CompositeMod για Atari 2600 και τα βασανα...

Plink

RetroMasteR
Joined
26 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
13
Rygar είπε:
Ηλία για το composite hack μιλας;
Ναι Νίκο, άσε μου έχουν τσακίσει τα νεύρα....

τελικά είναι πολύ trial&error γιατί κάθε έκδοση μητρικής έχει αλλού τα σημεία.

Χθες κατάφερα και βρήκα το σημείο του ήχου ....και κάποια ακόμα που δεν μπορούσα πριν, κατάφερα να πάρω ήχο άψογο και εικόνα χωρίς θόρυβο...αλλά δεν βγαίναν τα χρώματα σωστά :(
 
Εχω δει καποια mods με ποντεσιομετρα...λενε οτι τα γυρνας μεχρι να βρεις σωστη απεικονιση...:nervous:

Θελω κολασμενα το avmod για το Daaaaaaaarth!

Phil δεν χωραει ουτε cart πλεον στο κονσολο-χωρο που μου εχει παραχωρησει η Ms Wally στο σαλονι... :)

edit:τα χρωματα ειναι περιεργη φαση.Πρεπει να τσεκαρεις το NTSC game με NTSC συστημα σε καποιον emulator για να δεις τα σωστα.Τα PAL games εχουν ολα λαθος χρωματα αν θυμαμαι καλα...
 
Wally είπε:
Εχω δει καποια mods με ποντεσιομετρα...λενε οτι τα γυρνας μεχρι να βρεις σωστη απεικονιση...:nervous:Θελω κολασμενα το avmod για το Daaaaaaaarth!

Phil δεν χωραει ουτε cart πλεον στο κονσολο-χωρο που μου εχει παραχωρησει η Ms Wally στο σαλονι... :)
Wally κυκλοφορούν 4-5 παραλλαγές του ίδιου mod.

Σε κάθε έκδοση της κονσόλας η μόντα αλλάζει λίγο...

Έχω προχωρήσει αρκετά...αν σκεφτείς ότι μέχρι τώρα μόνο θόρυβο έβλεπα..

Χθες είδα κανονική καθαρή εικόνα, αλλά όχι σωστά χρώματα.

το κακό είναι ότι με τα πολλά...στο junior φαίνεται να χάλασε το on/off switch...

σκέφτομαι να θυσιάσω και ένα vader μήπως σε αυτό γίνει πιο εύκολα...

έχω βρει και μια άλλη μόντα...που όμως θέλει να κόψεις κάτι αντιστάσεις κλπ και δεν θέλω να το δοκιμάσω...
 
Μπράβο Wally...σωστή κίνηση να το κάνεις ξεχωριστό θέμα...

Έτσι για να γίνουμε και πιο σωστή...πάρτε και το λινκ με το mod Που προσπαθώ να ακολουθήσω

http://forums.benheck.com/viewtopic.php?t=1154
 
Θελω να υπαρχει πληρη ιστορικη καταγραφη των προσπαθειων σου και της ταλαιπωριας σου! :D
 
Εγώ πάντως έχω το Junior.

Ηλία το φοβάμαι το trial&error σε τέτοια μηχανάκια, για να είμαι ειλικρινής.
 
Rygar είπε:
Εγώ πάντως έχω το Junior.
Ηλία το φοβάμαι το trial&error σε τέτοια μηχανάκια, για να είμαι ειλικρινής.
Εγώ να δεις πόσο πολύ το φοβάμαι...γι'αυτό έχω μαζέψει εδώ 5 junior και 2 vader χαχα :)
 
Plink εχω κανα 2 junior αν χρειαστεις πειραματοζωα.

Μαλιστα εχω και ενα με (μαλλον) χαλασμενο modulator ;)
 
ευχαριστώ για την προσφορά Wally...ευτυχώς προς το παρών δεν έχω κάψει κανένα...αν εξαιρέσεις το ON/OFF switch που κάτι έπαθε (αλλά λογικά αλλάζει εύκολα) δεν έχω κάνει ζημια...ακόμα...

