Commodore 64 και ξερό ψωμί!

AEON είπε:
Αν εξαιρέσεις την αναφορά μου στο Commodore scene, περισσότερο θυμήθηκα τα επιχειρήματα που έλεγα τότε στους Spectrumάδες που ξεκινούσαν ομηρικές διαλεκτικές διαμάχες!
Και καλά τους έκανες. :) C64 και ξερό ψωμί!

Η αλήθεια είναι ότι τον λυμπηζόμουν τον άτιμο αλλά όλο στις γομολάστιχες φίλων κατέληγα μέχρι να πάρω το 85-86 κάπου εκεί τον 664 μου. C64 ήθελα αλλά είχα βρει τον 664 σε καλή τιμή.
 
shock είπε:
Και καλά τους έκανες. :) C64 και ξερό ψωμί!Η αλήθεια είναι ότι τον λυμπηζόμουν τον άτιμο αλλά όλο στις γομολάστιχες φίλων κατέληγα μέχρι να πάρω το 85-86 κάπου εκεί τον 664 μου. C64 ήθελα αλλά είχα βρει τον 664 σε καλή τιμή.

Καλά να πάθεις :D
 
Η γνώμη του Aeon με βρίσκει σύμφωνο, όσον αφορά την σύγκριση του Commodore με τον Spectrum (ελπίζω να έχει χώρο η κρυψώνα για έναν ακόμα... :D ).

Εν τέλει βέβαια, ότι έχει να κάνει με computer game graphics είναι και λίγο υποκειμενικό, μιά και παραδείγματος χάρην όπως υποστηρίζουν οι spectrum users, η ανάλυση των γραφικών δίνει καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα (!) - άσχετα με τις όσες γνωστές "παρενέργειες" δημιουργούν τα χρώματα - ή η έλλειψη αυτών.

Εγώ πάντως σε αυτό είμαι αντίθετος (πάντα προσωπική άποψη). Δηλαδή εμένα αισθητικά μου φαίνεται καλύτερο το χαμηλό mode ανάλυσης του Commodore με τα περισσότερα χρώματα, σε σχέση με τον Spectrum (ο καθένας με την τρέλα του δηλαδή :D ).

Tώρα, μία σύγκριση του Commodore με τον Amstrad θα ήταν πιό δύσκολη υπόθεση (τουλάχιστον για εμένα), μιά και τα μηχανάκια αυτά τα αγαπάω και τα δύο πάρα πολύ, και επιπλέον οι συγκρίσεις συνήθως καταλήγουν "στα γνωστά", οπότε δεν έχει νόημα: (..."τι είπες, δεν βγάζει πολλά και καλά χρώματα ο Commodore; για δες το 'x' demo !!" - "και εσύ τι είπες; ότι δεν έχει ομαλό scrolling και animation ο Amstrad; για δες το 'ψ' demo !!").

Πάντως σε γενικές γραμμές (και πάντα κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη), στα γραφικά (και ειδικά στο χαμηλό επίπεδο ανάλυσης, που είναι ίδιο με αυτό του Commodore) θα έλεγα ότι κερδίζει ο Amstrad, λόγω της καλύτερης παλέττας του (όχι μόνο ποσοτικά, αλλά και ποιοτικά), αλλά και λόγω της έλλειψης των "σπεκτρουμοπεριορισμών" που έχει -και- ο Commodore (σε μικρότερο βαθμό απο τον Spectrum στην χαμηλή ανάλυση, διότι στην υψηλή o Commodore είναι ίδιος και απαράλλαχτος με τον Spectrum).

...στον ήχο πάω πάσο λόγω SID, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι ο ήχος του Amstrad (άρα και του Spectrum 128) είναι κακός (κάθε άλλο θα έλεγα...)

Σίγουρα βέβαια, μεγάλο ρόλο στις διάφορες εκδόσεις των games παίζει και η εκάστοτε προγραμματιστική ομάδα, καθώς και ο χρόνος που είχαν στην διάθεσή τους για να δουλέψουν πάνω στο παιχνίδι, πριν την λήξη του deadline για διάθεση στην αγορά, κλπ...
 
Σίγουρα βέβαια, μεγάλο ρόλο στις διάφορες εκδόσεις των games παίζει και η εκάστοτε προγραμματιστική ομάδα, καθώς και ο χρόνος που είχαν στην διάθεσή τους για να δουλέψουν πάνω στο παιχνίδι, πριν την λήξη του deadline για διάθεση στην αγορά, κλπ...
Πολύ σωστό και αυτό. Είναι κάτι που είχα παραλήψει να αναφέρω και που αποτελεί ιδιαίτερα καθοριστικό παράγοντα. Ορισμένες φορές η ποιότητα ενός παιχνιδιού ή ενός conversion σε μια πλατφόρμα, ακόμα και σήμερα, εξαρτάται καθαρά από τις συνθήκες υλοποίησής του από το εκάστοτε software house (αυτό μπορεί να το δει κανείς σε παιχνίδια που είχαν γίνει licenced ταυτόχρονα σε διαφορετικές εταιρείες σε Ευρώπη και Αμερική, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν 2 εξ' ολοκλήρου διαφορετικές εκδόσεις, π.χ. Bionic Commando).
 
