Compact Flash To 2.5" IDE Adapter

nkarytia

RetroAdept
Joined
26 Μάρ 2007
Μηνύματα
932
Αντιδράσεις
17
Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς Compact Flash To 2.5" IDE Adapter σε Amiga 600/1200;

Γνωρίζετε αν μπορεί να δουλέψει χωρίς σημαντικές μετατροπές χρησιμοποιώντας τα κλασικά Compact Flash ως σκληρούς δίσκους;
 
Και μια απορία δικιά μου.

Αντε και έβαλες την Compact Flash. Μπορεις να bootαρεις απο κει; Πως;
 
keeper7k είπε:
Και μια απορία δικιά μου.
Αντε και έβαλες την Compact Flash. Μπορεις να bootαρεις απο κει; Πως;
Υποτίθεται ότι αναγνωρίζεται ως σκληρός δίσκος. Μάλιστα μερικά έχουνε και δύο θέσεις (master/slave CF). Στο notebook μου δουλεύει και αναρωτιέμαι αν συμβαίνει και το ιδιο με την Amiga.
 
To έχει ο geoanas και δουλεύει άψογα κανονικά σαν δίσκος.. Για περισσότερες πληροφορίες στον ίδιο!
 
nkarytia είπε:
Υποτίθεται ότι αναγνωρίζεται ως σκληρός δίσκος.
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά :p :p. Έχω μαυρα μεσάνυχτα απο Amiga και δεν ξέρω ουτε πως δουλεύει ένας σκληρός δισκος στην Amiga :D :D :D

Φορτωνεις την compact flash δηλαδη με adfs και οταν μπουταρει κανει τι; Μηπως πρεπει να φορτώσεις Workbench πρώτα; Μήπως μπορείς να έχεις Workbench μέσα; Παιχνίδια πως παίζεις; Βγαίνει λίστα; :help:

Εχω πολύ noob απορίες .... :wow:
 
Εγω παντως με την 1200 με 68030 και μνημη 6 mb ειχα ολο το Workbench μεσα και αν θυμαμαι ηταν γυρω στις 6 δισκετες.Ο σκληρος ηταν 10mb και τον ειχα κανει zip format και μου εβγαινε στα 20mb.Βαλε ολο το Workbench μεσα και bootαρει κανονικα.

Ριξε μια ματια και εδω..........http://mail-index.netbsd.org/port-amiga/2004/04/18/0000.html

http://eab.abime.net/showthread.php?t=9910

http://yoyodyne.ath.cx/paper/dflyman/man4.pdf or

http://archives.devshed.com/forums/hardware-136/8-bit-atari-frequently-asked-questions-372889.html
 
Oποτε...αν παρω το Adapter μπορω να βαλω OS και το WDLOAD στην CF?

Kαι αν ναι,πως??
 
keeper7k είπε:
Μάλλον δεν κατάλαβες καλά :p :p. Έχω μαυρα μεσάνυχτα απο Amiga και δεν ξέρω ουτε πως δουλεύει ένας σκληρός δισκος στην Amiga :D :D :D
Φορτωνεις την compact flash δηλαδη με adfs και οταν μπουταρει κανει τι; Μηπως πρεπει να φορτώσεις Workbench πρώτα; Μήπως μπορείς να έχεις Workbench μέσα; Παιχνίδια πως παίζεις; Βγαίνει λίστα; :help:

Εχω πολύ noob απορίες .... :wow:
To βάζεις εσωτερικά πάνω στο IDE κανάλι και από εκεί και μετά το βλέπει σαν σκληρό η Amiga.

Wally είπε:
Oποτε...αν παρω το Adapter μπορω να βαλω OS και το WDLOAD στην CF?Kαι αν ναι,πως??
Το έκανα! Έσπασα βέβαια το sticker του warranty αλλά δεν ... Είναι εύκολο! Βάζεις τον αντάπτορα, το φλασάκι πάνω στον αντάπτορα σαν master και... Για πρώτη φορά αθόρυβο Amiga loading!

Κάνεις εγκατάσταση του WB όπως σε κάθε Amiga με σκληρό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nkarytia είπε:
To βάζεις εσωτερικά πάνω στο IDE κανάλι και από εκεί και μετά το βλέπει σαν σκληρό η Amiga.
Aυτό είναι το easy part.....

nkarytia είπε:
Κάνεις εγκατάσταση του WB όπως σε κάθε Amiga με σκληρό.
Αυτό πως γίνεται; Βάζεις την flash στο PC, κάνεις copy το WHDLoad και είσαι ΟΚ; (Αυτό προσπαθώ να μάθω τόση ώρα ;) )
 
Τελειοποιήθηκε τελικά ο adapter και πωλείται?
 
keeper7k είπε:
Aυτό είναι το easy part.....

