Cruis'n USA

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.969
Το Cruis'nUSA για το Ν64 είναι ένα racing game το οποίο βασίζεται στο ομώνυμο παιχνίδι από τα arcades το οποίο κυκλοφόρησε το 1994. Το συγκεκριμένο παιχνίδι είχε μεγάλη επιτυχία στις αίθουσες ηλεκτρονικών και προσωπικά το θυμάμαι πολύ έντονα καθώς και το είχα ταϊσει αρκετά με 50ρικα την εποχή εκείνη.

Προβολή συνημμένου 90966

Το παιχνίδι κυκλοφόρησε για την κονσόλα το 1996. Δεν είχε όμως την αναμενόμενη επιτυχία καθώς θεωρήθηκε ότι είχε “περάσει η μπογιά” του αλλά και λόγω περιορισμούς του cartridge του Ν64 το οποίο δεν ήταν και η πιο πιστή μεταφορά από τα arcades.

Καλείστε λοιπόν να περάσετε αλώβητος από 14 πίστες με θέμα τοπία και μέρη των Η.Π.Α. Και λέω αλώβητος καθώς το παιχνίδι προχωρά στις επόμενες πίστες μόνο αν βγείτε 1ος σε κάθε πίστα. Η δυσκολία των πιστών αυξάνεται σταδιακά. Οι πρώτες πίστες είναι εύκολες και βατές ενώ όσο προχωράτε οι δρόμοι στενεύουν και είναι δύσκολο να προσπεράσετε τους αντιπάλους καθώς πρέπει να πω ότι σε κάθε πίστα ξεκινάτε στην τελευταία θέση ανεξάρτητα από την 1η θέση που τερματίζετε. Στο διάβα σας για τον τερματισμό τα πράγματα δεν είναι απλά. Θα συναντήσετε αυτοκίνητα που είτε πηγαίνουν με την ίδια κατεύθυνση με σας, οπότε σας κόβουν το δρόμο, είτε έρχονται με ταχύτητα από την αντίθετη πλευρά και συγκρούονται με σας. Επιπλέον στο δρόμο θα συναντήσετε βαρέλια,οδοφράγματα και άλλα αντικείμενα που σας κόβουν τη “φόρα”.Προβολή συνημμένου 90964

Ο στόλος των αυτοκινήτων σας φαινομενικά είναι μικρός καθώς μόνο 4 αυτοκίνητα είναι διαθέσιμα αλλά υπάρχουν άλλα 3 κρυφά. Τα στάνταρ αυτοκίνητα περιλαμβάνουν ένα κλασσικό αυτοκίνητο δεκαετίας 60, ένα musclecar, ένα πιο συμβατικό σπορ αμάξι και ένα τύπου Ferrari.Στα κρυφά θα βρείτε ένα τζιπ τύπου Wrangler, ένα περιπολικό και ένα σχολικό λεωφορείο!!Οι πίστες είναι πολύχρωμες και ωραία σχεδιασμένες καθώς περνάτε ερήμους,τούνελ, δάση κ.α. Υπάρχουν checkpointsτα οποία σας δίνουν έξτρα χρόνο μέχρι τον τερματισμό όπου σας περιμένει λαός και σας επευφημεί μόλις φτάσετε. Αν τερματίσετε και 1ος μια ωραία κοπέλα εμφανίζεται και σας δίνει το κύπελλο της νίκης.

Προβολή συνημμένου 90965Προβολή συνημμένου 90963Προβολή συνημμένου 90962

Όσον αφορά τον ήχο, το παιχνίδι έχει τους σχολιασμούς από τα arcades εμφανώς υποδεέστερα σε ποιότητα αλλά όχι κακά.Η μουσική είναι από αδιάφορη εώς και ενοχλητική πολλές φορές. Ευτυχώς υπάρχει επιλογή κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού να αλλάξετε μουσική. Επιλέξτε το κομμάτι που σας ενοχλεί λιγότερο και είστε μια χαρά.

Το παιχνίδι έχει στο αρχικό του μενού επιλογές στις οποίες μπορείτε να αλλάξετε διάφορες παραμέτρους. Ο έλεγχος του αυτοκινήτου γίνεται με τον αναλογικό μοχλό και αυτό δεν αλλάζει. Ο προεπιλεγμένος χειρισμός είναι με το Ζ να είναι το γκάζι, Α αλλαγή μεταξύ τριών απόψεων, Β αλλαγή της μουσικής (radio) και τα L,R. να είναι το φρένο. Ευτυχώς όλα μπορούν να αλλάξουν καθώς το Ζ στο γκάζι (με το τιμόνι να είναι στον αναλογικό μοχλό)προσωπικά δε με βόλεψε καθόλου. Προτίμησα το Α. Επίσης τον μοχλό τον βρήκα πολύ ευαίσθητο αν και αυτός είναι ρυθμιζόμενος.

