Custom Arcade Cabin

Pegasus

RetroNoob
Joined
13 Μάρ 2021
Μηνύματα
5
Αντιδράσεις
8
Καλησπέρα σας.

Είμαι νέος στην παρέα και για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να υπάρχουν τόσοι άρρωστοι!

Έχω ξεκινήσει (στα χαρτιά ακόμα) να φτιάξω μια καμπίνα δικής μου σχεδίασης χρησιμοποιώντας τα ακόλουθα:

Η καμπίνα θα γίνει απο mdf 19mm. Θα είναι για καθιστούς, 2 πάικτες και οι διαστάσεις της θα ειναι 80 πλάτος, 80 μήκος και 1,60 υψος (ξέρω είναι ψηλή για καθήμενους). Έχω παραγγείλει απο Κίνα t-molding πράσινο
θα βαφτεί με χρώμα κιμωλίας (ακόμα δεν έχω καταλήξει τι και πως αλλά θα παιξω με χρώματα)
Είναι στην διαδικασία κοπής των ξύλών.

Ηλεκτρονικά:
2 Joysticks (τα κοντά κλασσικά 5pin) ΚΑΙ ένα flight arcade joystick. Μέ ένα διακοπτάκι θα γυρίζω τα ρεύματα του 1UP στο flight joystick
Κουμπιά LED πρασινα και κόκκινα, ένα pause λευκό και 2 κουμπιά για τους παίκτες
Pandora Box DX Family edition μαζι με την καλωδίωση
24άρα Samsung gaming οθόνη
Ηχεία 2 δορυφόροι με ένα subwoofer (θα συνδεθεί με καρφάκι στο pandora box)
Κερματοδέκτης. Τελικά δεν άντεξα και πήρα κερματοδέκτη αντί για κουμπιά Insert coin (ακόμα δεν ξέρω πως θα το συνδέσω)

Που βρίσκομαι:
Περιμένω τα πράγματα απο την Κίνα. 2 joysticks, τα κουμπιά και τον κερματοδέκτη έχω στα χέρια μου.
Τα ξύλα θα είναι έτοιμα μέσα στην επόμενη εβδομάδα.
Δουλέυω τα βυνίλια, τα πλέξι και την μαρκίζα αυτή την στιγμή να τελειώσω τα σχέδια. Κύριο θέμα στα σχέδια θα είναι απο την ταινία TRON.

Εσείς που γνωρίζετε πολλά περισσότερα είναι κάτι που πρέπει να προσέξω? Κάτι που δεν έχω σκεφτεί?

Σας ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • Arcade design-min (1).jpg
    Arcade design-min (1).jpg
    1,1 MB · Προβολές: 10
Κάλως ήρθες. Κάνε λίγο υπομονή, και θα έρθει ο Μέγιστος να σε βοηθήσει σε όλα.
 
Καλώς ήλθες,

Μέχρι να έρθει ο μέγιστος..

To σχέδιο της καμπίνας μου φένεται πως το έχεις αλλάξει, σωστά; Δεν βασίζεται απόλυτα σε σχέδιο καμπίνας του 80.

To flight joystick για ποιό παιχνίδι του mame το θέλεις; για το Afterburner πχ;

Aν και δεν έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου αυτήν την έκδοση του Pandora pcb, ο κερματοδέκτης λειτουργεί με έναν διακόπτη με 2 επαφές. Αντί να συνδέσεις κουμπί στην επαφή coin του Pandora, απλά θα συνδέσεις τον διακόπτη που έχει ο κερματοδέκτης. Τι νομίσματα θα ρίχνεις για credit;
 
Το σχέδιο της καμπίνας είναι του κεφαλιού μου! Το πανω μέρος είναι απο το σχέδιο της καμπίνας του Asteroids.
Η τελική αλλαγή που έχω κάνει σε σχεση μετα σχέδια, έκανα την βάση πιο μεγάλη (απο 40εκ σε 50 εκ) και το κάτω μέρος της κονσόλας, απο 10εκ θα είναι 15εκ.. Επειδή δεν θα έχει βάρος πίσω φοβάμαι μην την φορέσει κανένας καπέλο.
Το flιght joystick θα λειτουργεί θα όποιο παιχνίδι θέλει να παίξει ο παικτης με αυτό. Θα γυρίζει σε λειτουργία με διακόπτη.

Διαβασα για τον κερματοδέκτη. Όταν το σετάρω αντι να πατήσω το κουμπί θα ρίξω ένα κέρμα.
Έχω πάρει απο Κίνα μεταλλικά κέρματα για arcade. Τα περιμένω και αυτά.
 
Καλώς ήρθες
Για άνετο παιχνίδι δύο παικτών και για να μην τσακώνονται οι αγκώνες τους θα πρέπει το πλάτος να είναι 60 εκ .
 
Καλώς ήρθες
Για άνετο παιχνίδι δύο παικτών και για να μην τσακώνονται οι αγκώνες τους θα πρέπει το πλάτος να είναι 60 εκ .

76 πλάτος * 45 βάθος θα έχει η κονσόλα
 

Συνημμένα

  • buttons (1).jpg
    481,8 KB · Προβολές: 11
Σας ευχαριστώ πολυ όλους για την υποδοχή

Update μιας και γνωριστήκαμε.

Ήρθαν τα νομίσματα και είναι έτοιμο και το βυνίλιο της κεντρικής κονσόλας.

Τα ξύλα ακόμα περιμένω τον ξυλουργό....
 

Συνημμένα

  • label (1).jpg
    922,5 KB · Προβολές: 11
Καλημέρα φίλε ,μιας και φτιάχνω και εγώ καμπίνα ,μπορείς να μου πεις από που αγόρασες τα αυτοκόλλητα βινυλίου ;
 
Καλημέρα φίλε ,μιας και φτιάχνω και εγώ καμπίνα ,μπορείς να μου πεις από που αγόρασες τα αυτοκόλλητα βινυλίου ;

[edit] Σε πμ τέτοια στοιχεία παρακαλώ [edit] Χρήστος. Πές του οτι πήρες το τηλ απο τον Σάκη.



Έχουν πάει όλα πίσω ειδικά τώρα που άνοιξε η εστίαση...

Στα νέα με το project.

Ο Κινέζος έκανε λάθος με το pandora box και ανταυτού μου έστειλε 4 arcade buttons!
Έκανα dispute και μου έδωσε τα χρήματα πίσω.
Έτσι λοιπόν είπα να προχωρήσω με raspberry και retropie.

Τα έχω όλα έτοιμα και περιμένω τα ξύλα ακόμα. Έδεσε την καμπίνα αλλά δεν την έχω παραλάβει ακόμα.

Όταν μπορέσω θα ανεβάσω φωτό
 
Πίσω
Μπλουζα