Cult αντικείμενα

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.052
Δεν ξέρω που ακριβώς να το βάλω, οπότε το βάζω εδώ.

Ενδεικτικά των 80's ήταν και ορισμένα σουβενίρ, "must" για την εποχή τους.

Ενδεικτικά αναφέρω :

Φάρος από κοχύλια. Με πράσινο (συνήθως) λαμπάκι και επιγραφή ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ (ή αντίστοιχη).

Κούκλα τσολιαδάκι.

Λικέρ με μπουκάλι σε σχήμα Κίονα.

Κούκλα με πλεχτό καπελάκι (κατά προτίμηση πάνω σε καναπέ).

Τώρα φαντάζουν ultra-κίτς ! (όπως και τότε, δηλαδή !! :D )
 
Ξεχνάς τα πιάτα (διαφόρων μεγεθών) από όλα τα νησιά...

Αλλά και τα καραβάκια, φάρους, τσολιαδάκια, παπαδάκια κ.λπ.
 
Θα μπορουσαμε ισως να προσθεσουμε και τον κυβο του Ρουμπικ στα αντικειμενα "σημα κατατεθεν" εκεινης της εποχης.Θυμαστε και ενα αναψυκτικο τυπου cola το οποιο στο κουτι ειχε σκιτσο του batman???
 
Κεντήματα μέσα σε κάδρα που έλεγαν «Καλημέρα»… ακόμα και τα μεσάνυχτα... :rolleyes:

Κολόνια «Μυρτώ» με καπάκι σε σχήμα κεφαλιού παπακίου(…) :D

Μιλώντας για cult αντικείμενα… Θυμάστε τα περιβόητα μπεγλέρια που είχαν γίνει απαραίτητο αξεσουάρ ένα φεγγάρι;… :cool:

exetlaios είπε:
Κούκλα με πλεχτό καπελάκι (κατά προτίμηση πάνω σε καναπέ).
αχαχαχαχ :D
 
Shadowdancer2501 είπε:
Θα μπορουσαμε ισως να προσθεσουμε και τον κυβο του Ρουμπικ στα αντικειμενα "σημα κατατεθεν" εκεινης της εποχης.Θυμαστε και ενα αναψυκτικο τυπου cola το οποιο στο κουτι ειχε σκιτσο του batman???

Α, ναι! Ο κύβος του Ρούμπικ τι καταπληκτικό παιχνίδι ήταν αυτό! :) Από τα αγαπημένα μου. Φυσικά δεν κατάφερα ποτέ να τον φτιάξω ολόκληρο.

Είχε βγει και κάτι παρόμοιο σε σχήμα κυλίνδρου. Δεν θυμάμαι πως λεγόταν όμως.

Μπιλ-μπουλο... Τα παιχνιδοστυλό.... Τα θυμάται κανείς;

Ήταν κάτι πάνχονδρα στυλό-παιχνίδια, που είχαν νερό στο κέντρο και έπρεπε να περάσεις το μπαλάκι από όλες τις τρύπες και να το βάλεις σε κάποιο συγκεκριμένο τμήμα.

Μετά, θυμάμαι και κάτι συστήματα με σαπουνάδα που έκανες σαπουνόφουσκες.

Θυμάμαι κάτι γιο-γιο και σουπερ γιο-γιο, που όσοι ήταν Παναθηναϊκοί αγόραζαν αγόραζαν το Sprite που ήταν πράσινο και όσοι ήταν Ολυμπιακοί αγόραζαν το Coca-Cola που ήταν κόκκινο. Το σουπερ γιο-γιο ήταν πιο κυριλέ φυσικά.

Θυμάμαι επίσης το τσικι-τσακα. Σας διασκεδάζει και σας γυμνάζει τσάκα-τσάκα... Μια μπάλα δεμένη σε ένα πλαστικό καλώδιο που είχε μια θυλιά στο πάνω μέρος, την οποία έβαζες στον αστράγαλό σου και με μια κίνηση σχετική γύριζες την μπάλα γύρω-γύρω και πίδαγες από πάνω...

Α, ναι... και τα κορίτσια θα θυμούνται βέβαια το κλασικό "λάστιχο".

Και κάτι άλλο. Δεν ήταν παιχνίδι αλλά υπήρξε και αυτό cult αντικείμενο για εκείνη την εποχή: Ατζέντα Οίζοντες και Ημερολόγιο Χαρταετός!
 
Να θυμίσω και την πορτοκαλιά την Τρελομπάλα την Σκανταλιάρα (πάει από δω...πάει από κει...-που έλεγε και η διαφήμιση) :D

Όντως της έδινες μια κι έφευγε για τα καλά (ποιός ξέρει τι είχε μέσα!)
 
Δεν την άνοιξες ποτέ να δεις; :p
 
Ήμουν φρόνιμο παιδί εγώ..δεν χαλούσα τα παιχνίδια μου! ;)
 
Να μην ξεχναμε επισης:

α) τις κασσετινες που ειχαμε στο σχολειο. Εξοπλισμενες με θερμομετρα, ειδικες κρυφες θηκες, χαρακακια, συρταρακια, ηλεκτονικο ρολοι κλπ.

β) τις ξυστρες - αναψυκτικα

γ) τις βαρκουλες γεματες βανιλια που αγοραζαμε απο το κυλικειο του σχολειου και τα ζαχαρωτα - ευζωνακια

δ) τα φοφικο

ε) τα διαφανη νεροπιστολα

στ) τα μπλουζακια με σημα τον πελεκανο του ευρωμπασκετ '87 και τις μπαλλες μολτεν με το ιδιο συμβολο

ζ) τα ντοσιε με γελοιογραφιες του Mordillo ή οπως αλλιως τον ελεγαν

η) τα φυσοκαλαμα στα οποια οι προχωρημενοι προσθεταν αυτοσχεδια στοχαστρα και σπιρτοκουτα-θηκες για να εξασφαλιζουν περισσοτερες προμηθειες
 
Και τα αγαπημένα μου μεταλλικά αυτοκινητάκια της MATCHBOX.

