένα παιχνίδια, αλλά ο άνθρωπος είναι εκτος τόπου και χρόνου, ζηταει της Παναγιας τα μάτια. Εϊχα παει δυο-τρεις φορές, αλλά ένιωσα πολύ κορόιδο και δεν ξαναπάτησα. Να φανταστείς κάπου γύρω στο 2005-06 είχε το Alone In the Dark Jack's Revenge και το έιδινε για 60 ή 70 Ευρώ, δεν θυμάμαι γιατί έπαθα σοκ. Το βρήκα φυσικά στο eBay για 7-8 λίρες.

Το PS1 είναι η μεγάλη μου αγάπη! Νομίζω έχω όλα τα παιχνίδια πια που θέλω από αυτην την κονσόλα, αλλά μόνο που θα έβλεπα μαγαζί να πουλάει παιχνίδια Playstation θα μου έφτιαχνε τη μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω εαν επιτρεπεται να πω ονοματα μαγαζιων, οποτε δεν τα ανεφερα.

Παντως και τα 3 κομματια, τα ειδα και τα τσεκαρα πριν 2-3 ημερες, υπαρχουν ακομα.

Σε 3 διαφορετικες περιοχες ειναι τα μαγαζια. Μου φαινεται οτι στο νετ θα τα βρεις ευκολα.
 
Rheinmetall είπε:
Εγω πάντως ξέρω κι ενα στη Γλυφάδα, που έχει, τουλαχιστον είχε, γιατι έχω και χρόνια να παω, παλιά και ξεχασμένα παιχνίδια, αλλά ο άνθρωπος είναι εκτος τόπου και χρόνου, ζηταει της Παναγιας τα μάτια. Εϊχα παει δυο-τρεις φορές, αλλά ένιωσα πολύ κορόιδο και δεν ξαναπάτησα. Να φανταστείς κάπου γύρω στο 2005-06 είχε το Alone In the Dark Jack's Revenge και το έιδινε για 60 ή 70 Ευρώ, δεν θυμάμαι γιατί έπαθα σοκ.
Μηπως λες το μαγαζι που ειναι στην στοα(δεν λεω το ονομα του μαγαζιου δεν ξερω αν επιτρεπεται) που εχει και bowling ;; Αν ειναι αυτος με τους φιλους μου τον ειχαμε ονομασει [EDIT: Να αποφευγουμε χαρακτηρισμους εστω και να ειναι για χιουμορ] απο τις πανακριβες τιμες του... Ειχε παει ενας φιλος πριν 2-3 χρονια και πηρε ενα παιχνιδι gamegear (ενα που ειχε πολλα παιχνιδια μεσα : sonic2 , shinobi κ.α) εγραφε πανω 24900δρχ. και του εκανε την μετατροπη σε ευρω ... :eek: τελικα με λιγο παζαρι το πηρε ενα 50αρικο..

Λιγο offtopic το ποστ αλλα παρασυρθηκα απο το ποστ του φιλου πιο πανω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εν μέρει άσχετο, αλλά πρέπει να το πω: ακόμα και αυτός ο πραγματικά πανάκριβος στην στοά την πάτησε τουλάχιστον μια φορά. ;)

Είχα βρει πριν από 3-4 χρόνια εκεί το Alien Soldier PAL κομπλέ για Megadrive. Του λέω "πόσο κάνει;". "Φίλε" μου λέει, "δεν είναι φτηνά αυτά". "Καλά" του λέω, "πες εσύ την τιμή σου και βλέπουμε". "30 ευρώ". "Πάρτα". Εξαφανίστηκα πριν το μετανιώσει. :p

Castlevania - Symphony of the Night δεν είδα πάντως να έχει εκείνη την ημέρα τουλάχιστον.

