coleco gemini (κλώνος του atari 2600) ερωτήσεις

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
59
picture.php


Χθες κέρδισα το παραπάνω coleco gemini (για 50Ε με πέντε παιχνίδια και δύο χειριστήρια!) (περισσότερες φωτογραφίες όταν το παραλάβω) από γνωστό ελληνικό σάιτ δημοπρασιών και έχω τις εξής απορίες

1) τι ποσοστό συμβατότητας έχει με τα παιχνίδια του atari 2600 όντας κονσόλα κατασκευασμένη από off-shelf (ότι κι αν είναι αυτό...) κομμάτια?

2) κάπου διάβασα ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα ειδικό καλώδιο για να χρησιμοποιήσεις τα paddles των χειριστηρίων,ισχύει?

3)γενικά ήταν καλή επιλογή ή έπρεπε να προτιμήσω το αυθεντικό hardware?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τώρα που θα πάρω αυτή τη κονσόλα,ξέρετε που μπορώ να βρω φθηνά παιχνίδια για atari 2600 (εκτός από e-bay)?
 
Παιχνίδια για Atari 2600, μπορείς να βρεις στο RetroMarket, του φίλου vag!

Επίσης, κάνε κανένα search στα γνωστά Ελληνικά sites δημοπρασιών και μείνε συντονισμένος στο Retromaniax, μήπως και αναρτηθεί καμία αγγελία, με παιχνίδια προς πώληση...

Την κονσολίτσα αυτή ομολογώ πως δε την γνώριζα! :)

Καλορίζικη!
 
Αρκετα ακριβα το πηρες, αν δεις καποιο μελος πουλαει αυθεντικο 2600 με παιχνιδια για 30 ευρω.

Τα χειριστηρια ειναι universal "atari type" και φυσικα παιζουν, οπως και σχεδον ολα τα υπολοιπα χειστηρια τετοιου τυπου.
 
ευχαριστώ!,πάντως δεν είχα προσέξει ότι το RetroMarket είχε παιχνίδια για atari,ευτυχώς που μου το είπες για να περάσω καμια μέρα από εκεί.

Σχετικά με αυτή τη κονσόλα,άμα δεν κάνω λάθος την κατασκεύασε η coleco το 1982 νομίζω ,αμέσως μετά από την νίκη στη δίκη που έγινε εξ'αιτίας της μήνυσης που της έκανε η atari για το expansion module#1 του colecovision.

@mike

το ξέρω ότι είναι πιό ακριβή από το αυθεντικό atari 2600 αλλά την πήρα λόγω σπανιότητας κυρίως.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα την πήρα στα χέρια μου,μετά όμως από εκτενές ψάξιμο των καναλιών τη βρήκα σε μία συχνότητα που είχε αρκετά χιόνια (αν και έβλεπες σε ένα βαθμό την εικόνα) και αντί για ήχο είχε παράσιτα.Τι φταίει? η ίδια η κονσόλα,το rf switch που χρησιμοποιώ ή ότι τη σύνδεσα σε lcd τηλεόραση?

Επίσης παρατήρησα ότι η επιλογή των χρωμάτων (ήταν και λιγότερα) δεν ήταν ίδια με τα screenshots του atariage,φταίει η pal κωδικοποίηση?

Παράδειγμα,το demon attack χρησιμοποιούσε για τους "δαίμονες" μόνο το άσπρο ενώ στο atariage τους δείχνει να έχουν τουλάχιστον τρία χρώματα και συνολικά τα χρώματα στην οθόνη ήταν τέσσερα (άσπρο,πράσινο,ροζ,μαύρο) σε σχέση με τα έξι-επτά στο atariage.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στα 2600 ο συνδυασμος NTSC κονσολας + NTSC carts ειναι σχεδον μονοδρομος.

Tα PAL carts ειναι απλα NTSC carts κατεβασμενα στα 50hz και με χρωματα φυσικα σαλατα λογω κωδικοποιησης.

Αν στο RF δεν παιρνεις ηχο,ισως το μηχανημα ειναι PAL-UK
 
Ωχ,τώρα κατάλαβα,είναι γαλλική που σημαίνει ότι θα είναι secam οπότε τα χρώματα είναι ακόμη λιγότερα από pal.Πάντως η τηλεόρασή μου έχει τη δυνατότητα να γυρίσει σε ntsc mode το κανάλι,το θέμα είναι ότι τότε την εικόνα τη δείχνει ασπρόμαυρη.κάποια βοήθεια?
 
Ωχ,τώρα κατάλαβα,είναι γαλλική που σημαίνει ότι θα είναι secam οπότε τα χρώματα είναι ακόμη λιγότερα από pal.Πάντως η τηλεόρασή μου έχει τη δυνατότητα να γυρίσει σε ntsc mode το κανάλι,το θέμα είναι ότι τότε την εικόνα τη δείχνει ασπρόμαυρη.κάποια βοήθεια?
 
Ορίστε και η συλλογή μου μέχρι τώρα (το ξέρω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο αλλά είναι μόλις 4 ημερών,στο μέλλον θα την μεγαλώσω) (στις end labels των missile command και pele's soccer υπάρει κοντά στις ονομασίες τους ένα γράμμα που μοιάζει με ρ , τι σημαίνει και γιατί δεν το έχουν τα άλλα cartridges?).

picture.php


ΥΓ Τελικά υπάρχει κάποιος που μπορεί να ξέρει πως μπορώ να λύσω τα προβλήματα που έχω?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
σημαινει Pal. σε αλλα εχει αστερακι σε αλλα δεν εχει τιποτα.
 
