CPCWiki.com - end of an era

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
70
Ok, μην τρομάζετε, δεν το κατεβάζω :D Ίσως προσωρινά, για πολύ λίγο.

Γι αυτό χρειάζομαι μία βοήθεια: ο Καngaroo, μετά από μία προσωπική επίθεση προς εμένα , σταματάει κάθε υποστήριξη για Amstrad-sites, συμπεριλαμβανομένου του wiki.

Οπότε, αν όλα πάνε καλά (δηλαδή, αν δεν μουλαρώσει και κρατήσει domain/data ή δεν ξέρω τί), θα χρειαστώ καινούργιο host.

...οπότε ερωτάω: ιδέες κανείς για κάτι καλό και φτηνό; Προς το παρόν χρησιμοποιώ 23GB κι έχω γύρω στα 13-15GB κίνηση το μήνα, αλλά προφανώς θα προτιμούσα κάτι απεριόριστο...

Ευχαριστώ για τη βοήθεια αδέρφια :)

Α, και μετά θα χρειαστώ ίσως τη βοήθεια Γιουνιξόβιων για να κάνω τη μεταφορά του σέρβερ, μια που αυτά είναι πράματα του Σατανά (ακούνε ροκ προφανώς)....

Ευχαριστώ και πάλι!

Θέμης
 
Με κανα 75-90αρι το μηνα μπορεις να εχεις δικο σου αξιοπρεπεστατο dedicated μηχανημα στην Αμερικη, με απεριοριστο bandwidth και απολυτο ελεγχο. Ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι απο τον Planet.

Αμα επιλεξεις κατι cheapo η μοιρα ειναι προδιαγεγραμμενη:

Σου ταζουν unlimited bandwidth και space, σε στοιβαζουν με αλλα 50+ sites σε εναν XEON και οταν ξεπερασεις το 10% του συνολικου φορτου (νομοτελειακα συμβαινει σχεδον σε ολους) σου στελνουν εναν εκβιαστικο email που σε πληροφορουν οτι σε "κατεβαζουν" εντος 24ωρου αλλα μπορει να επιλεξεις μια dedicated server λυση τους. ;)

Την εχουμε πατησει και τρεχαμε σαν παλαβοι μεχρι να διασφαλισουμε και να μεταφερουμε αλλου τα data μας, οποτε θεωρω σωστο να σε προειδοποιησω.

Παντως βγαινει πολυ λιγοτερo απο τα 1900 το χρονο που δηλωνε το Kangaroo οτι χρειαζεται ;)

Οπου μπορουμε να βοηθησουμε, ριξε φωνη!
 
Γεια σου Wally,

Σ'ευχαριστώ για τα σχόλια. Το έχω υπ'όψιν αυτό που λες, αλλά δυστυχώς τα 80-90 το μήνα είναι μακράν των δυνατοτήτων μου (επαγγελματικά, ανακαίνιση διαμερίσματος, γάμος... άστα να πάνε). Υποθέτω το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ζητήσω διευκρίνιση για τους περιορισμούς και να δω τη δοκιμαστική περίοδο;

Ευχαριστώ και πάλι...

ΥΓ Α, μετά τα 1900 το έριξε στα 720 :D

ΥΓ2 αλλά αν σκεφτείς ότι το dedicated μηχάνημα που έδωσε κρέμαγε κάθε λίγο και λιγάκι (out of memory) και έπρεπε να το κάνω κάθε μέρα ένα reboot για να βεβαιωθώ ότι η χρήση μνήμης θα έμενε κάτω από τα επικίνδυνα όρια...

ΥΓ3 τη φωνή την έριξα! Από κει και πέρα, κερνάω πίτσα μαζί με το root pwd στο νέο σέρβερ :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
A, μία πρώτη (; ;) ερώτηση: ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να πάρω ένα ΠΛΗΡΕΣ backup του συστήματος (με db και τα ρέστα); Για κάποιο λόγο το phpmyadmin μου πετάει backups μηδενικού μεγέθους, ό,τι κι αν προσπαθήσω...
 
Gryzor ευχομαι να βρεις μια καλη λυση συντομα, μιας και μου αρεσει πολυ το site σου.

Eλπιζω το επομενο θρεντ σου να ειναι "start of a new era" ;)
 
come on guys!

Help our 'little Greek'!!!

Kangaroo Musique είπε:
Nachdem keiner für die Kosten für den Betrieb des CPC-Forums aufkommen will, und ich mich deshalb bereit erklärt habe, das zu übernehmen und auch das CPC_Wiki mich zudem rund 300 Euro im Monat kostet (weil der kleine Grieche einfach keinen Plan von einem Root-Server hat und ständig technischen Support braucht, dafür aber weder backups macht noch sonst etwas tut, um das System clean und stabil zu halten, habe ich einfach keinen Bock mehr.
This means:

After nobody is willed to pay the costs for "CPC-Forum" (german forum) and he has agreed to do this, and that the CPC-wiki costs him 300 euro per month (muhahaha, sorry) (because the little Greek has no plan about a root server and needs all time technical support, but never makes backups and also don't make anything else to keep the system clean and stable, Kangaroo will not continue to support it)

(Sorry for bad translation, but I hope you coud read it, google-translate is much worser)

So come on guys and help Gryzor keeping his WIKI and forum online!!!

(A german nobody)
 
Some news:

My hoster upgraded my webspace from 30GB to 60GB.

So I could host wiki. Only problem would be the domain.

I only can setup subdomains like wiki.cpc-live.com

Actual info about my space:

webinfo.png


Edit:

I created subdomain.

http://wiki.cpc-live.com/

Inclusive 2 databases (MySQL) (Can add more if needed)

So it's on you, Gryzor...

I will give you full FTP access, and also PHPMyAdmin access/Plesk
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@circleag: σ'ευχαριστώ για τα σχόλια φίλε μου... Ψάχνω ήδη για hosts, ελπίζω να έχω κάτι έτοιμο σύντομα.

@Devilmarkus: as we discussed, it'd probably be better if the wiki had its own domain and URL; however, a subdomain is better than no wiki at all!!!

...and you know how much I appreciate your help in everything....

Cheers
 
Δεν ξερω απο phpmyadmin (δεν εχουμε CP). Εμεις χρησιμοποιουμε καποια manual scripts που κανουν backup τη MySQL και το FileSystem
 
Τελικά 'εριξα' τη βάση με τον παραδοσιακό geeky τρόπο - μέσα από shell, sqldump . Προσέυχομαι να το έκανα σωστά :D
 
Ό,τι χρειάζεσαι για μεταφορά mysql και λοιπόν unix-ικών μη διστάσεις να μου στείλεις μήνυμα. Και ό,τι άλλο χρειάζεται για να αυτοματοποιήσουμε την πραγματοποίηση backups για παράδειγμα κλπ. εδώ είμαστε.

Όσον αφορά το hosting, εγώ έχω χρησιμοποιήσει shared hosting από τη hostmonster.com (που έχει βγεί πρώτη στο rating αρκετές φορές) xωρίς προβλήματα, αλλά βέβαια τίποτα δε μπορεί να αντικαταστήσει το dedicated hosting το οποίο έχει κόστος.
 
Αυτό το καγκουρώ τί μέρος του λόγου είναι; ;)
 
O Kangaroo, μέλος της γερμανικής σκηνής και δωρητής του hosting μέχρι τώρα...

Αγαπητέ jlreate03, σε υπέρευχαριστώ, θα σε χρησιμοποιήσω! :D Προς το παρόν αναρωτιέμαι γιατί η βάση που μου δίνει το sqldump είναι ελαφρώς διαφορετικού μεγέθους από αυτό που λέει το phpmyadmin...
 
Πίσω
Μπλουζα