CPCDiskXP v2.5.1 MORE AND MORE

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
163
Καλημέρα σε όλους! Αν και λίγο καθυστερημένα, θα ήθελα να ενημερώσω τυπικά τους CPC users, πως με την νέα έκδοση του CPCDiskXP, μπορείς πλέον να γράψεις και να φορμάρεις 3.5" δισκέτες και από USB floppy drive!! Κάτι τέτοιο δεν υποστηρίζονταν παλιότερα με αποτέλεσμα, όποιος δεν είχε Desktop PC, να είχε πρόβλημα (βλέπε Mike :D ). Επίσης το πρόγραμμα πλέον έχει επιλογές για πολλών διαφορετικών ειδών format.

Για περισσότερες πληροφορίες στο γνωστό και μη εξαιρετέο cpcmania
 
Τι τυπικά...

...δεν είχα πάρει χαμπάρι! Υπέροχο νέο! Μήπως έτυχε και να το δοκιμάσεις;
 
Όχι εγώ δεν το δοκίμασα, έχω κανονικό floppy στο pc, και φτιάχνω από κει τις δισκέτες. Αλλά όποιος το δοκιμάσει με usb floppy, ας μας πει τα συμπεράσματά του.
 
Μόλις το δοκίμασα, όχι ότι μου έλειπε προσωπικά το feature μιας και διατηρώ ένα κλασσικό floppy στο desktop pc, αλλά έτσι για την ιστορία, ισχύει!
 
Ωραία νέα, indeed :thumbup: (δεν "ανανεώθηκα" για πολύ καιρό: είχα ξεμείνει με την έκδοση 2.3)

Θα κατεβασθεί άμεσα !!
 
Παιδιά καλησπέρα! Ξεθάβω το θέμα γιατί είμαι ένα βήμα πριν την αγορά usb floppy (καταραμενο upgrade), αλλά διαβασα στα features οτι αναγνωρίζει μόνο 1.44 κι όχι 720 kb. Και προβληματίζομαι τώρα, θα συνεργαστεί με το utility βάζοντας αυτοκολλητο στις δισκέτες, η θα πετάξω τα λεφτά μου? Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει!
 
Θα βοηθουσε αν μας ελεγες το μοντελο.
 
Δυσκολο μου φαινεται να δουλεψει.

Θα σου προτεινα καποιο ΙΒΜ. Εγω εχω ενα σαν και αυτο και παιζει αψογα.
 
freaktmp είπε:
Δυσκολο μου φαινεται να δουλεψει.
Θα σου προτεινα καποιο ΙΒΜ. Εγω εχω ενα σαν και αυτο και παιζει αψογα.
Σ ευχαριστώ πολύ φιλε freatmp. Ίσως το ρισκάρω θα δώ. Αλλωστε παντα χρειάζεται ένα drive!
 
Εγω παντως θα προτεινα να παρεις καποιον floppy emulator. Πολυ πιο χρησιμο εργαλειο.
 
Ναι το χω σκεφτεί κι αυτό. Χρειάζεται! Αλλά αν δεν ακούσεις και το loadnig με τιν δισκέτα να γουργουρίζει, δεν έχει και νόημα. Θέλουμε και λίγο retro filling.
 
Τα HxC εχουν ηχειο που αναπαραγει τον ηχο του floppy και τα για τα gotek εχει βγει mod για ηχειο (τα πουλανε και ετοιμα modded στο ebay).
 
Το θέμα είναι αν γίνεται να φτιάξεις κατευθείαν στο Usb stick Image disks κατευθείαν απο το pc χωρίς floppy usb emulator, γιατί υποτίθεται ότι αυτό θα μπει στον amstrad.
 
Ομολογώ οτι δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις. Καντο λιγο πιο λιανα.

Αν και πρακτικα οτιδηποτε και να θες να κανεις, μπορεις...
 
freaktmp είπε:
Ομολογώ οτι δεν κατάλαβα τι θες να κάνεις. Καντο λιγο πιο λιανα.
Αν και πρακτικα οτιδηποτε και να θες να κανεις, μπορεις...
Θέλω να πάρω ένα usb external floppy drive να γραφω δισκεττες στο pc για τον Amstrad. Tου amstrad του έχω 3.5" floppy.

Αν πάρω floppy usb emulator όπως μου λες, θα το συνδέσω στον amstrad προφανώς, μιας και στο pc δεν μπορω λόγω motherboard (γιαυτό άλλωστε και το εξωτερικό usb floppy). Το θέμα είναι, θα μπορώ να φτιάξω το στικάκι στο pc και να το γεμίσω disk images πριν το βάλω στον amstrad? Ή θα πρέπει να έχω και στο pc, floppy usb emulator?
 
Οχι βρε, απλα αντιγραφεις τα images στο usb stick και εισαι ετοιμος!

Ενα Gotek HxC με τα καταλληλα καλωδια (ή controller) κανει βασικα για ολους τους ρετρο υπολογιστες.

Δες εδω την σχετικη παρουσιαση.
 
Τελευταία επεξεργασία:
εγω πήρα και προτείνω ανεπιφυλακτα το εξής (και φθηνό, OLED screen και ήχο μοτερ και με freeware firmware):

https://www.sellmyretro.com/offer/details/28723

αν βγηκαμε εκτος θεματος... κάποιος να τα βαλει σε χωριστό θέμα για usb floppy emulators
 
Πίσω
Μπλουζα