Cauldron remake PC - πολύ καλό

keropi

Human RetroDatabase
Joined
6 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.709
Αντιδράσεις
9
Amstrad-άδες χαρείτε! Βρήκα στο ΕΑΒ ένα λινκ για ένα remake του Cauldron, το οποίο είναι εξαιρετικό....

previewhk2.png


μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ

σύντομα θα είναι διαθέσιμη και μια νέα version με νέα γραφικά, ορίστε ένα preview:

shot1.png


shot4.png


shot5.png


:) :) :)
 
ίσως απο τα δυσκολότερα παιχνίδια και στον c-64 και σε Amstrad και παντού....αλλά για κάποιο λόγο αρέσει...
 
Φοβερό παιχνιδάκι. Κατέβασα την 1.2 έκδοση πρόσφατα. Τα screenshots απο το επερχόμενο φαίνονται πολύ καλά. Αναμένω εναγωνιως :thumbup:

Και να αναφέρουμε, για όσους δεν έκαναν κλικ στο λινκ, οτι στο site που φιλοξενείται το remake του Cauldron (και που έχει δώσει ο keropi πιο πάνω) υπάρχει διαθέσιμος και online CPC Emulator σε Java.

Happy online gaming ;)
 
Δυστυχώς, είμαι επαρχιωτάκι, Χαλκίδα μεριά και εκείνες τις εποχές ήταν δύσκολο να βρεις πολλά παιχνίδια για 6128. Μονο άν είχες άκρες. Ποτέ δεν το είχα παίξει. :icon_cry:
 
Νίκο Χαλκίδα έμενα όταν ήμουν νηπιαγωγίο και 1η δημοτικού....
 
gtsamour είπε:
Νίκο Χαλκίδα έμενα όταν ήμουν νηπιαγωγίο και 1η δημοτικού....
Είναι σίγουρο ότι θα βγουμε οφ-τοπικ, οπότε το αφήνω για την περιβόητη συνάντηση του κύκλου των χαμένων ποιητών :D :D
 
Προτιμώ την έκδοση του Spectrum!!! :D
 
μάλλον θα κατεβάσω κανα emulator, ποιός είναι ο καλύτερος ??? :D
 
????

ennoousa emulator gia na paikso to authentiko, kai gia na dokimaso kai merika alla games... :p
 
Μπράβο keropi!! Cauldron Πραγματικά ανατρίχιασα!!!!
f_flyinghagm_5e186ad.gif
 
Λοιπόν κύριοι,

μόλις μιλούσα μέσω MSN με το παλικάρι που έχει φτιάξει το εν λόγω remake και μου ζήτησε βοήθεια για την νέα version με τα καινούρια γραφικά. Βασικά , αυτό που ζήτησε είναι κάποιες σπηλιές (χωρίς πόρτες - γιατί έχει ήδη νέες), τοπία καθώς και τα animated κύματα που εμφανίζονται κατα καιρούς στο παιχνίδι. Τα GFX θα πρέπει να είναι σε BMP, PNG ή GIF.

Αν κάποιος απο εσάς μπορεί ή έχει φτιάξει στο παρελθόν sprites και backdrops για οποιοδήποτε game και θέλει να βοηθήσει, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Και μέσα σε όλα αυτά, μου έδωσε κι ένα hint για όσους κατέβασαν και παίζουν την "παλιά" έκδοση : κατα την διάρκεια του Title Screen μετα το video , πατήστε I ή Μ ...

Enjoy ;)
 
keeper7k είπε:
Λοιπόν κύριοι,
μόλις μιλούσα μέσω MSN με το παλικάρι που έχει φτιάξει το εν λόγω remake και μου ζήτησε βοήθεια για την νέα version με τα καινούρια γραφικά. Βασικά , αυτό που ζήτησε είναι κάποιες σπηλιές (χωρίς πόρτες - γιατί έχει ήδη νέες), τοπία καθώς και τα animated κύματα που εμφανίζονται κατα καιρούς στο παιχνίδι. Τα GFX θα πρέπει να είναι σε BMP, PNG ή GIF.

Αν κάποιος απο εσάς μπορεί ή έχει φτιάξει στο παρελθόν sprites και backdrops για οποιοδήποτε game και θέλει να βοηθήσει, ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Και μέσα σε όλα αυτά, μου έδωσε κι ένα hint για όσους κατέβασαν και παίζουν την "παλιά" έκδοση : κατα την διάρκεια του Title Screen μετα το video , πατήστε I ή Μ ...

Enjoy ;)
Hello,

Thanks for your help, keeper7k!

As you wrote, I am searching for members, who could create some GFX for the landscape of Cauldron 1. For this I need the "Lava-part" and the Part with the flesh eating plants.

I also need water as GIF animation and the cave-entries... Also needed cave-stones to jump on.

Cheers, Markus
 
Amrkus, I think u need to check THIS on EAB... there are many ex-amiga programmers/artists there, I am sure someone can help over there...

btw, the game kicks ass! :D
 
keropi είπε:
Markus, I think u need to check THIS on EAB... there are many ex-amiga programmers/artists there, I am sure someone can help over there... btw, the game kicks ass! :D
Thanks! I am already registered there and I also posted there.

Cheers, Markus

previewhk4.png


previewhk5.png


previewhk6.png


These are the areas for which I need new GFX. The screen width is 640 pixels.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks Markus ! You are a real wizard !
 
thanks φιλε keropi και ειμαι φαν των remakes θελουμε κι αλλα :}
 
I am still searching for some background GFX!

Please contact me...

cpc-live[at]devilmarkus.de
 
Turrican...αυτό τι ειναι?
fflyinghagm5e186advu9.gif
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω....χμ μοιάζει με ένα όμικρον επάνω σε μια γραμμή...και έχει πάρει φωτιά το κεφάλι του...Α τώρα κατάλαβα είναι ένα Sprite από τον Commodore 64... :D
 
Πίσω
Μπλουζα