Commodore Pet 2001-32N "Restoration"

Muttley Black

Retro Member
Joined
21 Φεβ 2015
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
157
Είναι καιρός που έχω στην κατοχή μου το συγκεκριμένο μηχάνημα. Ήρθε στα χέρια μου ως "UNTESTED|" και είναι αλήθεια πως το πάθος μου για την απόκτησή του δεν μου έδωσε περιθώρια σκέψης για το αν πρέπει να κάνω την κίνηση να τον αποκτήσω ή όχι. Αυτό που φοβόμουν περισσότερο ήταν η οθόνη του.

Ας μην πολυλογώ όμως και ας μπω στο θέμα με τις πρώτες φωτογραφίες.


Photo-30-11-19-17-03-51.jpg


Photo-30-11-19-18-23-34.jpg


Το πρώτο πράγμα που αντίκρισα ανοίγοντας το καπάκι πέρα από την μητρική, ήταν μια πλακέτα σίγουρα ιδιοκατασκευή που έμοιαζε με κάποιο interface για εκτυπωτή ή για επικοινωνία με κάτι που δεν γνωρίζω ή μπορώ να φανταστώ. Ήταν όμως ένα σύμπλεγμα καλωδίων μπλεγμένο σαν μακαρονάδα.


Photo-30-11-19-17-30-10.jpg


Photo-1-12-19-02-39-20.jpg


Photo-1-12-19-02-23-09.jpg

Βγάζω την μητρική από το case και αποφασίζω να αφαιρέσω την πλακέτα αλλά με τέτοιο τρόπο που να μπορώ να την τοποθετήσω στο μέλλον αν θελήσω, αφού πρώτα την μελετήσω και καταλάβω το λόγο της ύπαρξής της. Στην ουσία κόβω τα καλώδια και σημειώνω σε ένα χαρτί τους χρωματισμούς και την θέση των καλωδίων. Ήθελα την μητρική αυτούσια για την πρώτη μου δοκιμή.


Photo-11-12-19-20-10-16.jpg


Photo-11-12-19-20-10-39.jpg


Ρίχνω ένα καλό πλύσιμο στην μητρική γιατί ήταν μέσα στην βρώμα και αφαιρώ από αυτήν τα καλώδια της εξτρά πλακέτας. Έπειτα την περνάω και ισοπροπυλική αλκοόλη για να καθαρίσω και το flux.


Photo-1-12-19-14-39-17.jpg
Photo-11-12-19-20-13-07.jpg
Photo-11-12-19-20-32-54.jpg


Συνεχίζεται....
 
Και συνεχίζω...

Στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα την αγωνία για το αν η οθόνη ήταν λειτουργική. Αν βρισκόμουν αντιμέτωπος με χαλασμένη οθόνη στον Pet τα πράγματα θα ήταν πολύ στενάχωρα και δύσκολα έως ακατόρθωτα θα έλεγα. Οπότε με καθαρή την μητρική από την πλακέτα που αφαίρεσα, σκέφτομαι πως έφτασε η στιγμή να δω που βαδίζω. Πριν τοποθετήσω όμως την μητρική στην θέση της κάνω τις απαραίτητες μετρήσεις στα ρεύματα για να διαπιστώσω αν είναι σωστά για να προχωρήσω.


Photo-1-12-19-05-24-16.jpg


Photo-5-12-19-09-38-33.jpg


Δεν τράβηξα φωτογραφία από τις μετρήσεις, αλλά όλα ήταν σωστά! Θα μπορούσα τώρα να κάνω ένα τεστ βάζοντας την μητρική στην θέση της και κουμπώνοντας όλες τις καλωδιώσεις. Έστω ένα ταχύ ανάμα μην προκαλέσω καμία βλάβη στην μητρική, μην γνωρίζοντας και την κατάστασή της. Ίσα ίσα δηλαδή, να δω το πρώτο ποστ στην οθόνη (αν θα υπήρχε) και μετά κλείνω αμέσως τον διακόπτη. Κουμπώνω την μητρική βάζω τα καλώδια, λέω και το Πάτερ Ημών και ανοίγω τον διακόπτη....

