Class of 1984 (1982)

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
68
Ταινία του 1982,επηρεασμένη απο τη Ζούγκλα του μαυροπίνακα,περιγράφει την προσωπική-βίαιη-διαμάχη ενός καθηγητή μουσικής με τον punk νταή-μαθητή του σχολείου και της συμμορίας του.

Class_of_nineteen_eighty_four.jpg



P.S. Την είδα το 1986 σε ηλικία 10 χρόνων και έμεινα άναυδος από τον έντελως psycho χαρακτήρα του bully της ταινίας.Ακόμα απορώ πως οι γονείς μου δεν έλεγχαν τι ταινίες πήγαινα και νοίκιαζα απο το video club(ο video-clubας δεν με ρωτούσε καν) :p

Προβολή συνημμένου 60386
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φαίνεται ακραία!
 
Haros είπε:
Φαίνεται ακραία!
Ωραία ταινία άλλα όταν την είχα δει με είχε πιάσει ένα ψυχοπλάκωμα και μου είχε αφήσει πολλές σκέψεις και φόβο μαζί για το πόσο βίαιος είναι ο κόσμος μας και φοβόμουν να μην πάθω κάτι απο όλα αυτά που έδειχνε η ταινία στο σχολείο :) Γενικά ήμουν γενναίο παιδί.... χεχε

Haros Είναι ακραία ταινία άλλα κατά 'κει πάει η κοινωνία μας με την βαρβαρότητα που υπάρχει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
έχει και την κλασσική σκηνή βιασμού κιόλας... χαχχαχαχα
 
Πολύ δυνατή ταινία! Συγκλονιστική η σκηνή, που στέλνουν στον καθηγητή φωτογραφία με τον βιασμό, της γυναίκας του.Έπαιζε και ένας νεότατος(και στρουμπουλός) μάικλ τζ. φοξ.
 
Την είχα δεί όταν ήμουν στην πρώτη γυμνασίου.

Εντελώς βίαιη ταινία, άνευ λόγου και αιτίας, στην οποία η λύση και η λύτρωση είναι.... περισσότερη βία.

Ωμή βία σαν αυτοσκοπός που δικαιολογείται από το «δίκαιο» του ήρωα-πρωταγωνιστή.

Εκείνη την εποχή ήταν πολύ της μόδας.
 
Οντως δεν τη λες και καμια ανατρεπτικη ταινια.Παντως σε σημεια ειναι αρκετα δυσαρεστη ασχετα αν καποιοι χαρακτηρες ηταν αστειοι οπως ο χοντρος με την εφαρμοστη μπλουζα με τη σβαστικα.Η εναρξη της συνοδευεται απο τη μουσικη του Αlice Cooper.
 
Πολύ "πιασάρικη" αφίσα και αρκετά σκληρή ταινία, που "σερβίρει όσα υπόσχεται".
 
Αναζήτηση τίτλου ταινίας Νο. 12 : Class of 1984 (1982)

Ψιλοσπλατερ μαλλον...

Θυμαμαι πιτσιρικας σε καφετερια στο Πηλιο ετυχε να δω μια ταινια απο βιντεοκασσετα.

Οι σκηνες που μου μεινανε ειναι σε ενα σχολειο, νυχτα.

Ισως και ολη η ταινια να διαδραματιζοταν σε σχολειο. Μαλλον ο δασκαλος ειχε διαμαχη με μαθητες.

Το αποκορυφωμα ειναι οταν συναντιεται νυχτα μεσα στο σχολειο με τους "κακους" μαθητες.

Καποιοι(ή ενας απο αυτους) νομιζω ειχαν μοϊκανες.

Θυμαμαι σε καποια σκηνη το δασκαλο να εχει πιαστει εναν μαθητη(ισως αυτον με τη μοϊκανα) μεσα σε εργαστηριο ξυλοκοπτικης.

Τον ξαπλωνει πανω στην τραπεζι με τον τροχο και του κοβει το χερι, πανω απο τον αγκωνα. Βρυση το αιμα!

Και τελικα τον καρφωνει πανω στον τροχο και τον σκοτωνει.

Δεν θυμαμαι τι εγινε με τους αλλους...θα βρουμε τη συνεχεια? :D
 
Κι εγω αυτο πιστευω πως ειναι.Μαλλον υπαρχει ετοιμο thread γι αυτο.

Ωραια και η μουσικη του Αlice Cooper...
 
Αυτή είναι, υπάρχει και η σκηνή στο trailer.

 
Αυτη ειναι, ευχαριστω παιδια. :D

Μοϊκανες δεν ειδα βεβαια, αλλα δεν πειραζει.

Θα ειχα φρικαρει τοτε, γι αυτο τη θυμαμαι.
 
Το είχε δείξει γύρω στο 1993 ο Αντέννα μια Παρασκευή μετά τα μεσάνυχτα (συγκεκριμένα μετά από ένα επεισόδιο της Ανατομίας ενός εγκλήματος στον β κύκλο). Ακόμη και σήμερα απορώ γιατί τα τηλεοπτικά περιοδικά το έγραφαν νεανική ρομαντική κωμωδία και μόλις έβαλα να το δω σοκαρίστηκα απ' την υπερβολική βία που δεν φαντάζομουν ότι θα είχε. Ίσως λόγω Michael J. Fox και μη έχοντας δει το έργο το κατέταξαν στις κωμωδίες.
 
Πίσω
Μπλουζα