CPC 6128 3' floppy problem

Fuzzz

RetroN00b
Joined
24 Αύγ 2009
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
0
Ξέθαψα πριν λίγες μέρες τον 6128 από την αποθήκη με σκοπό να τον φέρω πάλι σε λειτουργία. Το πρόβλημα που είχε ήταν το floppy drive. Για αρχή συνέδεσα ένα 3.5' drive από PC το οποίο δούλεψε πολύ καλά. Επόμενο βήμα ήταν να κοιτάξω μήπως καταφέρω να φτιάξω το εσωτερικό 3' drive του Amstrad. Ακολούθησα οδηγίες που βρήκα εδώ και γενικά στο νετ, το έλυσα, το λάδωσα, του άλλαξα ιμάντα. Παρόλα αυτά δεν διαβάζει κανένα floppy, πάντα μου γυρνάει 'Read error'. O μηχανισμός του drive δείχνει να δουλεύει σωστά.

Η απορία μου είναι αν φταίει κάτι στο drive η απλά τα floppies μετά από τόσα χρόνια ψόφησαν. Έχει καταφέρει κανένας να διαβάσει παλιά floppies? Η εμπειρία γενικά τι λέει? Σε τι ποσοστό χαλάνε?

Η δεύτερη μου σκέψη είναι κάποιο πρόβλημα στο calibration της κεφαλής, διάβασα κάποια σχετικά πράγματα εδώ αλλά δεν κατάφερα να βγάλω άκρη. Ο μηχανισμός της κεφαλής στο drive μου μοιάζει διαφορετικός από αυτόν εδώ http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=8823 και δεν είμαι σίγουρος αν όντως χρειάζεται calibration.

Παραθέτω μια φωτο του drive μου:

picture.php
 
1). Δοκίμασε μια άλλη δισκέτα.

2). Κόψε το καλώδιο από το board μέχρι το floppy. Απογύμνωσέ το και έλεγξε αν είναι μαυρισμένο ή ελάχιστα σκουριασμένο. Ξαναένωσέ το σε σημείο που δεν είναι μαυρισμένο ή σκουριασμένο από τον καιρό (συνήθως το κίτρινο έχει πρόβλημα). Πρόσεξε που θα κόψεις για να μην χρειαστεί να κάνεις επιπλέον ενώσεις αν δεν σου φτάνει. Έλεγξε και τις 2 γειώσεις (τα μαύρα καλώδια) στο επάνω μέρος της πλακέτας του board. Αν το ένα από τα 2 έχει ξεκολήσει, μην κάνεις κόληση στην πλακέτα γιατί μπορεί να χαλάσεις το δρόμο ή να "ξεφλουδίσει" από τον καιρό. Απλά κάνε μούφα

από την μια που είναι κολημένη σωστά.

3).Τα drives για τον amstrad (6128 όχι του 6128plus) έχουν 2 moter διαφορετικής τάσεως. 1 moter 12V και 1 moter 5V. Αν στο ένα από τα 2 δεν φτάνει τάση, ή οι κολλήσεις στις επαφές τις πλακέτας είτε στην μεριά του board είτε στην πλακέτα του floppy είναι χαλαρές, τότε παίρνεις το συγκεκριμένο error. Ο λόγος είναι ότι αν το moter που περιστρέφει το εσωτερικό μέρος της δισκέτας δεν τροφοδοτείται, η κεφαλή διαβάζει συνέχεια ένα μέρος της επιφάνειας της δισκέτας. Έλεγξε λοιπόν αν περιστρέφεται.

Αν έχεις πρόβλημα στην κίνηση κεφαλής μπρος και πίσω, υπάρχουν 2 περιπτώσεις βλάβης:

α). Η τάση στο moter λόγω καλωδίου δεν φτάνει είτε έχεις χαλαρές κολλήσεις όπως περιγράφω στα παραπάνω βήματα.

β). Το ροδελάκι που βρίσκεται στο άξονα κίνησης της κεφαλής είναι είτε πολύ σφιχτό, είτε πολύ χαλαρό. Σε αυτή αυτή την περίπτωση ανοίγεις τον amstrad χωρίς δισκέτα στο drive και μετακινείς το ροδελάκι του άξονα προς τα πίσω κ αν είναι πολύ χαλαρό, σφίγεις ελάχιστα την βιδούλα που έχει ώστε να μετακινείται μαζί με τον άξονα. Το ροδελάκι αυτό είναι οδηγός για την κίνηση της κεφαλής (μπρός, πίσω). Όταν φτάνει στο πίσω μέρος, πέφτει πάνω στο moter και του δίνει κάτι σαν εντολή για να αλλάξει της κίνηση προς τα εμπρός. Δεν υπάρχει σε όλα τα drives παρά μόνο σε αυτό που είδες στην φωτο του calibration. Ο λόγος που πρέπει να ανοίξεις τον amstrad, είναι διότι με την τάση το moter φέρνει την κεφαλή σε συγκεκριμέννο σημείο. (επάνω από την ροδέλα περιστροφής του εσωτερικού της δισκέτας).

Αν δεν το κάνεις, το πιο πιθανό είναι να εμποδίσει το πλαστικό της παραπάνω φωτό να φτάσει μέχρι τη διχάλα που θα του δώσει εντολή να αλλάξει την κίνηση προς τα μπρος.

4). Ελέγχεις το led στην επάνω πλακετίτσα του drive. Αν δεν ανάβει, τότε το drive σου δεν γνωρίζει πότε έχεις τοποθετήσει δισκέτα μέσα του.

5). Αν τροφοδοτείς από mοnitor, έλεγξε με πολύμετρο την τάση.

6). Καθάρισε την κεφαλή με οινόπνευμα και βατονέτα.

7). Έλεγξε για τσακίσματα στην καλωδιοταινία μετά την τοποθέτηση του floppy πάνω από αυτήν.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα σε μη πειραγμένο drive μηχανικά, είναι 90% τροφοδοσία των moter και χαλαρές κολλήσεις από τραβήγματα του καλωδίου τροφοδότησης.

Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν διορθώσει το πρόβλημα, τότε έχει ραγίσει το μαγνητάκι στο εσωτερικό του moter περιστροφής του άξονα της κεφαλής. Τέτοια μαγνητάκια θα βρεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών εξαρτημάτων ή σε παλιά καλώδια usb ή ethernet, ή σε καλώδια τροφοδοσίας μετασχηματιστών ορισμένων modem routers. Τώρα το πώς θα το αλλάξεις... αυτό είναι μια άλλη ιστορία. :p Θέλει υπομονή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.

Εννοείτε ότι δοκίμασα πολλές δισκέτες, και τις εργοστασιακές της Amsoft και άλλες που είχα γράψει εγώ. Το καλώδιο δεν το έκοψα αλλά νομίζω πως δε έχει πρόβλημα, θα μετρήσω τα ρεύματα για να είμαι σίγουρος. Τα μοτέρ στο συγκεκριμένο drive είναι και τα 2 12-βολτα, Μηχανικά φαίνεται ότι δουλεύουν σωστά, και η κεφαλή κινείται, και ο δίσκος περιστρέφεται και το led ανάβει. Επίσης η κεφαλή φαίνεται να πάει σωστά μπρος-πίσω, το ροδελάκι είναι βιδωμένο καλά κτλ... Η κεφαλή επίσης καθαρίστηκε.

Αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος είναι το calibration της κεφαλής και το πώς αυτό γίνετε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1). Μιας και έχεις το 3.5" έτοιμο, σύνδεσέ το ως Β: (όχι Α :) , φόρτωσε από εκεί οτιδήποτε εκτός από discology και Icpm με δυνατότητα να φορμάρεις μια 3" στο Β drive (ελπίζω να μην έχασες το πίρο όταν έλυσες το drive). Με αυτό τον τρόπο θα καταλάβεις αν θέλει calibration (που δεν το νομίζω καθώς το πλαστικό σου φαίνεται ανέπαφο) ή αν φταίνε τα δεδομένα στη δισκέτα σου. Αν φταίνε τα δεδομένα στη δισκέτα, θα αρχίσει να φορμαρει κανονικά.

Θα τις φορμάρεις ως data και όχι ως system.

Σε άλλη περίπτωση θα σου βγάζει το read error οπότε πας στο No.2.

2). Τσέκαρε την είσοδο υποδοχής της δισκέτας. Ενώ είναι μέσα στο drive η δισκέτα, δοκίμασε με το χέρι σου να της δώσεις κλίση προς τα επάνω με ελάχιστη πίεση προς τα μέσα.

3). Αν ο ιμάντας που πήρες είναι σφιχτός, ή αν χρησιμοποίησες απλό λαστιχάκι, δοκίμασε ένα άλλο πιο χαλαρό (ένα κοινό λαστιχάκι). Επίσης στο αριστερό moter της φωτό, στο κάτω μέρος, βεβαιώσου ότι δεν έχει μείνει ίχνος από υπολείματα του προηγούμενου ιμάντα. Αν έχoυν μείνει, βγάλε το moter και εξαφάνισε οποιαδήποτε υπολείματα υπάρχουν στον οδηγό του ιμάντα. Το moter βγαίνει αφαιρόντας 2 βίδες. Καθάρισε με βατονέτα και τον οδηγό του ιμάντα στο κάτω μέρος του drive.

