Coffin Joe (Ze Do Caixao).

raniajoy

RetroN00b
Joined
1 Απρ 2009
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
0
Απο τις πολυ μεγαλες μουρες του Βραζιλιανικου και οχι μονο σινεμα...José Mojica Marins το παραγματικο του ονομα, Ze Do Caixao το "σταριλιδικο" στην πατριδα του και Coffin Joe για τον υπολοιπο κοσμο.Αρχικα σκηνοθετης και κατοπιν ηθοποιος . Η πρωτη του ταινια-στην οποια και πρωταγωνιστουσε- με τιτλο "Αποψε Τα Μεσανυχτα Θα Παρω Την Ψυχη Σου", διαμαντι πραγματικο στο ειδος της, θεωρειται η πρωτη τρομου βραζιλιανικη ταινια (1963). Εως σημερα εχει γυρισει περι τις 10 ισως 11 ταινιες.

Χαρακτηριστικο του τα τεραστια νυχια του τα οποια ειναι αληθινα.

Αυτα τα ολιγα για μια απο τις πλεον ποπ μορφες της Βραζιλιας...

Κατι αλλο?
 
Ράνια, σε συγχαίρω για το σενεφίλ γούστο σου.

Είχα την τύχη να δω για πρώτη φορά ταινίες του Coffin Joe πριν από 15 χρόνια.

Βέβαια η ποιότητα εικόνας ήταν μετριότατη (τέταρτης-με-πέμπτης γενιάς αντίγραφο VHS),

αλλά τότε δεν είχαμε και απαιτήσεις τύπου HDTV.

Και μόνο που κατάφερα να το βρω, ήταν θαύμα.

Είχα δει τα AT MIDNIGHT I WILL TAKE YOUR SOUL και AT MIDNIGHT I WILL POSSES YOUR CORPSE

σε υπέροχο ασπρόμαυρο !

Μάλιστα το ένα εκ των δύο ήταν στα βραζιλιάνικα με αγγλικούς υποτίτλους.

είχα πάθει μεγάλη πλάκα τότε και "ντράπηκα".

"Αφού μπόρεσαν οι Βραζιλιάνοι, γιατί όχι και εμείς ;" αναρωτήθηκα.

Τα μεταγενέστερα έγχρωμα έργα του (AWAKENING OF THE BEAST κλπ)

ήταν πάλι ευφάνταστα και πρωτότυπα, αλλά όχι σαν τα παλιά.

Πράγματι, μεγάλη μορφή ο Coffin Joe !

coffin_joe.jpg
6a00e5523026f5883400e5536c765f8834-800wi.jpg

Υ.Γ. Μάνο και Μάριε, ξεκινήστε το ψάξιμο.

Δε θα χάσετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητε,

ευχαριστω αρχικα που ανταποκριθηκες. Πρωτη φορα ποσταρω κατι (ειμαι μελος 2 μολις μερες), και δεν ηξερα καν αν εμφανιστει σωστα η δημοσιευση.. Ηθελα και'γω να βαλω φωτογραφια αλλα δεν ηξερα των τροπο. Ισως μπορεις και να με βοηθεισεις? :)

Αν θελεις κατι απο Ζε μπορω να σου το δωσω σε μορφη DVD...Υπαρχει πολυ "σκουπιδι" εκει εξω, δεν ζω χωρις αυτο.

Σημειο αξιο αναφορας ως προς τις ταινιες του Ζε, κατα τη γνωμη μου, ειναι η εντονη διαθεση αμφισβητησης του συστηματος της εκαστοτε εποχης..

Ο Ζε ειναι ο Αθεος, ο ταραξιας, ο πλουσιος που ξερει πως το χρημα διαφθειρει....ενας "κοκκινος"- αναρχικος κατα καποιο τροπο...αν μπορω να τον χαρακτηρισω ετσι....

PS: Εν Ελλαδι, τον γνωριζουν ελαχιστοι...εχω αφισα στο δωματιο μου...οι φιλοι απορουν....χιχιχι!
 
raniajoy είπε:
Αγαπητε, Ηθελα και'γω να βαλω φωτογραφια αλλα δεν ηξερα των τροπο. Ισως μπορεις και να με βοηθεισεις? :)
Στο παράθυρο που γράφεις το μήνυμα, υπάρχει ένα κίτρινο κουμπάκι (με ένα βουνό).

Πατάς αυτό και βάζεις το link της φωτό.

raniajoy είπε:
Σημειο αξιο αναφορας ως προς τις ταινιες του Ζε, κατα τη γνωμη μου, ειναι η εντονη διαθεση αμφισβητησης του συστηματος της εκαστοτε εποχης..Ο Ζε ειναι ο Αθεος, ο ταραξιας, ο πλουσιος που ξερει πως το χρημα διαφθειρει....ενας "κοκκινος"- αναρχικος κατα καποιο τροπο...αν μπορω να τον χαρακτηρισω ετσι....
Επέτρεψέ μου να έχω εντελώς διαφορετική άποψη.

Θα έλεγα ότι συμβολίζει μάλλον την καταπίεση.

Θυμάσαι στο AT MIDNIGHT I'LL TAKE YOUR SOUL,

πόσο άσχημα φέρεται στους φωχούς συντοπίτες του,

μέχρι που τελικά βρίσκει μια υπερφυσική (θεία) τιμωρία ;

Αν δεν απατώμαι, την εποχή εκείνη υπήρχε δικτατορία στη Βραζιλία

και τα έργα του απαγορεύτηκαν από το καθεστώς.

Δεν ξέρω αν ήταν λόγω βίαιων σκηνών ή λόγω πολιτικών μηνυμάτων.
 
χμμμ....την καταπιεση?...μαλλον λεμε το ιδιο πραμα με διαφορετικα λογια, η μαλλον η ταινια ειναι τοσο "ψαγμενη", μεσα στο πολυ προφανες του θεματος....ο κακος, οι καλοι , η νεμεσις και αλλα...

....Στην εν λογω ταινια, ο Ζε κανει συνεχεις αναφορες κατα της θρησκειας με τροπο αιρετικο θα ελεγα εως αναρχικο με την πολιτικοποιημενη εννοια της λεξης...ειναι παντος ο κακος...σε μια αλλη παλι...(Pervesao η κατι τετοιο στη γλωσσα του, Διαστροφη δλδ)....αντιτιθεται συνεχως στην διαφθορα που προκαλει το χρημα..και προσπαθει να δει τα ορια των ανθρωπων σε αυτο....και εδω ειναι ο κακος της υποθεσης....ο πλουσιος, ο διαφθορεας, και φυσικα η μενεσις ειναι και παλι παρουσα...

..και αυτα.....
 
exetlaios είπε:
Μάλιστα το ένα εκ των δύο ήταν στα βραζιλιάνικα με αγγλικούς υποτίτλους.

είχα πάθει μεγάλη πλάκα τότε και "ντράπηκα".

"Αφού μπόρεσαν οι Βραζιλιάνοι, γιατί όχι και εμείς ;" αναρωτήθηκα

Αυτό ακριβώς, μου είχε κάνει εντύπωση και εμένα. Ακόμα και η βραζιλία τόλμησε(όπως και το μεξικό), αλλά η Ελλάδα τίποτα. Φένεται, οτι το κοινό της εποχής, ζήταγε μόνο μελό και τίποτα άλλο :( ...
 
Εκπληκτική ταινία το "Απόψε Θα Πάρω Την Ψυχή Σου"!! Το έχω πει και αλλού, το αναφέρω ξανά: Εάν ποτέ δείτε οποιαδήποτε Βραζιλιάνικη ταινία τρόμου, "σφυρίξτε" το μου παρακαλώ! Δεν ξέρω αν ήταν λόγω Coffin Joe (δεν αποκλείεται!) αλλά τέτοιες ταινίες κάνω κρα να τις βρω! Ευχαριστώ για το αφιέρωμα και τις πληροφορίες! Ομολογώ πως δεν τα γνώριζα!
 
exetlaios είπε:
Ράνια, σε συγχαίρω για το σενεφίλ γούστο σου.
Είχα την τύχη να δω για πρώτη φορά ταινίες του Coffin Joe πριν από 15 χρόνια.

Βέβαια η ποιότητα εικόνας ήταν μετριότατη (τέταρτης-με-πέμπτης γενιάς αντίγραφο VHS),

αλλά τότε δεν είχαμε και απαιτήσεις τύπου HDTV.

Και μόνο που κατάφερα να το βρω, ήταν θαύμα.

Είχα δει τα AT MIDNIGHT I WILL TAKE YOUR SOUL και AT MIDNIGHT I WILL POSSES YOUR CORPSE

σε υπέροχο ασπρόμαυρο !

Μάλιστα το ένα εκ των δύο ήταν στα βραζιλιάνικα με αγγλικούς υποτίτλους.

είχα πάθει μεγάλη πλάκα τότε και "ντράπηκα".

"Αφού μπόρεσαν οι Βραζιλιάνοι, γιατί όχι και εμείς ;" αναρωτήθηκα.

Τα μεταγενέστερα έγχρωμα έργα του (AWAKENING OF THE BEAST κλπ)

ήταν πάλι ευφάνταστα και πρωτότυπα, αλλά όχι σαν τα παλιά.

Πράγματι, μεγάλη μορφή ο Coffin Joe !

coffin_joe.jpg


Υ.Γ. Μάνο και Μάριε, ξεκινήστε το ψάξιμο.

Δε θα χάσετε.
Σαν τον Γιωργάκη τον Παπανδρέου μοιάζει...! :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα