Concorde! Ο θρύλος σε παιχνίδι.

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.581
Το αεροσκάφος Concorde, με το σχήμα και τις επιδόσεις του, επηρέασε όπως ήταν φυσικό και την βιομηχανία των παιχνιδιών, τόσο διεθνώς, όσο και στην Ελλάδα.

Παραθέτω φωτογραφίες 3 Concorde και ενός Tupolev Tu-144 (αντίστοιχου του Concorde σοβιετικής κατασκευής) που έχω στη συλλογή μου των τσίγκινων αεροπλάνων.

Είναι τα εξής:

Α. Ελληνικά:

1. Ανανιάδης - Air France. Είναι κατασκευασμένο από πλαστικό και μέταλλο, ημιδιαφανές στην άτρακτο ώστε να φαίνεται το εσωτερικό του και κατεβάζει τη μύτη για την απογείωση και προσγείωση, όπως στο αληθινό. Δουλεύει με μπαταρίες.

2. Lyra. Είναι κατασκευασμένο από πλαστικό και μέταλλο. Δουλεύει με μπαταρίες.

B. Daiya, Ιαπωνίας - Lufthansa. Σπάνιο παιχνίδι, δεδομένου ότι η Lufthansa είχε εκφράσει πρόθεση για αγορά 3 Concorde, αλλά αναθεώρησε. Οι Ιάπωνες όμως κατασκευαστές παιχνιδιών προχώρησαν εκ των προτέρων στην παραγωγή αντίστοιχου παιχνιδιού, το οποίο και σταμάτησαν στη συνέχεια, όταν η Lufthansa δεν προχώρησε την παραγγελία. Είναι κατασκευασμένο από πλαστικό και μέταλλο και έχει μοχλό με ρυθμιστή της ταχύτητας. Δουλεύει με μπαταρίες.

Γ. Tu 144, ΕΣΣΔ, κατασκευαστής άγνωστος, αν και υπάρχει αποτύπωμα φιγούρας κάτω. Σπάνιο παιχνίδι δεδομένου ότι το αεροσκάφος δεν μπήκε τελικά σε παραγωγή, μετά την πτώση του το 1973 σε επίδειξη στη Γαλλία. Είναι κατασκευασμένο από μέταλλο και έχει κινητήρα τριβής.

Εχω και τα κουτιά των ελληνικών αλλά είναι αποθηκευμένα.







































 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα