Cult και rated X games mini-reviews

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Night Hunter (UbiSoft)

nighthunter-a.png


Η εκδίκηση του κακού...Ο κόμης Δράκουλας, υπερασπίζεται την εξουσία της στρατιάς του, σε ένα χωριό που προσπαθεί να τον αφανίσει. Χωρικοί με τσεκούρια, δρεπάνια, μαχαίρια, όντα όπως αρκούδες, και άλλα, υπο την καθοδήγηση του βρυκολακοκυνηγού (ούφφφ...) καθηγητή Van Helsing, κυνηγούν ανηλεώς τον παίκτη σε ένα platform αχανές σε έκταση, με πολλά επίπεδα. Ο Κόμης προσπαθεί να συλλέξει τα μαγικά μετάλλια (?) απο τους χωρικούς, πίνωντάς τους το..αίμα για να κερδίσει ενέργεια, σφάζωντάς τους ώς λυκάνθρωπος, ακόμα και πετώντας ώς νυχτερίδα, έτσι ώστε να φτάνει και στα πιό ...δύσκολα σημεία.

Στο παίξιμο είναι ένα platform της παλιάς σχολής, με μία οθόνη την φορά, όπου υπερπηδά κανείς τα εμπόδια, αναζητά κλειδιά για πόρτες, εμπλέκεται σε μάχες και λύνει απλούς γρίφους προκειμένου να συνεχίσει. Θυμίζει ίσως το παλιό κλασσικό Friday the 13th, σε πολλούς τομείς. Γραφικά που κάνουν την δουλειά τους, φανταστικός ήχος με δόσεις...κουκουβαγισμάτων, ουρλιαχτών αλλά και ...ξεκοκκαλίσματος (αυτός ειδικά όταν ο Κόμης ρουφήξει μέχρι και το μεδούλι τον άτυχο χωρικό...ή αρκούδα!), και γενικά εντυπωσιακή ατμόσφαιρα σε ένα πολύ μεγάλο σε έκταση παιχνίδι, με αυξανόμενο βαθμό δυσκολίας. Το ατού του είναι φυσικά η άποψη, μιάς και είναι b-movie-ήζων game, κάτι που μπορεί να είναι επιτηδευμένο (μπορεί και όχι...)

Deliverance

http://www.youtube.com/watch?v=ddsZxI8ATKQ

deliv.jpg


Ένα παιχνίδι που προκάλεσε πολύ στην εποχή του, ήταν πολύ βίαιο σε απεικονίσεις και περιεχόμενο, ενώ είχε και πολλές "δαιμονικές" επιρροές, καθώς το artwork του δέν διέφερε και πολύ απο κάποια "προχωρημένα-παρατραβηγμένα"εξώφυλλα death metal δίσκων.

Θεωρητικά πρόκειται για την συνέχεια του Stormlord, πρακτικά όμως είναι μιά "modded" εκδοχή του Gods των Bitmap Brothers. Σάν παιχνίδι, είναι ακόμα ένα platform, που "βρωμάει" gods (σχεδόν απροκάλυπτα, αλλά χωρίς ντροπή απο την 21st Century), ελέγχωντας τον stormlord, ο οποίος εκσφενδονίζει άπειρα...τσεκούρια και μαζεύει κρυστάλλους, εώς ότου ξεφορτωθεί μιά κακιά θεότητα...Σε ένα τεράστιο πύργο....

Berra

Μάλλον ολλανδικό παιχνίδι, public domain, του οποίου το σενάριο δέν κατάλαβα ποτέ, ούτε και το gameplay, αλλα ειλικρινά ακόμα και εγώ (που έχω και μεγάλα όρια ανοχής), σοκαρίστηκα όταν το έπαιξα πρώτη φορά. Μετά ξεκαρδίστηκα στα γέλια. Οι χειρότερες ενέργειες (και οι πιό χυδαίες) που μπορεί να κάνει άνθρωπος , είναι στο inventory, ενώ κατά την διάρκεια του παιχνιδιού, γίνονται τα πιό ακραία και παράλογα πράγματα, για να προχωρήσεις. Δέν νομίζω ότι υπάρχει πιό ακραίο black humor απο αυτό, οπότε, you have been warned.

Bollx (ή κάπως έτσι)

Δέν είμαι σίγουρος για τον τίτλο, οπότε άν κάποιος καταλάβει ας το θυμήσει...Λοιπόν..., ο παίκτης ελέγχει ένα ανδρικό ...μόριο, που περιφέρεται σε μία πίστα και σκοτώνει αντιπάλους με εκτόξευση ..υγρών. Στο τέλος κάθε πίστας, μπαίνει σε μιά γυναικεία...πύλη. Είναι ισομετρικό 3d platform, και αν μή τί άλλο τρομερά αστείο.

Party Games

To ξέρω ότι δέν είναι ακριβώς παιχνίδι, αλλά ποιός amigoβιος πιτσιρικάς δέν το φόρτωσε κρυφά απο τους γονείς στην amiga του με φίλους απο το σχολείο...(εγώ πάντως όχι, το έκανε ένας φίλος μου). Πάνω απ'όλα, ήταν ένα πανάξιο crash-test για joysticks. Τα pacman πάντα επιβίωναν !

Rockstar Ate My Hamster

rockstar1.png


Aπο τα αγαπημένα μου παιχνίδια, το player manager της δισκογραφίας...Έφτιαχνα με τις ώρες συγκροτήματα με γελοία ονόματα, και εντελώς χαζούς τίτλους τραγουδιών και δίσκων, προσπαθώντας να τα φτάσω στην κορυφή των charts.
 
!

Ενδιαφέρον thread!!

To πρώτο παιχνίδι που έπαιξα που μπορεί να θεωρηθεί cult, είναι το

Friday the 13th :)

αργότερα έχω να αναφέρω τα:

Shadow of the comet H μύηση μου στον Lovecraft

 


Bad Mojo adventure motion capture, στο οποίο ο χαρακτήρας σου είναι μια κατσαρίδα!!

 


Sanitarium adventure παράνοια!! γεμάτο με κρυφά νοήματα και φιλοσοφική διάθεση σε ένα περιβάλλον γεμάτο με ενδόμυχους φόβους που όλοι μας εχουμε.

 

 


o rate X τίτλος μου!
:)


Divi Dead Ενδιαφέρον Ιστορία, λίγο βαρετό gameplay για adventure. Hentai game με ολίγον τι απο κοσμικό τρόμο.
 
thamonas είπε:
Ενδιαφέρον thread!!
To πρώτο παιχνίδι που έπαιξα που μπορεί να θεωρηθεί cult, είναι το

Friday the 13th :)

αργότερα έχω να αναφέρω τα:

Shadow of the comet H μύηση μου στον Lovecraft

 


Bad Mojo adventure motion capture, στο οποίο ο χαρακτήρας σου είναι μια κατσαρίδα!!

 


Sanitarium adventure παράνοια!! γεμάτο με κρυφά νοήματα και φιλοσοφική διάθεση σε ένα περιβάλλον γεμάτο με ενδόμυχους φόβους που όλοι μας εχουμε.

 

 


o rate X τίτλος μου!
:)


Divi Dead Ενδιαφέρον Ιστορία, λίγο βαρετό gameplay για adventure. Hentai game με ολίγον τι απο κοσμικό τρόμο.

το sanitarium ήταν τρομερά ψυχεδελικό και από τα καλύτερα παιχνίδια του είδους στην εποχή του...
 
Αν και δεν είμαι σίγουρος αν τα παρακω παιχνίδια είναι cult, θα τα αναφέρω.

Super Pipeline (Taskset)

super_pipeline_02.gif


Υποδύεσαι έναν υδραυλικό ο οποίος προσπαθεί μαζί με το τσιράκι του να προστατεύσει ένα σωλήνα νερού, από επίδοξους "εχθρούς". Ο σωλήνας θα πρέπει να γεμίσει ένα βαρέλι. Ωστόσο τη δουλειά αυτή δυσχεραίνουν κάποιοι τύποι που βάζουν σήνες στο σωλήνα (και έτσι δεν περνάει νερό), ή διάφορα ζωύφια (όπως κατσαρίδες,σκορπιοί) που σε κυνηγάνε πάνω στη σωλήνα!

Μοναδικά σου όπλα, ένα πιστόλι με το οποίο "σκοτώνεις" τους εχθρούς αλλά και το τσιράκι σου, το οποίο με ένα σφυρί προσπαθεί να βγάλει στις σφήνες:biglaugh:.

Δύο χρόνια αργότερα, το 1985, βγληκε το Super Pipeline 2.

Beach Head II: The Dictator Strikes Back (Access Software)

beach_head_ii_02.gif


Άλλο ένα κλασσικό παιχνίδι με μάχες (δηλάδη οι πρόγονοι του Counter Strike και του Call of Duty:biglaugh::biglaugh: :diablotin: ). Εδώ έρχεσαι αντιμέτωπος με τα στρατεύματα ενός Δικτάτορα και πρσοπαθείς να φέρεις την ειρήνη στην περιοχή (λέτε να έπαιζε αυτό o George Bush Jr. όταν ήταν μικρός;:nervous:) Αναφέρω το παιχνίδι σαν cult, λόγω των ηχητικών του εφέ. Οι διάλογοι έιχαν φτιαχτεί με το Electronic Speech Synthesis (πρόγραμμα με το οποίο φτιάχτηκε η φωνή του Elvin Atombender στο Impossible Mission) οι οποίες ήταν πραγματικά απίθανες. Πχ σε μια πίστα προσπαθούσες να σκοτώσεις τις δυνάμεις του Δικτάτορα, ενώ περνούσαν από το δρόμο αθώοι. Μόλις πετύχαινες ένα αθώο, σου απαντούσε "Hey! Don't shoot me!!:biglaugh:"
 
Άλλο το Deliverance της 21st Century...

...και άλλο το Deliverance: Storm Lord II της Hewson.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=wRw0FxXCuCA]YouTube - Deliverance: Stormlord II Commodore 64 Loader

Other_Reality είπε:
Θεωρητικά πρόκειται για την συνέχεια του Stormlord, πρακτικά όμως είναι μιά "modded" εκδοχή του Gods των Bitmap Brothers. Σάν παιχνίδι, είναι ακόμα ένα platform, που "βρωμάει" gods (σχεδόν απροκάλυπτα, αλλά χωρίς ντροπή απο την 21st Century)
 
Εκτός του ότι...

...δεν μοιάζουν σαν παιχνίδια, το Deliverance: Storm Lord II εκδόθηκε το 1990 και το Deliverance της 21st Century το 1992.

Port από 8μπιτα, σε Amiga δύο χρόνια μετά και το μόνο που έμεινε ίδιο τελικά, είναι το όνομα και αυτό κατά το ήμισυ; Κάποιο λάθος πρέπει να έκανε το Amiga Action και κότσαρε το Storm Lord II δίπλα στο Deliverance της Amiga...

Διόρθωση:

Ανακάλυψα αυτό το site που αναφέρει ότι η Hewson Consultants Ltd (του Deliverance: Storm Lord II, για Amstrad CPC, Commodore 64 και ZX Spectrum) έκλεισε τις πόρτες της και επανήλθε στο προσκήνιο, ως 21st Century Entertainment η οποία μεταξύ άλλων, εξέδωσε και το Deliverance (σκέτο) για Amiga και Atari ST.

Εξ' ου και οι ομοιότητες, που παρατηρούνται στην εμφάνιση του ήρωα και στην Status Bar, των δύο παιχνιδιών, που οφείλω να ομολογήσω, ότι ήταν αυτές που με προβλημάτισαν, ώστε να καταφύγω σε αυτό το mini search...

Επομένως μπορώ θριαμβευτικά να επιμείνω: Άλλο το "Deliverance: Storm Lord II" της Hewson και άλλο το "Deliverance" της 21st Century! :D

Κοινώς, δεν υπάρχει "Deliverance: Storm Lord II" για Amiga ή για Atari ST.
 
(μ'αρεσει οταν πλακωνομαστε για πραγματικα retroθεματα :biglaugh:)
 
άσχετο...μόλις πρόσεξα το αβαταρ του ace και έπαθα πλάκα...πρόκειται για ένα από τα κορυφαία παιχνίδια για σπέκτρουμ που μαζί με το manic miner εκεί στις αρχές του 1984 μας μύησε στο κομπιούτερ gaming... ξέχασα και το jetpac...

Τι μου θύμισες ρε ace...

(συγνώμη για το άσχετο εμβόλιμο σχόλιο... ας όψεται ο ενθουσιασμός της στιγμής)
 
Teenage queen

teenageshot1wb9.gif


Rated X poker sim...

Η τύπισσα στο τέλος, έβγαζε μέχρι και το δέρμα της, αποκαλύπτωντας πως ήταν ρομπότ!
 
DINO είπε:
Teenage queen
teenageshot1wb9.gif


Rated X poker sim...

Η τύπισσα στο τέλος, έβγαζε μέχρι και το δέρμα της, αποκαλύπτωντας πως ήταν ρομπότ!
Πολύ καλό strip poker, άν και το Holywood Strip Poker Pro ήταν το ποκεράκι που θυμάμαι εντονότερα στην Amiga.

2005923252740092069_rs.jpg


Σε ότι αφορά το Deliverance, τελικά φαίνεται ότι είναι ένα remake του Stormlord 2 του C64 για Amiga. Δηλαδή Port/remake που έκανε η 21st Century εξαγοράζωντας την Hewson. Aπο την άλλη όμως, ενώ υπάρχει "καθαρό" stormlord 1 για την Amiga (απο την Hewson), δέν υπάρχει 2, άρα το Deliverance είναι και το επίσημο sequel του Stormlord για την Amiga, μιάς και η 21st Century είχε το brand name (εξαγοράζωντας την Hewson (Άρα είναι το Stormlord 2....)

http://amigareviews.classicgaming.gamespy.com/delivera.htm

Σε αυτό (ανάμεσα σε πολλά άλλα) review του Deliverance για Amiga, που δυστυχώς είναι στα γερμανικά, αναφέρει στην αρχή αρχή, ότι πρόκειται για την συνέχεια του Stormlord, αλλά με άλλο εκδότη/κατασκευαστή, προγραμματιστή...Παρακάτω όμως, και στα αγγλικά, αναφέρεται ότι : "Raffaele 'First Samurai' Cecco was the guy behind the original, and some would argue 'classic', Stormlord. Now 21st Century has released the 'sequel', Deliverance. ""

Επίσης ακόμα και στο "επίσημο", η μάλλον καλύτερα "πρώτο" stormlord 2, για τον C64, στο loader αλλα και στην title screen, δέν αναφέρεται πουθενά η λέξη stormlord 2, παρά μόνο Deliverance, όπως και στην Amiga

Kοίτα με τί ασχολούμαστε βραδυάτικα :)

Παρεπιμπτόντως, με την όλη ιστορία, και λόγω του ονόματος Rafaelle Cecco, θυμήθηκα το ανεπανάληπτο First Samurai

first_samurai.jpg


First_Samurai_01.png


Απίστευτη μουσική, ατμόσφαιρα και gameplay...
 
The first Samurai...

Ακόμα το παίζω στο dosbox.

Ειναι PD πλέον νομίζω.
 
