Cypher - commercial Text adventure εν έτει 2012!

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.797
Αντιδράσεις
4.291
Μου εκανε εντυπωση οτι καποιοι σημερα τολμουν να κυκλοφορουν προσεγμενο text adventure.

Eιναι το Cypher. Ενα review μπορειτε να διαβασετε εδω (οι προγραμματιστες δηλωσαν οτι στο μεσοδιαστημα patch-αραν πολλες ατελιες που βρηκε ο reviewer)


To βασικο πακετο κοστιζει 15 δολλαρια
 
Ωπ! :) Τι λες?! :)

Μάλιστα! Έχω πολύ πρόσφατο στο μυαλό μου ένα σχόλιο (νομίζω του alkis21) ότι πρέπει να γυρίσουμε back to basics, παίζοντας text adventures! :)

Μόνο που.... πειράζει που μ' έχει κακομάθει πολύ το gog και με φαίνονται πολλά τα 15USD? :xm:
 
D@redevil είπε:
Ωπ! :) Τι λες?! :)
Μάλιστα! Έχω πολύ πρόσφατο στο μυαλό μου ένα σχόλιο (νομίζω του alkis21) ότι πρέπει να γυρίσουμε back to basics, παίζοντας text adventures! :)

Μόνο που.... πειράζει που μ' έχει κακομάθει πολύ το gog και με φαίνονται πολλά τα 15USD? :xm:
Πολυ καλο αλλα και εμενα μου φαινονται πολλα τα 15USD!
 
D@redevil είπε:
Έχω πολύ πρόσφατο στο μυαλό μου ένα σχόλιο (νομίζω του alkis21) ότι πρέπει να γυρίσουμε back to basics, παίζοντας text adventures! :)
Δεν νομίζω ότι το είπα εγώ. Πάντως κατά σύμπτωση έχω σκοπό το επόμενο παιχνίδι που θα παίξω αφού τελειώσω αυτό με το οποίο ασχολούμαι τώρα να είναι text adventure. Το θέμα είναι ότι πρόκειται για μια πολύ ιδιαίτερη κατηγορία για την οποία αν και κυκλοφορούν αρκετά ερασιτεχνικά παιχνίδια κάθε χρόνο, οι τίτλοι των 80s είναι αξεπέραστοι από κάθε άποψη. Οι ιστορίες τους και η ποιότητα κειμένου είναι μια κλάση παραπάνω από σχεδόν κάθε adventure game ανεξαρτήτως είδους και εποχής, και βέβαια αυτά των γνωστών εταιρειών είχαν και parser που καταλάβαινε τα πάντα. Επομένως αν έχετε την υπομονή να ασχοληθείτε με κάποιο, θα έλεγα να προτιμήσετε τα παλιά και σας εγγυώμαι ότι θα μείνετε με το στόμα ανοιχτό. Η διαφορά στην εμπειρία μεταξύ graphic και text adventure game δεν είναι πολύ διαφορετική από την αντιστοιχία ταινίας με βιβλίο. Ένας μόνο λόγος υπάρχει για να προτιμήσετε κάποιο σύγχρονο κι αυτός είναι ότι αυτά των 80s ήταν στην πλειοψηφία τους αιματηρής δυσκολίας! Και για να σας το λέω εγώ αυτό που συνεχώς γκρινιάζω για το πόσο εύκολα έχουν γίνει τα adventures, καταλαβαίνετε...
 
^^ Κι όμως - πώς έμεινα με αυτήν την εντύπωση! :D

(καλά, από την άλλη, όπως έχει αποδειχτεί περίτρανα, δε φημίζομαι και για το μνημονικό μου! #) )

Σε κάθε περίπτωση, επικροτώ μια κίνηση για text adventure (αν και η δυσκολία τους αυξάνεται εκθετικά - όπως πολύ εύστοχα λέει και ο alkis) - εντούτοις, έχω πολλά χρόνια ν' ασχοληθώ και δεν ξέρω πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα κι αν όντως, υπάρχει κάποιος αξιόλογος τίτλος (εκτός από τους κλασσικούς των '80s) για να καταγράψω αλλαγές.

Με μια πρώτη αντίδραση λοιπόν, λέω μεν "ενδιαφέρον", αλλά δεν είναι στις πρώτες μου προτιμήσεις...

Στο απώτερο μέλλον βέβαια, δε μπορώ να απορρίψω το ενδεχόμενο να πέφτει μέσα στο shopping basket κάποιου gog / steam κτλ! ;)
 
D@redevil είπε:
εντούτοις, έχω πολλά χρόνια ν' ασχοληθώ και δεν ξέρω πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα κι αν όντως, υπάρχει κάποιος αξιόλογος τίτλος (εκτός από τους κλασσικούς των '80s) για να καταγράψω αλλαγές.
Αν θες κάτι πιο σύγχρονο -και σίγουρα πιο βατό-, μπορείς να δοκιμάσεις το Violet που είχα αναφέρει παλιότερα.
 
alkis21 είπε:
Αν θες κάτι πιο σύγχρονο -και σίγουρα πιο βατό-, μπορείς να δοκιμάσεις το Violet που είχα αναφέρει παλιότερα.
Ώπα! :) Θα το τιμήσω & θα επανέλθω.

[edit] ΑΜΑΝ! Τρέχει και σε Linux?! :D Κόσμε, με χάνεις! :biglaugh:

Θα επανέλθω στο σχετικό θρεντ, για να μην το κάνω αυτό με "εμβόλιμα" πλάνα!

Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ενδιαφερον φαινεται! Το ολο cyber punk θεμα ακουγετε καλο!
 
Πίσω
Μπλουζα