CPC 464 Plus + συμβατότητα με DDI-1 FDD

ndial

Retro Member
Joined
21 Mαϊ 2010
Μηνύματα
180
Αντιδράσεις
4
Γεια χαρα σε όλους.

Προσφατα απέκτησα εναν Amstrad CPC 464+ και απο όσο γνωρίζω (είχα ενα κλασσικο CPC 464 προ 25ετίας) υπάρχει το εξωτερικό FDD της Amstrad το DDI-1 για το παλιο μοντέλο.

Η ερώτηση μου είναι αν το DD-1 παίζει και στον 464+ μέσω της RS-232-C του?

Αν όχι,

Υπάρχει περίπτωση να συνδεθει και 3,5" FDD σε 464? λογικά αμα κατασκευαστει και το Interface για το RS-232-C, δεν θα ειναι εφικτό?

Να στε καλα! :D
 
Καλησπέρα! Να σου πω πρώτα οτι o cpc δεν έχει RS-232 :)

Ο CPC αν δε κάνει κάποιο conflict με την ενσωματωμένη rom του dd-1 που περιέχει το AMSDOS, υποθέτω οτι θα λειτουργεί κανονικά. FDD 3.5 χωρίς το interface δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις μια και ο 464 δεν έχει FDD controller... Μπορείς όμως να μοντάρεις το DD-1 και να τοποθετήσεις 3.5 FDD σχετικά εύκολα.
 
να σαι καλα φιλε ASiC

ναι συμφωνω οτι αν δεν κανει conflict με την rom στο AMSDOS τοτε μαλλον ολα οκ.

αυτο ρωταώ ομως, αν το έχει δοκιμάσει κανενας.

εστω αν εχει καποιος κανενα DD-1 να φέρω τον plus να το δοκιμάσουμε.

:D

ναι καλα τα λες, ωραια μαγκια θα ηταν η μοντα με το 3,5' δραιβ μεσα στο κουτι του DD-1. Ειχα δει το ποστ με το βιντεακι του τυπά που εβαλε 2x3,5' σε σασι 6128!

λετε να εκανα μακακια που πηρα τον 464 τελικά? γιατι με την κασεττα και τα mp3.... βράστα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μακακια που πηρες 464 ? ΠΙΠΕΡΙ

Μα με την κασετα παιζεις και απολαμβανεις καλυτερα το μηχανημα.

Αν ειχες φλοπυ: 1 λεπτο να φορτωσει και 10 λεπτα παιχνιδιου

Αν ειχες κασετα: 5 λεπτα να φορτωσει και 10 λεπτα παιχνιδιου, αρα πολυ μεγαλυτερος χρονος για χρηση/απολαυση του μηχανηματος !!!!!!!
 
:D :D:D

απο αυτην την άποψη, τι να πω γουστα ειναι αυτα!

το θεμα ειναι ότι με την δισκετα θα ειχα 1000+ να παιξω ενω τωρα ειτε με το cartridge του plus ειτε με την κασετα και τα mp3, αντε και μερικά κουτατα, να ασχοληθω με 30-40 απο δ'αυτα!

δεν μετανιωνω λοιπον για το μηχανημα αλλα για τον τροπο ευρεσης software.
 
Οι Plus εχουν διαφορετικα βυσματα και δεν προκειται να συνδεθει το DD-1.
 
Aκομα καλυτερα που εχεις λιγοτερα παιχνιδια, ετσι θα ασχοληθεις περισσοτερο και βαθυτερα με τα παιχνιδια.

Δεν θα μεινεις στις 3 πρωτες οθονες αλλα θα παιξεις λιγο παραπανω και θα δεις κρυμμενα ευχαριστα σημεια.

Ενω αν ειχες 1000 παιχνιδια, θα σκεφτοσουν "αντε παμε παρακατω, εχω να δοκιμασω και αλλα παιχνιδια".

Αντε παλι τυχερος εισαι !!!!!
 
φιλε MariosMSX, ενδεχομένως να γνωρίζεις πολλους που να ασχολουνται με τις πρωτες 3 πιστες ενος παιχνιδιου.

Δεν ειμαι ομως ενας απο αυτους φιλε μου. ;)

Οτι επαιζα το 1986 με τον πρωτο μου υπολογιστη τον 464 το επαιζα μεχρι τελους. Ειχα καπου στις 450 κασσετες γνησιες και μη! πολλα απο τα παιχνιδια μου τα ειχα τερματισει (ΦΥΣΙΚΑ ΚAΙ ΟΧΙ ΕΚΕΙΝΑ ΤΗΣ DYNAMIC!)

αυτο που δεν καταλαβαινεις, προφανως ειναι οτι μου λειπουν τιτλοι που επαιζα μανιωδως τοτε, και δεν μπορω να τα βρω ή να τα δημιουργησω σε mp3 ή να τα φορτωσω μεσω 3,5" προκειμενου να τα παιξω. :p

Να μπορω δηλαδη να εχω πλεον δικαιωμα επιλογης, γι αυτο μιλησα για 1000+ τιτλους.

ουτε στο ebay τα βρισκω, ουτε στην Ελλαδιτσα που ετσι κι αλλιως εδω σε "γδέρνουν" για μια κασσετα. Και μιλάω για καμια 40αρια που έχω στο μυαλο μου... :(

η "μακακια" λοιπον που εγραψα αφορα την αδυναμια ευρεσης τιτλων σε κασσετα του 464 που απο οτι βλέπω (αλλα και συμπεραινω απο τα λεγομενα σας), τελικά μονο στο CPCEmu θα τα παιζω.... :(

φιλε freaktmp, αφου ισχυει αυτο, τοτε τι σκατα, δεν ήθελε η Amstrad ο 464+ να παιρνει εξωτερικο FDD? 8)

Τι να πω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ndial είπε:
φιλε freaktmp, αφου ισχυει αυτο, τοτε τι σκατα, δεν ήθελε η Amstrad ο 464+ να παιρνει εξωτερικο FDD? 8)

Τι να πω...
Για μενα, ολοι αυτοι οι plus ηταν μια αρπαχτη. Ειπαν να τσακωσουν τα τελευταια κοροιδα οσο τους εμενε ακομα καιρος. Αυτα τα μηχανηματα εμφανως δεν εχουν σχεδιαστει απο καποιον που τα αγαπουσε.

Τωρα γιατι αλλαξαν τους edge connectors και εβαλαν βυσματα; Υποθετω για να συμμορφωθουν με τις οδηγιες της ΕΕ σχετικα με τις ραδιομαγνητικες παρεμβολες.

Εγω στην θεση σου θα πουλαγα τον 464+ και θα αγοραζα εναν 6128 και ενα HxC floppy emulator. Ετσι θα μπορεις να φορτωνεις τα παιχνιδια σου χωρις καμια ταλαιπωρια και μπορεις να τρεχεις και παιχνιδια απο κασσετα αν γουσταρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δικιο έχεις απολυτο!

υπάρχει πλέον όμως το SD HxC Floppy Drive Emulator? νομιζω καταργηθηκε! ξερει κανενας τιποτα?
 
αυριο μπαινω σε εξοδα....
 
Πίσω
Μπλουζα