Τα έχω όλα ακόμα και σήμερα, όπως και μερικά majorette. Τα δεύτερα δεν μου άρεσαν πολύ μια και είχαν πλαστικό δάπεδο και έσπαγαν εύκολα, αλλά είχαν πολύ ρεαλιστική..... συσπασιόν!!!!!!!!!!
 
Επίσης υπήρχαν οι κάρτες Σουπερ-Ατου για αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες και αεροπλάνα. Αν και κοριτσι μαζεύα μανιωδως και πλακωνομουν με τον αδερφο μου για περίεργες "εξαφανίσεις" καρτων!

Επίσης θυμάμαι κατι σακουλάκια που αγοράζαμε απο το περίπτερο και που ειχαν καθε φορα διαφορετικο μωρακι συνήθως μπεζ χρωματος (ακομα τα εχω ) Αν τύχαινες νεγράκι έκανες πανηγύρι!

Απο λιχουδιές θυμάμαι το κολιεδακι απο καραμελιτσες, τα ψευτικα παγωτά και φυσικα το αξεχαστο...Αραπακι! :p

Οι τσίχλες σε σχήμα ποδοσφαιρικής μπάλας διαφορων χρωμάτων ακομα κυκλοφορουν! Τισ πέτυχα στην Χαλκιδική κάπου...
 
Εγώ θυμάμαι τις τσίχλες νομίσματα και τσιγάρα.....στα αντίστοιχα σχήματα.
 
LadyHawke είπε:
Α, ναι... και τα κορίτσια θα θυμούνται βέβαια το κλασικό "λάστιχο".
Από ένα σημείο και μετά σε αυτό το παιχνίδι έπρεπε να ήσουν ακροβάτης. Έβλεπα τα κορίτσια να κάνουν κάτι τρελά: να πατάνε τη μία πλευρά του λαστίχου(πάλι αυτή η γενική χεχε…) και να κάνουν κάτι απίστευτα άλματα προσπαθώντας να πετύχουν ποιος ξέρει τι… :confused: :D

Εγώ απλά τις κοίταζα μαγεμένος… :eek: ;)
 
pooky άσχετο αλλά oblivion κι εσύ; :)
 
Πω πω παιδια τι αυτοκινητακι εχω σπασει.........

Ειχα ψωρα με τα τρακαρισματα...Μου αρεζε να βλεπω Νιουκς και περιμενα

να γινει καμια τρακα για να γουσταρω..Πολυ κολλημα ρε παιδια!!!

Θυμαμαι τον ξαδερφο μου οταν ειχε ερθει στο πατρικο μου με ενα μερσεντες

ταξι μοντελο γυρω στο 76 1 προς 12!!!

Του το πηρα να του δειξω πως τρακερνει.....Μπαμ μπουμ παει το αμαξι χα χα

Ακομα εχω στο μυαλο μου το γουρλωμενο βλεμα του!

Τωρα που και που μου το πεταει...Α ρε παπαρα μου λεει παει το μερσεντες μου!!!

Αργοτερα εκλεβα αλουμινοχαρτο απο την κουζινα και εκανα καλουπια

απο τα αυτοκινητακια που ειχα αφησει απειραχτα!!Εκανα τρακες

με τα καλουπια αυτα ονειρο χε χε!!! :D :D :D
 
Μην ξεχνάμε τα PEZ καραμελάκια (υπάρχουν ακόμα - ευτυχώς) με το απαραίτητο εξάρτημα (κεφάλι) για την αποθήκευση τους. Τί αποθήκευση που τα έτρωγες με την μία.

Η μητέρα μου μου θύμησε και το απίστευτο:

Το ποτήρι που "μάζευε". Το είχαμε στο νηπιαγωγείο και ήταν κυκλικό με πολλά λίγο λοξά "δακτυλίδια" το ένα ελαφρώς στενότερο από το άλλο και όταν έβγαζες το καπάκι και τα τραβούσες γινόταν ένα διαφανές ποτήρι.
 
Τα PEZ, έπαιζαν και στο παιχνίδι της Amiga "It came from the desert" !!!!!!

Έδινες καραμελίτσες στα μερμυγκάκια (μεγέθους λεωφορείου) και τα καθυστερούσες λιγάκι κερδίζοντας τον απαραίτητο χρόνο να την κοπανήσεις!!!
 
LadyHawke είπε:
pooky άσχετο αλλά oblivion κι εσύ; :)

ΝΑΙ !!!! Τα ρετρό όπλα, η ρετρό ατμόσφαιρα των περασμένων αιώνων μόνο πόρωση μπορεί να προκαλέσουν!
 
PEZ....Exω στη κατοχη μου το απιστευτο DARTH VADER...απλα αυστηρο.Ενα θα σας πω,στη πρεμιερα του episode 1 ,εσκασα μουρη με αυτο στο χερι.Pooky(1) μπορεις να ζηλεψεις αφοβα χεχε

Α και να μην ξεχασω...εχω σε darth vader και το στυλο-γλυφιτζουροθηκη της chupa-chups
 
Γκρρρ!!!!:mad:

WTF!!!!!:mad:

Darth Vader be by guide!!!! :D

Τυχεράκια Puppet Master!!!!!

Τυχεράκια!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα