Count me too in the dreamcast list [DC iso linux burn]

A1200

RetroActive
Joined
18 Φεβ 2008
Μηνύματα
345
Αντιδράσεις
2
Περιμένω το dreamcast να έρθει - με 2 controls,2 memory cards,2 vibration units - 78 ευρω περίπου απο αγγλία.

Εχω όμως μία απορία,πως γράφω σε cd τα images σε linux και δεν εχω windows πουθενα,(μη μου μήτε να το κάνω σε virtual machine,αυτο 8έλω να αποφύγω)
 
Καλώς ήρθες!!! Έκανες εξαιρετική επιλογή και δεν θα το μετανιώσεις.

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα εγγραφής cd + Linux μια και το λειτουργικό δεν το χρησιμοποιώ, είμαι βέβαιος ότι οι Linuxάδες του forum θα σου δώσουν λύση πάντως.

Περιμένω εντυπώσεις και φωτό από τη κούκλα μόλις έρθει από τας Αγγλίας!!!!!!!!!
 
Μια χαρα καλο λιωσιμο!!...Παρε και δυο πιστολια και το house of the dead 2 να λιωσεις κανενα ζομπι με τον φιλο σου...
 
cast128dreams είπε:
Μια χαρα καλο λιωσιμο!!...Παρε και δυο πιστολια και το house of the dead 2 να λιωσεις κανενα ζομπι με τον φιλο σου...
Oχι αν εχεις LCD τηλεοραση η λαμπατη 100αρα... :(
 
@Wally

Τον έχω δεί αυτόν τον οδήγο αλλα έλεγα μήπως το έχει κάνει κανείς απο εδω μέσα,μαλλον θα σετάρω τα windows σε virtual machine και θα το κάνω απο εκεί

θα λιωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωσωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!
 
Πήγαινε στο Linux subforum και σκούντα τους λίγο να ξυπνήσουν. Ειδικά κάποιον κύριο "paspartoo" ή κάτι τέτοιο... :)

Εκτός αν επίτηδες δεν σου απαντάνε επειδή το DC είχε και Windows CE μέσα. :p
 
θα πειραματιστω και θα συκωσω οδηγο για linux users,ελπιζω να μην καταστρεψω το dc απο κακό image
 
Μετα απο εκτενη ερευνα εβρέθει η λυση linux users/dreamcast owners (if any...)

Κατεβασα ενα δωρεαν win προγραματακι το cdi2nero απλο/γρηγορο/μικρο - μέσω wine φυσικα - που κάνει convert τα cdi αρχεία σε nrg (nero format) και κάνω την εγραφη στο nerolinux

Μπορείτε να το κατεβάσετε απο εδώ

Μισό να το δοκιμασω

Το προβλημα που εχω με το linuxnero είναι οτι δεν μπορει να γράψει cdr κάτω απο 10Χ και αυτο ειναι πρόβλημα,κατεβασα το nrg2iso και τώρα το κάνω install,θα κάνω το nero image σε ισο και επανερχομαι σε λίγο με εντυπώσεις

Το nrg2iso απετυχε,οποιος γνωρίζει πως μπορώ να κατεβάσω την ταχύτητα εγραφής του linuxnero please help,ας είναι και σκριπτάκι :cry:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να κατεβάσεις την ταχύτητα, γράφω εδώ και χρόνια σε 16x χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σε .iso πάντως είναι λογικό να μην δουλεύει, όλα τα selfbooting images για DC είναι multisession. Το .iso format δεν υποστηρίζει multisession.

Μα καλά, κοτζάμ Linux και δεν υπάρχει πρόγραμμα για να κάψεις .cdi;!;!;!
 
Κι ομως φιλτατε Μaddog,εχω κάνει αναζητιση και υπαρχει προβλημα με τα cdi.Πάντως το nrg file το κάνω mount σε dc emulator και το game παιζει κανονικοτατα,παει σφαίρα!Οταν πάω να γράψω το nrg image όμως μου καιει το cd!Παω να το γράψω σε windows virtual machine.Eχει γράψει κανείς άλλος dc game οχι απο cdi αλλα απο nrg image?
 
Πίσω
Μπλουζα