Commodore 64

Παλιά είχε παλιοamstrad αλλά προσηλιτίστηκε στον spectrum... :D :D:D:D
 
AEON είπε:
Υπάρχουν πολλά παιχνίδια στα οποία έχουν με κόλπο ξεπεράσει κατά καιρούς το έντονο jagging (τους τετραγωνισμούς) και που πλησιάζουν σε ποιότητα την Amiga. Προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο έντονο ως πρόβλημα...οι διαφορές ήταν κραυγαλέες μόνο σε κάποια (κυρίως παλιότερα ή low budget) παιχνίδια. Στην τελική ας μη μιλήσουμε πόσα Spectrum games κινόντουσαν μεταξύ διχρωμίας και τετραχρωμίας, με ανύπαρκτο συνήθως ήχο και περικοπές ακόμα και στον ποσοτικό πλούτο των γραφικών (scrolling levels, μέγεθος / αριθμός sprites κλπ).
Κατά κανόνα οι Commodore εκδόσεις ήταν πιο χορταστικές σαν συνολικό αισθητικό αποτέλεσμα. Ήταν πιο κοντά σε computer game παρά σε LCD handheld! :D
O AEON τα είπε όλα! ΤΕΛΟΣ! :biglaugh:
 
οι ισχυρισμοι του μπαζουν απο 100 μεριες...κλεισεεεε!!κανει ρευμαααα!!!
 
ΒΑΓΓΕΛΗΗΗΗΗΗΗ..... μπάμ
 
Wally είπε:
οι ισχυρισμοι του μπαζουν απο 100 μεριες...κλεισεεεε!!κανει ρευμαααα!!!
Μάλλον πονάνε τα γραφόμενα του ΑΕΟΝ ε Wally; :diablotin:
 
Γιατί τι είναι ο ΑΕΟΝ, η αυθεντία των πάντων?

Μας αρκούν αυτά που λέει κατα καιρούς ο Maddog ε Wally;
 
Είναι λιγάκι off topic, αλλά καθώς έψαχνα στο Lemon64 βρήκα κάτι θα συμφιλιώσει τους Commodorάδες με τους Sinclairάδες. Τον ΖΧ Specadore 64!!
 
BLASPHEMY !!!!! :takethat: :gun::grindteeth:

Wally, κάνε το δέον σε παρακαλώ :D
 
Κατσε...αρχιζω να ban-αρω IP-ια :D
 
Arielis είπε:
Είναι λιγάκι off topic, αλλά καθώς έψαχνα στο Lemon64 βρήκα κάτι θα συμφιλιώσει τους Commodorάδες με τους Sinclairάδες. Τον ΖΧ Specadore 64!!
Mουχαχα χα καταπληκτικη φωτο , να μαθει αλλη φορα το spectrum να παιρνει προφυλαξεις πριν το :mpazo:.
 
AARDVARK είπε:
Mουχαχα χα καταπληκτικη φωτο , να μαθει αλλη φορα το spectrum να παιρνει προφυλαξεις πριν το :mpazo:.
Δε νομίζω! :nono: Ανάποδα τα λες. Το commdore έπρεπε να πάρει προφυλάξεις......:biglaugh::biglaugh:
 
AEON είπε:
Υπάρχουν πολλά παιχνίδια στα οποία έχουν με κόλπο ξεπεράσει κατά καιρούς το έντονο jagging (τους τετραγωνισμούς) και που πλησιάζουν σε ποιότητα την Amiga. Προσωπικά δεν το θεωρώ τόσο έντονο ως πρόβλημα...οι διαφορές ήταν κραυγαλέες μόνο σε κάποια (κυρίως παλιότερα ή low budget) παιχνίδια. Στην τελική ας μη μιλήσουμε πόσα Spectrum games κινόντουσαν μεταξύ διχρωμίας και τετραχρωμίας, με ανύπαρκτο συνήθως ήχο και περικοπές ακόμα και στον ποσοτικό πλούτο των γραφικών (scrolling levels, μέγεθος / αριθμός sprites κλπ).
Κατά κανόνα οι Commodore εκδόσεις ήταν πιο χορταστικές σαν συνολικό αισθητικό αποτέλεσμα. Ήταν πιο κοντά σε computer game παρά σε LCD handheld! :D
telonio είπε:
O AEON τα είπε όλα! ΤΕΛΟΣ! :biglaugh:
Προσυπογραφω ....

Παντως θα μπορουσε να γινει το εξης :

Nα διαλεξουμε τα 10 -15 κατα τεκμηριο κορυφαια παιχνιδια απο καθε μηχανημα (c64-6128-spectrum-MSX(????)&&& ...... αν θελετε εδω βαζετε και τις 8 bit consoles και τις φορητες ..... να βαλουν μια ομαδα gamers -νεας κοπης- χωρις προτερη εμπειρια-αγκυλωσεις-κολλημα-παιδικα τραυματα-ρετροκαψουρεματα απο 8bit και και να δωσουν την ετυμηγορια τους
 
Arielis είπε:
Είναι λιγάκι off topic, αλλά καθώς έψαχνα στο Lemon64 βρήκα κάτι θα συμφιλιώσει τους Commodorάδες με τους Sinclairάδες. Τον ΖΧ Specadore 64!!
Tha making of ZX Specadore 64

Άαααααααργκ!Τι είναι αυτό!

s29.jpg


Ύπαγε οπίσω!

asArticleRecords-1327.exorcist.jpg


files_exorcism_pic.gif


:biglaugh::biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Από προσωπική εμπειρία με τον C64, φορτώνοντας παιχνίδια με το MMC64, απόοοολα όσα είδα (και είδα παρα πολλά) , μαλλον περισσότερο σε atari2600 φέρνει ο C64 παρά οτιδήποτε κοντά σε Amiga.

Τώρα που το jagging δεν ήταν έντονο δεν μπορώ να καταλάβω, θα ήταν φαίνεται το ένα παιχνίδι που δεν θα φόρτωσα.
 
TallMan είπε:
Tha making of ZX Specadore 64
Άαααααααργκ!Τι είναι αυτό!
Θα ήταν καλκύτερο "η μετουσίωση", να γινόταν σε Commodore 128, γιατί τότε θα είχε πραγματικά την καρδιά ενός Spectrum (Zilog Z80). Αν δεν με απατάει η μνήμημ μου, υπήρχε emulator για Spectrum στον Commdore 64!

:diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά νομίζω ότι απλά αυτός ο emulator που λές προσπαθούσε να μιμιθεί την ασύγκριτα καλύτερη Basic του Spectrum, αλλά μέχρι εκεί.
 
Λοιπόν, πάμε στοιχήματα για το πότε θα ξεκινήσουν τα screenshot wars. Εγω λέω σε 5 posts απο τώρα :biglaugh: :biglaugh:
 
Πάλι keeper; Δεν νομίζω πως έχει σημασία πιά. :diablotin:
 
Πίσω
Μπλουζα