Cult αντικείμενα

Σας ζηλεύω! Εγώ παιδιά αν και πιο νέος θυμάμαι και εγώ αυτά τις εποχής μου

1.τρελομπαλάκια σε διαφορά μεγέθη και χρώματα

2. gijoe αυτοι με το λαστιχάκι στη μέση

3. μπουγελόφατσες

4. σκορδάκια,χάρτινα που τα πέταγες κάτω και ακούγονταν μικρόί κρότοι

4. όπλα με καψούλια ή αεροβόλα με πλαστικά χρωματιστά μπιλάκια(αργότερα)

5. φυσοκάλαμα με μανταλάκι για καλύτερη στόχευση κ μπαλάκια από πλαστελίνη (ένας φίλος έβαζε και στόκο πατέντα δικιά του για extra τσούξιμο!

6. τα pokemon ή τις ανατριχίλες (κάρτες) που φέρναμε σχολείο και γίνονταν χαμός!

7. χεράκια,αστέρια,ηλιοι και καλαμαράκια τα οποία κολούσαν στους τοίχους και αργότερα βγήκαν καί μπαλάκια κ κάποια σαν φυδάκια.

8. τα στρατιωτάκια αλεξιπτωτιστές τα οποιία ήταν πλαστικά στρατιωτάκια που είταν δεμένα με κλωστές με ενα πλαστικό σακουλάκι σε σχήμα αλεξίπτωτου,τα πετούσαμε απο πολύ ψιλά και η χαρά μας ήταν να τα χαζεύουμε!!!

9. τα αεροπλανάκια απο φελιζόλ τα οποιά αγαπάω με τον έλικα μπροστά τα οποία πεταγαν κανονικά μιας και ηταν πανάλαφρα

10. οι ευχούλιδες που βάζαμε στα μολύβια(ακόμα κυκλοφορούν αλλά όχι ελλάδα)

11. οι πλαστικοί κοκαλιάριδες-σκελετοί που όλοι του τρέμαμε αλλά συνάμα τους θέλαμε!

12. η μασέλα δράκουλα και οι φάρσες με αμπούλα βρώμας η το καρφάκι με το αίμα κ.α

13. κατι φατσές συνήθως τρομαχτικές σε μέγεθος πορτοκαλιού σαν απο καοτσουκ σε λαμπερά χρώματα-μονόχρωμες (αργότερα βγήκαν κ χρωματιστές) Ξερεί κανεις πως λέγοντε?

14.ρολόγια με διάφορα ηλεκτρονικά παιχνίδια ή με ηχογράφιση- φακό

15. αυτά τα θυμάται κανείς? πλαστικα μπαλακιά με ένα κορδονάκι ,που τα χτύπαγες και κάνανε θόρυβο αν ήξερες να τα παίζεις

16. τσακμακόπετρες πετρόυλες στρογγύλες που με το χτυπημά τουε έβγαζαν κρότους

17. ζελεδάκια σε διάφορα χρώματα-σχέδια εγώ είχα φέρει πρώτος σχολίο τα spiderman και είχαν ξετρελαθεί όλοι

18. ρολογακιά με λαστιχάκι γεμάτο καραμελενιές χάντρες κ το ίδιο το ρολογάκι καραμέλα ήταν...ανάρπαστα στο δημοτικό

19. γλυφιτζούρια ή και τσίχλες(πιο σπάνια) που έβαφαν μπλε ή μαύρη τη γλώσσα

20. τα lazer που πλέον τα βρίσκει ο καθένας αλλά τότε ήταν το must για πλάκες στα αγγλικά ή σε εκδηλώσεις του σχολέιου

21. φοσφορούχα αυτοκόλλητα στα δρακουλίνια ίσα ισα τα πρόλαβα

22. σπαθί του ninja το οποίο λήταν πλαστικό διαφάνο με μπαταρίες και άλλαζε χρώματα!

