Comfuzio

Κομφούζιο (1995)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Κομφούζιο_(1995)

Φοβερή σατυρική εκπομπή που ξεκίνησε στην ΕΡΤ-3 και έγινε ευρέως γνωστή όταν πήγε στο Star, κάπου το '95. Έπαιζε Σάββατο και Κυριακή.

Αντώνης Κανάκης, Σωτήρης Καλυβάτσης και φυσικά ο εγκέφαλος της υπόθεσης, ο Αντώνης Παραράς. Μεγάλο κρίμα και τεράστια αδικία που έφυγε τόσο νωρίς αυτό το σπάνιο παλληκάρι.

Η εκπομπή διέθετε πολύ προχωρημένη σκέψη και δεν κώλωνε να τα χώνει κανονικά. Περιελάμβανε διάφορα σκετς, δελτία ειδήσεων και πάνελ όπου καυτηριάζονταν όλα τα κακώς κείμενα. Για 'μένα είναι ανώτερη από τη μεταγενέστερη «Α.Μ.Α.Ν».

Κομφούζιο (1995)


RetroDB:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/Κομφούζιο_(1995)

Φοβερή σατυρική εκπομπή που ξεκίνησε στην ΕΡΤ-3 και έγινε ευρέως γνωστή όταν πήγε στο Star, κάπου το '95. Έπαιζε Σάββατο και Κυριακή.

Αντώνης Κανάκης, Σωτήρης Καλυβάτσης και φυσικά ο εγκέφαλος της υπόθεσης, ο Αντώνης Παραράς. Μεγάλο κρίμα και τεράστια αδικία που έφυγε τόσο νωρίς αυτό το σπάνιο παλληκάρι.

Η εκπομπή διέθετε πολύ προχωρημένη σκέψη και δεν κώλωνε να τα χώνει κανονικά. Περιελάμβανε διάφορα σκετς, δελτία ειδήσεων και πάνελ όπου καυτηριάζονταν όλα τα κακώς κείμενα. Για 'μένα είναι ανώτερη από τη μεταγενέστερη «Α.Μ.Α.Ν».
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ήμουν μία από τις παραγωγούς της εκπομπής το 1995 στην Ετ3. Τότε η εκπομπή ήταν καθημερινή από Δευτέρα μέχρι Παρασκευή.

Η πρώτη μου επαφή με το Κομφούζιο ήτανε στην ΕΤ-3 το 1994

η αρχική σύνθεση ήτανε Παραράς Κανάκης Βακάρος (jammin θυμάσται???) και κάποιος Σαρρής. Όλοι νέα παιδιά γύρω στα 24-25. Σκετσάκια και διάλογος πολύ όμορφος με το κοινό (ένα νεανικό κοινό που γούσταρε ακόμα εναλλακτικά σχήματα και 1εμφανιζόμενες hip hop μπάντες). Πώς να ξεχάσω όταν το 1994-95 κάνανε ένα live στο ΡΟΔΟΝ και έγινε της ΠΟΥΤΑΝΑΣ με τους Active Member παρουσιαστής ο συγχωρεμένος παραράς. Συντονισμένοι λίγοι τότε στο ερτ-3 (χαρακτηριστικά ένας φίλος που αργότερα μου τους είχε θεούς στο STAR όταν του πα να συντονίστεί ερτ-3 να τους δει μου λεγε δεν βλέπω μαλακίες τεσπα). Μετά ήρθε η μεταγραφή τέλος του 1995 στο Star. O ΠΑΝΙΚΟΣ ίσως από τα πιο πρωτότυπα στησίματα εκπομπής (γαμώ τα σημερινά ξεφτυλο dream show). Aπο εκεί τώρα όσοι είναι φίρμες πέρασαν όλοι (TERROR X CREW έχω ακόμα εκείνο το 1ους λαιβ ACTIVE MEMBER ΗΜΙΣΚΟΥΜΠΡΙΑ ΟΛΟΙ ΕΚΕΙ). Η νέα σύσταση ήτανε Καλιβάτσης Παραράς Κανάκης (3 αντώνηδες) και 2 μιχάληδες (ο ΜΟΥΤΑΣ - ΘΕΟΣ the Best) και ο σκηνοθέτης τους Λεάνης. Και μετά ήρθε το κακό. Η εκπομπή διακόπτεται το 1996 με το που ξεκινά 2 σεζόν.Ο πάραρμαν έτσι τονε λέγανε μας άφησε νωρίς έσβυσε μέσα σε ένα καλοκαίρι και το 1997 αρχές χάνει τη μάχη με το θάνατο. Μετά ένα χρόνο τέλη 1997 ξεκινά το ΑΜΑΝ στην αρχή μου άρεσε. Μετά ξεφούσκωσε είναι λογικό. Πάντως αυτές οι εκπομπές όπως και το JAMMIN με τον Βακάρο και Παναγιωτόπουλο (ΝΗΣΤΙΚΟ ΑΡΚΟΥΔΙ) από το 1998-2000. Απέδειξαν ότι μπορείς να κάνεις εκπομπή με πολύ λίγα μέσα φτάνει να έχεις μια ομάδα από κανονικά πνευματώση παιδιά της διπλανής πόρτας και όχι με φλώρια που κάπως την είδανε. Μόνο οι εκπομπές Νηστικό Αρκούδι και αυτή του Μαμαλάκη αξίζουνε κατεμέ καθώς και τα σε χρόνο τι βι και ο Κούλογλου.