Αφού σκοπεύεις να μεγαλώσεις τη συλλογή παιχνιδιών σου, δες και αυτό το link από το AtariAge, το οποίο έχει έναν οδηγό σπανιότητας για τα παιχνίδια του 2600...

AtariAge Rarity Guide
 
@Ethaniel

τι εννοείς όταν λες ότι κάποια έχουν αστεράκι? τα παιχνίδια?

@DINO

τον ξέρω τον οδηγό σπανιότητας αλλά προς το παρόν με νοιάζει τα παιχνίδια να είναι καλά και όχι σκουπίδια,αργότερα θα ψάξω και για πιο σπάνια.
 
Aπλα φτιαξε μια καλη συλογη με οτι σου αρεσει να παιζεις. Και προς θεου μην μπεις στο τριπακι να δινεις 30-40-100 και 300$ για ενα παιχνιδι. Τα "σπανια" στο VCS ειναι lost case..

Αν θελεις την δικια μου γνωμη, το ultimate feel του τοτε, θα το νιωσεις μονο με τα text labels της Atari. Eιδικα με τα launch titles που εχουν τα νουμερα 01-09.
 
το πρόβλημα που έχω με τον ήχο κυρίως (ακούγονται μόνο παράσιτα) αλλά και με το σήμα (αρκετά χιόνια,παραπάνω από το φυσιολογικό) παραμένουν αν και τη δοκίμασα σε δύο διαφορετικές τηλεοράσεις (lcd,δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα στη crt που έχω) ,έχετε κάποια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει? να προσθέσω ότι το rf switch που χρησιμοποιώ ήταν προηγουμένως αχρησιμοποίητο (και σε μία αποθήκη) για καμιά 15ετία.
 
Τσεκαρε αν το καλωδιο του RF (απο το game system μεχρι το RF switch) ειναι κανονικο RF και οχι RCA. To RF switch δεν πρεπει να εχει προβλημα μιας και η θα σου εβγαζε σημα η οχι.

Με το συγκεκριμενο συστημα δεν ειχα ποτε προβλημα σε NTSC setup. Τωρα, απο την αλλη, μου φαινεται πολυ περιεργο οτι αυτα τα συστηματα βγηκαν και παραεξω προς την ευρωπη. Εισαι σιγουρος οτι προκειται για PAL μηχανημα (ασχετα απο το που το αγορασες)?

Λογικα καποια στιγμη θα χρειαστει να κανεις μια βουτια στο εσωτερικο του. Δεν ετυχε να ανοιξω ποτε το συστημα στο εσωτερικο του, αλλα φανταζομαι εχει ιδιο ρυθμιστη με τα VCS για την ποιοτητα του σηματος.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξέρω αν είναι σίγουρα pal,το συμπέρανα από τα αυτοκόλητα που είναι στα αγγλικά και τα γαλλικά.Σχετικά με το ntsc setup,το δοκίμασα σε μία άλλη τηλεόραση και συγκεκριμένα στο demon attack άλλαξε το χρώμα του εδάφους από πράσινο,σε πράσινο χακί αλλά οι εξωγήινοι παρέμειναν μονόχρωμοι (λευκοί) ,καμία σχέση δηλαδή με τη πολυχρωμία που φαίνεται να έχει στα screenshots του atariage.

Το καλώδιο πρέπει να είναι απλό rf γιατί το πήρα από το ευρωπαικό megadrive που έχω.
 
Oτι βλεπεις στο atariage ειναι σε NTSC εκδοση (εκτος αν αναφερουν PAL εκδοσεις, αλλα πολυ σπανια γινεται αυτο). Σε PAL συστημα τα χρωματα θα ειναι διαφορετικα (οπως και η ταχυτητα). Αν τωρα το συστημα σου ειναι native PAL SECAM.. god bless you.. ποτε δεν θα δεις σωστα χρωματα με οτι region και να ειναι τα cartridge και φυσικα θα παιζει με την αργη ταχυτητα των PAL..
 
Αν τωρα το συστημα σου ειναι native PAL SECAM.. god bless you.. ποτε δεν θα δεις σωστα χρωματα με οτι region και να ειναι τα cartridge και φυσικα θα παιζει με την αργη ταχυτητα των PAL..
1)δεν με πειράζει και να είναι pal έκδοση,άλλωστε το πήρα επειδή είδα ότι το έδινε αρκετά φθηνά σε σχέση με τη σπανιότητά του,αργότερα θα πάρω και ένα ntsc atari 2600 για να παίζω τα παιχνίδια με το "σωστό" τρόπο.

2)στο θέμα του ήχου και της εικόνας μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τους πυκνωτές και να χρειάζονται αλλαγή?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krem13 είπε:
1)δεν με πειράζει και να είναι pal έκδοση,άλλωστε το πήρα επειδή είδα ότι το έδινε αρκετά φθηνά σε σχέση με τη σπανιότητά του,αργότερα θα πάρω και ένα ntsc atari 2600 για να παίζω τα παιχνίδια με το "σωστό" τρόπο.
Θα ελεγα οτι ειναι ισως σπανιοτερο να βρεις ενα γνησιο heavy sixer, παρα τα Coleco gemini. Ειδικα η αμερικανικη αγορα ειναι γεματη απο αυτα και βρισκονται ευκολα. Το να βρεις heavy sixer και να εχει τα σωστα "σωθικα" αρχιζει και γινεται πλεον ειδος προς εξαφανιση..

Για τον ηχο και την εικονα, το εγραψα και παραπανω οτι θα χρειαστει να ανοιξεις το μηχανημα σου για να τα ρυθμισεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα