Darkwing Duck (1991)

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Joined
16 Νοέ 2011
Μηνύματα
7.716
Αντιδράσεις
1.760
Ταυτοτητα σειρας


Τιτλος:
Darkwing Duck


Ετος:
1991


Ειδος:
Action/Superhero/Comedy Amimation


Παραγωγη:
USA


Εταιρια:
Disney


Φωνες:
Jim Cummings (Darkwing Duck),Terence McGovern (Launchpad McQuack),


Christine Cavanaugh (
Gosalyn Waddlemeyer-Mallard),Katie Leigh (Honker Muddlefoot),


Dan Castellaneta (
Megavolt)


Βαθμολογια: 7,8/10





Το poster της σειρας

attachment.php







Υποθεση

Darkwing Duck...

Ο Μασκοφορος Εκδικητης με την Μωβ μπερτα και μασκα!!!

Μαζι με τον βοηθο του, τον γνωστο μας απο την σειρα Ducktales,πιλοτο Launchpad McQuack -κατα κοσμον "Βολιδας" - και

την υιοθετημενη κορη του,Gosalyn,μπλεκουν στις πιο απιστευτες και παλαβες περιπετειες!!!




Darkwing Duck: The Original Theme







Πηγες


 


Ταυτοτητα σειρας

 


Υποθεση

 


Poster

 


Christine's Cavanaugh Death
 
Έχω την εντύπωση (διορθώστε με, αν κάνω λάθος) ότι ο Darkwing Duck ήταν ο μόνος που δεν ξέρουμε την κανονική του ταυτότητα!... Τόση ώρα σπάω το κεφάλι μου και δε μπορώ να θυμηθώ πουθενά να εμφανίζεται ως κανονικός χαρακτήρας....
 
Όπως συμβαίνει συνήθως σε ιστορίες υπερηρώων, Ο Ντάρκγουιν Ντακ είναι ο βαρετός κάτοικος των προαστίων μις μεγαλούπολης, που από αγάπη για την δικαιοσύνη και από ματαιοδοξία μεταμορφώνεται σε μασκοφόρο εκδικητή
 
Ναι, αλλά όχι κάποιος που να γνωρίζουμε! π.χ. ο Φάντομ Ντακ είναι ο γνωστός σε όλους, Ντόναλντ Ντακ! Ο Σούπερ Γκούφη είναι η έκδοση του Γκούφη!

Αυτόν, δεν τον ξέρουμε από κάπου, έτσι?
 
D@redevil είπε:
Έχω την εντύπωση (διορθώστε με, αν κάνω λάθος) ότι ο Darkwing Duck ήταν ο μόνος που δεν ξέρουμε την κανονική του ταυτότητα!... Τόση ώρα σπάω το κεφάλι μου και δε μπορώ να θυμηθώ πουθενά να εμφανίζεται ως κανονικός χαρακτήρας....


Darkwing Duck/Drake Mallard have a very simple wardrobe. Drake Mallard almost always wears a pink long sleeve shirt with a green sweater vest with a sort of argyle look to it. Darkwing Duck on the other hand has a very dark hero look to him; he wears a blue turtleneck with a purple jacket over it and a purple cape, with a really sweet looking purple crime fighting hat.
.... ;)

imgA25.jpg

Πηγη

 

 


 
Α! Ναι! Είναι αν δεν κάνω λάθος δημιουργημένος για την σειρά (ακόμα και τον "βοηθό του" τον είχαμε δει στις Παπιοπεριπέτειες) (κατάλαβα λάθος την ερώτησή σου.)
 
Drake Mallard, λοιπόν! Έ, ούτε που τον θυμάμαι!!!! :(
 
To Darkwing duck μαζι με το Ducktales ειναι τα αγαπημενα μου παπιοπαιδικα εχω δει και ξναδει τα επεισοδια δεκαδες φορες.Επισης το παιχνιδι Darkwing duck στο NES ειναι απο τα all time αγαπημενα μου και κατα δευτερον η Game Boy εκδοση.
 
