Dandy [Μπουντρουμια στον 6128]

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.886
Αντιδράσεις
3.882
Σε μια δισκετα αναμεσα σε αλλα 8Bit παιχνιδια ηταν και ενα χωμενο που ειχα ξεχασει και ειχα να δω το λιγοτερο 20 χρονια.

Παλευα να θυμηθω απο τοτε που το ιντερνετ μπηκε στη ζωη μου ποια ηταν τα παιχνιδια που με διασκεδαζαν τοτε για να τα δοκιμασω με emus,το συγκεκριμενο μου ειχε ξεφυγει και οταν ειδα στην λιστα μετα το "Cat το ονομα Dandy μου κινησε την περιεργεια.

Με το που φορτωσε το κοιταζα με ανοιχτο το στομα σαν να επισκεφτηκα μια τοποθεσια που ειχα χρονια να παω η σαν να κοιταζα μια παλια φωτογραφια!!

What a feeling!!

Dungeon crawl,top down action-adventure game και συμφωνα με την Wiki προδρομος των Gauntlet games πραγμα που δεν διαφωνω στο ελαχιστο.

Το παιχνιδι κυκλοφορησε το 1986 απο την Electric Dreams Software με Φοβερη λεπτομερεια για τον 8bito 6128 και gameplay με πορτες,κλειδια,teleports και θησαυρους που σε κανoυν να μη θελεις να σταματησεις τις εξερευνησεις.

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


You play either Sheba or Thor (both are active in a simultaneous 2-player game) as you move through 15 dungeons, with the aim of collecting all the available treasure. If this is done successfully, a code will be granted - put them all together at the end of the game. Foes are released in swarms through a control box. Once all these are dead you must destroy the box, to prevent respawning.

The dungeons feature treasure, food (for energy), and spells. Be careful not to destroy these by shooting them. Each spell has a random function - disorientating, paralysing or killing the opponents on screen. Like Gauntlet you are constantly losing energy, however treasure can be traded in for energy.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dandy_(video_game)

http://www.mobygames.com/game/cpc/dandy/screenshots
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το έχω ξανακούσει. Πολυ κιτρινίλα παίζει πάντως απο τις εικόνες!!!
 
Πριν βγει ο Billy και πει ότι είναι "μουστάρδα" από Spectrum port, σας διαβεβαιώνω ότι η έκδοση του Speccy είχε και άλλα χρώματα. Ακόμα και το title screen εδώ είναι μονόχρωμο, lol.

Οπότε εδώ βλέπετε γνήσια μουστάρδα Amstrad. Μπορείτε να την κάνετε και πράσινη φυσικά, με το κατάλληλο monitor. :p

(η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο)
 
Μπράβο για την παρουσίαση Aardvark, και για την δισκέττα-λαβράκι που ανέσυρες !!

Για το παιχνίδι αυτό διάβασα για πρώτη φορά (εδώ στο retromaniax) πριν ένα χρόνο περίπου, και όντως, η αυθεντική αταροέκδοση προηγείται του Gauntlet στα ηλεκτρονικά.

Δυστυχώς δεν είχα ποτέ να κάτσει να μελετήσω διεξοδικά "πρωτιές" παιχνιδιών, οπότε δεν το γνώριζα πρωτύτερα, και φυσικά εξυπακούεται ότι ούτε στον cpc το είχα δεί ποτέ...

Σίγουρα έχει τα στοιχεία που το συνδέουν με το Gauntlet, αν και όλο αυτό το flip-screen μου έφερε και λίγο στο μυαλό το (και πάλι μεταγενέστερο) Ranarama.

Maddog είπε:
Πριν βγει ο Billy και πει ότι είναι "μουστάρδα" από Spectrum port, σας διαβεβαιώνω ότι η έκδοση του Speccy είχε και άλλα χρώματα.

Οπότε εδώ βλέπετε γνήσια μουστάρδα Amstrad.

(η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο)
Χαρ χαρ !! :diablotin:

Ασε, ό,τι και να πείς δεν την γλυτώνεις !!

Το παιχνίδι σαφώς και είναι port, και όσο για τα χρώματα, αυτά αλλάζουν απο dungeon σε dungeon (...ετοιμάσου, here it comes... :diablotin: )

H μουστάρδα του spectrum, είναι μία και μοναδική, και είναι δύσκολο να την αποφύγεις. Ξεχωρίζει άλλωστε απο την γεύση της !! (είναι η ίδια πικρή γεύση που σας αφήνει στο στόμα χρόνια τώρα... :diablotin: )

Επειδή λοιπόν όπως είπες, "η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο", και επειδή ως γνωστόν τα κρύα πιάτα (κυρίως ποικιλίες με κρεατικά, κλπ) τα συνοδευεί πολύ ωραία η... μουστάρδα, πάρε ένα αποχαιρετιστήριο screenshot απο το 2ο dungeon σε spectrum, και... άντε γειά !! :diablotin: :diablotin: :diablotin:

speccydandy.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Βρίσκω τα graphics πολύ fuzzy και κίτρινα ! Μπλιάχ !
 
billy είπε:
Επειδή λοιπόν όπως είπες, "η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο", και επειδή ως γνωστόν τα κρύα πιάτα (κυρίως ποικιλίες με κρεατικά, κλπ) τα συνοδευεί πολύ ωραία η... μουστάρδα, πάρε ένα αποχαιρετιστήριο screenshot απο το 2ο dungeon σε spectrum, και... άντε γειά !! :diablotin: :diablotin: :diablotin:
speccydandy.png
Ακόμα και αυτή η φωτό δεν είναι ένα σκέτο κίτρινο όπως αυτές του Amstrad. :p

Άσε που είμαι βέβαιος ότι κόπιασες αρκετά για να βρεις το screenshot, δεδομένου ότι οι περισσότερες πίστες του ZX Dandy είχαν διάφορα άλλα χρώματα. Ξανακοίτα πιό προσεκτικά τις ΜΟΝΟΧΡΩΜΕΣ εικόνες του Amstrad σε σύγκριση με τον Spectrum και μπορείς να επανέλθεις και με άλλο "αντικειμενικό" επιχείρημα. :diablotin:
 
Και μπορω να φανταστω οτι και η ταχυτητα στον CPC θα ειναι αααααρρργγγηηηηηηηηηηηη (σαν ταινια του Αγγελοπουλου)
 
Θα γερασεις βρε και η κακια θα σου μεινει μονο.

Για αυτο θα σε θυμουνται. :eviltongue:
 
Maddog είπε:
Άσε που είμαι βέβαιος ότι κόπιασες αρκετά για να βρεις το screenshot
Κανένας κόπος !! Ούτε ένα λεπτό δεν μου πήρε. :p

Αλλωστε το παράξενο στον ακατανόμαστο είναι να *μην* βρείς μουστάρδες, και όχι το αντίθετο !! :tease:

Εμένα η αποστολή μου ήταν να εντοπίσω την μουστάρδα, και την εντόπισα. Απο εκεί και πέρα, τα των παρενεργειών των ports τα έχουμε συζητήσει πολλές φορές στο παρελθόν, και για να μην εκφυλιστεί το thread του Aardvark σε "VS" αντιπαράθεση, δεν θα σχολιάσω περισσότερο... :diablotin:

Wally είπε:
Και μπορω να φανταστω οτι και η ταχυτητα στον CPC θα ειναι αααααρρργγγηηηηηηηηηηηη (σαν ταινια του Αγγελοπουλου)
Eμ βέβαια !! Αν δεν είναι το ένα, θα είναι το άλλο. Τι είχες Γιάννη... :tease:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα