Dangerous Dave! Έχει παίξει κανείς με αυτό;

Φυσικά!!! Νοιμιζω ότι το έχει βάλει το pixel ή το Pc Master γύρω στο 1990-2. Πριν κανένα μήνα μου είχε περάσει απ' το μυαλό πάλι και βρήκα ένα site που το κατέβαζες free. Σε αυτό το site είδα ότι έχουν κυκλοφορήσει 2 και 3!!!
 
Νομίζω πως για τους περισσότερους εδωμέσα που έχουμε μεγαλώσει με pc, το Dangerous Dave ήταν ένα από τα πρώτα μας παιχνίδια. Και όντως υπάρχει και #2, #3. Τελευταία που προσπάθησα να ολοκληρώσω την abandonware συλλογή μου από DOS παιχνίδια γνώρισα και το #4. Η πλάκα είναι όμως πως οι περισσότεροι δε γνωρίζουν ποιός είναι και τι έκανε ο "John Romero" του οποίου το όνομα εμφανίζεται από την πρώτη κιόλας εκδοση και το έχουμε προσπεράσει χωρίς να ασχοληθούμε ιδαίτερα μαζί του (Spoiler: ακόμα και όταν την ίδια εποχή παίζαμε άλλο παιχνίδι-σταθμό του ιδίου).
 
Δηλαδή αυτός που σχεδίασε το Doom και το Quake της id Software??? Ποιός θα το περίμενε!!!???
 
takis_drm είπε:
Δηλαδή αυτός που σχεδίασε το Doom και το Quake της id Software??? Ποιός θα το περίμενε!!!???
Τον αδικείς :D

Πριν από αυτά, το σημαντικότερο όλων για μένα, Wolfenstein!! Η αρχή των πάντων...

Με την αφορμή αυτού του thread να αναφέρω το τελευταίο κομμάτι του dangerous dave, που τουλάχιστον στην Ελλάδα είναι για τους περισσότερους άγνωστο. Προσωπικά το έμαθα στην προσπάθειά μου να ολοκληρώσω μια συλλογή με abandonware dos games της εποχής 1986-1996. Πρόκειται για το "Episode 3: Dave Goes Nutz".
 
Ναι το είχα πρωτοπαίξει από μια δισκέττα 3,5 του PC-Master. Δεν θυμάμαι χρονολογία. Θυμάμαι όμως καλά, ότι ήταν Demo. Είχε τις πρώτες 10 πίστες, και μόλις τις τελείωνες σου έλεγε να το αγοράσεις. Ποτέ δεν το αγόρασα...
 
Τι μου θύμησες τώρα! Το είχα παίξει πριν από μερικά χρόνια (σε dosbox, δεν θυμάμαι να το είχα πετύχει μικρός σε πραγματικό PC) λόγω της ιστορίας του δημιουργού. Αν το μάθαινες έβγαινε ευχάριστα, πρέπει να είχε 10 πίστες (και κάτι κρυφές που δεν τις ξέρω).
 
Πίσω
Μπλουζα