CLICLAC [Lyra]

makisimos

RetroMasteR
Joined
8 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.516
Αντιδράσεις
157
Xμμμμμμ..!!! Στη αρχή νόμιζα ότι ήταν ένα και μόνο παιχνίδι γι αυτό το πόσταρα ξεκομμένο και αλλού..! Στην συνέχεια κατάλαβα ότι ήταν ολόκληρη σειρά, γι αυτό και δημιουργήθηκε ξεχωριστό thread..!!!

Πρόκειται για πλαστικά παιχνίδια τα οποία λέγονται CLICLAC δηλαδή στα Ελληνικά "κλικλακ", λόγω του ήχου που βγάζουν καθώς τα συναρμολογείς..!!

Κάνουν τον γνωστό ήχο δηλαδή "κλικ" και "κλακ" καθώς κουμπώνουν τα συναρμολογούμενα μέρη τους..!!!

Υπήρχαν μεγάλα πακέτα και μικρότερα, made in Greece από την LYRA..!!!

fetch


fetch


Αν προσέξετε πιο κάτω που έχω σκανάρει και επισυνάψει το διαφημιστικό της εταιρείας, αναφέρει σε περίπτωση που εντοπίσουν ότι λείπει κάποιο κομμάτι, να κυκλόσουν το κομμάτι στο φυλλάδιο-τα έχει όλα τα κομμάτια το φυλλάδιο αναλυτικά- και να αποστείλουν το φυλλαδιο στην εταιρεία για να τους το στείλουν..!!!! Απίστευτο ετσι?? Σιγά σήμερα μην κάνουν ολόκληρη διαδικασία για να το στειλουν από την...Κίνα..!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφέρον πάρα πολύ,δεν το ήξερα ότι είχε βγάλει η Lyra και τέτοια!Πολύ καλή και η διαδικασία που γινόταν αν έλειπε ένα κομμάτι!!!Πάντως σε αρκετά playmobil που είχα αγοράσει,είχε τύχει να λείπουν κομμάτια,ακόμα και ανθρωπάκια έλειπαν από τα Lyra!
 
Προφανώς αγαπητέ φίλε THEBEST20 , γνωρίζοντας την ροπή της στα..λάθη, σκέφτηκε να φτιαξει αυτό το φυλλάδιο για να προλάβει τους απογοητευμένους πελάτες της..!

Η αλήθεια είναι ότι η LYRA έκανε πολλά λάθη με τα PLAYMOBIL...!!! Το έχω ακούσει πολλές φορές αυτό..!!

Αμ άντε όμως που και αυτά έχουν γίνει ανάρπαστα στο ΕΒΑΥ και κυρίως από τους Γερμανούς..!!!

Εν τέλει, ειλικρινά δεν έχω καταλάβει για ποιον λόγο , αυτα τα παιχνίδια της el greco και της lyra είχαν τόοση ζήτηση από το εξωτερικό..!!!!!!

Τόοοσες εταιρείες απ όλον τον κόσμο παράγουν, γιατί αυτές οι δύο Ελληνικές είχαν τόσο σουξέ ???
 
και η playmobil το έκανε αυτό με τα κομμάτια που λείπανε, δεν θυμάμαι αν ήταν η lyra
 
Click και Clack σημαίνουν άντρας και γυναίκα ως ορολογία στα playmobil!Σε κάποια playmobil απ'έξω στο κουτί ανάλογα με τις φιγούρες γράφει πχ 1 click αν περιέχει 1 άντρα,2 clacks αν περιέχει 2 γυναίκες.Αν περιείχε 2 άντρες και 2 γυναίκες έγραφε 2 clicks 2 clacks.Εδώ λογικά έχουν συγχωνεύσει τις 2 λέξεις σε 1,και βγάζοντας τα 2 k από το τέλος κάθε λέξης!
 
Όχι φίλε ΤΗΕΒΕΣΤ20, δεν είναι αυτό..!! Εδώ όπως ανέφερα στο πρώτο ποστ είναι ο ήχος από το κούμπωμα των πλαστικών μερών, γιατι λέει το φυλλάδιο "κούμπωσε τα πλαστικά και θα καταλαβαίνεις το κούμπωμα όταν θα ακούς το "κλικ κλακ""..!!! Εξάλου και το CLICLAC το γράφει αν προσέξεις με διαφορετικά γράμματα..!!

Πάντως ΠΟΛΥ ενδιαφέρον αυτό με τα playmobil, δεν ήξερα πωσ ανέφερε έτσι τα ανθρωπάκια..!!! Να είναι άραγε Γερμανική λέξη?
 
Έκανα αναζήτηση και βρήκα ότι είναι ισπανική λέξη,που τη χρησιμοποιούσαν στα famobil!και όντως σε κουτιά famobil τα έχω δει (στην Ισπανία τα playmobil τα λένε famobil και κυκλοφορούν όπως τα παλιά,δηλαδή χωρίς λεπτομέρειες,και οι γυναίκες χωρίς στήθος).Επίσης υπάρχει και ο όρος klicky που είναι διεθνής και δηλώνει όλες τις φιγούρες,ανεξαρτήτως αν είναι μεγάλοι,παιδιά ή μωρά,και ανεξαρτήτως φύλου!Απλά ήθελα να το αναφέρω ενημερωτικά,αν και είναι off topic!

Πάντως δεν μου αρέσουν τα cliclac σαν παιχνίδι,δεν τα ήξερα,και πρώτη φορά τα έμαθα τώρα!
 
Εγώ πάλι το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι να φτιάχνεις πλοία και φορτηγά σιγά σιγά με απλά πλαστικά κομματάκια..! Κρίμα που δεν τα είχα ανακαλύψει τότε,,!! Πραγματικά θα ήταν πολύ δημιουργικό ένα παιδάκι να φτιάχνει π.χ μια μπετονιέρα μόνο του..!!

Νιώθεις ότι είναι δικό σου επ'ίτευγμα..! :D
 
Ως προς αυτό,ότι δηλαδή τα δημιουργεί εξ'ολοκλήρου κάποιο παιδάκι και νιώθει υπερήφανο,είναι όντως πολύ καλό!Τι τιμές είχαν περίπου αυτά,αν ξέρει κάποιος?Και τα lego είναι για δημιουργία,αλλά είναι απλησίαστες οι τιμές!
 
To δεύτερο (μικρό) κουτάκι είχε τιμή 800 δρχ..!!! Αν κρίνουμε ότι βγήκαν κάπου στις αρχες του 80, ε τοτε θα ήταν ακριβό, δεν συμφωνείς??
 
Εντάξει,το βρίσκω φυσιολογική τιμή 800 δρχ, για 80's,στα 90's πάντως 800 δρχ έκανε ένα μεσαίο κουτάκι playmobil με 2-3 ανθρωπάκια!Ίσως στις αρχές της δεκαετίας του 80 είχαν μεγαλύτερη αξία βέβαια!
 
Γυρω στο 85-86 το πειρατικο καραβι εκανε 6000 ενω καθε μεγαλο κουτι με 7 φιγουρες (ή σπιτι) εκανε 1000 δρχ. Ηταν αρκετα λεφτα για τοτε.
 
Πίσω
Μπλουζα