CD 32 βλάβη

Captain Kal

RetroNuts!
Joined
23 Δεκ 2006
Μηνύματα
1.708
Αντιδράσεις
170
Μετά από αρκετά χρόνια ανέστησα το CD 32, από την αποθήκη, και μετά από ένα καλο πλύσιμο :D , το έβαλα για λειτουργία. Μια χαρά η εικόνα στην τηλεόραση (ακόμα και από SVIDEO ήταν πολύ καλή), αλλά όταν πήγα να βάλω CD δεν ξεκινούσε να το διαβάσει. Ούτε παιχνίδι όυτε audio. Το ίδιο πρόβλημα μου το είχε εμφανίσει και πριν από αρκετά χρόνια, αλλά επειδή δεν έβγαζα άκρη με τους τότε "τεχνικούς", το έβαλα στην άκρη. Έχετε καμιά ιδέα, :help: γιατί συμβαίνει αυτό? :help:
 
Captain Kal είπε:
Μετά από αρκετά χρόνια ανέστησα το CD 32, από την αποθήκη, και μετά από ένα καλο πλύσιμο :D , το έβαλα για λειτουργία. Μια χαρά η εικόνα στην τηλεόραση (ακόμα και από SVIDEO ήταν πολύ καλή), αλλά όταν πήγα να βάλω CD δεν ξεκινούσε να το διαβάσει. Ούτε παιχνίδι όυτε audio. Το ίδιο πρόβλημα μου το είχε εμφανίσει και πριν από αρκετά χρόνια, αλλά επειδή δεν έβγαζα άκρη με τους τότε "τεχνικούς", το έβαλα στην άκρη. Έχετε καμιά ιδέα, :help: γιατί συμβαίνει αυτό? :help:
Να υποθεσω πως τσεκαρες μεσα τα καλωδια και καλωδιοταινιες που πανε στο drive?
 
Φοβάμαι μην έχει πολυμεριστεί ο φακός του λέιζερ όλα αυτά τα χρόνια, κάτι συχνό στους τότε φακούς. Αν είναι έτσι, δυστυχώς είναι άχρηστο...
 
Να υποθεσω πως τσεκαρες μεσα τα καλωδια και καλωδιοταινιες που πανε στο drive?
Ναι Ναι. Πριν το κλεισω το κουτί, τις σύνδεσα και τις δύο.

Φοβάμαι μην έχει πολυμεριστεί ο φακός του λέιζερ όλα αυτά τα χρόνια, κάτι συχνό στους τότε φακούς. Αν είναι έτσι, δυστυχώς είναι άχρηστο...
Ναι αλλά τότε δεν θα μπορούσε να το διαβάσει (θα γύριζε το CD δηλαδή, αλλά δεν θα έπαιρνε δεδομένα). Σε μένα δεν ξεκινάει καθόλου ο μηχανισμός να διαβάσει.
 
για αστο στη πρίζα κλειστο για κανενα διημερο. μου το ειχε κανει και εμενα παλιοτερα αλλα τωρα παίζει κανονικα...
 
Για τσέκαρε, βενζίνα έχει; :D :D:D:D
 
Nαι ναι, άστο στην μπρίζα 2 μέρες, γύρνα τρείς φορές γύρω από τον εαυτό σου, φτύσε 3 φορές πίσω από την πλάτη σου και ρίξε και ένα χωρό της βροχής άμα λάχει....

Τι λέμε ρε παιδιά τώρα... :D :D:D
 
gtsamour είπε:
Nαι ναι, άστο στην μπρίζα 2 μέρες, γύρνα τρείς φορές γύρω από τον εαυτό σου, φτύσε 3 φορές πίσω από την πλάτη σου και ρίξε και ένα χωρό της βροχής άμα λάχει....
Τι λέμε ρε παιδιά τώρα... :D :D:D
εγώ έφτυσα 4 φορές... μην τον αποπροσανατολιζεις:biglaugh::biglaugh:

παντως μεταξυ αστειου και σοβαρου εμενα ως εκ θαυματος μετα απο δυο μέρες στην πρίζα δούλεψε....
 
Εν τέλει, βάφτο μπλε και........η γνωστή κατάληξη. :tease:
 
Nαι ναι, άστο στην μπρίζα 2 μέρες, γύρνα τρείς φορές γύρω από τον εαυτό σου, φτύσε 3 φορές πίσω από την πλάτη σου και ρίξε και ένα χωρό της βροχής άμα λάχει....
To έκανα, έβρεξε, και με κυνήγησε η σύζυγος που είχε απλώσει μπουγάδα. :tease:

παντως μεταξυ αστειου και σοβαρου εμενα ως εκ θαυματος μετα απο δυο μέρες στην πρίζα δούλεψε....
Ανοιχτό το μηχάνημα, ή στο off ?

Για τσέκαρε, βενζίνα έχει;
Αμμοχάλικο καίει. :biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Εν τέλει, βάφτο μπλε και........η γνωστή κατάληξη.
Ποιά είναι η γνωστή κατάληξη? :confused:
 
η κατάληξη? το πετάς στην θάλασσα
 
Όχι θάλασσα, εμένα εννοεί! Το σκίσαμε το thread του ανθρώπου. Βοήθεια ζήτησε. :D
 
Θα πρότεινα να το ανοίξει και να κοιτάξει για τίποτε ύποπτο όπως να έχει βγεί καμια καλωδιοταινία ας πούμε...
 
Θα πρότεινα να το ανοίξει και να κοιτάξει για τίποτε ύποπτο όπως να έχει βγεί καμια καλωδιοταινία ας πούμε...
Όχι. Το πρόσεξα όταν το ξανασυναρμολόγησα.

Το σκίσαμε το thread του ανθρώπου. Βοήθεια ζήτησε.
Δεν πειράζει. Τουλάχιστον γλεντάμε τον πόνο μας. :D :D :D
 
Ερώτηση, όταν βάζεις CD ακούς κάποιον ήχο από το μοτερ του CD; Εάν όχι, ίσως κάποιος αισθητήρας να έχει χαλάσει. Εχω και μια ιδέα επάνω σ'αυτό. Αποσύνδεσε το καλώδιο data από CD και άσε μονο το ρευμα, ακούς το μοτερ να δουλεύει; Εάν όχι, ίσως να είναι αυτό που λέω. Το laser δεν έχει σχέση είτε είναι χαλαζμένο ξεχαλαζμένο, το μοτερ θα έπρεπε να γυρίζει.
 
Πίσω
Μπλουζα