Clue (1985)

θανος

RetroJunkie™
Joined
18 Αύγ 2009
Μηνύματα
2.242
Αντιδράσεις
607
το clue ειναι μια ταινια του 1985 βασισμενη στο γνωστο επιτραπεζιο cluedo Που κυκλοφορει και στην ελλαδα.η υπποθεση εχει ως εξης: Έξι άγνωστα μεταξύ τους άτομα συγκεντρώνονται σε μια μυστηριώδη έπαυλη της Νέας Αγγλίας, όπου τελικά καλούνται να συνεργαστούν με το υπηρετικό προσωπικό για να λύσουν το μυστήριο ενός φόνου.. Με έκπληξη ακούν τον οικοδεσπότη να τους λέει ότι γνωρίζει όλα τα μυστικά τους και ότι τους κάλεσε εκεί, προκειμένου να τους εκβιάσει. Λίγο αργότερα βρίσκεται νεκρός. Ποιος είναι ο δράστης; οταν προβληθηκε η ταινια ειχε μια πρωτοτυπια είχε τρία διαφορετικά φινάλε και ανάλογα με την αίθουσα προβολής οι θεατές έβλεπαν διαφορετικό τέλος... Ποιός έκανε το φόνο; Ήταν ο Κόλονελ Μάσταρντ στο γραφείο με το όπλο; Ή μήπως ήταν η δεσποινίς Σκάρλετ στην αίθουσα του μπιλιάρδου με τη θηλιά; Τελικά μήπως το έκανε ο μπάτλερ;

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την ειδα προσφατα.Πολυ καλη ταινια και με παρα πολυ μεγαλη πλοκη!
 
Αν σας αρέσει ο Tim Curry τότε είναι η ταινία που πρέπει να δείτε. :)
 
Πολυ ενδιαφεροντα ολα αυτα, αλλα θα ηταν πολυ καλυτερα αν η ταινια ειχε γυριστει γυρω στο 1958 - 60, οπου θα ειχε την ατμοσφαιρα που μονο οι αστυνομικες ταινιες εκεινης της εποχης ειχαν.

Ως online επιτραπεζιο φαινεται πολυ καλο, παντως....

http://www.hasbro.com/games/en_US/clue/#
 
Συμπαθητική η ταινία. Θύμιζε το "Πρόσκληση σε γεύμα από έναν υποψήφιο δολοφόνο" με τον Πήτερ Σέλλερς. Το επιτραπέζιο ήταν από τα αγαπημένα μου..
 
RIO είπε:
Συμπαθητική η ταινία. Θύμιζε το "Πρόσκληση σε γεύμα από έναν υποψήφιο δολοφόνο" με τον Πήτερ Σέλλερς. Το επιτραπέζιο ήταν από τα αγαπημένα μου..
Το προβάλει η ΝΕΤ ανά τακτά διαστήματα τις μικρές ώρες το «Πρόσκληση σε γεύμα από έναν υποψήφιο δολοφόνο».
 
Όντως χαριτωμένη αστυνομική ταινία.Μάλιστα γυρίστηκαν 3 διαφορετικά φινάλε που προβάλλονταν εκείνη την εποχή.

Στη Dvd version υπάρχουν βέβαια και τα 3 διαδοχικά...

Και μάλιστα πρόκειται για ταινία που εμπνεύστηκε από το επιτραπέζιο, δεν βγήκε πριν από αυτό.
 
Δύο από τις αγαπημένες μου ταινίες. Από την "πρόσκληση¨έχω και την αφίσσα που κοσμούσε καλοκαιρινό κινηματογράφο στη Ν. Μάκρη κάποια στιγμή στα τέλη 90ies που έγινε επαναπροβολή ή κάτι τέτοιο. Φυσικά και τις δύο τις έχω σε dvd.
 
Πίσω
Μπλουζα