Cruising (1980)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
20.653
Αντιδράσεις
66.168
Προβολή συνημμένου 123248

Ένας μανιακός τρομοκρατεί την gay κοινότητα της Νέας Υόρκης. Κυκλοφορώντας σε περιθωριακά bars και πάρκα, παρασύρει διάφορους ομοφυλόφιλους και στην συνέχεια τους δολοφονεί με άγριο τρόπο. Ο αστυνόμος Edelson ( Paul Sorvino) προκειμένου να βάλει τέλος στην δράση του, προτείνει στον αστυνομικό Steve Burns ( Al Pacino) , να υποδυθεί τον ομοφυλόφιλο και συχνάζοντας σε τέτοια μέρη, να εντοπίσει τον δολοφόνο. Ο Burns δέχεται, ελπίζοντας πως αν τα καταφέρει, θα πάρει προαγωγή και θα ανοίξει για αυτόν ο δρόμος , για μια καλή καριέρα στο σώμα.

Έτσι μπαίνει σε έναν εντελώς διαφορετικό κόσμο, άγνωστο , βίαιο και επικίνδυνο. Θα γνωριστεί με έναν νεαρό καλλιτέχνη και θα αρχίσει να παρακολουθεί στενά, διάφορα ύποπτα άτομα. Στην συνέχεια θα αρχίσει να κλείνει ραντεβού με κίνδυνο της ζωής του. Η δράση του μανιακού όμως θα συνεχίζεται, ο Edelson θα πιέζει για άμεσα αποτελέσματα και ο Burns που έχει στο μεταξύ απομακρυνθεί από τη κοπέλα του, θα αρχίσει να αμφιβάλει για τον εαυτό του και να καταβάλλεται από το άγχος και την πίεση.

Ο William Friedkin ( Εxorcist, French Connection) σκηνοθετεί με θάρρος, ένα αρκετά προχωρημένο θέμα για την εποχή του. Κινηματογραφώντας σε πραγματικά στέκια και bars, πετυχαίνει ένα πολύ ρεαλιστικό αποτέλεσμα που ίσως σε αρκετές στιγμές, να σοκάρει κάποιους θεατές. Σήμερα ένα τέτοιο θέμα μάλλον θα περνούσε απαρατήρητο, αλλά στα 1980 ξεσήκωσε πολλές αντιδράσεις, κυρίως από την gay κοινότητα της ΝΥ , που θεώρησε πως δαιμονοποιεί τον τρόπο ζωής των ομοφυλοφίλων. Ο Πατσίνο αν και λέγεται πως μετάνιωσε για την συμμετοχή του, δίνει μια δυνατή ερμηνεία, λιτή και πειστική. Πολύ καλές και οι ερμηνείες των Paul Sorvino, Richard Cox, Joe Spinell. Εξαιρετική η μουσική της ταινίας , ενώ το φινάλε αφήνει πλήθος από ερωτήματα στον θεατή.


soundtrack
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την εχω δει 2 φορες αλλα πριν χρονια. Την ξαναβλεπα ανετα.
 
Πολύ καλή ταινία, αλλά δυστυχώς δεν την βλέπουμε τόσο συχνά στην TV. :( (νομίζω η τελευταία φορά που την βάλανε ήταν το 2010)

Γενικά κάποιες παλιές ταινίες του Pacino μπαίνουν αρκετά συχνά (π.χ. "Νονός", "Justice for all", κ.α.), ενώ ορισμένες άλλες όπως το "Ψωνιστήρι", σπάνια τις προγραμματίζουν. (ειδικά την "Σκυλίσια μέρα", έχω να την δώ πολλά χρόνια...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενδιαφερον ακουγεται....θα την ψαξω. ;)

Κατι που παρατηρησα....

Ο Pacino στην αφισα,με αυτο το βλεμμα και το μαλλι μοιαζει πολυ με τον Σταλονε στα νιατα του!!!! :eek:
 
Δεν την εχω δει την ταινια αλλα ακουγεται καλη. Ευχαριστω RIO. Θα την δω με την πρωτη ευκαιρια και θα επανελθω με σχολια.
 
johnny19818 είπε:
Δεν την εχω δει την ταινια αλλα ακουγεται καλη. Ευχαριστω RIO. Θα την δω με την πρωτη ευκαιρια και θα επανελθω με σχολια.
Παρακαλώ Johhny... :)
 
johnny19818 είπε:
Δεν την εχω δει την ταινια αλλα ακουγεται καλη. Ευχαριστω RIO. Θα την δω με την πρωτη ευκαιρια και θα επανελθω με σχολια.
Κι εγώ θα κάνω το ίδιο κάποια στιγμή. Το θέμα φαίνεται πολύ ενδιαφέρον με σασπενς και ανατροπές, ενώ ο Pacino ανήκει στους αγαπημένους μου ηθοποιούς άλλωστε.
 
Μόλις ολοκλήρωσα την ταινία πριν λίγο. Η πρώτη ώρα της ταινίας μου άρεσε πολύ μπορώ να πω. Μετά σαν να έκανε κάποια κοιλιά και δεν πολυκατάλαβα πως έφτασαν στον ένοχο. Άσε δε που δεν κατάλαβα τι ρόλο έπαιζε ο γυμνός μαύρος που χαστούκισε τον Τζον Φορμπς.
 
johnny19818 είπε:
Μόλις ολοκλήρωσα την ταινία πριν λίγο. Η πρώτη ώρα της ταινίας μου άρεσε πολύ μπορώ να πω. Μετά σαν να έκανε κάποια κοιλιά και δεν πολυκατάλαβα πως έφτασαν στον ένοχο. Άσε δε που δεν κατάλαβα τι ρόλο έπαιζε ο γυμνός μαύρος που χαστούκισε τον Τζον Φορμπς.

Έψαξα για την σκηνή με τον γυμνό μαύρο ( γιατί και εγώ είχε μείνει με ανοικτό το στόμα εκεί ) και λένε πως κάτι τέτοια περίεργα, τα συνήθιζαν στις ανακρίσεις στις ΗΠΑ. Δηλαδή έβαζαν έναν με κωμική και παράλογη εμφάνιση, τύπο για να ρίξει το ξύλο. Έτσι αν το θύμα ήθελε αργότερα να κάνει καταγγελία, θα ακουγόταν στο δικαστήριο τουλάχιστον σαν αστείος. Πχ " με χτύπησε ένας γυμνός, δίμετρος αφροαμερικανός, που φορούσε καουμπόικο καπέλο..."

Perlastar να την δεις, αξίζει. Ο Πατσίνο είναι Ο ηθοποιός...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψάχνοντας στο imdb βρήκα ότι η ταινία προβλήθηκε στην Ελλάδα μόλις το 2007. Φαίνεται θα ήταν πολύ βαριά για να προβληθεί τότε.

cruising.jpg

Πηγή
 
Σίγουρα ηταν η πρώτη προβολή τότε;

Το imdb συχνά έχει ελλείψεις/λάθη..
 
Πίσω
Μπλουζα