Για τους μη γνώστες, το Alien Soldier πάει αρκετά περισσότερο από 30 ευρώ, συνήθως 80-100 νομίζω (μην βιαστεί κανείς να μου πει ότι τώρα υπάρχει ένα στο Ebay για 30 λίρες -ή ακόμα χειρότερα, μην ορμήσει κανείς να το αγοράσει!- σας τονίζω ότι εκείνο είναι reproduction και άρα η πραγματική του συλλεκτική αξία μηδενική.
 
Ajax87 είπε:
Μηπως λες το μαγαζι που ειναι στην στοα(δεν λεω το ονομα του μαγαζιου δεν ξερω αν επιτρεπεται) που εχει και bowling ;; Αν ειναι αυτος με τους φιλους μου τον ειχαμε ονομασει [EDIT: Να αποφευγουμε χαρακτηρισμους εστω και να ειναι για χιουμορ] απο τις πανακριβες τιμες του... Ειχε παει ενας φιλος πριν 2-3 χρονια και πηρε ενα παιχνιδι gamegear (ενα που ειχε πολλα παιχνιδια μεσα : sonic2 , shinobi κ.α) εγραφε πανω 24900δρχ. και του εκανε την μετατροπη σε ευρω ... :eek: τελικα με λιγο παζαρι το πηρε ενα 50αρικο..

Λιγο offtopic το ποστ αλλα παρασυρθηκα απο το ποστ του φιλου πιο πανω...
Ναι αυτόν λέω! χαχα! η φήμη του έχει ξεπεράσει τα καθιερωμένα. Ελπίζω να μη μας διαβάζει αυτη την ώρα, γιατί τον κόβω για retromaniac κι αυτόν. χαχα. Φίλε αν μας ακούς, όλα καλά, απλά ρίξε τις τιμές λίγο, γιατί όπως βλέπεις το ένα μαγαζί μετα το άλλο κλείνει στην πλατεία, οι καιροί είναι δύσκολοι, βάλε λίγο νερό στο κρασί σου.

Maddog είπε:
Εν μέρει άσχετο, αλλά πρέπει να το πω: ακόμα και αυτός ο πραγματικά πανάκριβος στην στοά την πάτησε τουλάχιστον μια φορά. ;) Είχα βρει πριν από 3-4 χρόνια εκεί το Alien Soldier PAL κομπλέ για Megadrive. Του λέω "πόσο κάνει;". "Φίλε" μου λέει, "δεν είναι φτηνά αυτά". "Καλά" του λέω, "πες εσύ την τιμή σου και βλέπουμε". "30 ευρώ". "Πάρτα". Εξαφανίστηκα πριν το μετανιώσει. :p

Castlevania - Symphony of the Night δεν είδα πάντως να έχει εκείνη την ημέρα τουλάχιστον.
Ωραίος! Νομίζω καθάρισες για όλους μας. Εγω τρια παιχνίδια έχω πάρει όλα κι όλα: το Metal Gear Solid Special Missions, ISS PRO '98 και Baldur's Gate Dark Alliance 2. Δεν τα έβρισκα πουθενά αλλού. (Τότε δεν είχα ανακαλύψει ακόμα το ebay)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τυχαια επεσα πανω σε μια κουβεντα για το παιχνιδι στο Beyond3D.

Ξεκινωντας απο τις διαφορες της PSX με την Saturn εκδοση, διαβαζουμε πολλα και ενδιαφεροντα τεχνικα δεδομενα για τις δυο κονσολες...

Ριχτε ενα βλεφαρο
 
Αν και ο Κρόνος ήταν ποιο δυνατός στα 2d,η έκδοση του είχε πολλά προβλήματα, κρίμα....
 
Έχει τύχει να το ξαναδώ αυτό το σημείωμα και δεν είναι τίποτα παραπάνω από παραπληροφόρηση.