Σταύρο ωραίο θέμα και ίσως το πρώτο του 2015. Μου άρεσε που προσέθεσες και τα σχετικά σε αυτό θέματα. Η σειρά ήταν κι εμένα μία από τις αγαπημένες μου μετά τις Παπιοπεριπέτειες. Καλύτερη από το Talespin. Ποτέ δεν κατάλαβα βέβαια τι σχέση είχε με τον Darkwing, ο (Mr McDee) Launchpad!
 
metalcandyman είπε:
To Darkwing duck μαζι με το Ducktales ειναι τα αγαπημενα μου παπιοπαιδικα εχω δει και ξναδει τα επεισοδια δεκαδες φορες.
+1:thumbup:

metalcandyman είπε:
Επισης το παιχνιδι Darkwing duck στο NES ειναι απο τα all time αγαπημενα μου και κατα δευτερον η Game Boy εκδοση.
Αυτα μας αφηνουν αδιαφορους.... :tease: :tease:

johnny19818 είπε:
Σταύρο ωραίο θέμα και ίσως το πρώτο του 2015. Μου άρεσε που προσέθεσες και τα σχετικά σε αυτό θέματα. Η σειρά ήταν κι εμένα μία από τις αγαπημένες μου μετά τις Παπιοπεριπέτειες. Καλύτερη από το Talespin.
Να 'σαι καλα Γιαννη, σε ευχαριστω!!! :thanx2:

johnny19818 είπε:
Ποτέ δεν κατάλαβα βέβαια τι σχέση είχε με τον Darkwing, ο (Mr McDee) Launchpad!

Κι ομως....καταφεραν και το συνδεσαν μια χαρα..... ;)

Darkwing Duck was initially developed as a spin-off of the very successful series DuckTales. Darkwing Duck entered production roughly one year after DuckTales ended. Darkwing Duck was inspired by two specific episodes of DuckTales: "Double-O-Duck" starring Launchpad McQuack as a secret agent,[3] and "The Masked Mallard" in which Scrooge McDuck becomes a masked vigilante superhero wearing a purple uniform and cape.[4] The name "The Masked Mallard" became an epithet often used in the new show to refer to Darkwing himself.
Πηγη
 
οντως ο βοηθος του ηταν στις παπιοπεριπετειες και τον θυμαμαι και στις ιστοριες που δημοσιευονταν στο μεγαλο μικυ η σειρα προβαλλοταν μεσω του disney club δεν θυμαμαι αν αργοτερα επαιξε στην νετ καποια επεισοδια παντως σιγουρα κυκλοφορησαν σε βιντεοκασσετες απο την audio visual το ελληνικο τραγουδι των τιτλων τα εσπαγε ποιος το τραγουδουσε αραγε?? την φωνη του darkwing duck παντως την θυμαμαι και σε αλλα παιδικα αναμεσα τους και του λεοναρντο απο τα χελωνονιντζακια

 
Θυμάται κανείς αν σε κάποιο επεισόδιο εμφανίστηκε ο Gizmoduck?
 
johnny19818 είπε:
Θυμάται κανείς αν σε κάποιο επεισόδιο εμφανίστηκε ο Gizmoduck?
H Disney wiki δινει πρωτη του εμφανιση στην σειρα, το επεισοδιο "Tiff of the Titans".

First appearing in "Tiff of the Titans".......

H wikipedia απο την αλλη, αναφερει χαρακτηριστικα...

He makes a few guest appearances.....
....και ως πρωτη εμφανιση δινει το "Just Us Justice Ducks" (!)....

"Just Us Justice Ducks (Part 1)". Darkwing Duck. Season 1 (Disney Afternoon). Episode 20. 1991-10-02.

"Just Us Justice Ducks (Part 2)". Darkwing Duck. Season 1 (Disney Afternoon). Episode 21. 1991-10-03.

"Tiff of the Titans". Darkwing Duck. Season 1 (ABC). Episode 72. 1991-10-19.

"Up, Up and Awry". Darkwing Duck. Season 1 (Disney Afternoon). Episode 34. 1991-11-14.

"Darkwing Doubloon". Darkwing Duck. Season 1 (Disney Afternoon). Episode 40. 1991-12-16.

