Club 8088

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.411
2hfp1de.jpg


Ξεφυλλιζοντας παλια PCMaster (1998-2000) ψαχνωντας κατι αλλο ,το ματι μου επεσε τυχαια σε ενα δημοσιευμενο γραμμα της στηλης Αλληλογραφιας του περιοδικου

Club 8088 ?????

Το εχει ξαναακουσει κανεις????

Εχει κανεις επισκευτει την σελιδα του τοτε ???? (ειναι νεκρη προφανως ,και στο waybackmachine δεν...,

http://club8088.tripod.com/

http://web.archive.org/web/20010519154848/http://members.tripod.com/club8088/

Η μηπως καποιος retromaniax υπηρξε μελος ????
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
και η απαντηση του ...... ,που αν δεν κανω τραγικο λαθος δηλαδη προκειται για συνωνυμια ,κατα 99% ειναι εξεχων μελος και blogger του Retromaniax

eu0uiq.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα πω μερικά λόγια εδώ όπως είπα και σε προσωπικό μήνυμα.

Το club8088 είναι μια παλιά ξεχασμένη ιστορία που ξεκίνησε από ορισμένες επιστολές στο PC Master. Δυστύχως ήδη από τότε το θέμα ξεχάστηκε. Είχα την τύχη να συναντηθώ με έναν από τους ιδρυτές του club (πολύ πιθανόν τον συντάκτη του παραπάνω γράμματος) και απλώς μου έδωσε κάποιο υλικό από το club (νομίζω κάτι στικεράκια ή ταυτότητα του club αν και δεν θυμάμαι, αλλά σίγουρα μια λίστα με παιχνίδια που θα παίζουμε στο club (είχε μέχρι και παιχνίδια του 386-486, δεν ήταν μόνο για 8088 ευτυχώς :) . Τα παιδία τότε μάλλον ξεκινούσαν πανεπιστήμιο όπως και εγώ, ήταν απασχολημένοι με την καθημερινότητα, χαθήκαν τέλος πάντων. Αυτό θυμάμαι να έπαιζε, όταν μετά από λίγο καιρό ξαναεπικοινώνισα από email. Βέβαια όλα αυτά έγιναν πολύ παλία, ήδη από το 2001 πρέπει να τους είχα ξεχάσει. Δεν θύμαμαι τίποτα άλλο, δεν θυμάμαι τι έπαιζε στην σελίδα τους (ελάχιστα πρέπει).

Αυτό πιστεύω ήταν απόρια ένος "κινήματος" αναγνωστών στη θρυλική στήλη του PC Master "Μεταξύ Μας". Τότε έγραφε ο μυστηριώδης master που πιστεύω δεν είναι ο ίδιος με τον σημερινό συντάκτη της στήλης, και έπαιζε πολύ πόρωση με τους 386 και πόσο αρκετοί είναι για οποιαδήποτε εφαρμογή, και πως έπαιζε συνωμοσία από τις εταιρίες και άλλα τέτοια. Θυμάμαι και τις θρυλικές συζητήσεις με έναν αναγνώστη, τον Mr Spock. Τότε με είχαν επηρρεάσει όλα αυτά, και δεν το λέω αρνητικά, δεν με άγγιζε βέβαια το αντιδραστικό ζήτημα (εγώ θα μείνω στα 386, κλπ) αλλά με είχε κάνει να ονειρεύομαι για το software των θαυμάτων που θα τρέχει σε 386 και θα κάνει παπάδες. Από εκεί το ενδιαφέρον μου εξελίχθηκε αργότερα σε προγραμματισμό και optimization ως που βρήκα την demoscene. Πιστεύω πως αυτό το κλίμα είχε επηρρεάσει πολλούς αναγνώστες για διάφορους λόγους και από όλες αυτές τις συζητήσεις για τις παράλογες απαιτήσεις του software να ξεφύτρωσε και το club8088. Θύμαμαι που και ο master στη στήλη του έλεγε τότε να βγούμε στους δρόμους και να διαμαρτυρηθούμε στις αντιπροσωπίες για τις απαιτήσεις και μετά τρόμαξε γιατί υπήρχε θετική ανταπόκριση και έλεγε "Εντάξει ρε παιδιά, για πλάκα το είπα". Λίγο αστείο θα ήταν να βγαίνανε 100 καμμένα άτομα στους δρόμους με πανό "Κάτω τα χέρια από τον 386" xD /emoticons/laugh@2x.png 2x" width="20" height="20" />. Εκείνα τα αρθράκια του "Μεταξύ Μας" μου έχουν μείνει στο υποσυνείδητο και θέλω να ψάξω να ξαναβρώ αν κάπου έχω αυτά τα τεύχη. Είναι έπος!

Τότε είχα προτείνει και σε ένα γράμμα την ιδέα να ξεκινούσε κίνημα low-req software που θα σχετίζεται με την δημιουργία PC software με πολύ χαμηλές απαιτήσεις. Λίγο τρελή σαν ιδέα και ποιός θα καθόταν τότε στην Ελλάδα να γράψει έστω και κάτι που να τρέχει απλά. Αλλά ήταν αυτό που προσωπικά με πόρωνε σε όλες αυτές τις συζητήσεις. Τρελαινόμουνα να βρίσκω προσεγμένο software με εντυπωσιακές δυνατότητες που έτρεχε παραδόξως καλά στον αρχαίο υπολογιστή μου, οπότε το να κάθομαι στο club8088 και απλώς να παίζουμε παιχνίδια σε αρχαίους υπολογιστές δεν με ενθουσίαζε και πολύ σαν ιδέα. Μπορούσε αυτό το κίνημα να εξελειχθεί σε κάτι πιο δημιουργικό. Θεωρώ ότι το όνειρο μου για τρελό software που δεν το πιστεύεις πως τρέχει συνεχίζεται σε 8bit/16bit σκηνές με την demoscene και τα homebrew games. Δυστυχώς για κάποιο λόγω όχι και σε παλιά PC εκτός από πανελάχιστες εξαιρέσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα