Cult και rated X games mini-reviews

Η αγωνία έχει κορυφωθεί... κάποιος να βγάλει την ετυμηγορία :)
 
Θα το θέσω αλλιώς, λοιπόν:

Το Space Quest: Lost Chapter φαντάζομαι ότι όλοι το γνωρίζουμε. Στην αντίθετη περίπτωση που κάποιος δεν γνωρίζει κάτι σχετικά, να ενημερώσω ότι είναι ένα ανεπίσημο prequel - sequel της δημοφιλούς σειράς adventures "Space Quest" της Sierra Entertainment. Τοποθετείται χρονολογικά, αν θυμάμαι καλά -δεν έχει και μεγάλη σημασία- μεταξύ του Space Quest I και του Space Quest II και έχει εκδοθεί από την Tierra Entertainment.

Σχετικό review έχει δημοσιευθεί, στο έγκυρο για τα ελληνικά δεδομένα, PC gaming magazine, PC-Master, με συντάκτη τον μαιτρ του είδους, στον ελλαδικό χώρο τουλάχιστον, Ανδρέα Τσουρινάκη. Παντού μέσα στο άρθρο θα διαβάσετε τις λέξεις sequel, prequel κτλ.

Επιπλέον:

1. Το όνομα του ήρωα και των δύο παιχνιδιών, είναι "Roger Wilco".

2. Η εμφάνιση του ήρωα, είναι πανομοιότυπη και στα δύο παιχνίδια.

3. Έχουν τον ίδιο αντίπαλο, που ονομάζεται Vohaul.

4. Έχουν άπειρες άλλες ομοιότητες...

Επιπλέον, το συγκεκριμένο παίγνιο, ακολουθεί πιστά το πνεύμα της σειράς, έχει το ίδιο gameplay και χρησιμοποιεί την ίδια μηχανή γραφικών με τα Space Quest I - III. Πραγματικά αριστοτεχνική δουλειά, από τον author του παιχνιδιού, Vonster D Monster. (σε αντίθεση με το Deliverance της 21st Century, που ουδεμία σχέση έχει, με τα παιχνίδια που τόσο αβίαστα, ο τύπος της εποχής, αποκάλεσε "prequel" του.)

Φαντάζομαι πλέον ότι όλοι καταλαβαίνουμε το συμπέρασμα και όλοι γνωρίζουμε την απάντηση στο παρακάτω ερώτημα... Είναι όλα τα παραπάνω αρκετά, για να θεωρηθεί το παιχνίδι Space Quest:Lost Chapter, επίσημο sequel της δημοφιλούς σειράς;

"Deliverance was a great looking action game and the inofficial sequel to Stormlord." Πηγή: back 2 the ROOTS
 
(μια περιεργεια την εχω για το που θα καταληξουν τελικα...)
 
Κάπου μέσα στον χαμό της μάχης αναφέρθηκε το First Samurai… και με έκοψε κρύος ιδρώτας:

[yt]5j5_nG6LiYo[/yt]

:headbangdude:
 
(Το videaκι του First Samurai δέν είναι της Amiga βέβαια, αλλά δέν έχει σημασία).

Τώρα βρε συ Ace, νομίζω ότι το παρατραβήξαμε λιγάκι το θέμα, έστω ότι πρόκειται για ανεπίσημο sequel, δέν έχει νόημα να επιμένουμε και οι δύο στο ότι είναι ή δέν είναι. Ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του. Με την λογική του ότι δέν είναι ίδιο με το Stormlord II : Deliverance των 8bitων, θα συμφωνήσω ότι δέν πρόκειται για το ίδιο παιχνίδι, όμως στα 16bitα δέν βγήκε ποτέ αυτό της Hewson, άρα θα μπορούσε να θεωρηθεί σαν ένα, έστω και ανεπίσημο, sequel. Εγώ αρχικά ανέφερα οτι είναι sequel, γιατί αυτό γράφτηκε σε όλα τα περιοδικά της εποχής, και επειδή "στα χαρτιά", αυτή είναι η κατάσταση. Μάλιστα, δέν είδα κανέναν να το αμφισβητεί αυτό, εκτός φυσικά απο εσένα, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δέν υπάρχει πιθανότητα να έχεις δίκιο. Γι'αυτό και την έψαξα την υπόθεση, για να δώ άν όντως στέκουν τα επιχειρήματά σου. Όλα όσα βρήκα, τα έχω ήδη αναφέρει, και τα δικά μου συμπεράσματα είναι ότι πρόκειται για τυπική περίπτωση "sequel εξ αγχιστείας" ας μου επιτραπεί ο όρος.

Τέτοια sequel εξάλλου έχουν γεμίσει την αγορά, χρόνια τώρα, και λίγοι -εκτός των fans- ασχολούνται με το αν είναι official, unofficial κλπ. Π.χ το επερχόμενο FEAR, δέν θα έχει καμμιά σχέση με τους πρώτους developers, όμως θα είναι το official (με την μαρκετίστικη ερμηνεία του όρου) sequel, ενώ το "φυσικό" sequel, έχει βαφτιστεί αλλιώς απο τους δημιουργούς του, για εμπορικούς/copyright λόγους, όμως δέν θα είναι το "επίσημο"...Aυτά απο εμένα για το θέμα, δέν έχω άλλη ενέργεια για το Deliverance... :)

Επειδή πιστεύω πως το threadάκι δέν αξίζει να γεμίσει απο αυτή την "διαμάχη" , (εχει το ενδιαφέρον της βέβαια :) ), θα ήταν καλύτερο να αρχίσουμε να postάρουμε κανα cult και x rated παιχνιδάκι, και να ξεκινήσουμε να παίζουμε απο το να κάνουμε "ανασκαφές" στα άδυτα της Amigoγραφίας. (Που και αυτό έχει τρομερή φάση... :) )

Floor 13 (Virgin Games)

floor_13-1.gif


floor13-c.png


Ένα παιχνίδι στο οποίο αναλαμβάνεις την θέση υπουργού, χωρίς όμως ατζέντα, καθώς η δουλειά που σου ανατίθεται είναι βρώμικη και άκρως απόρρητη. Ο πρωθυπουργός πρέπει να είναι ικανοποιημένος, όπως και ο λαός με αυτόν, και εσύ, εκεί ψηλά στον 13ο όροφο του Λονδρέζικου κτιρίου, φροντίζεις γι'αυτό με κάθε μέσο. Δολοφονίες, σκευωρίες, απαγωγές, εκβιασμοί και άλλοι "άγιοι" τρόποι, είναι όλα μέσα στο παιχνίδι προκειμένου να γίνει η δουλειά σωστά, και σου παρέχονται όλα τα "κονέ" για να το κάνεις. Το gameplay είναι point-n-click, σε περιβάλλον γραφείου, απο όπου εκτελούνται όλες οι εντολές του "υπουργού", ενώ στην πορεία προκύπτουν διάφορα μαυροπολιτικοχιουμοριστικά περιστατικά. Αν μή τι άλλο το παιχνίδι, εκτός απο cult, είναι και επίκαιρο ...
 
Πίσω
Μπλουζα