...να λοιπόν που μαθαίνω συνεχώς καινούρια πράγματα !! :D

Απο αμερικάνικες και ερωπαικές εκδόσεις (μιλάμε πάντα για Commodore, που ήταν διαδεδομένος και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού), είχα παίξει διάφορα παιχνίδια, όπως Gauntlet, Ikari Warriors, Afterburner, και αρκετά άλλα.

Δεν γνώριζα όμως ότι το Bionic Commando είχε και αυτό δύο εκδόσεις !! ("φτιάχτηκα" τώρα, και θα φροντίσω σύντομα να παίξω και την δεύτερη !!)

...πάντως στον Amstrad, το Bionic Commando είναι "τραγικά απαίσιο". Δεν νομίζω ότι του αξίζει άλλος χαρακτηρισμός, και είναι κρίμα... (εδώ πιθανόν να έχει μπει πάλι στην μέση το θέμα του deadline, μιά και πρόκειται για ένα ακόμα βιαστικό Spectrum port, της "τραγικά απαίσιας" έκδοσης του Spectrum. Γκρρρ !! ).
 
Αφήστε τα μίση και πιάστε κανένα mouse! Κατεβάστε τα adventures της Level 9 και της Sierra στον ST (α και το Future Wars) και αφήστε τις φιλονικίες :D
 
3 καλοκαιρια με το spirit of the stones....και μολις παταγα το κωδικο για να παω στην επομενη πιστα...συνεχεια ελεγε οτι το πληκτρο ηταν λαθος

το πρωτο παιχνιδι με random κωδικο προσβαση για να σου ξεκλειδωσει πιστα
 
Future wars τι adventure το εβγαλα αρκετες φορες.....μου ανοιξες την

ορεξη παλι shinobi!!!

Γενικα παιδια εγω τα 8 bit μηχανηματα τα λατρευω και τα βλεπω

σαν μια διαφυγη στην παιδικη μου ηλικια Amstrad Commodore Spectrum

Oric τα εχω στην καρδια μου και θα παιζω μεχρι να κλαταρω παιχνιδια

στα original micro!!!!Tα προτιμω απο τα emul!!!
 
Ας εξιστορήσω λοιπόν και το δικό μου παρελθόν σχετικά με τον C64.

Θα πρέπει να ήμουν Τετάρτη δημοτικού (κάπου το `88) όταν απέκτησα τον πρώτο μου υπολογιστή (Commodore 64 με floppy drive). Ο εν λόγο υπολογιστής αποκτήθηκε μετά κόπων, παρακαλετών και οδυρμών :) από ένα συνοικιακό μαγαζί στο Παγκράτι που μεταξύ άλλων πωλούσε και οικιακές συσκευές (ηλεκτρικές σκούπες ,πλυντήρια κλπ :) ). Αρχικά είχε αγοραστεί χωρίς οθόνη μιας και το κόστος τότε για μια μέση ελληνική οικογένεια ήταν μάλλον απαγορευτικό.

Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι πως ο υπολογιστής ήρθε μια Παρασκευή βράδυ μαζί με μια δισκέτα με "μικρά" σε μέγεθος παιχνίδια όπως το Galaxy (το πρώτο game που έπαιξα στον C64), Pacacuda, Dictator, Green Berret κλπ. Από εκείνο το βράδυ και για αρκετό καιρό ακόμη θυμάμαι τον εαυτό μου στο κρεβάτι να δυσκολεύεται να κοιμηθεί και να κοιτώ συνεχώς το ρολόι περιμένοντας ανυπόμονα να ξημερώσει, μιας και ο υπολογιστής βρισκόταν στο σαλόνι και θα ήταν επίφοβο να ασχοληθώ βραδιάτικα...

Επίσης θυμάμαι αρχικά να προσπαθώ "άπειρες" φορές μέσο τηλεφώνου να κατανοήσω τον τρόπο με τον οποίο θα φόρτωνα ένα παιχνίδι.

Ίσως φανεί αστείο αλλά η γρηγορότερη εντολή που μπορώ να γράψω στον υπολογιστή είναι ακόμη: Load"$",8 ;)

(συνεχίζεται)...
 
