CDi emulator?

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Κατι το τελευταιο RetroGamer κατι τα torrent, μου ανοιξε η ορεξη για CDi.

Aλλα επειδη ειναι καμια 35αρια GB θελω να ρωτησω αν υπαρχει free emulator,αν ο commercial γινεται "free" ;) και σε τι σταδιο ειναι η εξομοιωση.

thanx in advance!
 
Εάν δεν είχες κόψει τελείως τις βόλτες από το αδελφό mame.gr,

δεν θα χρειαζόταν να κάνεις αυτή την ερώτηση καθόλου...

ΕΙΔΙΚΑ για το CDi...

Nevermind... ;)

U can ThanX MD 4 the above
 
Yup, το καθάρισα και αυτό εδώ και καιρό! ;)

Word of warning: ο CDi emu δεν υποστηρίζει DVC, κάτι που πρακτικά σημαίνει ότι ελάχιστα παιχνίδια λειτουργούν σωστά. Γενικά μάλλον rubbish είναι και το θεωρώ θρασύ ότι ζητάνε χρήματα για κάτι που δεν λειτουργεί ούτε κατά 50%!

Για τα ISOs μπορείς να ζητιανέψεις σε κάποιον κοινό γνωστό που έχει το hardware, τον έχω τροφοδοτήσει επαρκώς! Μην χαλάμε και τζάμπα bandwidth σε torrents... ;)
 
Τhanx guys!!!!

Θελετε να φωτογραφισω τις σελιδες απο το CDi αφιερωμα του retrogamer?
 
Maddog είπε:
Γενικά μάλλον rubbish είναι και το θεωρώ θρασύ ότι ζητάνε χρήματα για κάτι που δεν λειτουργεί ούτε κατά 50%!
Οπότε τζάμπα η χαρά :(

Και πότε το βλέπουνε να έχουμε full emulation? :help:
 
Εάν δεν είχες κόψει τελείως τις βόλτες από το mame.gr θα ήξερες ότι σκανάρω και από αυτά... :biglaugh:
 
:eek: ooooooppss!!!!

τρεχω!!!!

PS : ζητω συγχωρεση :)
 
ξέρη κανείς αν τα iso του cd-i που βρήκα στο u.g. παίζουν σε κανονικό cd-i ??

και κάτι άλλο..βρήκα ενα cd-i σαν αυτό στην φώτο (cd-i 450) με αυτό το pad μπορείς να παίξεις games και αν παίζει video cd η θέλει καμία κάρτα ακόμα ...

800px-Philips_CD-Interactive_player.jpg
 
Το CD-i παίζει κανονικά από CD-R αν αυτό εννοείς.

Για να παίξεις πάντως video cd καθώς και πολλά από τα games χρειάζεσαι μια extra κάρτα (DVC=Digital Video Cartridge). Προσοχή, υπάρχουν δύο τύποι και εξαρτάται από το μοντέλο που έχεις ποιόν από τους 2 χρειάζεσαι (επίσης υπάρχουν και κάποια -σπάνια- μοντέλα που την έχουν ενσωματωμένη, το 450 πάντως δεν ανήκει σε αυτά)
 
Τα πε ολα ο Maddog , απλα να προσθεσω οτι το Digital Video Cartridge μεταμορφωνει το μηχανημα - και το βρισκω απαραιτητη αγορα αν θες να χαρεις πραγματικα το CD-i.
 
χίλια ευχαριστώ παιδιά ...όσο για το pad της φώτο να υποθέσω ότι δεν κάνει για games..
 
Κοιτα ειναι σχεδον ιδιο με το ασυρματο του 220model που εχω εγω - και παροτι φαινεται καπως κουλο τελικα μπορεις να παιξεις. Θεμα συνηθειας υποθετω.
 
από games έχει πολλά που μπορώ να παίξω χωρίς την κάρτα για τα video ?? το 220 με το 450 έχει διαφορές?? ποιο είναι καλύτερο ?
 
Κοιτα, υπαρχουν αρκετα που παιζουν χωρις DVC αλλα οντως τα καλυτερα παιχνιδια της consolας ειναι αυτα που θελουν DVC.

Ριξε μια ματια εδω για συγκρισεις μεταξυ των μοντελων. Το δικο μου πχ ειναι το 220/40.

Και περισσοτερα για τα 2 ειδη DVC (Μεγαλη και μικρη) που υπαρχουν θα βρεις εδω , πχ το 450 που λες "φοραει" τη μικρη DVC με κωδικο 9956.

Edit. Αν οντως σε ενδιαφερει το Cd-i τοτε μια καλη αρχη ειναι το CDinteractive.co.uk εκει θα λυσεις ολες τις αποριες σου.
 
βασικά βρήκα ένα ενα cdi απο ebay αλλά μου ζητάει πολλά μεταφορικά ..ξέρεις που μπορώ να βρω κανένα καλό κομμάτι αλλά και καμία κάρτα dvc..?

σε ευχαριστώ πολυ..
 
Φανταζομαι οτι κλασσικος δρομος του ebay ειναι ο σωστος - εκτος αν πεσεις σε κανενα γνωστο - το δικο μου πχ μου το εκανε δωρο αυτος που το αγορασαμε μαζι το 1993 απο τον Σακιωτη. Σχετικα παντως με ebay ο geoanas και ο Maddog ειναι κατα πολυ οι πιο καταλληλοι για βοηθεια - εγω δεν ξερω καν τι ειναι το ebay καλα καλα :biglaugh:
 
Το συγκεκριμένο περιέχει την mpeg κάρτα, δύο χειριστήρια, ένα τύπου gamepad και ένα χειρισμού του CD (καί τα δύο έχουν τις ίδιες λειτουργίες), καθώς και πλήρη συλλογή από 150 CDs με προγράμματα και κυρίως παιχνίδια. Προφανώς δίνεται μαζί και το καλώδιο σύνδεσης με την τηλεόραση (SCART) και το καλώδιο ρεύματος.Η κατάσταση της κονσόλας είναι άριστη, είναι σαν καινούρια.
http://www.emarket.gr/lot.cfm?lotID=7626606

Απο τον Retromarket (.... κατα Greekroms.gr/mame.gr e.t.c.) Vag
 
Α ωστε ο Vag εχει stuff ε ? πολυ καλη εκλογη τοτε - thanks Nemo :)
 
Νομίζω ότι ο Vag έχει παραπάνω από ένα CD-i διαθέσιμο, οπότε αν κάποιος ψάχνει μόνο για κονσόλα και δεν ενδιαφέρεται για τα original games πάλι αξίζει τον κόπο να τον ρωτήσει. :)
 
Πίσω
Μπλουζα