CPC 6128 games

A1200

RetroActive
Joined
18 Φεβ 2008
Μηνύματα
345
Αντιδράσεις
2
iparxei kapoio rapidshare link me games gia ton 6128?

ana8emame pou mpika sto forum kai poro8ika me ta 8 bita :help:
 
...για rapidshare δεν ξέρω, αλλά υπάρχουν διάφορα sites όπως το tacgr.emuunlim.com και το cpcgamereviews.com που λειτουργούν σαν frontends για να καταβάζεις παιχνίδια απο το γνωστό, παλιό FTP του ftp.nvg.ntnu.no

Απο εκεί και πέρα υπάρχουν και διάφορα άλλα γνωστά sites τα οποία έχουν TOSEC (μεταξύ άλλων και για amstrad).

Aν τώρα δεν θέλεις να μαζεύεις τα παιχνίδια ένα-ένα, μπορείς να κατεβάσεις το CPC Games CD και να τα έχεις όλα μαζί...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αυτο ηθελα!!!!βα βα βουμ βουμ βουμ!!!!!

'
 
A1200 είπε:
iparxei kapoio rapidshare link me games gia ton 6128?
ana8emame pou mpika sto forum kai poro8ika me ta 8 bita :help:
XAXAXAXA!!! Δεν ήξερες, δε ρώταγες???? :D :D:D

Κάτσε να πιάσεις και 8bit ATARI και τα λέμε μετά...... :D :D:D
 
!!

Το cpc loader να κατεβάσεις που αναφέρει ο φίλτατος Bill...αλήθεια υπάρχει κάτι αντίστοιχο για άλλα emulators?
 
billy είπε:
...Aν τώρα δεν θέλεις να μαζεύεις τα παιχνίδια ένα-ένα, μπορείς να κατεβάσεις το CPC Games CD και να τα έχεις όλα μαζί...

Εισαι θεός ! :clap: Αν και ειχα κάποια στρομπια ξεμπαρκα κατεβάσει, αυτό είναι ότι πρέπει... Το έκανα και σιντάκι και είμαι μια χαρά. Δύο πράγματα μόνο δεν βρήκα.. το The way of the tiger και μου φαίνεται πολύ περίεργο και δεύτερο αν μπορεί να εξωμειώσει το joystick με το πληκτρολόγιο ο caprice internal.

:help:
 
AA+ είπε:
Εισαι θεός ! :clap: Αν και ειχα κάποια στρομπια ξεμπαρκα κατεβάσει, αυτό είναι ότι πρέπει... Το έκανα και σιντάκι και είμαι μια χαρά. Δύο πράγματα μόνο δεν βρήκα.. το The way of the tiger και μου φαίνεται πολύ περίεργο και δεύτερο αν μπορεί να εξωμειώσει το joystick με το πληκτρολόγιο ο caprice internal.
:help:
Φίλε ΑΑ+...σε πληροφορώ ότι το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα με το που κατέβασα το loader ήταν το the way of the tiger..οπότε σίγουρα υπάρχει. Η πλάκα είναι οτί με τον caprice μεχρι τώρα σκέτο, δεν μπορούσα να παίξω το συγκεκριμένο παιχνίδι και η πρώτη φορά που το έπειαξα ήταν πρόσφατα με τον CPC LOADER..πάλι με caprice!! τι να πει κανείς..

όσο αφορά το joystick..δεν ξέρω τι να κάνω και γώ..κάθε φορά σώζω τα settings tou joystick αλλά δεν τα πέρνει μιας και είναι σε CD...μάλλον χρειάζεται να κάνω burn με πρισετάρισμενα τα joystick settings
 
Χμμμ μήπως δεν υπαρχει στην τελευταια έκδοση;; κατέβασα την CPCGamesCD_20071214.iso και δεν το βλεπω μέσα... τοσο τυφλός να είμαι;;;;

Οσο για το joystick ,εγώ δεν έχω και ρωτάω αν μπορεί να γίνει emulate στο πληκτρολόγιο. Ο winape νομίζω το κάνει και στο βάζει στο numeric για fire1 κάνει το 5 και για fire2 το 3....

Τέσπα μικρό το κακό μπροστά στα καλά που έχει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα κι εγώ κάποτε Αmstrad 6128 (πρασινόμαυρο) και ο χαζός τον έδωσα όταν αγόρασα Pentium... πφφφφφ

Αυτό που με στενοχωρεί ακόμα είναι ότι ποτέ δεν έμαθα αν τελικά τερματίζεται το Obliterator.

Μπορεί να είχε πρόβλημα σε μένα δε ξέρω αλλά παιδεύτηκα απίστευτα με το παιχνίδι αυτό.

Το τερμάτισε κανένας;;;;;;
 
Πω, πω, τι thread ήρθε στην επιφάνεια !! :D

Θυμάμαι το Obliterator απο την "χρυσή εποχή" της Psygnosis, αλλά δυστυχώς δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα (ούτε και με την cpc version), oπότε δεν ξέρω αν τερματίζεται κανονικά σε Amstrad. Πάντως "κυκλοφορούν" εκδόσεις στο διαδίκτυο με cheats, για όποιον θέλει να δοκιμάσει να το τελειώσει "πλαγίως"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα links ειναι νομιμα? Δεν μπορω να τα ελεγξω
 
Πρόκειται απλά για cpc games μαζεμένα όλα μαζί.

Υποθέτω είναι τόσο νόμιμα, όσο και τα παιχνίδια που διαθέτει ελεύθερα το WOS ή η Gamebase 64. (στα υπ' όψιν ότι το thread δημιουργήθηκε πριν 3 χρόνια)
 
Τα "παγωνω" μεχρι να ελεχθουν :)
 
παιδια,πως φορτωνεις τα παιχνιδια?μου ζηταει dsk extension αλλα στους φακελλους των παιχνιδιων δεν υπαρχουν dsk extensions.
 
