CRT fan club (Tα μπαουλα ζουν)

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.888
Αντιδράσεις
3.888
Η σπιθα αναψε σε αλλο θρεντ οπου καποιος Αντμιν (επιτελους) φανερωσε την αγαπη του σε προϊον της Σονυ και συγκεκριμενα για τα τελευταια CRT HD μοντελα που κυκλοφορησε........

Εσεις ειχατε καποιο HD μοντελο (με περιεργα ακρωνυμια οπως PIXEL PLUS 1 και 2) απο τα μπαουλα που μεγαλωσαμε ,καποιο που χρυσοπληρωσατε και αρνειστε να αποχωριστειτε για τα ξερακιανα μοντελα των LCD.

Βρισκετε ακομα πλεονεκτηματα αραγε περα απο το φανερο μειονεκτημα του χωρου;;;;;

Eμενα κρυφος μου ποθος ηταν και παραμενει τα τελευταια μοντελα της Samsung μια τελευταια προσπαθεια να συναγωνιστουν τις "λεπτες" lcd με ονομα Samsung slimline CRT.

Απλα πανεμορφες και μισες απο τις κανονικες. :)

Samsung_slim_CRT2.jpg


Samsung_slim_CRT.jpg


slimtv_600x393.jpg
 
Οι Samsung SlimLine CRT εχουν τη χειροτερη γεωμετρια απ αρχης του ανθρωπινου ειδους.

Δεν διορθωνεται με καμμια εργοστασιακη ρυθμιση! Μακρια!

Ειπαμε...Sony WEGA CRT 1080i (τουλαχιστον στις TV η Sony ειναι κορυφη.Τι ηθελε και ασχοληθηκε με κονσολια? :) )
 
Όχι. Οι CRTs έχουν πάψει να με συντροφεύουν από καιρό. Παραμένει μόνο μια 14'' CRT παρέα στα Dreamcast μου, μέχρι να πάει σε κανένα προβόλι αργότερα.

Δεν ξαναγυρνώ πίσω με τίποτε. Όγκος, βάρος, κατανάλωση, αφόρητες καταστάσεις τα καλοκαίρια στο δωμάτιο με τους υπολογιστές, δεν γυρνάνε με τίποτε τη ζυγαριά στο τυχόν καλύτερο χρώμα (αν διαθέτεις καλή και ΠΑΝΑΚΡΙΒΗ οθόνη) και στην επιλογή non native ανάλυσης.

Άλλωστε όσον αφορά το χρώμα, με ενδιαφέρει περισσότερο η ευκρίνεια και η καθαρότητα και όσον αφορά την native ανάλυση, ε, σήμερα, μια κάρτα γραφικών των 110 ευρώ, είναι υπεραρκετή για 1440 Χ 900 ή 1680 Χ 1050 που παίζω.
 
Κατ αρχας αυτο που εχω για universal χρηση, ειναι ενα μονιτορ της Commodore, το 1084sd, το οποιο εκανα και restoration εξ ολοκληρου. Με τον ορο universal εννοω οτι μπορει να κανει οποιαδηποτε δουλιτσα του ανατεθει με αναλογικα σηματα αξιοπρεπως. Π.χ δοκιμαστηριο για επισκευες παλαιων υπολογιστων, ή κονσολων ή arcade πλακετων, για παιχνιδακια σε κλασικες αναλυσεις απο κονσολες ή υπολογιστες, χρηση με καποιες συσκευες βιντεο, αλλα και γενικοτερα οτι παρεχει σημα composite - Separate Y/C - RGB analog - RGB ttl, εως και 620Χ200 non interlace.

Απο εκει και περα θα ηθελα οπωσδηποτε να ειχα ενα πολυ καλο multisync, σε 17 ή 19 ιντσες, για το Falcon μου. Αυτος ειναι και ο μονος λογος που θα ηθελα crt οθονη την σημερον και εν ετη 2009.

Α και μην ξεχασω την υπαρχουσα 19" original arcade στο cocktail μου. Αυτη μαζι με το κυκλωμα του monitor, δεν την αποχωριζομαι με τιποτα. ;)
 
Χμμμμ,αν και απ' ότι κατάλαβα,μιλάμε για TVs στο thread αυτό,όσον αφορά στα monitors,φυσικά και χρειάζεται ένα παλιό 15'' CRT !!!

Έχετε παίξει game προ του 1996 σε LCD 19άρι να δείτε πώς δείχνει ;

Γι' αυτό και έχω ένα τέτοιο,Philips 105S,από το 1998 μάλιστα,αν θυμάμαι καλά !

Για TV τώρα,χμμμμμ,δε λέω,σαφώς τα Amigάκια θα "βολεύονταν" πολύ καλύτερα σε CRT,αλλά δε διαθέτω χώρο για να έχω και μια τέτοια.... :(
 
Είχα μια 32άρα WEGA ( μοντέλο 32FQ76 ). 100hz, υψηλής ανάλυσης κλπ. Αλλά τη έδωσα στα ξαδέρφια μου καθώς έπιανε τεράστειο χώρο στο σαλώνι... Μια γωνία του δωματίου ολόκληρη χρειάζεται. Τη 40αρα Bravia που έχω τώρα ( μοντέλο 40W4500 ), τη έχω κρεμασμένη σα πίνακα στο τοίχο απέναντι απο τον καναπέ.

Πάντως CRT έχω ακόμα. Μια 22άρα Samsung στο υπνοδωμάτιο, η οποία αν και κλείνει 10ετια δεν δείχνει σημάδια γήρανσης ακόμα... Αυτό είναι και που παραδέχομαι στις CRT. Απο άποψης μακροζωίας είναι "σκυλία". Μια Thomson που είχαμε παλίοτερα έβγαλε 18 χρόνια ζωής μέχρι να τα τινάξει οριστικά.
 
Mια Grundig CRT 26άρα (ή 27άρα,δε θυμάμαι...) ο πατέρας μου την είχε 25+ χρόνια !!!
 
Η Grundig που έχω τώρα (28άρα 100Hz) θα με ακολουθήσει και στο καινούργιο σπίτι ως συνοδεία σε όλα τα κονσόλια μου και στο mame pc.Αν και 8ετίας η εικόνα και οι ρυθμίσεις απλά δεν παίζονται!
 
Εχετε πλάκα. Οι μισοί μιλάτε για τηλεοράσεις CRT και οι άλλοι μισοί για οθόνες CRT :p
 
Τι λες ωρέ,μόνο ο santosp μίλησε για monitor....
 
Rygar είπε:
O οποίος μόλις έβαλε μια CRT στο gaming rig....... :)

(για το Quake 2 HQ το οποίο δεν παίζει σε ευρείες αναλύσεις..... ) ;)
 
Καλά,άλλο "πονεμένο" θέμα αυτό με τις αναλύσεις,τα wide (16:10 και πλέον 16:9) monitors και δε συμμαζεύεται...

Ναι,σ' αυτόν τον τομέα (χα,χα,Rygar τώρα μιλάω κι εγώ για monitors !! ) τα CRTs ήταν πολύ πιο βολικά !
 
Pooky είπε:
O οποίος μόλις έβαλε μια CRT στο gaming rig....... :)
(για το Quake 2 HQ το οποίο δεν παίζει σε ευρείες αναλύσεις..... ) ;)
Παίζει. Δες ΕΔΩ.

Γενικά το Wide Screen Gaming Forum έχει ότι πληροφορία χρειάζεστε για wide screen gaming (και triple screen).
 
Μπράβο ρε Leon,thanks !!!!!
 
Thanks Leon!!!!!!!!!!
 
Εγω κυριοι απαντησα στο post μου βαση του τιτλου του thread. Και οπως ολοι διαβασατε, μιλα για crts. Δεν αναφερετε συγκεκριμενα στις τηλεορασεις.

Μηπως τα μπερδεψατε λιγο??
 
Βασικα εγω για τηλεορασεις εννοουσα μιας και το πρωτο ποστ περα απο τις φωτο ,που εχει καθαρα τηλεορασεις και τα γραφτα αυτο δειχνουν.

Απο την αλλη δεν εγινε τιποτα και τα μονιτορς χωρανε.

Και οπως ελεγε ο Παπους μου παλιος SuperModeratoras: "An offtopic thread is better than an empty thread". ;)
 
Το να βλεπεις πάντως τηλεοπτικό πρόγραμμα σε TFT/Plasma TV είναι χάλι μαυρο.CRT +1 From me :sure:
 
santosp είπε:
Εγω κυριοι απαντησα στο post μου βαση του τιτλου του thread. Και οπως ολοι διαβασατε, μιλα για crts. Δεν αναφερετε συγκεκριμενα στις τηλεορασεις.
Μηπως τα μπερδεψατε λιγο??
Nαι μωρέ,ΟΚ,δεν έγινε κάτι,πιο πολύ για χαβαλέ ειπώθηκε παραπάνω ό,τι ειπώθηκε,δε σε κατηγόρησα δηλαδή,μη το παίρνεις έτσι... ;)
 
Πίσω
Μπλουζα