Κρίμα η τηλεόραση έχει ανάγκη από νέα παιδιά νέο αίμα και έξυπνες ατάκες που ξεφεύγουνε από τα πλαίσια της ΓΚΛΑΜΟΥΡΙΑΣ.
Καλησπέρα και από εμένα. Ήμουν στην παραγωγή της εκπομπής το 1995 στην Ετ3. Στην εκπομπή που κάναμε στην Αθήνα, παρουσιαστές ήταν ο Παραράς,, ο Κανάκης και μαζί πάντα ο Καλυβάτσης και ο ξεχωριστός Μούτας. Την ίδια σεζόν καναμε και την εκπομπή στον Κοζάνη μετά το σεισμό. Ο Παραράς δεν μπόρεσε να έρθει. Την επόμενη χρονιά ήμουν η παραγωγός του Jammin τη σεζόν 95-96. Πραγματικά διαφορετικές εκπομπές από τις σημερινές!

Εγώ είχε τύχει να τους δω live όταν έκαναν εκπομπή στην κεντρική πλατεία της Κοζάνης τον Ιούνιο του 1995,λίγες βδομάδες μετά τον καταστρεπτικό σεισμό.
Ήμουν παραγωγός σε αυτή! έχω κάποιες ωραιες φώτο. Αν έχεις κι εσύ παρακαλώ να μου γράψεις!
 
Η εκπομπή Comfuzio στο star αν θυμάμαι τελείωσε αρχές καλοκαιριού του 1996. Μου έκανε εντύπωση γιατί (πέρα απ' τον θάνατο του Παραρά αρχές 1997) δεν πήρε το οk για δεύτερη σεζόν στο κανάλι παρά την υψηλή θεαματικότητα που είχε . Νομίζω δεν ξεκίνησε καθόλου δεύτερη σεζόν και αντικαταστάθηκε την επόμενη χρονιά η απογευματινή ζώνη του Σαββάτου με το τηλεπαιχνίδι "remote control" με Φιλιππίδη και το μνημείο πολιτισμού... "Χρυσό κουφέτο" που ήταν σχεδόν τρίωρο. Βασανιστήριο δηλαδή.
Το δε "ΑΜΑΝ" ξεκίνησε στο Μega άνοιξη του 1997 μέχρι τέλη Ιουνίου.Λιγα επεισόδια προβλήθηκαν πριν πάρει μεταγραφή για τον Αντέννα.
 
Πίσω
Μπλουζα