Comic "Προσοχή πέφτει ο σοβάς"...σας λέει κάτι;;;;

pardalotzatziki

RetroNuts!
Joined
1 Δεκ 2012
Μηνύματα
2.019
Αντιδράσεις
321
Καποτε ειχα ενα κομικ(ενα τευχος μονο) με αυτον τον τιτλο. Δεν θυμαμαι αλλες λεπτομερειες.

Η ιστορια οντως εδειχνε κατι με σοβα να πεφτει...

Ακριβη χρονολογια δεν θυμαμαι...(στο περιπου) υπολογιζω μεσα στην πενταετια 1988-93...
 
Δε μου θυμίζει κάτι...

Μήπως θυμάσαι ποιός ήταν ο ήρωας;
 
Μηπως...λεω μηπως....ηταν κανα ενθετο απο κανα περιοδικο/εφημεριδα το οποιο ηταν μια κι εξω?:what:
 
Κώστα, παίζει να είναι καμιά ειδική κωμική έκδοση που προσφερόταν με κάποιο περιοδικό τότε; Έφαγα το Greekcomics ψάχνοντας τα εξώφυλλα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...
 
Αν ήταν ένα τεύχος μόνο, ίσως να ήταν κάποια ειδική έκδοση της Βαβέλ ή κάποιου άλλου περιοδικού της εποχής...

Σίγουρα δεν ήταν αυτόνομο εβδομαδιαίο ή μηνιαίο περιοδικό....

Θα το ξέραμε...
 
DINO είπε:
Δε μου θυμίζει κάτι...
Μήπως θυμάσαι ποιός ήταν ο ήρωας;
Νομιζω ηταν μια παρεα αλλα ο βασικος ηρωας δεν ηταν ανθρωπος αλλα μια περιεργη φιγουρα, ισως προς ποντικος...

Υπαρχει περιπτωση να υπηρχε και δευτερος βασικος ηρωας, ενας ψηλος(ο αλλος ηταν κοντος).

Μενανε σε ενα σπιτι και καποια στιγμη εδειχνε να πεφτει ο σοβας...ο τιτλος δεν ηταν τυχαιος...

stayros είπε:
Μηπως...λεω μηπως....ηταν κανα ενθετο απο κανα περιοδικο/εφημεριδα το οποιο ηταν μια κι εξω?:what:

kingtiger077 είπε:
Κώστα, παίζει να είναι καμιά ειδική κωμική έκδοση που προσφερόταν με κάποιο περιοδικό τότε; Έφαγα το Greekcomics ψάχνοντας τα εξώφυλλα αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό...
Ελα ντε!

DINO είπε:
Αν ήταν ένα τεύχος μόνο, ίσως να ήταν κάποια ειδική έκδοση της Βαβέλ ή κάποιου άλλου περιοδικού της εποχής...Σίγουρα δεν ήταν αυτόνομο εβδομαδιαίο ή μηνιαίο περιοδικό....

Θα το ξέραμε...
Ενα τευχος ειχα....δεν θυμαμαι ομως που το βρηκα....
 
Λοιπόν, έκανα search στο google για αυτό το κόμικ και έπεσα πάνω σε αυτό το θρεντ.

Και εγώ το ψάχνω μανιωδώς.

Θυμάμαι μου το είχε φέρει η μητέρα μου από τη δουλειά. Πρέπει να ήταν τέλη 80s

Έχω την αίσθηση ότι ήταν πολωνικό ή τσεχοσλοβάκικο, αλλά δεν παίρνω όρκο.

Όποιος ξέρει κάτι ας ενημερώσει please !!!!

Αδρή αμοιβή :p
 
Λοιπόν, βρήκα [edit] το τεύχος. Με βοήθησε και το pardalotzatziki που βρήκε τον τίτλο.

Είναι όντως τσεχικο και ειναι του 1982!!

Δυστυχώς είναι στα τσέχικα και δεν σκαμπάζω , αλλά οι εικόνες γύρισαν στο μυαλό μου.

Το εξώφυλλο είναι αυτό

SKMBT_C25008020102480_0001.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kalmype293 είπε:
Λοιπόν, βρήκα [edit] το τεύχος. Με βοήθησε και το pardalotzatziki που βρήκε τον τίτλο. Είναι όντως τσεχικο και ειναι του 1982!!

Δυστυχώς είναι στα τσέχικα και δεν σκαμπάζω , αλλά οι εικόνες γύρισαν στο μυαλό μου.
Εσυ με βοηθησες να το βρω, γιατι μεχρι τωρα κανενας αλλος δεν το ηξερε. Ουτε απο φορουμ με κομικ.

Για αλλη μια φορα αποδεικνυεται οτι ολα βρισκονται καποια στιγμη...

Μολις ειδα τους χαρακτηρες το θυμηθηκα.

Η σειρα κομικ λεγεται Ctyrlistek a.k.a. 'Four-Leaf Clover οπως λεει και στην παρακατω συνεντευξη.

http://thechemicalbox.blogspot.gr/2013/06/interview-004-ales-kot.html

http://www.ctyrlistek.cz/

Το συγκεκριμενο τευχος λεγεται οντως Προσοχη πεφτει ο σοβας και ειναι το Νο99 της σειρας

http://chrz.wz.cz/?stranka=1014

Και νομιζω ξερουμε και αυτον τον σκαντζοχοιρο απο καπου, ισως απο την τηλεοραση;; Ισως και να τον θυμαμαι απλα απο το κομικ..

http://chrz.wz.cz/?stranka=2120
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι είπες τώρα!!!

Θυμάσαι Ελληνική έκδοση με αυτό το κόμικ;

Credits στον kalmype293 για την ανακάλυψη!

Αν μπορείς βάλε το σκατζόχοιρο σε εικόνα, γιατί το antivirus που έχω δε με αφήνει να μπω στη σελίδα λόγω malware...
 
DINO είπε:
Αν μπορείς βάλε το σκατζόχοιρο σε εικόνα, γιατί το antivirus που έχω δε με αφήνει να μπω στη σελίδα λόγω malware...
sk.jpg Αυτός είναι ο σκαντζόχοιρος της ιστοσελίδας :)
 
Thanx kambia! :)

Δυστυχώς δε μου θυμίζει κάτι...
 
DINO είπε:
Τι είπες τώρα!!!Θυμάσαι Ελληνική έκδοση με αυτό το κόμικ;
Φλασια που λενε χαχα

Το ειχα παρει απο μια ξαδερφη μου και το θυμηθηκα τυχαια...
 
Εκείνο που δεν θυμάμαι είναι ως τι είχε κυκλοφορήσει .

Κάποιο ένθετο ή αυτόνομο περιοδικό ;
 
Πίσω
Μπλουζα