D4 Terminal to Scart adapter

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Παντα κυνηγαω καλωδια. Σχεδον παντα τα βρισκω και τα αγοραζω.
Υπαρχει ενα ΡΗΜΑΔΙ καλωδιο που δεν μπορω να εντοπισω ουτε για αγορα (βασικα το βρηκα καπου κανα 100αρι ευρω!) αλλα ουτε για κατασκευη.

Εχω εναν προβολεα που δεν διαθετει κανονικη εισοδο Scart αλλα αντι αυτου εχει D-Terminal και ειδικοτερα D4 οπως φαινεται στη φωτο (η υποδοχη πανω αριστερα)

Κανονικα στα περισσοτερα regions (αλλα οχι στην ψωροκωσταινα) το καλωδιο αυτο (male D4 σε female Scart και RCAcomposite (?)) το παρειχε η Epson στην συσκευασια (βλεπε σελιδα του manual).

Θελω να ριχνω στον προβολεα τα κονσολικα μου, που επι τω πλειστω ειναι RGB Scart. Παντα το ηθελα βασικα (τον εχω πανω απο δεκα χρονια) αλλα αυτο το κερατο δεν μπορω να το εντοπισω πουθενα. Τωρα τον εχω μονο για HDMI, Component, Composite, VGA και SVideo συνδεσεις...δηλαδη Dreamcast (VGA), 3DO (SVideo), OG ΧΒΟΧ (Component), 360 (HDMI), Atari 2600 (Composite). Σχεδον ολες τις υπολοιπες κονσολες τις εχω σε Scart RGB...

Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να εντοπισω για αγορα ΚΑΝ το βυσμα!

Θελω τη βοηθεια του κοινου μηπως μπορει να βοηθησει στο να βρω τα components (το αρσενικο D4 και αν χρειαζεται καποιο ειδικο καλωδιο) για να το φτιαξω (και καποιο pinout χρησιμο θα ειναι)

Θανξ
 

Συνημμένα

  • Clipboard01.jpg
    Clipboard01.jpg
    182,7 KB · Προβολές: 13
  • IMG_20200223_104524.jpg
    IMG_20200223_104524.jpg
    853,4 KB · Προβολές: 14
  • d-scart.jpg
    d-scart.jpg
    14,7 KB · Προβολές: 14
Τελευταία επεξεργασία:
Θανξ αλλα αυτο το καλωδιο δεν μου ειναι χρησιμο. Ειναι μασιφ και component.
Εχω Component στον προβολεα.
Μπορουσα να παω σε λυση component to scart αλλα θα ειχα πτωση ποιοτητας απεικονισης και εξτρα lag (το θελω για gaming)
 
Θανξ αλλα αυτο το καλωδιο δεν μου ειναι χρησιμο. Ειναι μασιφ και component.
Εχω Component στον προβολεα.
Μπορουσα να παω σε λυση component to scart αλλα θα ειχα πτωση ποιοτητας απεικονισης και εξτρα lag (το θελω για gaming)
Ναι ρε φίλε, αλλά διάλεξες και εσύ proprietary βύσμα που κυκλοφόρησε για λίγο και μόνο στην Γιαπωνία.
Αν βρείς κάτι, θα είναι εκει
 
Δεν το διαλεξα εγω. Η Epson το διαλεξε. Ειμαι θυμα του καταναλωτισμου χαχαχαχα.

Με βλεπω να μαζευω κανα φραγκο και να βγω για σαφαρι σε Ευρωπαικα μαγαζια για κανα ασπρο Ελεφαντα ShinyBow SB 2840
 
Αν εχεις HDMI και ενα OSSC θα σου κανει δουλεια. πες μου αν θες να δω αν μπορω να σου δανεισω ενα
 
Πάντως εμένα στην αναζήτηση στον Γκούγκλη μου βγάζει πρώτο ένα καλώδιο της Epson και μάλιστα με $11. Φαντάζομαι όμως που δεν σου κάνε

.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Saulot Θανξ βρε αλλα ετσι κι αλλιως ειναι στα σχεδια μου να τσιμπησω ενα OSCC (απλα παντα κατι συμβαινει και δεν καθεται η φαση)

@Uskoke δεν μπορω να το εντοπισω :(
 
Πίσω
Μπλουζα