Το παιχνίδι,γενικά απ'ότι έψαξα στο ίντερνετ αλλά και από τα περιοδικά της εποχής, δεν έλαβε καλές κριτικές μάλλον διότι περίμεναν θαύματα από την κονσόλα. Εγώ προσωπικά μπορώ να πω ότι για τις 6 πρώτες πίστες που έπαιξα, το ευχαριστήθηκα αρκετά. Και αυτό εφόσον έχω ήδη στο ενεργητικό μου Gran Turismo σε PSX & PS2 και αρκετά άλλα racing.Λίγο ο χειρισμός θα μπορούσε να ήταν πιο προσιτός. Θα προτιμούσα τον ψηφιακό μοχλό να είμαι ειλικρινής.

Το παιχνίδι βγήκε σε άλλες 2 συνέχειες Cruis'n World και Cruis'n Exotica (Αμερικάνικη έκδοση μόνο).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παντως το απολαυσα το Cruis'n usa και το θεωρω τιμιο ραλακι.Προσωπικα το αγαπημενο μου που εχω χαλασει το gamepad του N64 απο το πολυ παιχνιδι για παρτη του ειναι το Ridge Racer 64 http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?25994-Ridge-Racer-64-%28Review%29
 
Το λάτρεψα το Cruise n USA καθώς και τη συνέχειά του! Δεν κατάλαβα ποτέ γιατί έλαβε τόσο αρνητικές κριτικές στην εποχή του καθώς ήταν ένας από τους τίτλους που άξιζε τα λεφτά του σε αντίθεση με τίτλους που έλαβαν καλλίτερες κριτικές και ήταν μέτριοι. Αρκετά διασκεδαστικό παιγνίδι που έπαιζα ως το τέλος της ζωής της κονσόλας....
 
Για μένα καλώς έπαιρνε κακές κριτικές αυτό το παιχνίδι. Γενικώς τα racing στο N64 έπαιρναν μέτριες κριτικές με πολύ λίγες εξαιρέσεις (Top Gear Rally, Ridge Racer 64, World Driver Championship, και ένα δύο ακόμα). Ας μην αναφέρουμε Mario Kart και F-Zero X που είναι κάπως διαφορετικά genres.

Το παιχνίδι δεν είχε καθόλου physics (κάθε φορά που χτυπούσες κάπου ενεργοποιούταν ένα scripted animation) και οι πίστες ήταν απλές ευθείες με λίγες στροφές δεξιά αριστερά, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο level design. Ο χειρισμός δεν είχε κάποιο βάθος, απλά είχες πατημένο το γκάζι και καμιά φορά πατούσες το δεξιά ή το αριστερά. Ούτε φρένο χρειαζόταν, ούτε να πάρεις ανοιχτά ή κλειστά την στροφή για να προσπεράσεις κάποιον ή να μην χάσεις πολύ ταχύτητα, ούτε τίποτα. Απλά μία ευθεία για να απολαύσεις τα αξιοθέατα.

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με τα αξιοθέατα αν το παιχνίδι δεν ήταν τόσο άσχημα σε γραφικά. Το pop-up ήταν χειρότερο και από ότι στο Daytona USA του Saturn, τα δέντρα, τα textures και τα διάφορα sprites πολύ κακοσχεδιασμένα και οι συνδυασμοί χρωμάτων τελείως άκυροι.

Τότε είχα το Top Gear Rally το οποίο ήταν πιο άδειο σε αξιοθέατα αλλά όμως είχε πολύ καλό, ομαλό χειρισμό και level design, υπαρκτά physics τα οποία δεν ήταν τέλεια αλλά όμως ήταν από τα πρώτα racing που έπαιξα όπου οι αναρτήσεις έπαιζαν τεράστιο ρόλο στην οδήγηση, δεν είχε καθόλου σχεδόν pop up και τα γραφικά του ήταν πολύ καλά για την εποχή, ειδικά η Desert πίστα η οποία είχε πολύ καλό συνδυασμό χρωμάτων και texture που έδιναν μία δόση φωτορεαλισμού.

Από τα early racing στο N64, θεωρώ ότι τουλάχιστον το TGR πολύ καλώς πήρε πολύ καλύτερες κριτικές. Το Multi Racing Championship που βγήκε και αυτό στα πρώτα χρόνια του N64 ήταν πολύ μέτριο για μένα και δεν θα μου έκανε κάποια διαφορά αν έπαιρνε χειρότερη βαθμολογία από το Cruisin.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω το world στο Ν64, φαντάζομαι το ίδιο χάλι θα είναι ! Άλλα εντάξει, παίζεται για κανα τέταρτο μόνο και μόνο λόγω των αναμνήσεων από τα arcades !

--- ΒΤW το Daytona στο saturn δεν είχε μόνο pop-up, αλλα και κάτι τεράστια μαυρα borders στην PAL έκδοση ! Ευτυχώς εξιλεώθηκε με το port του Dreamcast. Mε την Saturn τιμονιέρα πάντως παίζεται άνετα ακόμη και σήμερα, αρκεί να κάνεις zoom στην εικόνα σε μεγάλη TV, και να κάτσεις όσο μακρυά φτάνεις με τα καλώδια :)
 
Other_Reality είπε:
Έχω το world στο Ν64, φαντάζομαι το ίδιο χάλι θα είναι ! Άλλα εντάξει, παίζεται για κανα τέταρτο μόνο και μόνο λόγω των αναμνήσεων από τα arcades !
--- ΒΤW το Daytona στο saturn δεν είχε μόνο pop-up, αλλα και κάτι τεράστια μαυρα borders στην PAL έκδοση ! Ευτυχώς εξιλεώθηκε με το port του Dreamcast. Mε την Saturn τιμονιέρα πάντως παίζεται άνετα ακόμη και σήμερα, αρκεί να κάνεις zoom στην εικόνα σε μεγάλη TV, και να κάτσεις όσο μακρυά φτάνεις με τα καλώδια :)
Αλλα στο Daytona USA CCE στο Saturn διορθωθηκαν αυτα ;)
 
Other_Reality είπε:
Έχω το world στο Ν64, φαντάζομαι το ίδιο χάλι θα είναι ! Άλλα εντάξει, παίζεται για κανα τέταρτο μόνο και μόνο λόγω των αναμνήσεων από τα arcades !
Το world το περιμένω από μέρα σε μέρα. Θεωρώ πως είναι καλύτερο σαφώς από το USA καθώς έχει βελτιωθεί το gameplay όπως στα arcades. Θα γίνει και γι'αυτό review μόλις δοκιμασθεί. :)
 
Έφτιαξα σήμερα κι ένα βιντεάκι παίζοντας το παιχνίδι

 
Φοβερό βίντεο, βγαλμένο απτην ψυχή!! Δεν είχα ιδέα βασικά ότι ήταν arcade....
 
Ευχαριστώ geo να'σαι καλά. Και αυτό και το Cruisin World κυκλοφόρησαν στα arcades.
 
Ωραίο το βιντεάκι!

Και μιλάμε για ένα παιχνίδι που το είχαν θάψει τα περιοδικά της εποχής!

Πολύ καλή η εικόνα.. με το κλασσικό composite rca το έχεις συνδεδεμένο?
 
Σε ευχαριστώ πολύ borellus. Το Ν64 είναι συνδεδεμένο με το καλώδιο που καταλήγει σε 3 βύσματα κίτρινο κόκκινο άσπρο.
 
johnny19818 είπε:
Σε ευχαριστώ πολύ borellus. Το Ν64 είναι συνδεδεμένο με το καλώδιο που καταλήγει σε 3 βύσματα κίτρινο κόκκινο άσπρο.
Μια χαρά δείχνει πάντως..

Εγώ το έχω σε παλιά crt το Ν64..

Νόμιζα πως θα δείχνει χειρότερα σε καινούργια.. Αλλά στο βίντεο σου φαίνεται μια χαρά..
 
Η αλήθεια είναι ότι στο βίντεο βγήκε πολύ ωραία η ποιότητα εικόνας. Το RE 2 αντίθετα δείχνει χειρότερο...
 
Ναι, όταν ήδη είχαν κυκλοφορήσει αρκετά παιχνίδια, το Cruisin έχει φάει το κράξιμο της αρκούδας και κάπως έπρεπε να πωληθεί. BTW ωραία αφίσα :) .
 
geo2004z είπε:
Από που είναι αυτή η διαφήμιση? Πάντως 16000 δρχ μια χαρά για Ν64 τίτλο....
Nintendo World ήταν..

Μιας και είμαστε στο θέμα του Cruis 'n USA να αναφέρω 2 σκορ του..

"N64 Magazine": 24%

"Official Nintendo Magazine": 54%
 
borellus είπε:
Nintendo World ήταν..
Μιας και είμαστε στο θέμα του Cruis 'n USA να αναφέρω 2 σκορ του..

"N64 Magazine": 24%

"Official Nintendo Magazine": 54%
Μου λείπει το Nintendo world, πολύ ξενέρωσα όταν διακόπηκε, δυστυχώς.

Πάντως το Ν64 magazine ήταν το αυστηρότερο από όλα τα περιοδικά της εποχής. Είχαν θάψει αρκετά από τα παιγνίδια του Ν64 και πιστεύω ότι ο κύριος λόγος ήταν η έλλειψη jrpg. Το έπαιρνα σχεδόν μηνιαίως και ήταν εμφανείς οι σπόντες στη Νιντέντο που δε φέρνουν rpg στην κονσόλα. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα ήταν φαν του Snes και όπως και να το κάνουμε ήταν ο τομές που υστερούσε πολύ η κονσόλα της Νιντέντο.
 
geo2004z είπε:
Μου λείπει το Nintendo world, πολύ ξενέρωσα όταν διακόπηκε, δυστυχώς.
Πάντως το Ν64 magazine ήταν το αυστηρότερο από όλα τα περιοδικά της εποχής.
To Nintendo World απλή αντιγραφή του N64 magazine δεν ήταν? Έχω μόνο δύο τεύχη Nintendo World (τα είχα πάρει για κάποια CD soundtracks που είχαν δώρο) και είναι σχεδόν πιστές αντιγραφές από κάποια N64 Magazine που έχω.
 
Πίσω
Μπλουζα