23. actionman..απίστευτη μόδα, είχα΄10 περίπου και τους πρόσεχα σαν τα μάτια μου(δε θα ξεχάσω τι κλάμα είχα ρίξει όταν το σκυλάκι μου κατάστρεψε ένα σπαθάκι,θα τους έιχα ακόμα αλλά τους χάρισα σένα παιδάκι

24. η μπασκέτα του Michael Jordan! (πολύ λίγοι την είχαν γιατί ήταν πανάκριβη)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι αναμνήσεις!! Τα δικά μου, περίπου απο το 68 -80

1. Matchbox

2. Viewmaster

3. Μαύρα ρομποτάκια με μπαταρίες που άνοιγαν το θώρακα και έβγαινε φλογοβόλο

4. Τηλεκατευθυνόμενα με καλώδιο και δύο κουμπιά

5. Πολυκυκλωματιστής

6. Το σοφό ρομπότ

Τόλης
 
jumaru17 είπε:
14.ρολόγια με διάφορα ηλεκτρονικά παιχνίδια ή με ηχογράφιση- φακό
Σ'εμάς στο δημοτικό ήταν must αυτό που είχε κομπιουτεράκι.

jumaru17 είπε:
21. φοσφορούχα αυτοκόλλητα στα δρακουλίνια ίσα ισα τα πρόλαβα
Χα! Σωστός! Έχω 3 κολλημένα στον παλιό μου εκτυπωτή (Amstrad DMP-3160)! :biglaugh:
 
1)Γκοφρέτες Μάχη από το κυλικείο του δημοτικού, που μάζευες τα χαρτάκια μέχρι να έχεις αρκετά για να πάρεις το αντίστοιχο πλαστικό παιχνίδι (φορτηγό, τζίπ, τανκ)

2)Γκοφρέτες Σαφάρι -ή Ντακτάρι- δεν θυμάμαι ακριβώς το όνομα.

3)Σφυρίχτρες τουρμπίνες που τις φύσαγες και έκαναν τρελό θόρυβο, ενώ αν φύσαγες και απότομα ρούφαγες έκαναν σαν να φρενάρουν (κυλινδρικές με μεταλική φτερωτή μέσα)

4)Στα ρολόγια Ventex θυμάμαι μοντέλο με ραδιόφωνο. Επίσης κάποια απ αυτά είχαν και διάφορες μελωδίες για ξυπνητήρι.

5)Φωτεινός παντογνώστης με μπαταρίες, που έβρισκες τις σωστές απαντήσεις και άναβε το λαμπάκι.

6)Χαρτάκια με ήρωες του '21 σε φακελάκι με τσίχλα. (παίζαμε "αλαρία-μουνταρία" αν θυμάστε)

7)Ζαχαρωτά σε μορφή λευκής μπαλίτσας που όταν τα άνοιγες είχαν ενα μικρό παιχνιδάκι.

8)Τα τσιγάρα-τσίχλες που ανέφερε κι άλλος φίλος νωρίτερα, έρχονταν και σε πακέτα χαρτονένια με μάρκες πχ Chesterfield, Lucky Strike, κλπ.
 
Δεν ήταν φοβερές οι ροκάνες; Τα μεταλλικά βατραχάκια που έκαναν κλαπ κλαπ όταν τα πατούσες από πάνω; Και τα κουτιά που όταν τα γύριζες ανάποδα κάνανε μουουουουου.... Οι πήλινες και πλαστικές σφυρίχτρες που είχαν μέσα ένα μπαλάκι και έκαναν σαν κελάιδισμα πουλιού;
 
- Τα μεταλλικά στυλό με ηλεκτρονικό ρολόι.

- Τα πλαστικά στυλό με 2 κουμπιά, 1 για μπλε και 1 για κόκκινο μελάνι.

- Οι ηλεκτρονικές κόρνες για το ποδήλατο με ήχους σειρήνας.

- Τα παζλ με τα 15 πλακάκια με τους αριθμούς 1-15 και 1 κενό τετραγωνάκι, όπου προσπαθούσαμε να βάλουμε τους αριθμούς στη σειρά.

- Η πλαστελίνη

- Οι αυτοκινητόδρομοι

- Οι μελόντικες

- Τα σετ πλαστικών κύβων που είχαν διαφορετικό σχέδιο σε κάθε πλευρά, και φτιάχνονταν 6 διαφορετικά παζλ.

- Τα αυτοκινητάκια που καθόμασταν μέσα και σπρώχναμε εναλλάξ τα 2 πεντάλ για να δώσουμε κίνηση στους τροχούς.

- Τα πλαστικά δίκαννα με τους φελλούς που πουλούσαν στα πανηγύρια

- Τα πλαστικά γρανάζια με τρύπες που βάζαμε μέσα τη μύτη του στυλό και τα γυρνούσαμε μέσα σε ένα κύκλο με οδοντωτή περιφέρεια, και σχηματίζονταν περίπλοκα σχέδια.
 