....μαύρη σχεδόν οθόνη, με ένα πράσινο πέπλο να καλύπτει το κρύσταλλο από άκρη σε άκρη. Παγώνω στην αρχή αλλά από την άλλη με πλημμυρίζει η χαρά γιατί αυτό δείχνει πως η οθόνη σαν οθόνη είναι λειτουργική, αλλά αυτό που μας λείπει είναι το σήμα video.

Κλείνω τον διακόπτη και αρχίζω την αποσυναρμολόγηση. Αφαιρώ την οθόνη και το καπάκι από το case με τρυπάνι γιατί είχε πριτσίνια . Ότι εργασία είχα να κάνω τώρα, ήταν καθαρά στην μητρική.


Photo-5-12-19-09-38-46.jpg


Photo-5-12-19-09-38-28-1.jpg


Το πρώτο πράγμα που κάνω στην μητρική πριν ξεκινήσω τις μετρήσεις μου, είναι να αφαιρέσω τις μνήμες HM4716A-4, (4116 στην ουσία), που είναι αρκετά ευαίσθητες στα ρεύματα. Οι συγκεκριμένες είναι της Hitachi κεραμικές στα 250ns. Έπειτα θα τις δοκιμάσω και μετά θα προχωρούσα παρακάτω. Με τις 4116 έξω από την μητρική θα έκανα τις μετρήσεις μου με ασφάλεια χωρίς τον φόβο δηλαδή να κάψω κάποιες από αυτές. Εννοείται πως όλα αυτά φορώντας πάντα βραχιόλι για τον στατικό ηλεκτρισμό.

Photo-1-12-19-14-39-38.jpg


Photo-5-12-19-13-25-19.jpg


Photo-5-12-19-13-25-23.jpg


Βγάζω τον Arduino 4116 tester μου και τις δοκιμάζω όλες μια προς μια. Όλες λειτουργικές!


Photo-5-12-19-13-26-15.jpg


Αφού αποδείχθηκαν όλες λειτουργικές, καθαρίζω τα pin τους με ντουκόχαρτο νερού, τα ισιώνω, καθαρίζω με ισοπροπυλική αλκοόλη αυτές και τα socket της μητρικής και τις αφήνω στην άκρη για την ώρα.

Photo-5-12-19-14-47-01.jpg


Photo-5-12-19-14-48-28.jpg




Συνεχίζεται....
 
(Ελα μωρέ τώρα! Με ταμειακές μηχανές θα ασχολούμαστε;;; )

Καραλάικ λέμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Με τις μνήμες έξω από το board, είχε φτάσει η ώρα της μητρικής να πάρει την θέση της στον πάγκο εργασίας μου. Κατεβάζω τα Schematics , γιατί κακά τα ψέματα δεν πάω πουθενά δίχως αυτά. Πόσο μάλλον για έναν υπολογιστή σαν τον PET που ούτε καν είχα δει ποτέ μου από κοντά. Βάζω το βραχιόλι μου, ετοιμάζω πολύμετρο και logic probe συνδέω την μητρική με την τροφοδοσία και πατάω την "σκανδάλη".

Το πρώτο πράγμα που κοίταξα πριν ακόμα συμβουλευτώ το σχηματικό ήταν ο 7905c "negative voltage regulator". O regulator που είναι υπεύθυνος για την τάση των -5 volt στις μνήμες. Άμα ασχολείσαι με spectrum, πάει το χέρι πρώτα εκεί...


Photo-6-12-19-13-37-02.jpg


Photo-5-12-19-12-48-17.jpg

Μην σας ξεγελά η ύπαρξη των μνημών στο board, είναι από άλλη χρονική στιγμή η φωτογραφία

Και έπεσα διάνα! Ενώ στον regulator υπήρχε ground και είσοδος -10 volt, δεν είχα έξοδο! Ψάχνω στα συρτάρια μου για 7905, αλλά πουθενά. Βρήκα καμιά 40αρια 7805 αλλά 7905 κανέναν. Μέσα στα επόμενα 5 λεπτά, είχα ντυθεί και ήμουν στο κατάστημα ηλεκτρονικών! Ο συγκεκριμένος voltage regulator είναι της Texas Instruments στα 1.5Α, οπότε αγόρασα τους ST L7905cv που έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Προμηθεύτηκα 10τεμ (να υπάρχουν) και επέστρεψα σπίτι "πετώντας". Στην πρώτη φωτογραφία θα διακρίνεται και τον αριθμό 7906. Αυτή είναι η ημερομηνία παραγωγής (άκου να δεις).