Ο μόνος λόγος που το SOTN στο Saturn ήταν χειρότερο είναι διότι η ομάδα που το έφτιαξε έκανε τσίπικη δουλειά, όπως γίνεται σε πάρα πολλά projects. Για το λόγου το αληθές:

http://www.assemblergames.com/forums/showthread.php?t=22919
 
Πριν λιγες μερες μου ηρθε το Castlevania chronicles επειτα απο παραγγελία στο ebay, 45 ευρω.. Απο τα πιο αγαπημένα παιχνίδια της σειράς μαζι με το Castlevania 3 του NES και το Rondo of blood για pc engine.. Ειχα βρει και στο Μοναστηράκι το Symphony of the night με 10 ευρω αλλα μονο το δισκάκι του παιχνιδιου..

DSCN0915.jpg
 
αν μπορείς πες μου σε πμ που βρήκες το δισκάκι καθώς απο ένα παιδί μπορώ να βρω το manual και το κουτακι
 
irgasten είπε:
αν μπορείς πες μου σε πμ που βρήκες το δισκάκι καθώς απο ένα παιδί μπορώ να βρω το manual και το κουτακι
Ok, επισης ηθελα να επισημάνω οτι και το συγκεκριμενο αλλα και αλλα 2 ακομα καταστηματα με videogames στην Αθήνα εχω παρατηρήσει οτι απο τη μεριά του ταμείου εχουν βαλει 4 φωτογραφίες απο γνωστούς συλλέκτες-τυχωδιόκτες που συχνα πυκνα βολτάρουν και "σκουπίζουν" οτι ρετρο απόθεμα βρουν.. Τους 2 τους ξερω απο Αθήνα ενω ενας αλλος ειναι απο επαρχία, τον 4ο δε τον αναγνώρισα.. Δε ξερω για ποιο λογο το εχουν κανει αυτο, πιθανον για να αναγνωρίζουν προσωπα και να αποφευγουν να δειξουν υλικό, ενας μου ειχε πει εμπιστευτηκά οτι συλλέκτης απο βορεια Ελλάδα εχει ρίξει χρήμα και κρυβεται πισω απο αυτο το σκηνικό.. Παιδια προσοχή εκει εξω, υπαρχουν πολλοι παράφρονες στο χώρο! Καποιο δεν εχουν κυριολεκτικά το Θεό τους!
 
Αυτο που λες δειχνει οτι το αγαπημενο μας χομπι ,ας το πουμε ετσι,εχει ξεφυγει απο μερικους δυστυχως.
 
kajwbtfe είπε:
Αυτο που λες δειχνει οτι το αγαπημενο μας χομπι ,ας το πουμε ετσι,εχει ξεφυγει απο μερικους δυστυχως.
Συμφωνώ αλλα τουλάχιστον ομως χαίρομαι που ηρθε πλεον η ωρα ολοι αυτοι οι τυχοδιώκτες-συλλέκτες που δε σεβονται τίποτα να πληρώσουν την αλαζονεία τους.. Και καλα να παθουν! Ουτε καν φανταζονται οτι υπαρχει ολοκληρο "κύκλωμα" που ενημερωνεται για τις κινησεις τους.. Θα γελάμε για 8 χρόνια ακομα! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απολαυστικη αναλυση απο DF για την εκδοση PSX vs Saturn...

 
Απολαυστικη αναλυση απο DF για την εκδοση PSX vs Saturn

 
Δεν θα διαφωνησω πως τεχνικα η εκδοση του ps1 ειναι ανωτερη, για ολους αυτους τους λογους, αλλα το να παραβλεπουν τους νεους εχθρους, τις νεες περιοχες, τα νεα οπλα και αντικειμενα, τις νεες (ισως και καλυτερες) μουσικες και εφε, και γενικοτερα ολο το νεο και επιπλεον υλικο, ειναι αηδιαστικα προκατελειμενη τακτικη υπερ της sony. Και ενταξει, το digital foundry και ολα τα καντιλια υπερ της sony που τους εχουν αναψει τα ξερουμε, τοσο δυσκολο ειναι να βγει καποιος και να κανει μια αντικειμενικη παρουσιαση;
 
Resident Evil θελουμε σε γοτθικο σπιτι.
 
Πίσω
Μπλουζα