Cosmon Software...ενα Ελληνικό software house στα 80s

billy είπε:
Μπορεί κανείς να επιβεβαιώσει αν τελικά ο "Πρωθυπουργός της Ελλάδος" ήταν "προσαρμογή" απο το Dictator, ή τελείως original δημιουργία;
Δεν ήταν απλώς προσαρμογή, ήταν στεγνή αντιγραφή! ;)

Με την προσθήκη ελληνικών χαρακτήρων και αλλαγή στην εισαγωγή με τις σημαίες, εθνικό ύμνο κλπ, καθώς και στα μηνύματα/ονομασίες του παιχνιδιού, προέκυψε αυτό το πρωτότυπο αριστούργημα ελληνικού programming, από κάποιον Γιώργο Ηλ.Αράπογλου, αν θυμάμαι καλά... το υπόλοιπο listing της basic ήταν εκτυφλωτικά ολόιδιο! :D

Πάντως είχε πλάκα, είχα παίξει αρκετά! Κάπου έχω την original (αλήθεια) κασέτα για Spectrum με το περίφημο εξώφυλλο (έγχρωμη φωτοτυπία εποχής) και το διάφανο μελί πλαστικό με τα μεταλλικά καρουλάκια να φαίνονται μέσα, από αυτές που βγαίνανε τότε υποτίθεται ειδικά για αποθήκευση δεδομένων σε Η/Υ... πρέπει να ήταν από τα ελάχιστα original παιχνίδια που είχα αγοράσει τότε, σαν πιτσιρικάς! Αν την ξετρυπώσω και ΑΝ παίζει ακόμη και δεν έχει λιώσει, θα ρίξω σχετικό upload και scan από το εξώφυλλο!

Υπομονή ως τα Χριστούγεννα, που θα κατέβω Αθήνα, στο πατρικό μου!
 
Η φαση ειναι οτι εντοπισαμε τους ανθρωπους, εχουν διαθεση να μιλησουν αλλα ουτε εγω, ουτε ο Αντωνης εχουμε τον ελαχιστο ελευθερο χρονο να παμε.

Προτεινω να φτιαχτει μια ομαδα απο μελη που να εντοπιζουμε και να επικοινωνουμε με ατομα της παρελθουσας Ελληνικης Πληροφορικης.

Εχουμε εντοπισει πολλους, εχουμε κανει αρχικες συζητησεις. Βοηθα πολυ οτι αρκετοι απο αυτους γνωριζουν το retromaniax, την προσπαθεια του στον τομεα αυτο και το επιπεδο του χωρου.

Κολλαμε στην ελλειψη χρονου.

Ελπιζω στη συμμετοχη σας...
 
Wally είπε:
Η φαση ειναι οτι εντοπισαμε τους ανθρωπους, εχουν διαθεση να μιλησουν αλλα ουτε εγω, ουτε ο Αντωνης εχουμε τον ελαχιστο ελευθερο χρονο να παμε.
Προτεινω να φτιαχτει μια ομαδα απο μελη που να εντοπιζουμε και να επικοινωνουμε με ατομα της παρελθουσας Ελληνικης Πληροφορικης.

Εχουμε εντοπισει πολλους, εχουμε κανει αρχικες συζητησεις. Βοηθα πολυ οτι αρκετοι απο αυτους γνωριζουν το retromaniax, την προσπαθεια του στον τομεα αυτο και το επιπεδο του χωρου.

Κολλαμε στην ελλειψη χρονου.

Ελπιζω στη συμμετοχη σας...
Εντοπίστηκε ο Αράπογλου της Cosmon? Eγώ προσπάθησα να τον βρω, έστειλα κι ένα email σε κάποια διεύθυνση εταιρείας που λειτουργεί τώρα, αλλά τζίφος... μπορεί βέβαια και να μην το είδε....