Μια που κι εγώ κάτι για στυλό ήθελα να γράψω, το γράφω εδώ, μαζί με άλλα :

1. Το περίφημο εξάγωνο στυλό με τα τέσσερα χρώματα, επέκταση του παραπάνω. Κόκκινο, πράσινο, μπλε, μαύρο κατέβαιναν με ένα συρόμενο "πειράκι".

2. Τα στυλό με γυμνές ! Αυτά τα προλάβατε; ήταν ένα κανονικό στυλό που στο πάνω μέρος είχε ένα "θάλαμο" με νερό. Γυρίζοντάς το ανάποδα, ένα κάλυμμα κινούνταν μέσα στο νερό και κατέβαινε, εμφανίζοντας μια γυμνή φωτογραφία. Μιλάμε για ΤΟ cult !

3. Tα σπίρτα Fiammo, που μια εποχή έκανα θραύση, γιατί άναβαν τρίβοντάς τα παντού : σε σόλες παπουτσιών, σε τοίχους, στο πάτωμα...

4. Τα διάφορα ταχυδακτυλουργικά και συναφή αντικείμενα, μια κατηγορία μόνα τους : "Εκρηκτικό τσιγάρο", "Σκόνη έρωτος", πακέτο τσιγάρου που σου έπιανε το χέρι, αμπούλες βρώμας κλπ.κλπ.κλπ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Πονηρός Κουμπαράς, που έβαζες ένα νόμισμα σε συγκεκριμένο σημείο, και άνοιγε ένα πορτάκι, έβγαινε ένα χέρι και άρπαζε το νόμισμα.

Βρήκα βίντεο με τον πονηρό κουμπαρά!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
Μια που κι εγώ κάτι για στυλό ήθελα να γράψω, το γράφω εδώ, μαζί με άλλα :1. Το περίφημο εξάγωνο στυλό με τα τέσσερα χρώματα, επέκταση του παραπάνω. Κόκκινο, πράσινο, μπλε, μαύρο κατέβαιναν με ένα συρόμενο "πειράκι".

2. Τα στυλό με γυμνές ! Αυτά τα προλάβατε; ήταν ένα κανονικό στυλό που στο πάνω μέρος είχε ένα "θάλαμο" με νερό. Γυρίζοντάς το ανάποδα, ένα κάλυμμα κινούνταν μέσα στο νερό και κατέβαινε, εμφανίζοντας μια γυμνή φωτογραφία. Μιλάμε για ΤΟ cult !
Το πρώτο το θυμάμαι πολύ καλά και μάλιστα κυκλοφορούσε και πριν κάποια χρόνια.Για το δεύτερο θυμάμαι αντίστοιχο με ποτήρι,το οποίο είχε διπλό στρώμα και ενδιάμεσα είχε νερό!Όταν το γύριζες ανάποδα η κοπέλα φαινόταν γυμνή!
 
akmakas είπε:
Ναι το θυμάμαι..Το είχα και εγώ.Πράγματι....το να το φτιάξεις ήταν πολύ εύκολο.Επίσης παράλληλα με το παζλίνο κυκλοφόρησε και ο κύβος που ήταν σαφώς πιο δύσκολος γρίφος.
Παζλίνο

DSCF3863.JPG
 
portarinos78 είπε:
Να μην ξεχναμε επισης:η) τα φυσοκαλαμα στα οποια οι προχωρημενοι προσθεταν αυτοσχεδια στοχαστρα και σπιρτοκουτα-θηκες για να εξασφαλιζουν περισσοτερες προμηθειες
Φυσοκάλαμα... τι μας θύμισες... τα φτιάχναμε με μονωτική ταινία, μαύρη ή κόκκινη συνήθως, και βέβαια must ήταν τα διπλά που στη μέση είχαν σπιρτόκουτα για πολεμοφόδια. Τα βελάκια τα φτιάχναμε διπλώνοντας χαρτάκια και κολλώντας τα με σάλιο και μετά πόλεμος φουλ...

Επίσης άλλο παιχνίδι ήταν να δένουμε στρατιωτάκια με ΄μαγνητοταινία από παλιά κασέτα του μπαμπά και να τα αμολάμε από το μπαλκόνι σαν κομμάντο...
 
panp είπε:
Μια που κι εγώ κάτι για στυλό ήθελα να γράψω, το γράφω εδώ, μαζί με άλλα :1. Το περίφημο εξάγωνο στυλό με τα τέσσερα χρώματα, επέκταση του παραπάνω. Κόκκινο, πράσινο, μπλε, μαύρο κατέβαιναν με ένα συρόμενο "πειράκι".

2. Τα στυλό με γυμνές ! Αυτά τα προλάβατε; ήταν ένα κανονικό στυλό που στο πάνω μέρος είχε ένα "θάλαμο" με νερό. Γυρίζοντάς το ανάποδα, ένα κάλυμμα κινούνταν μέσα στο νερό και κατέβαινε, εμφανίζοντας μια γυμνή φωτογραφία. Μιλάμε για ΤΟ cult !

3. Tα σπίρτα Fiammo, που μια εποχή έκανα θραύση, γιατί άναβαν τρίβοντάς τα παντού : σε σόλες παπουτσιών, σε τοίχους, στο πάτωμα...

4. Τα διάφορα ταχυδακτυλουργικά και συναφή αντικείμενα, μια κατηγορία μόνα τους : "Εκρηκτικό τσιγάρο", "Σκόνη έρωτος", πακέτο τσιγάρου που σου έπιανε το χέρι, αμπούλες βρώμας κλπ.κλπ.κλπ.
Με το που διάβασα τον τίτλο του θέματος, και τις πρώτες αναρτήσεις στο μυαλό μου ήρθαν τα δύο πρώτα που ανέφερες. :)

+

- Τσάντες διάφανες, για πολύ λίγα βιβλία (στο φροντηστήριο τις είχαμε) με ένα σχέδιο ρολόι στη μέση και μπλε υγρό.

- Ένα διακοσμητικό σε σχήμα αλουμινένιου κουτιού, που όμως χόρευε.

- Καραμελίτσες σκληρές, σα χάντρες που τις έβρισκες σε λαστιχάκι, σαν βραχιόλι, ή σαν ρολόι.

- Όλα τα παιχνίδια Mister P.

- Ποδήλατα που μοιάζανε με cross μηχανές, με μπροστινή ανάρτηση και πλάτη καθίσματος.

- Τα κλασικά κοριτσίκα τα σπαστά.

- Διακωσμητικές μαχαίρες.

- Κάτι στρογγυλά καδράκια, με ηύλινη κορνίζα, με λεπτή αλυσίδα για διακόσμηση, με καμπλύλο τζαμάκι και φωτογραφίες από το Λευκό Πύργο (εγώ με τέτοιες τα έχω δει).

- Ένα ποτό, μάλλον λικέρ, με τον πρωτότυπο τίτλο "ΤΙΠΟΤΑ". Η καλύτερη πλάκα για τους ακατάδεκτους.

- Λάμπες Λάβα. Υπάρχουν ακόμα, αλλά τότε έπαιζαν πιο πολύ νομίζω.

- Μερεντάκια σε ατομικές συσκευασίες.

- Φωτορυθμικά. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα, αλλά εγώ στο σπίτι έχω τουλάχιστον δύο από τότε.

- Μαρμάρινα τασάκια.

- Τεράστια κομπολόγια.

και άλλα πολλά...
 
salax είπε:
3)Σφυρίχτρες τουρμπίνες που τις φύσαγες και έκαναν τρελό θόρυβο, ενώ αν φύσαγες και απότομα ρούφαγες έκαναν σαν να φρενάρουν (κυλινδρικές με μεταλική φτερωτή μέσα)
Μιλαμε για διαολεμενο θορυβο!!! :D

DSC09604.JPG

DSC09622.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω μια πράσινη. Πραγματικά περνάει τα αυτιά.
 
Ειχα και εγω μια τετοια καποτε!
 
pro_crossaro είπε:
- Ένα ποτό, μάλλον λικέρ, με τον πρωτότυπο τίτλο "ΤΙΠΟΤΑ". Η καλύτερη πλάκα για τους ακατάδεκτους.

.
To "τίποτα" είχε φτιαχτεί από έναν κύριο που είχε καφενείο και αρκετούς που έλεγαν πως δεν θα πάρουν τίποτα όταν κάθονταν. Τους είχε βαρεθεί κι έτσι μια μέρα άρχισε να τους φέρνει το "τίποτα". Νομίζω παράγεται ακόμα τοπικά στην Αρκαδία.

Ένα άλλο τοπικό λικέρ που θυμήθηκα τώρα αλλά από την Ηλεία είναι το "διάφορον".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις χθες έλεγα σε μια φίλη αν θυμόταν αυτή την κόρνα! 
 
Πίσω
Μπλουζα