Component cable η scart RGB

Ace είπε:
...σε εσένα, παρουσιάζει green screen και με το component καλώδιο ή μόνο με το RGB scart;
Ρωτάω, διότι δεν διαθέτω component και σχεδιάζω να προμηθευτώ ένα, εάν δεν παρουσιάζει πρόβλημα, στο 30004R μου, κατά την αναπαραγωγή DVD Video.

Παραπάνω, οι Aardvark και billy, αναφέρουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με component, αλλά διαθέτουν και οι δύο, slim κονσόλες!
Για RGB SCART μόνο, μιλάω. Δεν έχω component για να δοκιμάσω :)
 
Επανέρχομαι, με νέα info στο θέμα...

...μετά από προσωπικές δοκιμές, παρατήρησα ότι το component καλώδιο εντέλει, έχει εξαιρετική ποιότητα στα ps2 games και επιπλέον εξαιρετική ποιότητα σε DVD playback, χωρίς να παρουσιάζει το πράσινο χρώμα του RGB-scart, αλλά δεν βγάζει στον αέρα την εικόνα των ps1 games, σε HDTV! Η δικιά μου HDTV συγκεκριμένα, δηλώνει ότι το σήμα δεν υποστηρίζεται...

Γνωστό το πρόβλημα αυτό, αναφέρεται και αναλύεται σε πολλά fora και σχετίζεται με τις χαμηλές αναλύσεις, των ps1 τίτλων...

Από την άλλη, το RGB-scart καλώδιο, παρουσιάζει την ίδια εξαιρετική ποιότητα, με το component καλώδιο, στα ps2 games, επιπλέον βγάζει στον αέρα, πολύ καθαρή εικόνα στα ps1 games, τόσο καθαρή μάλιστα, που καταντά αντιαισθητική, σε HDTV, με τόσο χαμηλές αναλύσεις, αλλά δυστυχώς, δεν υπάρχει περίπτωση να παρακολουθήσει κανείς ταινία σε DVD, διότι η εικόνα που βγαίνει στον αέρα, καλύπτεται από ένα πράσινο πέπλο...

Εντάξει, έλεος...
 
Δοκιμασε να παιξεις ntsc τιτλο με το component, εχω την εντυπωση πως τα pal παιχνιδια δεν τρεχουν μονο.
 
Δυστυχώς...

...έχω unmodded μηχάνημα. Μόνο Free Mcboot, έχω περάσει σε μία memory card, έτσι για το θεαθήναι...
 
Για τους ενδιαφερομενους με αντιστοιχα προβληματα, ψαξτε για το Graphics Synthesizer Mode Selector (GSM Project) και θα λυθουν τα προβληματα σας. Η τελευταια εκδοση του ειναι η gsm036.zip
 
Το παραπάνω...

...το επιβεβαιώνω και εγώ. Οι πληροφορίες του Getta Robo, ήταν πολύτιμες!
 
Πίσω
Μπλουζα