Δυστυχώς, την κασετούλα με τον πρωθυπουργό της Ελλάδας, που λέγαμε παραπάνω, έψαξα σε κάθε πιθανό σημείο που θα μπορούσε να ήταν καταχωνιασμένη, αλλά δεν τη βρήκα... :cry:
 
To παιχνιδι "Πρωθυπουργος της Ελλαδας" εχει βρεθει απο retromaniac άσσο σε θεματα retrogaming ....

kokkiklhs είπε:
Εντοπίστηκε ο Αράπογλου της Cosmon?
Nαι

(more info >>> Wally) .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: Ace
Nemo είπε:
To παιχνιδι "Πρωθυπουργος της Ελλαδας" εχει βρεθει απο retromaniac άσσο σε θεματα retrogaming ....
Αυτά είναι απίθανα νέα για τους απανταχού σπεκτρουμάδες!!! :)

Ελπίζω να το δούμε κι εδώ, ή έστω κάποιο scan από το περίφημο εξώφυλλο, να θυμηθούμε τα νιάτα μας!!!

Όλοι οι τίτλοι της Cosmon έχουν τεράστιο ιστορικό ενδιαφέρον για τον ελληνικό χώρο του σπέκτρουμ...
 
Καλημέρα παιδιά! Κανένα νεότερο σχετικά με τον "Πρωθυπουργό"; Έμααθα ότι ψάχνει το game ο Τσίπρας, για να κάνει λίγη προπόνηση τώρα που είναι φρέσκος...

:D
 
Τι έγινε ρε παιδιά, γιατί τόση λογοκρισία αυτό το thread; Μας την έπεσε η ΚΥΠ;
 
Δεν ειναι λογοκρισια αγαπητε. Θα επανελθουν ολα εν καιρω. Κανουμε μια ενδιαφερουσα προσπαθεια που αν ευδοκιμησει, θα σας χαροποιησει ;)
 
Ωραία, σας έχω πλήρη εμπιστοσύνη!! Εν αναμονή, λοιπόν!!

Απλώς είδα ότι σβήστηκαν τελείως κάποια μηνύματα που είχαν προηγηθεί και απόρησα...
 
Παιδιά ο "Πρωθυπουργός" του Spectrum βρέθηκε και υπέστη και ωραίο remake, 2017 edition! :cool:

Όμως δε μου δέχεται εδώ upload σε .rar! Τι πρέπει να κάνω;
 
Αν χρησιμοποιούσες το tinyurl ?
 
Αν χρησιμοποιούσες το tinyurl ?

για παράδειγμα https://tinyurl.com/zvooe8x

Βtw πολύ ωραίο το mod :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
  • Like
Reactions: Ace
Χαχαχαχα. Πλακα ειχε! Ωραια προσπαθεια.

Αν μαλιστα δεν ειχε και το original μεσα στο rar, θα ημουν ακομα πιο χαρουμενος ;)
 
Ευχαριστούμε τα μάλα kokkilhs! Εξώφυλλο και οδηγίες θα ήταν εύκολο, αντί για φωτό, να ανέβαζες κάποιο -καλής ποιότητας- scan;
 
Και ναι ηρθε η ωρα να το εκμυστηρευφθω :)

Τοσα χρονια (μεχρι τωρα βασικα!) νομιζα οτι το Πρωθυπουργος της Ελλαδος ηταν ενα rip-off του Split Personalities και αντι για την Θατσερ θα ειχε τον Σοδερενιο, τον Μητσοτακη κτλ

Σαρανταρισα για να μαθω οτι ηταν παιχνιδι τακτικης!!
 
Πριν πολλααααα χρονια ενα μελος μου ειχε χαρισει μια κουτα με κασσετες Spectrum. Την ειχα ξεχασει μεχρι πριν μερικες μερες. Τσιμπησα μια κασσετα τυχαια, την φορτωσα στον Spectrum και επεσα πανω στον Πρωθυπουργο της Ελλαδας. Εχει ηδη ψηφιοποιηθει οποτε δεν εχει νοημα να ανεβασω το .tap νομιζω.​​​​​​​

image_156345.jpg

Μερικα screenshot

IMG_20171001_102857.jpg

IMG_20171001_102925.jpg

IMG_20171001_102841.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα