China's Blue HD

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.886
Αντιδράσεις
3.878
Ναι το παραπανω ειναι ενα ακομα φορματ στον πολεμο του HD και μας ερχεται απο την Κινα.

Το παραξενο ειναι οτι θα εχει και υποστηριξη απο την Warner με πανω απο 100 τιτλους. :xm:

Απο την αλλη δεν ακουγεται τοσο παραξενο αν σκεφτεις οτι ειναι μια αγορα ενος δις και βαλε.







China's alternative to Blu-ray finally has some hardware to show off, with players from TCL and Shinco making their debut this week. Priced at less than 2,000 yuan ($292) they're reportedly 40% cheaper than the competition, and while the promised support from Warner Bros. has yet to materialize it plans to release 100 movies on the CBHD format by the end of the year. That's about all the machine translation could help us make out beyond the usual promise of lower licensing fees for Chinese manufacturers, but a better look at the latest (and by far most legit, although that's not saying much) Blu-ray fighter is beyond the read link.
[Via CDR Info]
 
Εντάξει,χλωμό το κόβω να πετυχαίνει,αλλά πού ξέρεις....
 
Το είχαν ξαναπροσπαθήσει με το SVCD, αλλά και τότε δεν περπάτησε.
 
να πετύχει γενικά το αποκλείω αλλά οι άτιμοι οι κινέζοι είναι μπόλικοι, ένα 5% να το πάρει υπερ λεφτά θα βγάλουνε :)
 
Εδω εξολοθρευσε ολοκληρο HD-DVD ,στο Blu-HD θα δυσκολευτει.

Ψωμοτυρι. :xm:
 
BTW το Blu-HD ειναι ουσιαστικα HDDVD με αλλο codec και protections\
 
Χαχαχαχα οξω βρε που εβγαλες πορισμα.

Το HD-DVD πεθανε ,καπουτ ,τετελεστε ,δεν υπαρχει revival ,το εφαγε η μαρμαγκα.

"Προσδοκω ανασταση νεκρων", εεεεεε;.
icon10.gif
 
Και ομως οι Γερμανοι υποστηριζουν ακομα το HD DVD!Βγαλανε πριν απο 3 μηνες το Death Proof και ετοιμαζουν αλλους 2 η 3.^^
 
Captain Kal είπε:
Το είχαν ξαναπροσπαθήσει με το SVCD, αλλά και τότε δεν περπάτησε.
Ωπα, παιδια, μην σκεφτεστε μονο την παρτη μας. Δεν πετυχε το SVCD? Για περπατα (ακομα!) σε καμμια ανατολικη πολη να δεις ποσα κυκλοφορουν...

Γενικα, Κινα + ΝΑ Ασια= μερικα δις ανθρωπων. Μηδενα προ του τελους...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν πετυχε το SVCD? Για περπατα (ακομα!) σε καμμια ανατολικη πολυ να δεις ποσα κυκλοφορουν...
Ναι γιατί βγάζοντας μηχανήματα SVCD, δεν πληρώναν δικαιώματα στο DVD Forum (Σε κάποιο Hitech το είχα διαβάσει). Τώρα που τα DVD τα δίνουν με το τσουβάλι, δεν ξέρω αν το υποστηρίζουν ακόμα.
 
Captain Kal είπε:
Ναι γιατί βγάζοντας μηχανήματα SVCD, δεν πληρώναν δικαιώματα στο DVD Forum (Σε κάποιο Hitech το είχα διαβάσει). Τώρα που τα DVD τα δίνουν με το τσουβάλι, δεν ξέρω αν το υποστηρίζουν ακόμα.
Πιθανως - το θεμα ειναι οτι πετυχε... :)
 
Εντάξει,και το SVCD κατά τη γνώμη μου επιτυχία δε το λες,μια και ουσιαστικό είναι ένα κλειστό,τοπικό πρότυπο,αλλά ΟΚ,έκανε πωλήσεις...
 
Ηταν (το SVCD) η μονη ποιοτικη λυση για να "αντιγραψει" καποιος ενα DVD στις αρχες του. Εχω παρα πολλα SVCDs με εξαιρετικη εικονα και ηχο (τουλαχιστον στην παλια μου CRT τηλεοραση).

Ελπιζω και το CBHD να τα παει το ιδιο καλα - μια και προς στιγμην οι αγιογδυτες του BlueRay δεν κανουν σκοντο. Καβουρια εχουν στις τσεπες τους βρε Wally ?
 
To SVCD ήταν ότι καλύτερο γι' αντιγραφές απο DVD. Με τον κατάληλο converter/encoder (DVD2SVCD/Cinemacraft), έκανε θαύματα! Υπήρχε και το DivX φυσικά αλλά πόσα standalone players το υποστήριζαν; Μόνο κανα-δυό "δαιμονισμένα" (Kiss, Yamakawa) που έτρεχαν linux και κόστιζαν ένα νεφρό... Εάν προλάβουνε και ρίξουν στην αγορά φτηνό recorder και δισκάκια, θα τρέχει το bluray και δεν θα φτάνει...
 
Πίσω
Μπλουζα