ίσως κάποια στιγμή μου δώσεις αυτό με το χαλασμένο modulator...να τον βγάλουμε τελειώς ...γιατί κάπου διάβασα ότι βελτιώνεται το σήμα αν φύγει όλο το σύστημα του modulator
 
Plink είπε:
Wally κυκλοφορούν 4-5 παραλλαγές του ίδιου mod.Σε κάθε έκδοση της κονσόλας η μόντα αλλάζει λίγο...

Έχω προχωρήσει αρκετά...αν σκεφτείς ότι μέχρι τώρα μόνο θόρυβο έβλεπα..

Χθες είδα κανονική καθαρή εικόνα, αλλά όχι σωστά χρώματα.
Το mod ειναι ιδιο, απλα αλαζουν οι θεσεις στο που βρισκεται που αναμεσα στα μοντελα.

Για τα χρωματα αν εχεις χρησιμοποιησει τα σωστα ποντεσιομετρα και την αντισταση, απο εκει ρυθμιζεται το χρωμα στο μηχανημα.

Που να σε εβαζα να κανεις και το mod στο Flashback2!! :)

Wally είπε:
Θελω κολασμενα το avmod για το Daaaaaaaarth!
Βρε συ, δεν σου εστειλα τον οδηγο?! :) Mαλλον λυπασαι το "σφαξιμο" οπως και εγω οταν σκεπτομουν να στο modαρω πριν στο στειλω!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Θελω κολασμενα το avmod για το Daaaaaaaarth!
Βρε συ, δεν σου εστειλα τον οδηγο?! :) Mαλλον λυπασαι το "σφαξιμο" οπως και εγω οταν σκεπτομουν να στο modαρω πριν στο στειλω!!
 
phil_vr είπε:
Το mod ειναι ιδιο, απλα αλαζουν οι θεσεις στο που βρισκεται που αναμεσα στα μοντελα.
Για τα χρωματα αν εχεις χρησιμοποιησει τα σωστα ποντεσιομετρα και την αντισταση, απο εκει ρυθμιζεται το χρωμα στο μηχανημα.

Που να σε εβαζα να κανεις και το mod στο Flashback2!! :)
Κάτι άλλο παίζει Φίλιππα, δεν εξηγείται αλλιώς...έχω κάνει πολλές δοκιμές και τα χρώματα ειδικά δεν στρώνουν...πρέπει ίσως να κάνω περισσότερες δοκιμές με πολλά παιχνίδια...και σκεφτόμουν μήπως βάλω μεγαλύτερη αντίσταση ή κάτι τέτοιο...

Γενικά κυκλοφορούν και αρκετές παραλλαγές (πέρα από τις διαφορετικές θέσεις)

και φαίνεται μάλλον ότι το πρόβλημα είναι με τις PAL κονσόλες...τα ntsc πρέπει να παίζουν πιο καλά με αυτό το mod...

Θα δοκιμάσω λέω και σε ένα vader μπας και εκεί αποδώσει καλύτερα...και βλέπουμε

phil_vr είπε:
Βρε συ, δεν σου εστειλα τον οδηγο?! :) Mαλλον λυπασαι το "σφαξιμο" οπως και εγω οταν σκεπτομουν να στο modαρω πριν στο στειλω!!
phil αν του έστειλες τον οδηγό που είχες στείλει σε εμένα (ένα pdf δηλαδή) τότε δεν είναι το σωστό mod.

Αυτό το pdf είναι οδηγίες για να βάλεις το κιτ από το 8bitdomain
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο word ηταν plink.. την ιδια μερα σας τα ειχα στειλει ρε σεις! Για τα χρωματα, εφοσον σου βγαινει η οθονη κανονικα, πρεπει κατι να παιζει με τα ποντεσιομετρα. Ειναι τα σωστα? Θα σου προτεινα να κανεις κανενα πειραμα με αυτα βαζοντας διαφορετικους τυπους (δεν ξερω αν παιζουν διαφορές σε ευρωπη/usa σε αυτα). Οσο για το ntsc/pal του θεματος.. απο οσο ξερω το composite κανει bypass στο signal generator οποτε απο εκει και περα η υπολοιπη πλακετα ειναι ιδια χωρις να παιζει διακριση.

