CPCGamesCD-CPCLoader

rigardie

RetroAdept
Joined
2 Ιουν 2006
Μηνύματα
898
Αντιδράσεις
19
CPCLoader is not an emulator exactly. CPCGamesCD is the main objective of CPCLoader: a CDRom containing a navigable database with all the games of Amstrad/Schneider CPC, similar to Mame32, including screenshots of the games and information about publisher, year, type of game...

But CPCLoader is not only a frontend. It includes tools for extract/create dsk images and create new games collections. The internal emulators (Caprice32 and Arnold at the moment) support autotype feature: if you want to play a game only select it in the Explore window and it loads automatically !!

CPCLoader is developed by TroelsK and CPCGamesCD and its screenshots are compiled by MiguelSky.

Last update: 24/06/2007:

* Frontend CPCLoader 1.6.3 by TroelsK

* NVG games update 10/06/2007

* Snap-Pack with ALL the captures (3.464)

* New version of CPCE (1.81), WinCPC (0.9.26) and WinApe (2.0a12) emulators

* Improved categorization

screen.png


Tα πολλά λόγια είναι φτώχια εδώ για κατέβασμα
 
Φοβερός μεγάλε, :thumbup:

Απίστευτη εφαρμογή, θα την τιμήσω, αν και εδώ και λίγο καιρό έχω ξανά το δικό μου AMSTRAD CPC 6128
 
ναι maxouli εμεις τα τιμαμε τα amstrad cpc 6128 μας!!! :)
 
Εγώ το τιμάω περισσότερο. Θα δείτε σε λίγες μέρες τί εννοώ :D :diablotin:
 
εκτος απο αυτο που θα φερεις σε λιγο απο στεργιου μου μυριζει και symbiface..
 
Οh yes!!! Την περιμένω δηλαδή. Και δε είδα να σε αγγίζει ψυχικά το γεγονός, παρόλο που έχεις 50 6128:D Θέλω να πω, περίμενα ποστ σου του στυλ "Θέλω κι εγώ", καθώς δεν το κράτησα μυστικό όπως είδες, αλλά μπα....
 
Τιμή και δόξα στο 6128.....:admin:
 
...μπράβο rigardie. :)

Την συγκεκριμένη αυτοματοποιημένη cd-συλλογή την παρακολουθώ τακτικά τα τελευταία χρόνια.

Στα υπ' όψιν ότι λίγο πριν τα Χριστούγεννα που μας πέρασαν βγήκε νέα έκδοση (14/12/2007).

Πηγαίντε εδώ και κατεβάστε την...
 
Εχω αρχίσει να φοβάμαι. Από την ώρα που ανακάλυψε αυτό το cd ο αδερφός μου, τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Δεν απαντάει στο τηλέφωνο, δεν τρώει, δεν κοιμάται. Είμαστε σε απόγνωση...
 
!!

Καταπληκτική εφαρμογή!!! εύγε...μπορεί καποιος τώρα να μου πει πως θα κανω σετ το controller/joystick?? βοηθήστε γιατι τα κουμπια του way of the tiger ειναι απαράδεκτα!! :)
 
μπράβο παιδιά. τελειο μοιάζει. θα το εγκαταστησω το απογευμα στον υπολογιστή σπίτι....
 
μόλις το δοκίμασα, είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ! clikc 'n play!
 
thamona τα σεταρεις στον emulator.

Aπο default εχει εναν Caprice32.

Eχει ομως και paths για να βαλεις αλλον.
 
THANKS ΘΑ ΧΑΣΩ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!!!
 
Παιδια βοηθηστε λιγο.

Αποσυμπιεσα το αρχειο στο desktop και εχω το φακελο του προγραμματος.

Τωρα τι κανω?Το αντιγραφο σε cd με το nero?Το εκανα και απλα αντογραφηκε ο ιδιος φακελος...
 
Ανοιξε το με κάποιο isobuster, poweriso κλπ και κάνε mount (σύνδεση) με εικονικό cd-rom
 
αυτο εκανα και εγω... αλλα δε βλεπω εικονες στο πλαι αλλα ουτε φορτωνουν τα παιχνιδια... μηπως πρεπει να κανω αποσυμπιεση τα zip που εχει μεσα;;
 
rigardie είπε:
Tα πολλά λόγια είναι φτώχια εδώ για κατέβασμα
Δεν είχα δει αυτό το post... Όχι και hot-linkng ρε αδέρφια, όχι και hot-linking!!!

Btw, η νέα έκδοση (και το link είναι πλέον πεθαμένο για την παλιά):

Includes frontend, new CPC Loader 2.0 by Troels K!!

NVG games update 13.04.2008 !!

Includes Snap-Pack by MiguelSky (3523 images)!!

Added JavaCPC (5.0.4.0) and new versions of CPCE (1.90) and CPCEmu (1.6 beta) emulators !!

Includes Linux version of CPCLoader, Caprice 4.2, Arnold, XCPC, CPCEmu and JavaCPC !!

Includes Maps folder of NVG and support for that !!

Τρέχει μια χαρούλα είτε κάνετε mount το image είτε (προτιμότερο - δεν ξέρω γιατί το μοιράζει σε ISO) τα ξεχύσετε σε κανονικά αρχεία.
 
Πίσω
Μπλουζα