David Lynch: Eraserhead (1977)

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
138
[....]

Eraserhead

Ασπρόμαυρο αριστούργημα που δυστηχώς σου κάνει την καρδιά μαυρη. Αξέχαστη η κόμμωση του ήρωα,ειδικά στην σκηνή με το μεταλλαγμένο κοτοπουλάκι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπάμε David Lynch όπως και να έχει...
 
[....]

Όσο για το Eraserhead, σίγουρα περίεργο-σκοτεινό-πεσιμιστικό.

Σίγουρα, όχι η καλύτερη επιλογή, αν είναι Σάββατο βράδυ και έχετε κέφια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Domenica, δεν κατάλαβα αν παρέθεσες χρονολογικά τις ταινίες μιας και λες "μετά ανακάλυψε την τέχνη" και μιλάς για το Eraserhead. Το Εraserhead είναι αρκετά πρίν από το Dune. Ακολουθεί ο άνθρωπος ελέφαντας και μετά το Dune. Και γω έχω την extended version της ταινίας την οποία βρήκα αρκετά καλή. Προτιμώ αρκετά άλλες του ταινίς όμως μιας και είναι ένας από τους αγαπημένους μου σκηνοθέτες.
 
Έχω διαβάσει (ακούσει) και τα 13 βιβλία των Frank & Brian Herbert, πιστευω οτι η ταινία είναι πιστή στο πνευμα του κόσμου του F.H. Αλλά δέν χωρούσε όλο το βίβλιο σε μία ταινία, ούτε καν σε 3 γιατι ο F.H. είναι λίγο φλύαρος στον λόγο του, με πολλές περιγραφές και λεπτομέρειες.

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά και δεν το εννοώ χρονικά και έχετε δίκιο! Εννοώ απλώς πως μετά την υπέροχη ᾽Ἀτιθαση Καρδιά᾽ ᾽παρασοβάρεψε ο Λιντς! Εκτιμώ σχεδόν τα πάντα που έχει κάνει, και ολα του τα έργα του (ακομα και το μέτριο Twin Peaks- Fire Walk with me)! και τις φωτος με τον Κριστιάν Λουμπουτεν και τους πίνακες του. Δεν λέω ολα θεικά ειναι αλλά εμένα μου άρεσε οταν ήταν περιθωριακός και εκτός. Οταν μετά την ᾽᾽Χαμένη Λεωφόρο᾽᾽άρχισε να μπαινει στις ακαδημιες Καλών Τεχνών ως βιβλος οι ταινίες άρχισαν να μοιαζουν με τεράστια,υπέροχα σαλταρισμένα βιντεο αρτ. Προτιμώ τη πρώτη περίοδο του Λιντς οταν ακομα υπήρχε και κάποια χαλαρη εστω υπόθεση και δεν παιδευόμασταν με γρίφους όπως τι στο καλό γινεται στο Mullholland Drive και στο Inland Empire.
 
Δεν θα του συγχωρησω ποτε οτι ειναι υπευθυνος για τα διαφημιστικα του Playstation2 το 2000... :)

 
Ευχαριστώ! πως και μου ξέφυγαν αυτά τα διαμάντια; το πρώτο ειναι τέλειο! Οσον αφορά τα αρχικά θέματα θα επανέλθω γιατί έχει αρκετο debate το θέμα.
 
και συμπρωταγωνιστεί η Charlotte Stewart που έγινε γνωστή ώς δασκάλα Eva Beadle-Simms στο "Μικρό σπίτι στο λιβάδι".κουφό ε;
 
Γενικα στοιχεία της πρώτης αυτής ιδιαίτερης ταινίας, συναντάμε συχνά στον φιλμικό κόσμο του σκηνοθέτη. Θα έλεγα ότι το παράξενο σκηνικό με τις κουρτίνες θεάτρου και την παράξενη φυσιογνωμία της τραγουδίστριας στο καλοριφέρ, θυμίζει το black lodge απ' το twin peaks και η τραγουδίστρια την Julee Cruise (η τραγουδίστρια του Twin Peaks). H Charlotte Stewart μου φέρνει στο νου την Laura Dern στο Blue Velvet,ενώ το περίφημο μοτίβο στο πάτωμα του Black Lodge το βρίσκουμε στο Eraserhead στο πάτωμα της εισόδου της στο ασανσέρ (της ας πούμε πολυκατοικίας που μένει ο πρωταγωνιστής του Eraserhead). Επίσης τα φωτιστικά που τρεμοπαίζουν ένα άλλο χαρακτηριστικό στοιχείο στο έργο του σκηνοθέτη. Γενικά ένας παρατηρητικός θεατής θα βρει σε αυτή την ταινία πολλά στοιχεία στον μετέπειτα φιλμικό σύμπαν του Lynch
 
Πίσω
Μπλουζα