Πιθανότατα τα παιχνίδια να είναι zipped. Ποιόν emulator χρησιμοποιείς; Kανονικά, μπορούν να φορτωθούν και τα zip αρχεία - δεν είναι ανάγκη να είναι ασυμπίεστα.

---EDIT---

Οκ, έκανα ένα τσεκ (για να τα ξαναθυμηθώ, διότι πάνε και αρκετά χρόνια).

Ως default, υπάρχουν κάποιες "internal" εκδόσεις απο emus που χρησιμοποιούνται. Αν τρέξεις αυτές, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν τώρα αλλάξεις emulator απο τα options, θα διαπιστώσεις ότι ίσως δεν μπορεί να ξεκινήσει λόγω του ότι το cd είναι read-only (όπως είναι αναμενόμενο), και δεν επιτρέπει την ενημέρωση τυχόν ini/cfg αρχείων των emulators.

Ετσι, θα χρειαστεί να μεταφέρεις τους emus που σε ενδιαφέρουν στον σκληρό σου (εκτός αν τους έχεις ήδη προεγκατεστημένους εκεί), και να δώσεις το ανάλογο path απο τα options για να μπορεί το gui να τους βρίσκει.

Tα dsk αρχεία μεταφέρονται πρώτα σε ένα temp folder στον σκληρό και μετά τρέχουν (κάτι τέτοιο διαπίστωσα με μία πρόχειρη ματιά).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Πιθανότατα τα παιχνίδια να είναι zipped. Ποιόν emulator χρησιμοποιείς; Kανονικά, μπορούν να φορτωθούν και τα zip αρχεία - δεν είναι ανάγκη να είναι ασυμπίεστα.
---EDIT---

Οκ, έκανα ένα τσεκ (για να τα ξαναθυμηθώ, διότι πάνε και αρκετά χρόνια).

Ως default, υπάρχουν κάποιες "internal" εκδόσεις απο emus που χρησιμοποιούνται. Αν τρέξεις αυτές, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν τώρα αλλάξεις emulator απο τα options, θα διαπιστώσεις ότι ίσως δεν μπορεί να ξεκινήσει λόγω του ότι το cd είναι read-only (όπως είναι αναμενόμενο), και δεν επιτρέπει την ενημέρωση τυχόν ini/cfg αρχείων των emulators.

Ετσι, θα χρειαστεί να μεταφέρεις τους emus που σε ενδιαφέρουν στον σκληρό σου (εκτός αν τους έχεις ήδη προεγκατεστημένους εκεί), και να δώσεις το ανάλογο path απο τα options για να μπορεί το gui να τους βρίσκει.

Tα dsk αρχεία που φορτώνουν απο το cd, μεταφέρονται πρώτα σε ένα temp folder στον σκληρό και μετά τρέχουν (κάτι τέτοιο διαπίστωσα με μία πρόχειρη ματιά).


Βασικα το κατεβασα,το εκανα unzip στον σκληρο και απλα ανοιξα τους emulators και ετρεξα τον CAPRICE.Ανοιξε κανονικα και πηγα να φορτωσω παιχνιδια αλλα ζηταγε dsk extension.Πηγαινοντας στο αρχειο με τα παιχνιδια,ολα εχουν αρχεια μεσα αλλα κανενα παιχνιδι δεν εχει αρχειο με dsk.Μηπως πρεπει να το καψω σε cd οπωσδηποτε?
 
Mπορείς και απο τον σκληρό να το τρέξεις, αλλά υποτίθεται (ως cd image) ότι προορίζεται για ανάγνωση απο cdrom drive.

Μπορείς άνετα να το φορτώσεις και σε εικονικό cd/dvd drive, και να κάνεις την δουλειά σου.
 
Θενκς για τις πληροφορίες γιατί κι εγώ παιδεύτηκα αρκετά... Ελπίζω τώρα να τα καταφέρω.
 
billy είπε:
Mπορείς και απο τον σκληρό να το τρέξεις, αλλά υποτίθεται (ως cd image) ότι προορίζεται για ανάγνωση απο cdrom drive.Μπορείς άνετα να το φορτώσεις και σε εικονικό cd/dvd drive, και να κάνεις την δουλειά σου.
θα σε παιδεψω λιγο ακομα:πως δημιουργω εικονικο cd/dvd drive?
 
Υπάρχουν πολλά και διάφορα προγράμματα που το/τα εγκαθιστούν. Αν ψάξεις στο google για virtual cd/dvd drive, θα βγεί αρκετό πράμα.

Για να μην ταλαιπωρείσαι με το να εγκαθιστάς προγράμματα, μπορείς να το κάψεις σε cd, όπως είπες αρχικά. Απο εκεί και πέρα τρέχεις το πρόγραμμα, κάνεις διπλό κλικ στο παιχνίδι που θέλεις απο την λίστα που σου εμφανίζεται (χρησιμοποιείται αυτόματα κάποια απο τις "internal" εκδόσεις των emulators), και αυτό ήταν.

Το μόνο ίσως πρόβλημα που θα σου προκύψει, είναι αυτό του joystick, οποίο δεν ξέρω αν το έχουν προ-ρυθμίσει σε κάποια πλήκτρα. Αλλά και αυτό ξεπερνιέται, μιά και υποθέτω πως μπορεί να ρυθμιστεί "on the fly" - έστω και αν δεν κρατηθεί στα settings.
 
Πίσω
Μπλουζα