Αυτό πως γίνεται; Βάζεις την flash στο PC, κάνεις copy το WHDLoad και είσαι ΟΚ; (Αυτό προσπαθώ να μάθω τόση ώρα ;) )
Θα σου πω μόλις τελειώσει η εγκατάσταση του WB.

gtsamour είπε:
Τελειοποιήθηκε τελικά ο adapter και πωλείται?
Απ'ότι φαίνεται δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Υπηρχε για τους συμβατούς και δουλεύει και στις 600/1200.

Αυτό που με φοβίζει είναι πόσα read/write αντέχει το φλασάκι πριν πάει στον παράδεισο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συνήθως 1 εκατομμύριο φορές εγγραφή νομίζω. Για Α500 δεν κάνει? Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως. Υπήρχε υπο ανάπτυξη ένα για Α500, μάλλον δεν είναι αυτό όμως.
 
h A500 den exei IDE adaptor apo th mana ths....
 
Sorry, μπερδεύτηκα με το 3.5'' floppy to CF adapter.
 
nkarytia είπε:
Απ'ότι φαίνεται δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο. Υπηρχε για τους συμβατούς και δουλεύει και στις 600/1200. Αυτό που με φοβίζει είναι πόσα read/write αντέχει το φλασάκι πριν πάει στον παράδεισο...
Εδώ στο εργοστάσιο που δουλευω έχουμε μία μηχανή η οποία διαβάζει παραμέτρους από μία CF. Εδώ και 8 χρόνια χρησιμοποιούν την ίδια, απλά κάθε τόσο αλλάζουν τις παραμέτρους σε ενα PC. Αν σκεφτείς ότι η μηχανή κάνει ρεκτιφιέ σε ράουλα ελάσεως οπότε είναι τίγκα στις αναθυμιάσεις λαδιού και στην υπερβολική ζέστη ειδικά το καλοκαίρι (μ.ο. 46C!), .....δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Υγεία μόνο να έχεις και το πολύ πολύ παίρνεις άλλη μωρέ. Δε με λες; Εχεις CF η οποία δέχεται μικρά ανταλλακτικά φλασάκια ή είναι μόνη της μια flash;
 
Εμένα πάντως o adaptor ,δεν μου δούλεψε (ούτε και στον Atari Falcon)
 
Να το δικό μου ανταπτοράκι:

540537989_4708bbfdf4_o.jpg


Δουλεύει κανονικά! Προσπαθώ να μάθω τώρα πως παίζουμε με το WHDLOAD!

Rygar είπε:
Εδώ στο εργοστάσιο που δουλευω έχουμε μία μηχανή η οποία διαβάζει παραμέτρους από μία CF. Εδώ και 8 χρόνια χρησιμοποιούν την ίδια, απλά κάθε τόσο αλλάζουν τις παραμέτρους σε ενα PC. Αν σκεφτείς ότι η μηχανή κάνει ρεκτιφιέ σε ράουλα ελάσεως οπότε είναι τίγκα στις αναθυμιάσεις λαδιού και στην υπερβολική ζέστη ειδικά το καλοκαίρι (μ.ο. 46C!), .....δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Υγεία μόνο να έχεις και το πολύ πολύ παίρνεις άλλη μωρέ. Δε με λες; Εχεις CF η οποία δέχεται μικρά ανταλλακτικά φλασάκια ή είναι μόνη της μια flash;
Είναι CF που την μοντάρεις πάνω στο ανταπτοράκι που δείχνω παραπάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@nkarytia :

whdload e? poly aplo, idiaitera molis pareis to DVD mou...

pros to paron:

1. kane install to WHDLOAD sta default directories

2. kane extract sto DEVS: to arxeio poy katevazeis (exei ta aparaithta kickstart arxeia gia to whdload)

3. trekse ta gamessss! (apo ta ikonidia, h anoikse ta arxeia .slave me to c:whdload)

4. paikseeeee!
 
THANKS A MILLION!!!!

πάνω που είχα αρχίσει να απογοητευομαι/εγκαταλείπω!

THANKS A MILLION!!!!

keropi είπε:
@nkarytia :
whdload e? poly aplo, idiaitera molis pareis to DVD mou...

pros to paron:

1. kane install to WHDLOAD sta default directories

2. kane extract sto DEVS: to arxeio poy katevazeis (exei ta aparaithta kickstart arxeia gia to whdload)

3. trekse ta gamessss! (apo ta ikonidia, h anoikse ta arxeia .slave me to c:whdload)

4. paikseeeee!
 
Και στην 600αρα υποθέτω ισχύουν τα ίδια; Copy το DVD σε μια compact flash και τέλος;;;

Υ.Γ. Αρχικοποίηση της flash πως θα γίνει (δηλαδη αυτά τα default directories που αναφέρεις πως δημιουργούνται ;) ;;;
 
Πίσω
Μπλουζα