Alucard είπε:
Ας εξιστορήσω λοιπόν και το δικό μου παρελθόν σχετικά με τον C64. Θα πρέπει να ήμουν Τετάρτη δημοτικού (κάπου το `88) όταν απέκτησα τον πρώτο μου υπολογιστή (Commodore 64 με floppy drive). Ο εν λόγο υπολογιστής αποκτήθηκε μετά κόπων, παρακαλετών και οδυρμών :) από ένα συνοικιακό μαγαζί στο Παγκράτι που μεταξύ άλλων πωλούσε και οικιακές συσκευές (ηλεκτρικές σκούπες ,πλυντήρια κλπ :) ). Αρχικά είχε αγοραστεί χωρίς οθόνη μιας και το κόστος τότε για μια μέση ελληνική οικογένεια ήταν μάλλον απαγορευτικό.

Αυτό που θυμάμαι χαρακτηριστικά είναι πως ο υπολογιστής ήρθε μια Παρασκευή βράδυ μαζί με μια δισκέτα με "μικρά" σε μέγεθος παιχνίδια όπως το Galaxy (το πρώτο game που έπαιξα στον C64), Pacacuda, Dictator, Green Berret κλπ. Από εκείνο το βράδυ και για αρκετό καιρό ακόμη θυμάμαι τον εαυτό μου στο κρεβάτι να δυσκολεύεται να κοιμηθεί και να κοιτώ συνεχώς το ρολόι περιμένοντας ανυπόμονα να ξημερώσει, μιας και ο υπολογιστής βρισκόταν στο σαλόνι και θα ήταν επίφοβο να ασχοληθώ βραδιάτικα...

Επίσης θυμάμαι αρχικά να προσπαθώ "άπειρες" φορές μέσο τηλεφώνου να κατανοήσω τον τρόπο με τον οποίο θα φόρτωνα ένα παιχνίδι.

Ίσως φανεί αστείο αλλά η γρηγορότερη εντολή που μπορώ να γράψω στον υπολογιστή είναι ακόμη: Load"$",8 ;)

(συνεχίζεται)...
Δεν φαντάζομαι να τον πέταξες!! Αν όχι ρίξε μια ματιά στο gοogle για mmc64.

Αν δεν χρειάζεσαι το drive μπορώ να σε ελαφρύνω από αυτό το περιττό βάρος!! :)

Και από τον ίδιο τον C=64 αν θέλεις :D :D
 
εχμμμμ..... :eek: δυστυχώς shock τον έχω "στείλει" εδώ και μερικά χρόνια μετά από ένα περίεργο error που εμφανιζόταν κι έγραφε "device not present error" όταν άνοιγα το disk drive....

Ίσως να μην ήταν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά ελλείψει service...... καταλαβαίνεις...
 
(συνέχεια)

Αφού λοιπόν ο C64 είχε εγκατασταθεί στο σπίτι για τα καλά σαν ένα νέο μέλος της οικογένειας, :) αρχίσανε οι αναζητήσεις για νέα games, για περιοδικά του χώρου και οι φιλίες με άτομα με υπολογιστές της εποχής.

Το κόστος της αντιγραφής παιχνιδιών με ένα 500άρικο ήταν ότι έπρεπε για να σου εξανεμίσουν το χαρτζιλίκι της τότε εποχής.

Όπως πολλοί από εσάς έτσι κι εγώ θυμάμαι καθαρότατα τις διαμάχες μεταξύ κατόχων Amstrad και Commodore. Ζητώ συγνώμη από τους Spectrum fans αλλά τον είχαμε για μια κατηγορία χμμμ πιο κάτω..... Σε κάποια συγκέντρωση θυμάμαι και πάνω στο μεγάλο φανατισμό, ένας φίλος προσπαθούσε να αποδείξει τη στιβαρότητα της κατασκευής του Commodore 64, χτυπώντας τον με το πλάι στον τοίχο!!!!!! Αν δεν είναι αυτό crash-test τότε τί είναι;;;

Κάθε φορά το ίδιο άγχος...... «χμμ δε βγήκε τελικά καλός ο τίτλος στον Commodore. Ελπίζω στον Amstrad να βγήκε χειρότερο χεχεχε». Κάποια στιγμή η τρέλα και ο φανατισμός πέρασαν. Έμεινε όμως η ανάμνηση του να συναγωνίζεσαι για το αν κατέχεις τον καλύτερο υπολογιστή και οι αστείες καταστάσεις που τότε φαινόντουσαν σοβαρότατες....

Χαλάλι, δεν ξέρω αν άλλες «σοβαρότερες» εμπειρίες τότε θα άφηναν τόσο γλυκές και νοσταλγικές αναμνήσεις.....
 
Πίσω
Μπλουζα