Στον Spectrum όμως;

Τι γράφει κάτω από το Deliverance;



Δείτε εδώ και την επίσημη διαφήμιση για Commodore, Amstrad και Spectrum:



Other_Reality είπε:
Επίσης ακόμα και στο "επίσημο", η μάλλον καλύτερα "πρώτο" stormlord 2, για τον C64, στο loader αλλα και στην title screen, δέν αναφέρεται πουθενά η λέξη stormlord 2, παρά μόνο Deliverance, όπως και στην Amiga
Άλλο παιχνίδι λοιπόν το "Deliverance" της 21st Century και άλλο το "Deliverance:Stormlord II" της Hewson! Πώς να το κάνουμε δηλαδή;
 
Ace είπε:
Τι γράφει κάτω από το Deliverance;


Δείτε εδώ και την επίσημη διαφήμιση για Commodore, Amstrad και Spectrum:



Άλλο παιχνίδι λοιπόν το "Deliverance" της 21st Century και άλλο το "Deliverance:Stormlord II" της Hewson! Πώς να το κάνουμε δηλαδή;

Χμμμ...ο Σπεκτρουμάκος μας ξεμπρόστιασε λοιπόν σε αυτή την δικαιολογία...Να το αφήσουμε ως Stormlord 2 των 16-bit να τελειώνουμε ? :)

Παρ'ολα αυτά όμως, εξακολουθεί να κάνει εμφανίσεις με τις υπόλοιπες εκδόσεις, στα περισσότερα sites με reviews, ή αρχειοθεσίας....

http://www.thelegacy.de/Museum/4114/
 
Sequel του Stormlord είναι ένα..

...και αυτό είναι το Deliverance: Stormlord II της Hewson για τους Amstrad, Commodore και Spectrum.

To Deliverance της 21st Century, μόνο σαν spin off, της κανονικής σειράς, μπορώ να το δεχτώ και αυτό με μεγάλη επιείκεια...

Όσον αφορά τώρα τα διάφορα sites, αυτά απλώς επαναλαμβάνουν ένα λάθος, καθώς κατά κανόνα, αντιγράφουν το ένα από το άλλο, μια παρεξήγηση που έγινε εξ' αρχής, λόγω:

1.των ονομάτων των δύο παιχνιδιών,

2.των ομοιοτήτων που παρουσιάζουν οι ήρωες και τα status bar...

...και είναι λογικό αυτό, αν αναλογιστούμε και την σχέση των δύο εταιριών.

Αν όμως κοιτάξουμε βαθύτερα και σκεφτούμε λίγο, τότε θα καταλάβουμε, ότι αφού υλοποιήθηκε από την Hewson ένα Stormlord No 2, με την υπάρχουσα μορφή στα 8bit, τότε το τόσο διαφορετικό παιχνίδι της 21st Century, δεν μπορεί να ονομαστεί "Stormlord II".
 
Eσύ μπορεί, όμως όχι το HOL Amiga Database,

http://hol.abime.net/312

(στο tag Relationship γράφει "is a sequel to Stormlord (Hewson) ενώ στο release information "Based on 1990 Graftgold/Hewson Spectrum release.")

Το Αmiga Action

2006225376349306359_rs.jpg


To Αmiga Format

Πρόσεξε την πρώτη παράγραφο..." (just like you did in stormlord) "

2005590017225246596_rs.jpg


To Αmiga Power

2004129646676793975_rs.jpg


To EAGER

http://eager.orgfree.com/DATA/D/DELIV.html

To Αmiga Joker και το Zero

http://amigareviews.classicgaming.gamespy.com/delivera.htm#deliveranceaj

To TheLegacy.de

http://www.thelegacy.de/Museum/4114/

Ακόμα και στα Κουίζ του Εnglish Amiga board (#7 image, διάβασε τα σχόλια)

http://eab.abime.net/showthread.php?t=4459

Και last but not least, την Wikipedia

http://en.wikipedia.org/wiki/Stormlord#Deliverance

Αντιλαμβανόμενος το ότι θα ξημερώσει, θα πώ πώς το review του Amiga Power, νομίζω ότι είναι η απάντηση και στους δυό μας. Το Deliverance, τελικά είναι ένα sequel ΜΟΝΟ για την Amiga/Atari ST, το οποίο φέρει το όνομα αλλά όχι και την χάρη...Έτσι απλά. Θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ώς αρπακτή, αλλά δέν θα τελειώσει ποτέ αυτή η κουβέντα. Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, ο όρος cult, που ορίζει και το threadάκι, δικαιoλογεί απόλυτα τον παραπάνω παροξυσμό !!!! :) :) :)
 
(να δω μεχρι ποια ωρα θα μεινουν ξυπνιοι, ψαχνωντας....)
 
Λοιποοόν, αυτά είναι τα επαναλαμβανώμενα λάθη που λέγαμεεε...

...όσον αφορά τα sites, που διαιωνίζουν μια λάθος πληροφορία. Την εκλαμβάνουν ως δεδομένη, "αντιγράφοντας" το ένα από το άλλο, χωρίς να ελέγχουν την εγκυρότητά της και κάπως έτσι, το λάθος γίνεται κοινώς αποδεκτή γνώση.

Είχε δημιουργηθεί παλιότερα ένα θέμα, ακριβώς για αυτόν τον λόγο, με κάποιο άρθρο της Wikipedia, αφού ο συγγραφέας του, θεώρησε δεδομένη μια λανθασμένη κοινώς αποδεκτή στον κυβερνοχώρο όμως, παραδοχή, με αποτέλεσμα, χωρίς να ελέγξει την ορθότητά της, να την περάσει και στο άρθρο του.

Το κακό στην προκειμένη περίπτωση, μάλλον ξεκινάει από το Amiga Action, που είναι και η πιο παλιά πηγή που παρέθεσε, ο αγαπητός Other_Reality. Το λάθος λοιπόν, του συγκεκριμένου συντάκτη, να βάλει την επικεφαλίδα "Stormlord II" κάτω από το "Deliverance", χωρίς να αποκλείουμε βέβαια και την εσκεμμένη ενέργεια, με στόχο τις πωλήσεις, είναι αυτό που πιθανόν να προκάλεσε και την εντύπωση, ότι η 21st Century, εξέδωσε το Stormlord II για τα 16bit.

H μοναδική περίπτωση, να παραδεχτώ ότι κάνω εγώ, λάθος, είναι όταν δω κάποιο επίσημο υλικό του παιχνιδιού, όπως διαφημιστικό έντυπο, box art, loading screen κτλ που να αναγράφει την λέξη "Stormlord"

Προς το παρόν, παραθέτω εδώ, τα επίσημα box arts, των δύο παιχνιδιών, όπου μπορεί εύκολα ο καθένας, να βγάλει τα συμπεράσματά του:

 
Παραθέτω και το review του CU Amiga

2004135121403487498_rs.jpg


2004115773780624522_rs.jpg


" ...A stunning looking and addictive sequel"

Σε ότι αφορά το "λάθος" του Amiga Action με την λεζάντα Stormlord 2, είναι τεύχος Ιουνίου 1992, ενώ το τεύχος του CU Amiga, είναι Μαίου 1992. Το review αυτό είναι βομβαρδισμένο απο τις λέξεις sequel και stormlord. (Τώρα θα μου πείς οτι το "λάθος" ξεκίνησε απο το CU Amiga το ξέρω !!!)

Στις ομοιότητες του παιχνιδιού τώρα, έχουμε και λέμε :

1)Ο ήρωας λέγεται Stormlord, και είναι ακριβώς οι ίδιες φιγούρες (Μήν μου πείς ότι δέν μοιάζουν γιατί στραβός δέν είμαι, σε λίγες ώρες μπορεί να στραβωθώ όπως πάμε βέβαια)

2) Ο κακός και στα 2 παιχνιδια είναι μιά κακιά Βασίλισσα ονόματι Bahd...(καθόλου εμπνευσμένο, αλλά anyway)

3) O σκοπός και των 2 παιχνιδιών είναι ίδιος, να σωθούν οι νεραιδούλες και να μήν πάρει σάρκα και οστά η κακιά βασίλισσα.

4) Σύσσωμος ο ειδικός τύπος σε όλη την Αγγλία και την Γερμανία, σε όλα τα review, το αποκαλεί sequel...(Δέν βρήκα ακόμα ένα που να μήν το λέει...)

Τώρα άν όλοι αυτοί κάνουν λάθος, και τελικά έχεις δίκιο, το ξέρει μόνο....ο stormlord !!!
 
Πίσω
Μπλουζα