Φτάνω σπίτι και ανάβω ένα τσιγάρο να μου φύγει η υπερένταση πριν πιάσω το οτιδήποτε. Αφού ηρεμώ, βγάζω τρυπάνια και δράπανο για να αφαιρέσω τον ελαττωματικό 7905, διότι είναι τοποθετημένος με πριτσίνι. Αφαιρώ το πριτσίνι , βγάζω κολλητήρι ξεκολλάω τον παλιό 7905, βάζω τον νέο, βάζω και πάστα θερμοκρασίας, βιδώνω και τον regulator με μια περαστή κοντή βίδα και παξιμάδι, καθαρίζω και με ισοπροπυλική αλκοόλη το πίσω μέρος του board και είμαι έτοιμος για μέτρηση. Πράγματι, μετράω με το πολυμετρο και έχω πλέον έξοδο -5 volt νταν. Μετράω και τα pin όλων των τροφοδοσιών για τις μνήμες, όλα καλά. Υπήρχαν και τα 12 volt και τα 5 volt και τα -5 volt και φυσικά και το ground. Βάζω και τις μνήμες στην θέση τους και προχωρώ. Να πω εδώ πως που έκανε τρομερή εντύπωση που η μνήμες μου βρέθηκαν να είναι λειτουργικές. Η απώλεια των -5volt στις μνήμες με την ύπαρξη των 12volt σε αυτές φέρνουν κατά κανόνα την καταστροφή τους. Είτε παροπλίστηκε κατευθείαν ο Pet. Είτε κάηκε ο regulator σε προηγούμενα χέρια που έκαναν δοκιμή. Είτε είναι καμένες και απλά ο Arduino tester μου, δεν τις μέτρησε σωστά.

Και είμαι έτοιμος για μια ακόμη δοκιμή!

Και το λέω αυτό γιατί χωρίς λειτουργικές μνήμες, δεν υπάρχει έξοδος video στον PET. Τώρα όμως με επισκευασμένο αυτό το κομμάτι έχουμε μεγάλη πιθανότητα να δούμε κάτι στην οθόνη του.

Βάζω την μητρική μέσα στο case, δίπλα στο case ακουμπάω την οθόνη, κουμπώνω τα καλώδια, ανοίγω τον διακόπτη και.......


Photo-6-12-19-22-55-21.jpg


Photo-6-12-19-23-00-46.jpg


Έχετε δει κουτάβι να κάνει χαρές όταν έρχεται σπίτι το αφεντικό του;;;; Μέχρι και από τους καναπέδες πήδαγα!!! Και πάνω στην χαρά και στο πανηγύρι χτυπάω και το μικρο δαχτυλάκι του ποδιού στην κάσα της πόρτας! :fafoutis:

Αφού ξεπερνάω τον πόνο, το επόμενο που δοκιμάζω είναι το πληκτρολόγιο. Κουμπώνω την φύσα στην μητρική, κάνω να πατήσω πλήκτρα για να δω αντίδραση αλλά τίποτα, κανένα πλήκτρο δεν ποστάρει τίποτα στην οθόνη.

Επόμενο στάδιο, αφαίρεση του keyboard από το καπάκι και έλεγχος αυτού.


Συνεχίζεται...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι σύνηθες στο PET να μην δουλεύει το πληκτρολόγιο και για τον λόγο αυτό δεν ανησύχησα. Όπως και να είχε όμως, ακόμα και μην ήταν αυτό υπαίτιο που δεν είχα απεικόνιση χαρακτήρων στην οθόνη, αλλά ευθυνόταν κάτι άλλο στην μητρική, θα ακολουθούσα την ίδια σειρά. Θα το άνοιγα για καθαρισμό και θα αναζητούσα την βλάβη έπειτα, με ένα όμως δοκιμασμένο και πεντακάθαρο πληκτρολόγιο.

Με το καπάκι ανάποδα λύνω τις βίδες και ξεκολλάω και τις 2 επαφές του μιας και έχω το κολλητήρι δίπλα μου εύκαιρο. Αποθέτω το καπάκι στην άκρη και φέρνω το πληκτρολόγιο μπροστά μου για να αρχίσω την διαδικασία αποσυναρμολόγισης.


Photo-5-12-19-09-39-04.jpg


Photo-5-12-19-09-39-09.jpg


Photo-8-12-19-18-29-24.jpg


Photo-8-12-19-18-29-25-1.jpg


Photo-8-12-19-18-29-25-5.jpg

Πάω στο φαρμακείο, κάνω αντιτετανικό εμβόλιο και συνεχίζω με την αφαίρεση των πλήκτρων. Σκέφτηκα πως άμα μου σπάσει ένα... την έκατσα! Βγήκαν όμως πολύ εύκολα και αβίαστα.


Photo-8-12-19-18-29-25.jpg


Photo-8-12-19-18-29-25-4.jpg


Κάνω και ένα μπανάκι στα πλήκτρα και τα αφήνω στην άκρη να στεγνώσουν. Σε αυτό το σημείο πάντα με πιάνει "τρόμος" γιατί στο παρελθόν είχα χάσει ένα πλήκτρο από έναν Toshiba T1000 στα σούρτα φέρτα από το μπάνιο στο μπαλκόνι και μετά στο δωμάτιο. Ακόμη το ψάχνω....


Photo-8-12-19-18-29-25-6.jpg


Έπειτα λύνω τις μικρές βίδες για να ξεχωρίσω το pcb του πληκτρολογίου με το πλαστικό μέρος αυτού. Δεν το βρήκα ιδιαίτερα βρώμικο εντός.


Photo-8-12-19-18-29-25-3.jpg


Photo-8-12-19-18-29-24-2.jpg


Photo-8-12-19-18-29-25-2.jpg


Οι πλαστικές επαφές όμως (carbon) ήταν ιδιαίτερα ξερες και βρώμικες. Οπότε τις καθαρίζω πολύ καλά με μπατονέτα και υγρό καθαρισμού και πλένω και τις βάσεις τους. Επίσης περνάω κάθε μια επαφή του pcb με γομολάστιχα και πλένω έπειτα με ισοπροπυλική αλκοόλη το pcb. Αφού έχω φτάσει σε αυτό το σημείο συνδέω το pcb στην μητρική και κάνω μια πρόχειρη δοκιμή αν θα έχω απεικόνιση στην οθόνη, βραχυκυκλώνοντας στην ουσία μια από τις επαφές. Και είχα!


Photo-8-12-19-18-29-24-1.jpg


Photo-8-12-19-20-37-52.jpg


Με όλα τα επιμέρους κομμάτια στεγνά και πεντακάθαρα, αρχίσω την συναρμολόγηση.


Photo-9-12-19-19-56-40.jpg


Photo-9-12-19-21-05-06.jpg


Και έφτασε η ώρα της αλήθειας! Συνδέω το πληκτρολόγιο στην μητρική, πατάω σκανδάλη και το αποτέλεσμα με χαροποίησε ιδιαίτερα!


Photo-11-12-19-21-22-28.jpg



Συνεχίζεται....



 
Εχω μια ένσταση με αυτο το "Hello Instagram". Εμεις τι ειμαστε, παιδια ενος κατώτερου θεου; :eviltongue:
 
Καμία σχέση. Το restoration δεν γίνεται σε πραγματικό χρόνο. Έχει ήδη γίνει. Όταν λοιπόν είχα φτάσει σε εκείνο το σημείο ήμουν ενεργός περισσότερο στο Instagram.

Εδω τώρα παραθέτω το restoration σαν ιστορία, για όσους ενδιαφέρονται για τούτο το μηχάνημα.:)
 
Σε πειραζω, καλοπροαιρετα παντα. Κανεις καταπληκτικη δουλεια. Μακαρι να ειχαμε περισσοτερα τετοια threads εδω!
 
Δεν υπάρχει πρόβλημα. Και για να λέμε και την αλήθεια η ένσταση σου ήταν δικαιολογημένη.

Αν γινόταν σε παρόντα χρόνο το restoration δεν έκανα τέτοιο λάθος. Δείχνει πράγματι άσχημο.

Επιφυλάσσομαι!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ανταποδίδω!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σωπα βρε!!! Αν παντως θες να εξιλεωθεις, κανε και αλλα τετοια ωραια threads, ακομα και αν γραφουν Instagram ή ακομα χειροτερα Facebook! :D
 
Εξαιρετικό thread και εξαιρετικές φωτογραφίες. Μπράβο σου!
 
Με το πληκτρολόγιο και την μητρική σε λειτουργική κατάσταση, το επόμενο βήμα μου ήταν να αρχίσω το καθάρισμα, αλλά όχι μόνο...
Ο PET, στο σημείο που δένει με πριτσίνια το πάνω καπάκι με το κάτω είχε φάει έναν "τσαμπουκά" και ήταν στραβό κατά μήκος της ένωσης. Με αποτέλεσμα να μην κλείνει ευθυγραμμισμένα όπως έπρεπε. Ίσως κάποια στιγμή της ζωή του κάποιος άνοιξε το καπάκι περισσότερο απ' όσο έπρεπε.


Photo-5-12-19-09-43-32.jpg


Photo-5-12-19-09-41-03.jpg


Photo-12-12-19-12-40-41.jpg


Photo-12-12-19-12-40-46.jpg


Photo-5-12-19-09-40-52.jpg


Photo-12-12-19-12-31-38.jpg


Photo-12-12-19-12-31-43.jpg


Photo-12-12-19-12-31-53.jpg

Έτσι προσπάθησα (όσο μπορώ) να ισιώσω τα "στραβώματα" και να τα φέρω στην κανονική τους κατάσταση. Δεν ήταν εύκολο να επανέλθει η κατά μήκος ένωση στο καπάκι, γιατί ήθελε στην ουσία διπλάσια ροπή στρέψης για να μπορέσει να ακινητοποιηθεί στην αρχική κατάσταση. Επίσης η προσπάθεια δεν μπορούσε να γίνει μονοκόμματα, αλλά σχεδόν κάθε δυο πόντους, και με τον φόβο να μην κάνει η λαμαρίνα κυματισμούς. Η τουλάχιστον να μην είναι ιδιαίτερα εμφανής. Εννοείτε πως είχα βάλει παντού χαρτοταινία για να μην σημαδέψω την λαμαρίνα περισσότερο απ' όσο είναι.


Photo-12-12-19-12-57-47.jpg


Photo-12-12-19-12-57-54.jpg


Photo-12-12-19-13-15-06.jpg


Photo-12-12-19-13-14-32.jpg

Έπειτα, αφαιρώ με πολύ προσοχή το αυτοκόλλητο και ετοιμάζω το καπάκι για μπανάκι. Τόσο μασίφ αυτοκόλλητο και τόσο καλή ποιότητα έχω να δω από... όχι λάθος... δεν εχω δει ξανα ποτε μου!

Photo-12-12-19-13-36-50.jpg


Photo-12-12-19-13-22-28.jpg


Photo-12-12-19-13-21-37.jpg


Συνεχίζεται... (αν και θα αργήσω λίγο για το επόμενο ποστ)











 
Καποιος καθισε και ετρεξε σε PET youtube videos .
Τεχνικο το βιντεο το μαρκαρα εκει που δειχνει το βιντεο.

 
Και είναι φοβερό το ότι αυτό που βλέπουμε σαν εικόνα να κινείται στο PET δεν είναι pixels αλλα χαρακτήρες και σχήματα του πίνακα ASCII που αλλάζουν συνεχόμενα και δημιουργούν την κινούμενη εικόνα στο βίντεο!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καποιος καθισε και ετρεξε σε PET youtube videos .
Τεχνικο το βιντεο το μαρκαρα εκει που δειχνει το βιντεο.

Είναι φοβερό το βίντεο. Δεν ξέρω που το ξετρύπωσες Aardvark. Προτείνω να το παρακολουθήσετε ολόκληρο. Πολύ εντυπωσιάστηκα από τις τεχνικές του γνώσεις.
 
Πίσω
Μπλουζα