Conker's Other Bad Day ή Conker's Bad Fur Day 2

geo2004z

RetroMasteR
Joined
7 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.063
Αντιδράσεις
48



Έπειτα από την κυκλοφορία του Conker's Bad Fur Day για το Nintendo 64, η Rare άρχισε την ανάπτυξη ενός νέου τίτλου με πρωταγωνιστή τον Conker, το Conker's Other Bad Day. Όμως το 2002 με την αγορά της Rareware από τη Microsoft, η εταιρεία ακύρωσε την ανάπτυξη του παιγνιδιού και ασχολήθηκε με το remake του πρώτου επεισοδίου. Η ιστορία του παιγνιδιού θα συνέχιζε την ιστορία του πρώτου επεισοδίου με τον Conker να ακολουθεί την κοπέλα του Berri αλλά αυτή τη φορά ως βασιλιάς όλης της περιοχής. Η συνέχεια ήταν προφανής για αυτούς που τερμάτισαν το παιγνίδι και είδαν το τέλος, κάτι παρόμοιο δηλαδή που συνέβη και με το Banjo Kazooie.

Το μοναδικό κόνσεπτ που σώθηκε είναι αυτή εδώ η εικόνα με κάποια πρότζεκτ. http://images3.wikia.nocookie.net/__cb20120917151149/conker/images/2/21/Conker-the-other-day.jpg

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://conker.wikia.com/wiki/Conker%27s_Other_Bad_Day

Ακόμη ένας αναμενόμενος τίτλος από την αγαπημένη μας Rare ακυρώθηκε. Αρχίζω βασικά να απορώ....η microsoft αγόρασε την Rare για να της προσφέρει games ή απλά για να μην την έχει ως αντίπαλο?? Όλα περνούν από το μυαλό μου όταν αντί για ένα sequel μας δίνουν ένα remake...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Geo, η πρώτη φωτό που έχεις, δε φαίνεται.... Αντ' αυτού, βλέπουμε μια φωτό που γράφει "Image hosted by Angelfire"....

Μπορείς να τη φτιάξεις, σε παρακαλώ?! :)

Thankssss! :flower:
 
geo2004z είπε:
Ακόμη ένας αναμενόμενος τίτλος από την αγαπημένη μας Rare ακυρώθηκε. Αρχίζω βασικά να απορώ....η microsoft αγόρασε την Rare για να της προσφέρει games ή απλά για να μην την έχει ως αντίπαλο?? Όλα περνούν από το μυαλό μου όταν αντί για ένα sequel μας δίνουν ένα remake...
Εγω ειμαι σιγουρος....την μισω την Μ$ :rant:
 
EA και M$ "σκότωσαν" τις αγαπημένες μου εταιρίες. H μία την Bullfrog και η άλλη την RARE.
 
H Rare ειχε ξεκινησει την "ελευθερη πτωση" πριν την εξαγορα...
 
Γιατί το λες αυτό Wally?? Εγώ θυμάμαι ότι έφυγε πάνω στην ακμή της ως εταιρεία και ετοίμαζε τίτλους για το Gamecube.
 
Μηπως ξεχναμε κατι? Οτι η Nintendo πουλησε το 49% που κατειχε στην MS.

Υπηρχαν σιγουρα λογοι.

Εικαζω οτι η Ν δεν ηταν ευχαριστημενη ποιοτικως με τα Mickey's Speedway και Starfox Adventures και την εμπορικη φλοπα του υπεροχου Conker. Η Rare ειχε αρχισει να χανει το "mojo" της :) .

Ειδε επισης οτι η βιομηχανια αλλαζε και οι αναγκες για μεγαλες ομαδες καθως και οι βλεψεις της Rare θα σημαιναν τεραστια κοστη. Κοστη τετοια που η Ν με την διαφαινομενη εμπορικη αποτυχια του GC δεν θα μπορουσε να σηκωσει.

Ισως δεν εβλεπε και με καλο ματι το γεγονος οτι η Rare ειχε αρχισει να αγριευει οσο αφορα το περιεχομενο των παιχνιδιων (Conker's Bad Fur Day)

Μην ξεχναμε επισης και ποσες αποχωρησεις ειχαμε πολυ πριν την εξαγορα. Σχεδον φυλλοροουσε
 
Θα συμφωνήσω με τον Wally ότι είχε αρχίσει μία μικρή πτώση, ειδικά με τα Mickey και Starfox Adventures, δύο πολύ μέτρια παιχνίδια, μάλιστα το ένα από τα δύο ήταν όσο κακή ιδέα ήταν και το Banjo Kazooie Nuts and Bolds αργότερα. Για το Conker δεν ξέρω αν είχε κάποιον ρόλο για την Nintendo. Επίσης θυμάμαι ότι είχαν φύγει πολλοί από το studio πριν την εξαγορά, όπως αρκετοί από την ομάδα του Goldeneye. Και σίγουρα δεν θα γινόταν όλο αυτό αν δεν το επέτρεπε η ίδια η Nintendo, οπότε είναι και αυτή συνεργός στην δολοφονία.

