Cpcretrodev διαγωνισμός

skylas

Retro Member
Joined
20 Mαϊ 2020
Μηνύματα
117
Αντιδράσεις
338
Εχει ανοίξει ο διαγωνισμός CPCretrodev του πανεπιστημίου του Αλικάντε, όπου μπορείτε να φτιάξετε το παιχνίδι σας και να πάρετε μέρος!
Όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει καλά τους όρους συμμετοχής!
Εμείς συμμετέχουμε ως σπόνσορες με συμβολικό ποσό στην κατηγορία BASIC για άλλη μια χρονιά!
 
Σάκη γιατί δεν συμμετέχεις και εσύ με το τελευταίο σου text adventure το Rodolfo Skylarriente. Έχει πολύ ωραίο σενάριο τύπου Indiana Jones αλλά είναι και κάτι παραπάνω απο text adventure καθώς έχεις προσαρμόσει στη συγκεκριμένη περιπέτεια και στοιχεία rogue παιχνιδιού! Τι λες λοιπόν ; ;)
 
Σάκη γιατί δεν συμμετέχεις και εσύ με το τελευταίο σου text adventure το Rodolfo Skylarriente. Έχει πολύ ωραίο σενάριο τύπου Indiana Jones αλλά είναι και κάτι παραπάνω απο text adventure καθώς έχεις προσαρμόσει στη συγκεκριμένη περιπέτεια και στοιχεία rogue παιχνιδιού! Τι λες λοιπόν ; ;)
Ευχαριστω για την προταση αλλα δυστυχως δεν γινεται! οχι μονο γιατι το παιχνιδι δεν πρεπει να ειναι δημοσιευμενο, αυτο οκ.
Το βασικο ειναι το οτι απαγορευεται το multiload, οπότε δυστυχώς το φόρτωμα εικόνων δεν μπορεί να γίνει!
Κατι που δεν μπορω να κάνω αλλιως από τεχνική αποψη με τις λίγες γνώσεις μου δυστυχώς
 
Πολύ ωραίος διαγωνισμός, τέτοια event συμβάλλουν να παραμένει ζωντανό το απανταχού retro-programming. Ενημέρωσε μας skylas για τα project των νικητών.
 
Εδώ μπορείτε να δείτε σε 15 λεπτά τον διαγωνισμό live, εχει μια μορφή στυλ Γιουροβίζιον! Πολλά σημεία είναι στα αγγλικά!

 
Έξυπνη ιδέα η παρουσίαση των αποτελεσμάτων με αυτόν τον τρόπο.
Είδα τους νικητές, πολύ ωραία και τα 2 προγράμματα.
Μπράβο skylas για την σταθερό σου σπονσοράρισμα.
 
Έξυπνη ιδέα η παρουσίαση των αποτελεσμάτων με αυτόν τον τρόπο.
Είδα τους νικητές, πολύ ωραία και τα 2 προγράμματα.
Μπράβο skylas για την σταθερό σου σπονσοράρισμα.
Ευχαριστώ! Δυστυχώς ήταν η 11η και τελευταία χρονιά του διαγωνισμού από το Πανεπιστήμιο του Αλικάντε. Ελπίζω να αναλάβουν άλλοι και να μην υπάρξει κενό.
Θυμάμαι ότι μόλις είδα ότι υπάρχει ο διαγωνισμός, 2017 αν θυμάμαι καλά, άρχισα να ψαχουλέυω ξανά emulators, βιβλία Amstrad κτλ. Μου είχε δώσει εξ ολοκληρου το αρχικό κινητρο που χρειάζεται κάποιος για να ξανα-ασχοληθεί με τον αμστραντ, καθως το εβλεπα σαν ονειρο το να στειλω παιχνιδι ολοκληρωμενο!
 
Ας ποστάρω και συγκεντρωτικά:

Download παιχνιδιών Amstrad από όλους τους διαγωνισμούς μέχρι και το 2020 εδώ:
(μπαίνετε από το contest στη χρονιά που θέλετε)

για 2021 εδώ:

για 2022 εδώ:

για 2023 εδώ:
 
Θυμάμαι ότι μόλις είδα ότι υπάρχει ο διαγωνισμός, 2017 αν θυμάμαι καλά, άρχισα να ψαχουλέυω ξανά emulators, βιβλία Amstrad κτλ. Μου είχε δώσει εξ ολοκληρου το αρχικό κινητρο που χρειάζεται κάποιος για να ξανα-ασχοληθεί με τον αμστραντ, καθως το εβλεπα σαν ονειρο το να στειλω παιχνιδι ολοκληρωμενο!
Μου αρέσει που γράφεις σε BASIC. Η Locomotive του Amstrad είναι εξαιρετική. Εγώ χρησιμοποιώ BASIC συχνά στα Windows.
 
Δεν ξέρω κι άλλη γλώσσα, αλλά νομίζω ότι το ωραίο της εποχής είναι ότι με λίγο διάβασμα του βιβλίου Amstrad και λίγες συμβουλές από ένα φίλο, ο καθένας μπορούσε να γράψει κάτι, έστω μικρό .
 
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, μείνε σε αυτό που ξέρεις, η γλώσσα είναι απλώς το μέσο. Σήμερα, σε ότι περιβάλλον και να βρεθείς υπάρχουν πολύ ισχυροί BASIC compilers και εργαλεία, που είναι hard to master.
 
Δεν χρειάζεται κάτι άλλο, μείνε σε αυτό που ξέρεις, η γλώσσα είναι απλώς το μέσο. Σήμερα, σε ότι περιβάλλον και να βρεθείς υπάρχουν πολύ ισχυροί BASIC compilers και εργαλεία, που είναι hard to master.
Συμφωνω!
 
Πίσω
Μπλουζα