Παντως ανεξαρτητου το ποτε εκανε πρωτη εμφανιση, το θεμα ειναι οτι εμφανιστηκε στην σειρα..... ;)
 
Σ'ευχαριστώ πολύ Σταύρο. Όπως πάντα αναλυτική η απάντησή σου! :thumbup:
 
Χαιρομαι οποτε βλεπω αναλυτικες και εμπεριστατοωενες παρουσιασεις (αν και το βλεπω με καποια καθυστερηση) :)

Ο Darkwing πρεπει να ηταν η αμερικανικη "απαντηση" στον Ιταλο Φαντομ Ντακ :D Εντελως απο τυχη ειχα πετυχει το πρωτο επεισοδιο. Στο ερωτημα του ποια ηταν η ταυτοτητα του ηρωα, η απαντηση εναι οτι επροκειτο για καποιο πρωτοτυπο χαρακτηρα και οχι καποιο απο τους κλασσικους.

Παντως δεν πρεπει να με ειχε κερδισει. Σε εκεινη την ηλικια δεν καταλαβαινα το νοημα των spin-offs και με ξενερωναν κατι σαν υποκαταστατο ή "μαϊμού". Δηλ. σαν μας δειχνουν Παπιοπεριπέτειες χωρις τον Σκρουτζ και τα ανηψια, κατι σαν Loony tunes χωρις τον Μπαγκς Μπανι :D Υπηρχε βεβαια ο Βολιδας και θυμαμαι και τις γκεστ εμφανισεις του Γκιζμο που θυμιζαν οτι προκειται για τ ιδιο "συμπαν", αλλα αυτοι δεν ηταν οι κλασσικοι χαρακτηρες. Σε καθε επεισοδιο επιανα τον εαυτο μου να περιμενει καποιο crosover (πχ ο Darkwing να σωζει τον Σκρουτζ απο τους Μουργολυκους κλπ) αλλά ποτέ δεν ήταν αυτό το νοημα της σειρας. :D
 
Χαιρομαι οποτε βλεπω αναλυτικες και εμπεριστατοωενες παρουσιασεις (αν και το βλεπω με καποια καθυστερηση) :)

Ο Darkwing πρεπει να ηταν η αμερικανικη "απαντηση" στον Ιταλο Φαντομ Ντακ :D Εντελως απο τυχη ειχα πετυχει το πρωτο επεισοδιο. Στο ερωτημα του ποια ηταν η ταυτοτητα του ηρωα, η απαντηση εναι οτι επροκειτο για καποιο πρωτοτυπο χαρακτηρα και οχι καποιο απο τους κλασσικους.

Παντως δεν πρεπει να με ειχε κερδισει. Σε εκεινη την ηλικια δεν καταλαβαινα το νοημα των spin-offs και με ξενερωναν κατι σαν υποκαταστατο ή "μαϊμού". Δηλ. σαν μας δειχνουν Παπιοπεριπέτειες χωρις τον Σκρουτζ και τα ανηψια, κατι σαν Loony tunes χωρις τον Μπαγκς Μπανι :D Υπηρχε βεβαια ο Βολιδας και θυμαμαι και τις γκεστ εμφανισεις του Γκιζμο που θυμιζαν οτι προκειται για τ ιδιο "συμπαν", αλλα αυτοι δεν ηταν οι κλασσικοι χαρακτηρες. Σε καθε επεισοδιο επιανα τον εαυτο μου να περιμενει καποιο crosover (πχ ο Darkwing να σωζει τον Σκρουτζ απο τους Μουργολυκους κλπ) αλλά ποτέ δεν ήταν αυτό το νοημα της σειρας. :D

Οντως σε οτι αφορα τον Φαντομ Ντακ υπηρχαν δυο ειδων ιστοριες. Αυτες που ηταν σοβαρος και ατρομητος και ολοι τον φοβοντουσαν και εμφανιζονταν μονο τη νυχτα. Στην Ελλάδα κυρίως αυτές κυκλοφορούσαν.

Στη Γερμανία όμως οι περισσοτερες ιστοριες του, μαλλον απο αλλον σχεδιαστει τον δειχναν και τη μερα και εκανε πολλες γκαφες και ειχαν και χιουμορ. Και αν αναλογιστεις το ποιον του Ντοναλντ, αυτες οι ιστοριες πιο κοντα ειναι στον Φαντομ

Ο Νταρκγουινγκ σιγουρα απο εκει εμπνευστηκε.
 
Πίσω
Μπλουζα