geo, στην εικόνα του evolution of Conker η τρίτη φωτογραφία από που είναι? Πάντως στο XBOX remake η φάτσα που χρησιμοποίησαν δεν είναι πετυχημένη, απλά μάλλον ήθελαν να κάνουν επίδειξη τα fur effects. Επίσης μου κάνει εντύπωση η διαφορά στην λεπτομέρεια από το πρώτο concept σε αυτό που βγήκε τελικά στο N64. Τα πολύγωνα φαίνονται να είναι πολύ περισσότερα, λες και το πρώτο είναι από παιχνίδι άλλης, πιο αδύναμης κονσόλας.
 
Wally είχα ξεχάσει παντελώς ότι η rare είχε αναπτύξει το μέτριο ως κακό SF Adventures. Αυτός ο τίτλος ήταν πιστή αντιγραφή του Ocarina χωρίς να είναι Ocarina. Καλά, είχα ξεχάσει και το Mickey. Βασικά έχετε δίκαιο, είχε αρχίσει η πτώση και αν συνέχιζε έτσι, προτιμότερο που έφυγε από το χώρο. Αναρωτιέμαι άραγε τι να κάνουν τα αδέρφια και κάτοχοι της πρώην Rareware.....είχαν πολλή όρεξη για δουλειά και αρκετές πρωτοτυπίες, θα ήταν ενδιαφέρον να τους ξαναβλέπαμε στο προσκήνιο!

Imgema....πραγματικά δεν έχω ιδέα. Έψαχνα να βρω γρήγορα μια εικόνα στο διαδίκτυο και έτυχε να ήταν αυτή. :p
 
Just for your information...

Imgema είπε:
...μου κάνει εντύπωση η διαφορά στην λεπτομέρεια από το πρώτο concept σε αυτό που βγήκε τελικά στο N64. Τα πολύγωνα φαίνονται να είναι πολύ περισσότερα, λες και το πρώτο είναι από παιχνίδι άλλης, πιο αδύναμης κονσόλας.
...το πρώτο concept είναι υπαρκτό και χρησιμοποιήθηκε στην πρώτη εμφάνιση του Conker the Squirrel στο N64, στο εξαιρετικό Diddy Kong Racing.

Η τρίτη εικόνα, υποθέτω πως είναι από το Live and Uncut, που τελικά έγινε cut.. Εδώ, μπορείτε να δείτε μερικές ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ace είπε:
...το πρώτο concept είναι υπαρκτό και χρησιμοποιήθηκε στην πρώτη εμφάνιση του Conker the Squirrel στο N64, στο εξαιρετικό Diddy Kong Racing.
A κι εγώ έλεγα πως ήταν από το πρώτο, ακυκλοφόρητο Conker πριν αρχίσει να βρίζει και να πίνει ο χαρακτήρας.

Πάντως στο Diddy Long Racing δικαιολογείται η μικρότερη λεπτομέρεια μιας και έχει να κάνει render πολλούς racers.
 
Πολύ ενδιαφέρον θέμα με αρκετές επιπλέον πληροφορίες στο link..

Τελικά και την Rare χάσαμε και τη συνέχεια του Conker χάσαμε..τίποτα δεν κέρδισαν οι gamers από την πώληση τότε της Rare.

Με αυτά που διάβασα φαίνεται ότι η συνέχεια του Conker θα ήταν άκρως ενδιαφέρουσα και διασκεδαστική..

Πάντως η εμφάνιση του Conker στο XBOX δεν μου άρεσε..

Νομίζω είναι προφανές και στην pic πως ο Conker του Ν64 είναι ο καλύτερος..
 
Wally είπε:
Εικαζω οτι η Ν δεν ηταν ευχαριστημενη ποιοτικως με τα Mickey's Speedway και Starfox Adventures και την εμπορικη φλοπα του υπεροχου Conker. Η Rare ειχε αρχισει να χανει το "mojo" της :) .
Bασικά το SFA πέρα τ' ότι είχε πολύ καλές κριτικές πούλησε περίφημα σε σημείο να επανακυκλοφορήσει ως Player's Choice τίτλος ( http://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo_Selects ). Επίσης από την στιγμή που η Nintendo δεν ανακατεύτηκε με την παραγωγή και την διανομή του CBFD, δεν νομίζω να νοιάστηκε για τις πωλήσεις του.
 
Πίσω
Μπλουζα