Cat Stevens

Kambia

Retired Admin
Joined
11 Ιαν 2008
Μηνύματα
13.665
Αντιδράσεις
1.391
Τι να πρωτοπούμε για τον Cat ?

Ένας τεράστιος καλλιτέχνης με απίστευτες δημιουργίες και δίσκους όπως το Tea for the Tillerman, το οποίο ξεχωρίζω από πολλούς δίσκους καλλιτεχνών.

Και βέβαια η περιβόητη αποχώρηση του από την βιομηχανία της μουσικής το 1977, και η αλλαγή της θρησκείας του από Χριστιανός σε Μουσουλμάνος. (και παράλληλα η αλλαγή του ονόματος του σε Yusuf Islam)

Όπως και να έχει. Παρεπιπτόντως να αναφέρω ότι έχει Ελληνικές ρίζες με πατέρα Ελληνοκύπριο και μητέρα από Σουηδία.

Ένα Ελληνικό κομμάτι που έχει είναι το εξής (το μισό είναι με Ελληνικούς στίχους!):

[video=youtube;b_QO-SFQEF8]

Μερικά γνωστά κομμάτια του:

1. Wild World

2. Oh Very Young

3. Can't Keep It In

4. Hard Headed Woman

5. Moonshadow

6. Two Fine People

7. Peace Train

8. Ready

9. Father And Son

10. Sitting

11. Morning Has Broken

12. Another Saturday Night
 
Κανένα δεν ξέχασα ! Απλά έπρεπε να πω κάποια σαν σημείο αναφοράς, αλλοιώς δεν θα έλειπε κανένα από την λίστα αν ήταν στο χέρι μου! ! :D

(και ναι, κομματάρα το lady και εννοείται κλασσικό !)
 
Εγώ πάντως εκτός από το Lady D'Arbanville, έχω και αυτό το αριστούργημα σε playlist του YouTube:

www.youtube.com/watch?v=Mx0ZFrTTCFk

Τώρα πια γράφει κυρίως παιδικά τραγούδια (μερικά είναι εκπληκτικά) και χρησιμοποιεί μόνο παραδοσιακά μουσικά όργανα.
 
Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει και αυτή η πρόσφατη συνέντευξη με τον Charlie Rose.

[edit] Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και ενα νοσταλγικο τραγουδι του...

Remember the days of the old schoolyard

 
Cat Stevens για πρωτη φορα στην Ελλαδα,1976!



Capture.JPG
 
ΕΛΛΗΝΑ (με κεφαλαία μάλιστα)? Συναυλίες στην πατρίδα του? Καλά, ως γνωστόν αρκεί κάποια διασημότητα οποιουδήποτε μεγέθους να έχει μια μακρινή σχέση με Ελλάδα για να τον βαφτίσουμε έλληνα και να κοκκορευτούμε, αλλά για έναν Βρεταννό με μισή ελληνοκυπριακή καταγωγή οι χαρακτηρισμοί της αφίσας παραπήγαιναν. Όπως έγραψε και η kambia, ο τύπος έχει Ελληνικές ρίζες. Αλλά είναι τόσο Έλληνας όσο ο πρόεδρος Ομπάμα είναι Κενυάτης κι ακόμη λιγότερο :)
 
Το μόνο LP του Cat Stevens που έχω, είναι το αγαπημένο "Catch Bull at Four", εμπνευσμένο από τους 10 ταύρους της φιλοσοφίας του Ζεν. Τον Νοέμβριο του 1972 έφτασε No. 1 στο US Billboard's album chart (με τον Michael Jackson και το Ben στην 5η θέση) και παρέμεινε Νο. 1 για 3 εβδομάδες.

Περιέχει τα τραγούδια: Sitting, Boy with a Moon & Star on His Head, Angelsea, Silent Sunlight, Can't Keep It In, 18th Avenue, Freezing Steel, O Caritas, Sweet Scarlet και Ruins.

Στην Ελλάδα, ο δίσκος κυκλοφόρησε από την ΕΜΙΑΛ των αδελφών Λαμπρόπουλων (του γνωστου πολυκαταστήματος).



B.jpg

CS1.jpg

CS2.jpg

CS3.jpg

CS-Sitting.jpg

CS4.jpg
 
Από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες! !! Το My Lady D' Arbanville αναπόσπαστο κομμάτι της εφηβείας μου......
 
Πίσω
Μπλουζα