Το δοκιμασες και σε καμια αλλη τηλεοραση μηπως και γινεται κανενα περιεργο απο την "αλλη" πλευρα?
 
Αρχικό μήνυμα απο phil_vr Βρε συ, δεν σου εστειλα τον οδηγο?! Mαλλον λυπασαι το "σφαξιμο" οπως και εγω οταν σκεπτομουν να στο modαρω πριν στο στειλω!!
Δεν εχω μεγαλη εμπιστοσυνη στις ηλεκτρονικης φυσεως ικανοτητες μου..μπρρρρ

Συνηθως γινομαι τσιμπουρι σε καποιον που ξερει παραπανω... :)
 
phil_vr είπε:
Απο word ηταν plink.. την ιδια μερα σας τα ειχα στειλει ρε σεις! Για τα χρωματα, εφοσον σου βγαινει η οθονη κανονικα, πρεπει κατι να παιζει με τα ποντεσιομετρα. Ειναι τα σωστα? Θα σου προτεινα να κανεις κανενα πειραμα με αυτα βαζοντας διαφορετικους τυπους (δεν ξερω αν παιζουν διαφορές σε ευρωπη/usa σε αυτα). Οσο για το ntsc/pal του θεματος.. απο οσο ξερω το composite κανει bypass στο signal generator οποτε απο εκει και περα η υπολοιπη πλακετα ειναι ιδια χωρις να παιζει διακριση.
Το δοκιμασες και σε καμια αλλη τηλεοραση μηπως και γινεται κανενα περιεργο απο την "αλλη" πλευρα?
To θέμα pal/ntsc παίζει...το διάβασα σε αρκετά θέματα στο benhack...

Τα ποτενσιόμετρα είναι σωστά...αλλά έχω μπει σε σκέψεις τώρα μήπως κάηκαν ή κάτι τέτοιο...

Αν στο wally έστειλες τον ίδιο οδηγό με αυτό που είχες στείλει σε εμένα..τότε δεν κάνει..αυτό είναι οδηγίες για το κιτ του 8bitdomain...
 
Plink είπε:
To θέμα pal/ntsc παίζει...

Κραταω επιφυλαξη καθως δεν εχω δοκιμασει καθολου pal πλακετα. Αν οντως ισχυει αυτο παντως, τοτε το Ntsc Vader του WALLY θα βγει αστερι!! (Αν δεν σου ριξω λαδι στην φωτια δεν γινεται!!) :)
 
πεστα χρυσοστομε...μπουαχαχαχαχαχα
 
phil_vr είπε:
Κραταω επιφυλαξη καθως δεν εχω δοκιμασει καθολου pal πλακετα. Αν οντως ισχυει αυτο παντως, τοτε το Ntsc Vader του WALLY θα βγει αστερι!! (Αν δεν σου ριξω λαδι στην φωτια δεν γινεται!!) :)
μα και εγώ για αυτό το είπα...μουαχαχαχαχα

θέλω να ψήσω τον wally να μου δώσει το δικό του vader για σφάξιμο ;)

τα δικά μου είναι όλα PAL
 
Στην κατασταση που βρισκεται το Vader αυτο, μαλλον θα μεινει αμονταριστο και ανεγγιχτο για παντα (αφου ακομα και εγω το λυπηθηκα να το ανοιξω για να το μονταρω) ;)
 
Ειμαι διατεθειμενος να το προσφερω για σφαξιμο ως νεα Ιφιγενεια εν Αυλιδι!

Πλακα κανω.In Plink we trust!

Στη τελικη θα καταληξουμε ποιο ειναι working mod και ποιο οχι...:nervous:

Να κανονισουμε να στο παραδωσω με χερια τρεμαμενα... :D
 
Πίσω
Μπλουζα