Commodore OS Vision ,το Commodore λειτουργικο βασισμενο σε Debian/ Mint διαθεσιμο ..

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.406
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα Gnome theme δηλαδή και πουλάνε το Mint σαν Gommodore OS.....

μάλιστα
 
Γιατί εμενα πάλι με εντυπωσίασε....

Κάτι είναι και αυτό, τουλάχιστον ένα βήμα μετά απο τόσα χρονιά και καλό είναι να το βλέπουμε με καλό μάτι γιατί δεν ξέρουμε πως θα εξελιχθεί!

Ανατρίχιασα πάντως με το βίντεο και ειδικά εκεί που λέει "Hello i am the new Commodore 64"

Η αλήθεια είναι ότι κανει υλοποιήσεις η καινούργια εταιρία...

Ο C64 είναι ένα PC τι να κάνουμε το ξέρω και GNU/LINUX OS αλλα όπως βλέπετε ακόμα και η apple προς τα εκεί παει είτε με την αλλαγή σε επεξεργαστές intel είτε με

την συμβατότητα και την προώθηση m$ προϊόντων στο mac OS....

Και πάλι εδώ έχουμε ένα ΟS GNU/LINUX που μπορεί να γίνει πιο ανταγωνίσιμο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Shock είπε:
Ένα Gnome theme δηλαδή και πουλάνε το Mint σαν Gommodore OS.....μάλιστα
Θα συμφωνήσω.... Φαίνεται όμορφα δουλεμένη η διανομή, αλλά περίμενα κάτι άλλο!....

Επιτρέψτε μου μια χαζή ερώτηση, μιας και δεν κατέω: Τι επεξεργαστική δύναμη έχει ένας commodore? Μπορεί να "σηκώσει" το Mint μαζί με επεξεργασία εικόνας, ήχου ή 3D gaming, όπως φαίνεται στο παραπάνω βίντεο? Απ΄ότι θυμάμαι ήταν εξαιρετικός μεν για την εποχή του, αλλά με ελάχιστες δυνατότητες συγκρινόμενος με τα τωρινά pc.

Ή μήπως (και προς τα εκεί τείνω, βάσει λογικής) είναι ένα OS φτιαγμένο για τους σύγχρονους υπολογιστές με ένα nostalgic flavor από commodore?

Παρακαλώ, μη με πάρετε με τις λεμονόκουπες! Ευχαριστώ! :)

circleag είπε:
Ανατρίχιασε πάντως με το βίντεο και ειδικά εκεί που λέει "Hello i am the new Commodore 64"
 


Βαγγέλη, είναι πανεύκολο αυτό! Είχα γράψει ολόκληρο άρθρο & σε πληροφορώ μπορείς να το κάνεις με μερικές απλές κινήσεις!



Το είχα βάλει επίσης να μου λέει ολόκληρο ποίημα στο startup ("hello master" και το σύνδρομο του άρχοντα!
:p )

 


Αν έχεις linux & σ' ενδιαφέρει, πες με να σου στείλω το άρθρο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Παρακαλώ, μη με πάρετε με τις λεμονόκουπες! Ευχαριστώ! :)
Το ίδιο και με το δικό μου σχόλιο καθώς δεν είμαι καθόλου ειδήμονας!

D@redevil με κάλυψες! :D
 
D@redevil είπε:
Τι επεξεργαστική δύναμη έχει ένας commodore? Μπορεί να "σηκώσει" το Mint μαζί με επεξεργασία εικόνας, ήχου ή 3D gaming, όπως φαίνεται στο παραπάνω βίντεο?




C64x BarebonesC64x UltimateC64x Extreme
pixel.gif
Case, chassis and keyboard
cshiny8.gif
cshiny8.gif
cshiny8.gif
Card Reader (multi format + USB port)
cshiny8.gif
cshiny8.gif
cshiny8.gif
Intel Atom D525 1.8GHz Dual Core CPU
cshiny8.gif
Intel Core i7-2720QM 2.2GHz (2nd gen Sandy Bridge)
cshiny8.gif
Intel HD Graphics
cshiny8.gif
NVIDIA ION2 Graphics (DDR3 512MB)
cshiny8.gif
Motherboard (mini-ITX & Power Supply)
cshiny8.gif
cshiny8.gif
4Gb Memory (DDR2 667/800)
cshiny8.gif
8Gb Memory (DDR3 800/1066)
cshiny8.gif
WiFi(802.11 b/g/n) and Bluetooth
cshiny8.gif
cshiny8.gif
R/W DVD Drive (slot load)
cshiny8.gif
cshiny8.gif
1Tb Hard Drive (7200 RPM)
cshiny8.gif
2Tb Hard Drive (7200 RPM)
cshiny8.gif
pixel.gif
Price (USD)$349$999$1499
 
Nemo είπε:
C64x BarebonesC64x UltimateC64x Extreme
pixel.gif
Case, chassis and keyboard
cshiny8.gif
cshiny8.gif
cshiny8.gif
Card Reader (multi format + USB port)
cshiny8.gif
cshiny8.gif
cshiny8.gif
Intel Atom D525 1.8GHz Dual Core CPU
cshiny8.gif
Intel Core i7-2720QM 2.2GHz (2nd gen Sandy Bridge)
cshiny8.gif
Intel HD Graphics
cshiny8.gif
NVIDIA ION2 Graphics (DDR3 512MB)
cshiny8.gif
Motherboard (mini-ITX & Power Supply)
cshiny8.gif
cshiny8.gif
4Gb Memory (DDR2 667/800)
cshiny8.gif
8Gb Memory (DDR3 800/1066)
cshiny8.gif
WiFi(802.11 b/g/n) and Bluetooth
cshiny8.gif
cshiny8.gif
R/W DVD Drive (slot load)
cshiny8.gif
cshiny8.gif
1Tb Hard Drive (7200 RPM)
cshiny8.gif
2Tb Hard Drive (7200 RPM)
cshiny8.gif
pixel.gif
Price (USD)$349$999$1499
Άει στο καλό!.... :eek:
 
Captain Kal είπε:
Όντως. Αλλά σκέτο το κουτί (και με ένα 30% - 40% πιο κάτω) δεν θα ήταν και άσχημη ιδέα.
Καθόλου άσχημη ιδέα! Απλά εξεπλάγην! Κάτι διάβαζα για καινούριο commodore με 1.500 $, απλά φανταζόμουν ότι πλήρωνες τη ρετρό αίσθηση! Δε φανταζόμουν ότι παίρνεις ένα λειτουργικό pc!...

Και να κάνω και άλλη μια ερώτηση? Αν πεις να πάρεις ένα C64 από e-bay, που να είναι χαλασμένο beyond repair, δε μπορείς να το κάνεις αυτό που λες? Δλδ να κρατήσεις το case και να του αλλάξεις τα "άντερα"? Ή δεν αξίζει τον κόπο (από άποψη χρόνου - χρημάτων)?
 
τσάμπα πράμα...ρε πάνε καλά οι άνθρωποι;
 
Και να κάνω και άλλη μια ερώτηση? Αν πεις να πάρεις ένα C64 από e-bay, που να είναι χαλασμένο beyond repair, δε μπορείς να το κάνεις αυτό που λες? Δλδ να κρατήσεις το case και να του αλλάξεις τα "άντερα"? Ή δεν αξίζει τον κόπο (από άποψη χρόνου - χρημάτων)?
Σίγουρα θα μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο, αλλά το θέμα πλέον είναι πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις. Άσε που πολλές φορές, το φτηνό σου βγαίνει στο τέλος πολύ ακριβό (Την έχω πατήσει και ξέρω #) ).
 
D@redevil είπε:
Και να κάνω και άλλη μια ερώτηση? Αν πεις να πάρεις ένα C64 από e-bay, που να είναι χαλασμένο beyond repair, δε μπορείς να το κάνεις αυτό που λες? Δλδ να κρατήσεις το case και να του αλλάξεις τα "άντερα"? Ή δεν αξίζει τον κόπο (από άποψη χρόνου - χρημάτων)?
Δες εδω:http://www.mini-itx.com/projects/c64/
 
Captain Kal είπε:
Σίγουρα θα μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο, αλλά το θέμα πλέον είναι πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις. Άσε που πολλές φορές, το φτηνό σου βγαίνει στο τέλος πολύ ακριβό (Την έχω πατήσει και ξέρω #) ).
Ναι, μου έχει τύχει κι εμένα, οπότε ενδεχομένως να έχεις και δίκιο! Καμιά φορά είναι καλύτερα να δώσεις τα λεφτά, αλλά συνήθως το ανακαλύπτεις όταν είναι πολύ αργά!....

Βέβαια, νομίζω ότι μπροστά στο 1,5K $ που ζητάει η εταιρία, μάλλον θα σου βγει πιο φθηνά να φτιάξεις κάτι τέτοιο!

My 2 cents! :)

angel_grig είπε:
Δες εδω:http://www.mini-itx.com/projects/c64/
Πολύ-πολύ ενδιαφέρον link! Ευχαριστώ πολύ! :)
 
Στο παρακάτω βίντεο θα βρείτε μια παρουσίαση του Commodore OS Vision (που όπως εχει αναφερθεί ειναι ακόμα σε Beta εκδοσή) :




Πολλα καλούδια απο τα παλιά βλεπω..

-Amiga Deluxe Paint Clone....

-Basic programming Language...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρε παιδια, ουτε εγω ειμαι ειδημονας, αλλα πριν απο 25 χρονια

που ολα τα οκταμπιτα ειχαν το καθενα μια δικη του εκδοχη της basic,

κανεις δεν παραπονιοταν.

Καλο μου φανηκε παντως. Εχει κατι απο νοσταλγια.

Ενα ειναι σιγουρο. Αν κυκλοφορουσε με Windows7 θα επεφτε

σιγουρα περισσοτερο κραξιμο.
 
Ένα ακόμα video που μας δείχνει πιο αναλυτικά τις ικανότητες του λειτουργικού.

 
Τιιιιιιιιιιιιιι;;;;;;!!!!!

Θα πληρώσω 1500 για intel mobile cpu με VGA intel HD ???!!!

Δεν φτιάχνω καλύτερα έναν Hackmodore (από το Hackindosh) ;p
 
takis_drm είπε:
Τιιιιιιιιιιιιιι;;;;;;!!!!!Θα πληρώσω 1500 για intel mobile cpu με VGA intel HD ???!!!

Δεν φτιάχνω καλύτερα έναν Hackmodore (από το Hackindosh) ;p
:biglaugh:

Εδώ ήταν το θέμα που με προετοίμασαν ψυχολογικά για το κόστος!... :D

Btw, δε μπορώ παρά να θαυμάσω γι' ακόμα μια φορά τι ωραίο που είναι το Linux! :)
 
Εφοσον ειναι linux δεν θα ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν το λειτουργικο ελευθερα για κατεβασμα, η τουλαχιστον το source? Ετσι τουλαχιστον νομιζω οτι υπαγορευει το GPL.

Οποτε αν σε καποιον αρεσει αυτο το (καλαισθητο ομολογουμενως theme) θα μπορει να το βαλει στο PC του. Εκτος αν το theme ειναι απο τα κομματια που δεν υποχρεουνται να συμπεριλαβουν καθως εχει τιο logo τους παντου

Κατα τ'αλλα η τιμη ειναι εξωφρενικη. Μπορεις να παρεις δυνατο imac με αυτα τα χρηματα. Ειπαμε νοσταλγια αλλα εδω μιλαμε για αισχροκερδεια.
 
Πίσω
Μπλουζα