4). Στο δεξί moter της φωτό, από πίσω έχει ένα μεταλικό κάλυμα. Πίεσέ το ελαφριά προς τα μέσα ώστε να ακουμπήσει ελάχιστα τον οδηγό που κινεί την κεφαλή σου.

5). Στην επάνω πλακετίτσα υπάρχει ίχνος της θέσης που πρέπει να βρίσκεται και να βιδωθεί στο σασί του επάνω μέρους του drive σου. Αν την έλυσες για να αλλάξεις τον ιμάντα, (την έλυσες σίγουρα δηλαδή αλλιώς δεν θα είχες πρόσβαση) βεβαιώσου ότι πέφτει ακριβώς πάνω στο ίχνος που υπήρχε. (το ίχνος είναι στο δεξί μέρος. Φέρε την πλακετίτσα δεξιά μέχρι εκείνο το ίχνος-συνήθως πράσινο είναι-και μετά βίδωσε.

Επίσης επάνω σε αυτή την πλακετίτσα υπάρχει κάτι σαν άσπρο ledάκι. Πέρασε μια στρώση οινόπνευμα και εκεί.

6). Μέτρησε τις τάσεις. (όχι το ρεύμα).

Αν δε καταφέρεις τίποτα με τα παραπάνω, στείλε pm να σου δώσω καμμιά δισκέτα για έλεγχο. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φόρτωσε από εκεί οτιδήποτε εκτός από discology και Icpm με δυνατότητα να φορμάρεις
Όταν λες εκτός απο cpm και discology τι εννοείς? Το disckit3 δεν κάνει? Αν όχι έχεις να προτείνεις κάποια tools για αυτή τη δουλειά?
 
Το discology δεν θα σου δουλέψει με το 3.5" ως B: όπως επίσης και το disckit3 θα πρέπει να βάζεις και να βγάζεις το καλώδιο του 3.5" σε κάθε error του format και θα σου δυσκολέψει το test.

Προτείνω "disc'o'magic" που δουλεύει με το 3.5" ως Β: και θα σου κάνει format έστω και με bad sectors στο data mode.
 
Επειδή ρώτησες και για δισκέττες, είναι αρκετά ανθεκτικές, έχω κάπου 30 (και σε αρκετά ταλαιπωρημένη κατάσταση) και δουλεύουν όλες, μπρος-πίσω!!

Μιχάλης
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Michpan ελπίζω όντως οι δισκέτες να είναι τόσο ανθεκτιες :)

Δεν είχα χρόνο να το ψάξω πάρα πολύ αυτές τις μέρες, άρχισε να μου βγάζει read errors και στο 3.5 drive και το παράτησα για την ώρα. Θα επανέλθω μόλις βρω χρόνο.
 
Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα γιατί έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Άνοιξα το floppy για να το καθαρίσω κ να τσεκάρω την κατάσταση του ιμάντα. Ο ιμάντας τραβάει κανονικά, τα δυο μάτια που αναγνωρίζουν την κεφαλή ευθυγραμμισμένα, τα δυο μοτέρ δουλεύουν κ' τέλος οι καλωδιώσεις OK. Μετά το καθάρισμα διάβαζε σχεδόν το 80% των δισκετών είτε απομαγνητισμένες είτε όχι και κάποια στιγμή άρχισε τα τρελά.

Δεν διαβάζει σχεδόν καμία δισκέτα (read error) και σε πολλές δεν αναγνωρίζει δισκέτα καθόλου. Αυτό που μου κάνει εντύπωση όμως ειναι οτι σε κάποιες δισκέτες στην Α πχ βγάζει missing disc ενώ στην B αναγνωρίζει αλλα δεν διαβάζει. Μόνο όταν έβαλα στιγμιαία λίγο κόντρα στην κεφαλή την ώρα που έκανε την κίνηση με αποτέλεσμα στο δεύτερο κύκλο να διαβάσει την δισκέτα αλλά χωρίς μόνιμο αποτέλεσμα. τι μπορεί να φταιει
 
Εντόπισα για αρχή το θέμα missing disk δείτε φωτο. Ελπίζω να είναι μόνο αυτό το πρόβλημα

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κανε μου μια χαρη. Ανεβασε τη φωτό στο προφιλ σου, γιατί θα χαθεί μετά από λίγο καιρό από το imageshack.
 
Καλησπέρα παρακαλώ αν γίνεται να διαγραφεί η τελευταία φωτο ή να μπεί ενα άκυρο,γιατι η δυσλειτουργία που περιγράφω δεν ισχύει. Απλα επειδή πιέζοντας εκείνο το σημείο το floppy η κεφαλή ξεμπλόκαρε πίστευα οτι εχει να κάνει με την απόσταση, κάτι που δεν ισχυει, έτσι δεν θα ήθελα να μπερδευτεί και κάποιος άλλος απο την φωτο
 
Πίσω
Μπλουζα